Zdroj pro řezání polystyrenu

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » pát 10 kvě, 2013 7:31 pm

Potřeboval bych poradit nějaký jednoduchý levný zdroj, který by se dal použít pro řezání polystyrenu odporovým drátkem. Zatím jsem používal FZ1, ale že se každých 5 sekund zapíná pojistka je děsná otrava...

V GME mají třeba toto http://www.gme.cz/laboratorni-zdroje-ss-do-5-a-regulovatelne-napeti/laboratorni-zdroj-hantek-pps2116a-p722-489/, ale za ty peníze mi to přijde až moc drahé na pár polystyrenů...

Předem díky za rady :)
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod rawen » pát 10 kvě, 2013 8:53 pm

To co odkazuješ slouží k úplně jiným účelům.
Jestli chceš mít univerzální a máš penízky, tak ber: http://www.gme.cz/napajeci-adaptery-sit ... -p751-044/
Výhodou je (hrubá) regulace teploty drátu, resp. nastavení napětí podle délky drátu.

Jestli nechceš utrácet, tak stačí jakékoliv trafo anebo spínaný zdroj - ale je potřeba dělat pokusy právě s teplotou a délkou drátu, která bude tomuto nalezenci vyhovovat.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod cipisekmp » sob 11 kvě, 2013 6:08 am

Ahoj, ja pouzivam starou autonabijecku s prepinanim 12/6V.
S pozdravem Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » sob 11 kvě, 2013 1:59 pm

rawen píše:To co odkazuješ slouží k úplně jiným účelům.
Jestli chceš mít univerzální a máš penízky, tak ber: http://www.gme.cz/napajeci-adaptery-sit ... -p751-044/
Výhodou je (hrubá) regulace teploty drátu, resp. nastavení napětí podle délky drátu.

Jestli nechceš utrácet, tak stačí jakékoliv trafo anebo spínaný zdroj - ale je potřeba dělat pokusy právě s teplotou a délkou drátu, která bude tomuto nalezenci vyhovovat.

Radek


Díky moc, chtěl jsem nějaký takový. Já totiž ani nevěděl, ve které kategorii v GME bych měl hledat - že to bude "adaptér" mě vůbec nenapadlo. :)
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » sob 11 kvě, 2013 2:02 pm

Ještě dotaz, je nějaký podstatný rozdíl mezi transformátorovým a spínaným?
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod rawen » sob 11 kvě, 2013 2:52 pm

Transformátorové obvykle snesou větší zátěž, laicky řečeno. 1,5A při 12V je 18W na výstupu.
Spínané jsou konstruovány na malé proudy s minimální rezervou. Třeba nabíječka na mobil má okolo 1,5W.

Samozřejmě se bavím o typických kompaktních řešeních a nikoliv třeba o zdrojích z počítačového oboru (notebooky, monitory,...).
Spínaný zdroj použij, pokud se ti válí nevyužitý doma zadarmo. Rozhodně bych ho pro tyto účely nekupoval.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » ned 12 kvě, 2013 10:44 am

Dík, mám pocit že zrovna ten transformátorový typ je v GME už jen doprodej.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » pát 24 kvě, 2013 8:50 pm

Mno tak ten zdroj není plynule regulovatelný jako FZ1, ale má pevně dané pozice 3 - 4,5 - 6 - 7,5 - 9 - 12 V. Jsem zvědavý, jak s tím budu řezat. :o
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod pixel123 » sob 25 kvě, 2013 6:21 am

na rezanie poly nepotrebujes presnu regulaciu. tych regulacnych stupnov by stacilo aj menej. a chudinka FZ1 ktoru si potrapil ze jej kazdych 5 sekund kleplo poistku :lol:
Mail : vladimir.skamla@gmail.com

Alebo súkromná správa
pixel123
 
Příspěvky: 307
Registrován: ned 17 bře, 2013 12:23 am

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » ned 02 čer, 2013 5:51 pm

Mno tak rezani neprobiha tak hladce, jak bych si predstavoval... mohli byste mi prosim k tomu zdroji jeste poradit vhodny odporovy drat? Treba ze sortimentu GESu, jdu si tam vyzvednout objednavku, tak bych to vzal najednou. Diky :)
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Ferda » ned 02 čer, 2013 7:23 pm

Odo píše:Mno tak rezani neprobiha tak hladce, jak bych si predstavoval... mohli byste mi prosim k tomu zdroji jeste poradit vhodny odporovy drat? Treba ze sortimentu GESu, jdu si tam vyzvednout objednavku, tak bych to vzal najednou. Diky :)

To je zase jednou otázka za 100 bodů.

Kdy už se konečně naučíte dát k té otázce aspoň nějaké "indície". Že bys tak třeba napsal aspoň co je špatně (co to dělá, nebo nedělá) a jakou má ten tvůj zdroj amperáž.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » ned 02 čer, 2013 7:33 pm

Viz pár příspěvků výše :)

rawen píše:...
http://www.gme.cz/napajeci-adaptery-sitove/napajeci-adapter-sitovy-minwa-3-12v-1500ma-stabilizovany-p751-044/
Výhodou je (hrubá) regulace teploty drátu, resp. nastavení napětí podle délky drátu.
...


Současné řezání mi přijde skoro jako když byl FZ1 ve zkratu - jde to velmi pomalu, i když dám nejvyšší napětí. Ale nepřijde mi, že by se drát málo zahříval.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Ferda » ned 02 čer, 2013 7:54 pm

Takže problém bude patrně v tom, že buďto máš idealizovanou představu o rychlosti řezání, nebo je tech 1500 mA málo. FZ1 by měla mít 1200 mA a tak ten rozdíl není velký.
My používáme podobný zdroj, ale 5A a drát o průměru asi 0,7 mm a délce cca 300 mm.

Jinak můžeš zkusit buď použít drát o menším průměru (nevím jaký používáš nyní), nebo ho zkrátit (pokud je to možné). Potřeba Ampérů roste jak s průměrem, tak i s délkou odporového drátu mezi napájecími body. Jen při slabším drátu zase hrozí častější výměna.

Koukni se sem:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Moduly_z ... 101414.jpg
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » ned 02 čer, 2013 8:15 pm

Drát mám tuším 0,6 mm konstantan, měrný odpor už nevím. Porovnávám řezání s FZ1 a s novým trafem. Normálně jsem používal tak 5-6V, řez i 10 cm polystyrenu byl poměrně svižný. Drát napájím na jedné straně pod deskou a na druhé banánkem těsně nad výškou řezaného polystyrenu, takže to by neměl být problém. Napadá mě, jestli to není "opotřebovaným" drátem; každopádně se mi při napínání přetrhl, takže si musím koupit nový :).

Řezy co jsem dělal včera na 3 cm extrudovaném polystyrenu byly příšerně pomalé, i tak mi to lehce "trhalo" horní hranu řezu a řez byl dost kostrbatý. Přitom mi ale nepřišlo, že by se drát dostatečně nezahříval.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Zdroj pro řezání polystyrenu

Příspěvekod Odo » pát 07 čer, 2013 12:38 pm

Tak mě napadlo, jestli to není přípojnými vodiči od trafa k odporovému drátu. Předtím jsem používal tenkou licnu od Tilliga (asi 0,25 mm2), teď lanko 0,75 mm2.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků