Pájení je jednoduché

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Pájení je jednoduché

Příspěvekod fulda » ned 09 pro, 2012 8:48 pm

Zdar,

pro všechny co se bojí pájení - komixovej návod jak na to: http://mightyohm.com/blog/2011/04/solde ... omic-book/
(v několika jazycích, staší listovat)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Odo » pon 10 pro, 2012 10:47 pm

Něco takového jsem hledal. Díky, fuldo.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Odo » úte 11 pro, 2012 12:16 pm

Akorát mám trafopájku. Je tam nějaký zásadní rozdíl při postupu pájení?
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod michal.kubista » úte 11 pro, 2012 12:27 pm

Zatím, co u mikropájky přiložíš hrot na místo, kde chceš pájet a pak tam přidáš cín, tak u trafopájky si cín nabereš předem na hrot (očko), nahřeješ a přložíš na pájené místo.
Naposledy upravil michal.kubista dne úte 11 pro, 2012 2:48 pm, celkově upraveno 1
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod fulda » úte 11 pro, 2012 12:31 pm

To je dost zásadní rozdíl.
Trafo pájka lépe nese "cín", na druhou stranu nedrží teplotu (přepaluje) a vytváří elektrostatické pole.

Co se týká povídání o tom, jak vytvářet kapku, jak zasazovat součástky, tak to je stejné.

Nechce někdo ten komix přeložit do češtiny? Je tam na to nástroj; stačí jen doplnit texty
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Odo » úte 11 pro, 2012 12:41 pm

Takže jestli to dobře chápu:
1. zahřeju očko, namočím do kalafuny
2. znovu zahřeju očko, naberu na něj cín
3. znovu zahřeju očko, přiložím na plošku
4. počkám, až se cín rozleje (?)
5. očko pryč od plošky
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod fulda » úte 11 pro, 2012 1:55 pm

Já osobně používám jinej postup - vycházím z toho, že kalafuna má nižší teplotu tání.

1) zahřeju očko a naberucín
2) chladnoucím cínem naberu kalafunu
3) znovu zahřeju očko a přiložím na plošku
...

Připomínám, že to platí pouze pro trafopájku
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Odo » úte 11 pro, 2012 2:33 pm

Děkuji, vyzkouším.
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod lajblt » stř 12 pro, 2012 11:36 am

Taky jsem donedávna pájel kalafunou (pistolovou pájkou). Pak mi někdo poradil pájecí kapalinu (neutrální). Od té doby kalafunu vůbec nepoužívám a pájení se pro mě změnilo z občasné noční můry (niklované součástky, kolejnice, SMD součástky) v klidnou a čistou práci. Studené spoje už neznám, zuhelnatělou kalafunu na plošňáku taky ne a odpadlo i věčné čistění smyčky od sazí. Na pájené místo kápnu kapku pájecí kapaliny, naberu cín, přiložím na místo, cín se okamžitě krásně rozteče po celé smočené ploše a je hotovo. Jenom se po práci musí pájené místo očistit (lihem), ale to by se stejně mělo dělat, že. :) Oproti dřívějšku je to neskutečně snadná práce.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 12 pro, 2012 1:08 pm

Panove, muze mi nekdo hodit odkaz na kvalitni pajeci kapalinu a kde se da sehnat? Doufam, ze je vhodna i pro trafopajku, nebot zatim nic jineho nevedu :D Mozna casem mikropajka, ale ta je spise bych rekl na tvorbu modelu z leptu. Diky moc. Jirka
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod mizl » stř 12 pro, 2012 1:56 pm

Jiri Dvoracek píše:Panove, muze mi nekdo hodit odkaz na kvalitni pajeci kapalinu a kde se da sehnat? Doufam, ze je vhodna i pro trafopajku, nebot zatim nic jineho nevedu :D Mozna casem mikropajka, ale ta je spise bych rekl na tvorbu modelu z leptu. Diky moc. Jirka


Nechci být hnusný, nebo protivný. Zkus použít mistra Goola. Ten ví vše. Viz http://www.iepa.cz/pajka-trubickova-o1m ... l401-p2123

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod vmucha » stř 12 pro, 2012 4:31 pm

mizl píše:
Jiri Dvoracek píše:Panove, muze mi nekdo hodit odkaz na kvalitni pajeci kapalinu a kde se da sehnat? Doufam, ze je vhodna i pro trafopajku, nebot zatim nic jineho nevedu :D Mozna casem mikropajka, ale ta je spise bych rekl na tvorbu modelu z leptu. Diky moc. Jirka


Nechci být hnusný, nebo protivný. Zkus použít mistra Goola. Ten ví vše. Viz http://www.iepa.cz/pajka-trubickova-o1m ... l401-p2123

Michal


Dotaz jak ho čtu já zněl: jaká pájecí kapalina se osvědčila Vám a kde ji kupujete?
Vlasta
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Jiri Dvoracek » stř 12 pro, 2012 5:43 pm

Ano, tak nejak to bylo mysleno. :) Ale patrne jsem se nepresne vyjadril. Jde o to, ze dodneska jsem o pajeci kapaline vubec nepremyslel, pajel jsem to rovnou. Prvni zadrhel nastal az pri pokusu o tvorbu prestavniku vyhybky z telefonniho rele, nebot ta kotvicka ze spice od kola tam jak na potvoru nechce vubec drzet. :D Jirka

Btw: To tak jednou pri diskuzi povida Wikipedie: "Ja vim vsechno." Do reci ji skoci kolega Google a krici: "To ja najdu vsechno." O kousek dal sedici cely v modrem Facebook se prida do debaty se svou tezi: "Ja znam vsechny." To uz nevydrzi Internet a rika: "Beze mne byste byli vsichni v riti." Nahle povstane uz stara Elektrika a rozvazne povida: "Tak se tady vsichni uklidnime ... " :D :D
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1166
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod mizl » stř 12 pro, 2012 5:47 pm

Jiri Dvoracek píše:Btw: To tak jednou pri diskuzi povida Wikipedie: "Ja vim vsechno." Do reci ji skoci kolega Google a krici: "To ja najdu vsechno." O kousek dal sedici cely v modrem Facebook se prida do debaty se svou tezi: "Ja znam vsechny." To uz nevydrzi Internet a rika: "Beze mne byste byli vsichni v riti." Nahle povstane uz stara Elektrika a rozvazne povida: "Tak se tady vsichni uklidnime ... " :D :D


Tak tenhle vtípek je dobrý. :lol: :lol:

Omlouvám se. Špatně jsem to v té rychlosti přečetl :oops: .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Pájení je jednoduché

Příspěvekod Jojo » stř 12 pro, 2012 5:50 pm

Dobre. :lol: :lol: :lol:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků