Pájení je jednoduché

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 30 pro, 2014 7:36 am

Včera jsem objevil zajímavou věc... Došel mi líh na oplach po pájení leptu pro jeden model éra. I zašel jsem do sklepa a odlil si trochu ze zimní "modré" směsi do ostřikovačů auta... Při pájení jsem ale zaměnil štěteček s pájecí kapalinou za druhý štětec namočený v té směsi do ostřikovačů. A vona ta směs do ostřikovačů funguje jako pájecí kapalina! Uvidím jak to bude za čas, ale zatím vše ok - spoj mi drží i na ke koleji zkušebně připájených vodičích. Proud to vodí a oplachování nutné není, navíc litr a půl stojí pár šupů, na rozdíl od super vodiček z Německa nebo GES a GME...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod hank » úte 30 pro, 2014 8:22 am

Petr Zatrepalek: Měl by ses podívat pořádně, z čeho ta kapalina je. Do ostřikovačů se často dává metanol, běžným základem látek typu fridex je etylenglykol, oba jsou jedovaté. Jestli je na ní napsáno něco o tom, že jedovatá není, pak bude určitě obsahovat propylenglykol, který se teplem rozkládá za vzniku kyseliny mléčné a ta spolehlivě způsobuje korozi.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod BohousP » úte 30 pro, 2014 8:51 am

hank píše:Petr Zatrepalek: Měl by ses podívat pořádně, z čeho ta kapalina je. Do ostřikovačů se často dává metanol, běžným základem látek typu fridex je etylenglykol, oba jsou jedovaté. Jestli je na ní napsáno něco o tom, že jedovatá není, pak bude určitě obsahovat propylenglykol, který se teplem rozkládá za vzniku kyseliny mléčné a ta spolehlivě způsobuje korozi.

JJ. Za normálních okolnosti by člověk předpokládal, že kapalina do ostřikovače by neměla obsahovat korozi podporující látky. Ale když se metanol použije v likérce, bůh ví, co tam fakt dávají ... Holt, všechno je daň honbě za ziskem ... Slušnosti v businessu už moc není. :(
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod fulda » úte 30 pro, 2014 11:59 am

Petře: to je jednoduché, celá řada kovů se na sebe váže dobrovolně (měď a cín), takže jim stačí, že jim nikdo nestoj v cestě (mastnota).
Takže jako základní pájecí vodička funguje kdejakej líh, toulen a spol. V těch ostřikovačích je nějakej lehoučkej metyl, takže tím spíš.
Pak je tu funkce tvrdidla - to je ten materiál, kterej ochlazuje povrch kuličky cínu při pájení a ona je pak taková hezky lesklá.
To se taky dá dělat docela vědecky a nebo se prostě vezme kalafuna na housle a (nebo třeba ta co se používá na obrazové rámy, pokud jste z Krumlova :) ).
A pak se dají dělat bezva kombinace - třeba kalafunu rozdrobit do toulenu nebo lihu. Tím se dosáhne docela hezkého efektu - ono to odmastí natřené místo a zakonzervuje ho to vrstvou kalafuny. Takže můžeš natřít všechno předem a pájet to třeba za dva dni. (na leptu je problém, že kalafuna není dost pružná a tak při ohejbání "odprejskne", takže to nejde na moc dlouho dopředu).

Některé vodičky jsou založené třeba na solích materiálu, kterej na sebe váže dobře cín - převážně zinek. Ty se pak používají pro pžípady, kdy chceš pájet něco, co cín neváže (nerez).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Havran » pon 16 led, 2023 5:22 am

Vážení, budu používat pražce a pruty 1m, spojení vodivou spojkou, tj. bez pájení. Pájet budu pouze přívody na spodek kolejnice, cca po 1 metru a v izolovaných úsekách. Obecně na čištění používám isopropanol.
Prosím doporučení a zkušenosti s trubičkovým cínem - Sn60Pb40 (183-235°C), Sn97Cu3 (230-250°C), Sn99,7Cu0,7 (227°C). Průměr asi 0,5-1,0 mm ?
Díky Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod sidlo » pon 16 led, 2023 5:54 am

Pokud se ti podaří sehnat tu s olovem, tak ji ber.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod chphoto » pon 16 led, 2023 6:55 am

Olověná se ještě sehnat dá a taky ji preferuju. Pracuje se s ní podstatně lépe než se "zeleným" bezolovnatým. Ne že by to nešlo, ale zrovna na koleje bych ho nepoužíval. Já jsem všechny přívody pájel olovnatým.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod JenikPluto » pon 16 led, 2023 7:26 am

Jeste bych si dovolil doporucit pro tenhle ucel pouzit spis eutektickou pajku Sn63Pb37 nebo Sn62Pb37Cu.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod vvitty » pon 16 led, 2023 8:16 am

sidlo píše:Pokud se ti podaří sehnat tu s olovem, tak ji ber.


Sehnat ji neni problem. Kdybys potreboval tak dej vedet.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Zlámalík » pon 16 led, 2023 9:39 am

Olověnou kdekoliv, jen je na IČO. Takže stačí znát IČO kamaráda elektrikáře třeba, dál se nikdo neptá. Obchod potřebuje prodat :-)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod fulda » pon 16 led, 2023 10:15 am

Jen bych doplnil, že součástí dobrého pájení je i vhodné tavidlo.
Já používám trubičkovou Sn60Pb38Cu2 s tavidlem kalafunou.
Jo a používám 1mm. (na kolejnice teda)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků