5V stabilizovaných pro kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 3:38 pm

Prosím o radu. Pro LED osvětlení na kolejišti chci použít několik stabilizátorů 7805, které budou napájeny ze 14V AC rozvodu. Našel jsem na netu schema a plošný spoj. Ten jsem si vyrobil a vono to nechodí. Ať porovnávám schema s tišťákem jak chci, nemůžu se k ničemu dobrat. Prosím zkušené o posouzení, jestli je ten tišťák dobře v porovnání s plánkem.
Přílohy
Schema.jpg
Schema.jpg (20.85 KiB) Zobrazeno 6017 krát
dps.jpg
dps.jpg (61.42 KiB) Zobrazeno 6017 krát
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod vvitty » úte 19 bře, 2013 4:10 pm

Nechodi to proto, ze mas blbe natahanej usmernovac. Proc jsou anody D1 a D4 spojene jen k sobe? Maji byt propojene na zem regulatoru. Je vyrazne jednodussi pouzivat integrovane usmernovace (treba http://www.gme.cz/vyhledavani/?q=b250c)


Ty kondenzatory C2 a C3 maji byt co nejblize nozickam regulatoru. Idealne SMD a napajene primo na nozicky, tak to ma nejradeji.

Jaky proud cekas na vystupu? Bude to docela topit, radove 1W na kazdych 100mA...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod D » úte 19 bře, 2013 4:27 pm

Na DPS nejsou propojeny můstkové diody zajišťující mínus pól ke zbytku obvodu. Dioda D1 ze schematu se v osazovacím plánu jmenuje D5.
Přílohy
dps.jpg
dps.jpg (53.79 KiB) Zobrazeno 5999 krát
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 4:54 pm

Díky za pomoc. Počítám s chladičem. Bude to jenom pro led osvětlení nádraží a budov. Zapojovat budu tak, aby stabilizátor topil tak do 40 st. Pak dost a další stabilizátor. Jen mě mrzí že jsem těch tišťáků nasekal deset..... Já vím, že velkou část elektřiny spotřebuju na "topení" ale nějako mě nic lepšího nenapadlo, než roztahat po kolejišti 14V a tam, kde bude potřeba dát tuhle stabilizaci a pozapojovat diody.
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 19 bře, 2013 5:10 pm

akcilhej píše:Díky za pomoc. Počítám s chladičem. Bude to jenom pro led osvětlení nádraží a budov. Zapojovat budu tak, aby stabilizátor topil tak do 40 st. Pak dost a další stabilizátor. Jen mě mrzí že jsem těch tišťáků nasekal deset..... Já vím, že velkou část elektřiny spotřebuju na "topení" ale nějako mě nic lepšího nenapadlo, než roztahat po kolejišti 14V a tam, kde bude potřeba dát tuhle stabilizaci a pozapojovat diody.

Já to řeším podobně, ale tahám jen 9V, je tak menší výkonová ztráta na stabilizátoru (pracuje tak cca od 7-8V). Navíc, používám spínané stabilizátory.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 5:22 pm

Však jsem taky od Tebe opisoval.Temelín jsem zrobil po přečtení Tvých stránek. Akorát holt jsem našel na netu tenhle nedotaženej návod na modul stabilizátoru. Ve zdroji mám 2x 14 V AC, jeden pro DCC a druhý pro ostatní příslušenství. A 9V, který jsem plánoval pro napájení dekoderů pro serva(mají zvláštˇDCC a zvlášť napájení) Ale asi jsem měl udělat 1x14V a 2x 9V....
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod fulda » úte 19 bře, 2013 5:24 pm

a stojí to za to?
Nebylo by lepší používat nějaké pulzní stabilizátory?
Když už si člověk patlá takhle komplikovanej tišťák?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 5:51 pm

Asi budu vypadat jako ještě větší lama než se zdá. Co to je pulzní stabilizátor?
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 6:00 pm

Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 19 bře, 2013 6:15 pm


Ano, přesně tak, je to jedna z mnoha možností. Pulzní (spínaný) stabilizátor pracuje trochu jiným způsobem, než klasický analogový. Laicky by se dalo říct, že "rozseká" vstupní napětí na pulzy a jejich opětovným integrováním vznikne výstupní napětí. Výhodou je vysoká účinnost, z toho vyplývá malá tepelná ztráta. Důležité je použití tlumivky a kvalitních kondenzátorů. Dnes se vyrábí integrované spínané stabilizátory a stačí doplnit pár součástek kolem. Mimochodem, spínané stabilizátory jsou dnes prakticky ve všech elektronických výrobcích (PC, TV, nabíječky atd...)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » úte 19 bře, 2013 6:35 pm

Pro jednoduchost si jej představ jako černou skříňku, která má vstup a výstup.
Na vstup je připojen zdroj napětí. Na výstupu je kondenzátor s dostatečně vysokou kapacitou. z něj jsou napájeny spotřebiče.

A teď k funkci pulsního stabilizátoru:
Stabilizátor si hlídá napětí na výstupním kondenzátoru. Pokud se toto napětí má snahu snížit (vlivem spotřeby), posílá na kondenzátor krátké impulsy napětí ze zdroje, dokud se napětí na něm nevrátí do požadované hodnoty.

Oproti spojitému regulátoru má vyšší účinnost, = nižší spotřeba, stačí podstatně menší chladič.
Vidím, že už někdo reagoval, takže toto jako dodatek.

Jarda
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 6:48 pm

Asi by bylo nejlepší použít pro napájení LED osvětlení Tohle? http://www.gme.cz/jedno-vystupni-napeti ... -p332-302/
Nedělat to zbytečně složité, když nejdelší vzdálenost od tohoto zdroje k osvětlení by byla 2,5 metrů. Osvětlení jedné větší a dvou malých staniček spolu s drážními budovami by to asi zvládlo.
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod BohousP » úte 19 bře, 2013 7:00 pm

Spíš bych použil toto http://www.gme.cz/napajeci-adaptery-sitove/napajeci-adapter-sitovy-5v-3000ma-2-1-mm-p751-176/. Ten zdroj, který navrhuješ, by musel být v nějakém krytu. Pod kolejiště bych ho nedával kvůli nebezpečí dotyku se síťovým napětím (slabé krytí).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod vvitty » úte 19 bře, 2013 7:10 pm

Tak ty plosnaky neni problem opravit, jeden drat navic neni zadna tragedie. Ale stejne bych tam dal zminovany adapter a roztahal 5V rovnou. Vyjde to i levneji.

Pulzni zdroje jsou dneska vsude, a bohuzel jsou kondiky v nich casto prvni veci co na zarizeni odejde a je treba jej bud opravit, nebo vyhodit.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: 5V stabilizovaných pro kolejiště

Příspěvekod akcilhej » úte 19 bře, 2013 7:12 pm

Děkuju Vám všem, zase jsem o maličko chytřejší. :oops: :oops:
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků