Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » pát 07 čer, 2013 7:37 am

Včera byla v hospodě jedinečná příležitost vydražit tuto pomůcku mladého teroristy.
Nakonec vyhrál Richard s nejvyšší nabídkou dvě piva :shock: (jsem mu z toho měl alespoň vyndat baterky :twisted: )
DSC_0057_.jpg
Rychlé hodiny
DSC_0057_.jpg (34.33 KiB) Zobrazeno 6026 krát

DSC_0058_.jpg
Rychlé hodiny 2
DSC_0058_.jpg (34.5 KiB) Zobrazeno 6026 krát

DSC_0059_.jpg
Rychlé hodiny 3
DSC_0059_.jpg (55.31 KiB) Zobrazeno 6026 krát

Ovládání je extrémně jednoduché a vhodné pro domácí použití - jedním přepínačem se přepíná mezi normálním a rychlým režimem (v CV1 se nastavuje rychlost, defaultně 6:1) a druhým přepínačem se hodiny zastavují.
Stavba je dost jednoduchá a levná, pokud by si je někdo teké chtěl postavit (a pokud bude dost lidí), tak bych udělal nějakej popis jak na to, nebo nechám Honzu udělat celej modulek, kterej stačí nacpat do hodin.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod chameleon » pát 07 čer, 2013 8:23 am

fulda píše:Včera byla v hospodě jedinečná příležitost vydražit tuto pomůcku mladého teroristy.

:D až pojedu na dovolenou, tak mi tedy nedoporučuješ tento budíček brát s sebou do letadla? :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » pát 07 čer, 2013 10:05 am

chameleon píše:
fulda píše:Včera byla v hospodě jedinečná příležitost vydražit tuto pomůcku mladého teroristy.
:D až pojedu na dovolenou, tak mi tedy nedoporučuješ tento budíček brát s sebou do letadla? :wink:

Já myslím, že naopak - vezmi si ho s sebou a dej si ho do kufru hned vedle lahvičky s olejem na opalování. Určitě se ti dostane na letišti speciální pozornosti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod BohousP » pát 07 čer, 2013 4:11 pm

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod Ondřej » úte 18 čer, 2013 12:09 pm

A co to nulovat při současném stisku + a - ??
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » úte 18 čer, 2013 1:14 pm

V podstatě i to je možnost, ale v případě tlačítek není cena za tlačítko nikterak signifikantní a užitná hodnota se mi zdá docela velká.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » ned 07 črc, 2013 3:25 pm

Teda já bejt v nějakém modelářském klubu, tak bych tohle určitě chtěl :mrgreen:

Jednoduchá funkce - napravo je šoupací přepínač kterej má tři polohy: Normální čas, Ruchlej čas a zastavenej čas.

Normální čas - prostě běžné digitálky, den v týdnu, hodiny, minuty, vteřiny. 4ervené tlačítko znamená +, modré - a bílé vynulovat.
Rychlej čas - na místo vteřinovky je násobek normálního času, dá se nastavit od 1:1 až po 1:31, tlačítka fungují stejně
Zastavenej čas - jen se zobrazuje, tlačítka nic nedělají. Na poslední pozici je -- na znamení zastaveného času.

Obrázek
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod chameleon » pon 08 črc, 2013 7:58 am

SUPER
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod zdeno » ned 21 črc, 2013 10:22 am

fulda píše:Teda já bejt v nějakém modelářském klubu, tak bych tohle určitě chtěl :mrgreen:


pripada mi to neskutecne slozite. Podle mne jeden vetsi procesor a display s par soucastkami dookola by udelal stejnou sluzbu. Navic by se k tomu dala udelat sbernice na 600 Baudu, ktera je blbuvzdorna a tak napajet povicero podruznych hodin.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod BohousP » ned 21 črc, 2013 2:40 pm

teoretiků je plné forum, ale tohle jsou hodiny, které skutečně fungují tak, jak bylo požadováno
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod zdeno » ned 21 črc, 2013 7:26 pm

BohousP píše:teoretiků je plné forum, ale tohle jsou hodiny, které skutečně fungují tak, jak bylo požadováno


tak ted si trefil vedle, ;-)
ja jsem ruznych hodin postavil peknych par kousku. Maji je Bojnicani, Railnetaci, Ostravaci, Kosicani a jeste par dalsich.
Pokud chces, muzem vyrobit i pro tebe podle predlozenych pozadavku. Jsem zatizeny na procesory a nerad delam neco klasicky, je to strata casu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod BohousP » pon 22 črc, 2013 7:26 am

zdeno píše:
BohousP píše:teoretiků je plné forum, ale tohle jsou hodiny, které skutečně fungují tak, jak bylo požadováno


tak ted si trefil vedle, ;-)
ja jsem ruznych hodin postavil peknych par kousku. Maji je Bojnicani, Railnetaci, Ostravaci, Kosicani a jeste par dalsich.
Pokud chces, muzem vyrobit i pro tebe podle predlozenych pozadavku. Jsem zatizeny na procesory a nerad delam neco klasicky, je to strata casu.


Tak to se ti omlouvam, ja uz jsem si na tomto foru zvykl na jine prispevky ... Ja hodiny nepotrebuji a jsem taky "zatizeny na procesory..."
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » pon 22 črc, 2013 7:30 am

Mno hraje tam roli několik věcí.
Jednak cena většího procesoru a cena tohoto procesoru včetně těch dvou 74... které tam jsou navíc je ve prospěch malého procesoru.
Druhá věc je, že tyto hodiny již zahrnují rozhraní pro DCC jako FactClock slave a zároveň rozhraní pro XpressNet jako FastClock master.
(stačí si spočítat konektory)
Leckdo už si všimnul, že mám trochu averzi proti proprietálním neopakovatelným řešením a raději se držím standardů.

Taky si můžeš všimnout, že mám před segmentovkama osazená tranzistorová pole a nezávislé napájení, takže je možné používat jakékoli segmentovky, včetně těch 10cm velkých.
... a to všechno opakovatelně, aniž by jsi musel spoléhat na hodiny ze starého autobusu, které už nikdo jinej nesežene.

... krom toho, že navíc na svojich stránkách zveřejňuji návody, aby si zařízení mohl postavit někdo další.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod zdeno » pon 22 črc, 2013 6:16 pm

fulda píše:Mno hraje tam roli několik věcí.
Jednak cena většího procesoru a cena tohoto procesoru včetně těch dvou 74... které tam jsou navíc je ve prospěch malého procesoru.
Druhá věc je, že tyto hodiny již zahrnují rozhraní pro DCC jako FactClock slave a zároveň rozhraní pro XpressNet jako FastClock master.
(stačí si spočítat konektory)
Leckdo už si všimnul, že mám trochu averzi proti proprietálním neopakovatelným řešením a raději se držím standardů.
Taky si můžeš všimnout, že mám před segmentovkama osazená tranzistorová pole a nezávislé napájení, takže je možné používat jakékoli segmentovky, včetně těch 10cm velkých.
... a to všechno opakovatelně, aniž by jsi musel spoléhat na hodiny ze starého autobusu, které už nikdo jinej nesežene.
... krom toho, že navíc na svojich stránkách zveřejňuji návody, aby si zařízení mohl postavit někdo další.


Jak pravil znalec, univerzalni veci zas maji jine problemy, ktere vyvolaji jine problemy a tak stale dookola a dokola.
Jako priklad uvedem kolo, proc se jich vyrabi tolik druhu, kdyz by melo stacit jedno univerzalni. A tim opravdu nemyslim jizdni kolo ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Rychlé hodiny pro modelové ježdění

Příspěvekod fulda » pon 22 črc, 2013 7:03 pm

zdeno píše:Jak pravil znalec, univerzalni veci zas maji jine problemy, ktere vyvolaji jine problemy a tak stale dookola a dokola.

Nicméně posledních zhruba 60 let vývoje se nese ve znamení vytváření a modernizace standardů a z nich pak produkce levných výrobků.
zdeno píše:Jako priklad uvedem kolo, proc se jich vyrabi tolik druhu, kdyz by melo stacit jedno univerzalni. A tim opravdu nemyslim jizdni kolo ;-)

To bude asi tím, že kolo jako otevřený standard podlehlo velkému množství rigorózního výzkumu a tím pádem kolem něj bylo vytvořeno velké množství teorií, které vedou ke značné diverzifikaci a náročnosti spotřebitele.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků