5V stabilizovaných pro kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod rawen » stř 20 bře, 2013 8:36 am

Nazdar.
Firma Linear vyrábí tyto skvělé regulátory: http://www.linear.com/product/LT1076-5
A posílá je zaregistrovaným zájemcům jako vzorečky zdarma :)

Jediné, co není z datasheetu prvoplánově zřejmé, je nutnost zatížit výstup např. LEDkou+rezistor - jinak prolízá napájecí napětí.

Radek
Naposledy upravil rawen dne stř 20 bře, 2013 9:27 am, celkově upraveno 1
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod vvitty » stř 20 bře, 2013 8:48 am

Nejak mi unika vyhoda toho LT3080 pro TENTO ucel. Teda krome soucastky navic...

Zatizit vystup je vhodne i u tech 780x, coz je patrne z datasheetu - specifikovane vystupni napeti je pro proud 1 - 1000 mA apod.

Mozna by stalo za to dat tam misto 7805 treba 7809 a LED zapojovat do serie, bude to mene topit. Zapojeni je stejne, tam se nic nemeni.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod rawen » stř 20 bře, 2013 9:27 am

Omlouvám se, opravil jsem špatný odkaz.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod vvitty » stř 20 bře, 2013 9:48 am

Toi uz je lepsi.. ale pro laika mi stale prijde lepsi ten 5V spinany zdroj z GMka, ktery jen zapojis do zasuvky.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod michal.kubista » stř 20 bře, 2013 11:58 am

to akcilhej
A proč chceš to osvětlení LEDkama na 5V. Pokud máš zdroj 14V nebo kolik, je to jedno. V budovách řadím LEDky sériově (menší spotřeba) a pak dopočítávám odpory k jednotlivým LED větvím. Odpor stejně musíš použít i u 5V a odpory jsou stejně drahé, ať použiješ jakoukoliv hodnotu. Tedy nevidím důvod pro stabilizaci na 5V.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod BohousP » stř 20 bře, 2013 12:21 pm

U budov mas pravdu, ale je hromada ruznych lamp, ktere maji jen jednu diodu. Pak musis zbytece vymyslet, jak to zapojit. Neni to sice zadna veda, ale je jednodussi mit rozvod napajeni a vse pripojovat na nej, nezli tam delat nejakou sit ze sesti diod na ruznych mistech. Ja take pouzivam 5V, takze max. dve diody do serie v domecku, vnejsi lampy solo. Navic 5V pouzivam na radu modulu elektroniky (neosazuju na nich lokalni stabilizatory), na pametovy drat atd.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod Ivos » stř 20 bře, 2013 1:04 pm

No já tedy nevidím velký přínos napájet ledky u domečků a lamp stabilizovaným napětím.
Já používám pro tento účel pouze usměrněné a vyfiltrované napětí bez stabilizace 18V. Ke každé ledce dám odpor 1k8, takže mi ledkou teče něco pod 10 mA. A i když samozřejmě napětí na výstupu se zátěží klesá, nemá to na svítivost žádný vliv. Když tutéž ledku budu napájet 14V s odporem 1k8, nižší svítivost okem nerozeznám. A odpadají mi starosti s dimenzováním a zahříváním stabilizátorů.
Modely TT a 1
Uživatelský avatar
Ivos
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob 28 bře, 2009 6:21 am
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod Jojo » stř 20 bře, 2013 3:33 pm

vvitty píše:Toi uz je lepsi.. ale pro laika mi stale prijde lepsi ten 5V spinany zdroj z GMka, ktery jen zapojis do zasuvky.

Ono to vyzera ako nejaka reklama na 5V stab. zdroj.
To co pisali chalani je presne tak mam 14-18 V a s toho napajam LED. Pointa dam im len 10 mA a idu 20-30 rokov. Ale samozrejme jednosmerných. :D
Ten vzorec samozrejme poznas. U nap - ULED/to je ubytok na LED/ deleno prud LED./ 10 mA./ A samozrejme jednosmerne. DC.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod BohousP » stř 20 bře, 2013 3:46 pm

Ono staci pocitat. Na diode 2V, 10mA, t.j. 20 mW. Na odporu 16V, 10mA, t.j. 160 mW, tedy 8x vic. Samozrejme to funguje, ale ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod vvitty » stř 20 bře, 2013 3:48 pm

Spise poznamka o efektivite reseni :-)
Ale at si kazdy stavi a topi jak je libo ;-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » stř 20 bře, 2013 4:09 pm

Máte pravdu, stabilizace je podle mě na osvětlení zbytečná Svítivost LED to neovlivní. Je vhodné zapojovat LED do série pokud je to možné, tím dochází ke snížení spotřeby z napájecího zdroje. Nejde to vždy, ale když mám např na nádraží např 6 lamp, které se spínají současně, tak se je snažím zapojit do série. Musím ale vzít v potaz napětí zdroje. Takže pokud nejdou do série všechny, udělám 2 obvody po 3 ks v sérii.
Jarda
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » stř 20 bře, 2013 5:26 pm

Domníval jsem se, že co nejlepší vyhlazení je nutné pro to, aby ledky neblikaly, nebo spíš nemikaly, či jak se to řekne, takové to rychlé mžikání, co dokáže být po chvíli pěkně protivný. Stačí tedy jednoduché usměrnění(třeby jednou diodou?). Co se týká velikosti napětí, asi začnu uvažovat opačně - co budu osvětlovat. Drážní budovy- asi tak 4-6 ledek, drážní a silniční lampy - tady doporučíte napájet samostatně, nebo taky jednu za druhou propojit do serie až do výše napájecího napětí- jeden obvod, pak další skupinu do serie atd...? Já se prostě chci jen vyhnout tomu topení na odporech při použití vyššího napětí. Ale díky diskuzi jsem už o mnoho dál...Díky
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod Jojo » stř 20 bře, 2013 6:50 pm

BohousP píše:Ono staci pocitat. Na diode 2V, 10mA, t.j. 20 mW. Na odporu 16V, 10mA, t.j. 160 mW, tedy 8x vic. Samozrejme to funguje, ale ...


Dajme 100 LED do serie kazda ma svoje 2V . Ake napatie ptrebujem aby to vobec svietilo. Dajme im 10 mA. :?: :?:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod fulda » stř 20 bře, 2013 7:12 pm

Ještě abych to zjednodušil, tak doma používám pro indikaci "nočního proudu" pseudo zdroj s kapacitní vazbou nebo jak se to jmenuje.
Taková ta kombinace svitkový kondenzátor, sériový odpor a dvě antiparalelní ledky (nebo jedna ledka a jedna dioda).
To je taková zábavná kombinace, kterou staré wattmetry snad ani nedokážou změřit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod Jojo » stř 20 bře, 2013 7:22 pm

fulda píše:Ještě abych to zjednodušil, tak doma používám pro indikaci "nočního proudu" pseudo zdroj s kapacitní vazbou nebo jak se to jmenuje.
Taková ta kombinace svitkový kondenzátor, sériový odpor a dvě antiparalelní ledky (nebo jedna ledka a jedna dioda).
To je taková zábavná kombinace, kterou staré wattmetry snad ani nedokážou změřit.


Ze by nejaky jalový príkon. cos. Fí. Ale nie som si istí. :o :o :o
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků