Napájení osvětlení

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod Jan Svatoň » ned 06 dub, 2008 9:14 pm

Ahoj, mám dotaz. Koupil jsem z DELTAX Všestary lampičky a jsou určena na 16 V buď st nebo ss. Asi jsou tam LED-ky. Mám je zapojené na 16 V st a na můj vkus svítí slabě. Šlo by to nějak upravit, aby svítily jasněji? Jinak kolejiště mám v DCC (kdyby třeba šlo použít svorky JK). Díky Honza S.
Jan Svatoň
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte 29 led, 2008 12:47 am
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod JBr » ned 06 dub, 2008 9:45 pm

Mam od Deltaxu vsechny lampy na nadrazi, napajeni ~16V. Neprijde mi, ze by svitily slabe, spis to bude (alespon u tech mych) tim, ze maji pouzite LED, ktere maji uzky vyzarovaci uhel. Viz obrazek.

Obrázek
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod Jan Svatoň » ned 06 dub, 2008 10:23 pm

Asi mi to svítí tay takto, ale zdá se mi to málo. Radši bych, aby svítily víc. Honza S.
Jan Svatoň
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte 29 led, 2008 12:47 am
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod Jan Svatoň » čtv 17 dub, 2008 12:39 pm

Kdo tomu trochu rozumí - nezvýším svítivost, pokud bych třeba těch 16 Vst usměrnil? Honza S.
Jan Svatoň
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte 29 led, 2008 12:47 am
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod richard0404 » čtv 17 dub, 2008 3:29 pm

Jan Svatoň píše:Kdo tomu trochu rozumí - nezvýším svítivost, pokud bych třeba těch 16 Vst usměrnil? Honza S.


Jakou má kapacitu odpor . Může to být i tou diodou že to tak málo svítí také jsem měj takové světlo?
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Jan Svatoň » čtv 17 dub, 2008 9:54 pm

Odpor má hodnotu 820 R. Mám lampičky 1 i 2-světelné (obě mají stejný odpor). Honza S.
Jan Svatoň
 
Příspěvky: 76
Registrován: úte 29 led, 2008 12:47 am
Bydliště: Lanškroun

Příspěvekod Radek Mende » pát 18 dub, 2008 2:54 am

Jan Svatoň píše:Odpor má hodnotu 820 R. Mám lampičky 1 i 2-světelné (obě mají stejný odpor). Honza S.

Já si myslím,že usměrněním nic nezískáš.Odpor je tam také dostatečný,při 16 V by ledkou tekl proud 17 mA ,což je akorát.(většina ledek má doporučeno 20 mA)
Tam bude spíš dioda s malým rozptylem a malou svítivostí.Některé ledky mají vyzařovací úhel 15° a svítivost 5 mcd a některé úhel 60° a svítivost až 10 000mcd.
Na můj vkus lampa na obrázku svítí málo,já jsem to u jedné sady lamp řešil výměnou za 12 V žárovky průměr 3 mm. http://www.pselectronic.cz/ishop/detail ... ff20706cb3
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod George V. » pát 18 dub, 2008 6:48 am

to Jan Svatoň:

Usměrněním získáš vyšší napětí. Těch 16V je napětí efektivní, dvoucestným usměrněním (a vhodným vyhlazením) se přiblížíš amplitudě střídavého napětí.

A není jednodušší zmenšit ten odpor?
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod PetrL » pát 18 dub, 2008 7:45 am

Jan Svatoň píše:Kdo tomu trochu rozumí - nezvýším svítivost, pokud bych třeba těch 16 Vst usměrnil? Honza S.

Protože jsem tyto lampy neměl v ruce, nechtěl jsem na dotaz odpovídat. Protože se ale nikdo nevyjádřil blíž, tak zkusím odpovědět takto.
LEDka svítí při ss napájení. Je tedy třeba vědět, jak je dioda napájena. Pokud z lampy vedou dva dráty, společné pro stř. i ss. proud, pak to určitě není ideální. Nechce se mi věřit, že by tam byl jenom ten rezistor Kdyby tam dioda nebyla, pak by LEDka byla dost namáhána v závěrném směru a dlouho by nevydržela. Navíc by svítila jen polovičním výkonem stejně jako s jednou diodou. Pokud by tam byla jedna dioda, pak je to - co se týče připojení - v pořádku, ale LEDka by svítila opravdu jen polovičním výkonem, protože by vlastně 50x/s zhasínala. Je to známý trik při analogovém napájení kolejiště, kdy se při posunu přepne z čtyřcestného usměrnění na jednocestné a loko sníží rychlost asi na polovinu, zhruba při stejném tahu (jakýsi předchůdce impulzního napájení). Využívá se tak jen jedna půlvlna stř. napětí. Správně by lampa pro stř. napájení měla obsahovat usměrňovací můstek - čtyřcestné usměrnění.
Jinak platí, co napsali kolegové o úhlech záření a svítivosti.
Pro náš případ je důležité, jaké napětí je na LEDce a jaký proud teče obvodem. Mělo by to být cca 18mA a 1,8-1,9V.
Domnívám se, že lampa mimo LEDky nic neobsahuje a maximálně je na jednom vývodu připájen rezistor. V tom případě při hodnotě 820R je napájení 16Vss. Pokud bys napájel 12Vss, pak zmenši rezistor na 560R.

to Richard: pro upřesnění - rezistor nemá kapacitu ale velikost/hodnotu el. odporu. Kapacitu má kondenzátor.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Myšpulín » pát 18 dub, 2008 7:45 am

Tady je potřeba si položit otázku, co to je že málo svítí.
1) Osvětlí jen malou plochu pod lampou (stejně jako na obrázku od JBr). To je konstrukcí vlastní ledky, s tím se moc nenadělá, jen ji vyměnit za jinou s větším vyřazovacím úhlem.
2) Není vidět, většinou z boku, že ledka svítí. Někdy pomůže diodu lehce přebrousit, aby lépe rozptylovala světlo (plocha povrchu ledky pak slouží jako matnice).
3) Nedosvítí na patřičnou vzdálenost. Opět nutno vyměnit za vícesvítivou. Zde by se mohlo lehce laborovat s hodnotou předřadného odporu a nastavit jej přímo podle miliampérmetru.

Co se týče svítivosti ledky. Pokud je připojena na střídavé napětí, bliká jako stroboskop s frekvencí 50 Hz. Měříte-li však proud, jedná se o efektivní hodnotu, takže maximální hodnota je jinde a po jistou dobu teče diodou větší než povolený proud. Dvojcestným usměrněním a vyfiltrováním kondenzátorem bude dioda svítit trvale nepřerušovaně. Neznám přesně konstrukce ledek, nemůžu říci, jestli jim to chvilkové přepětí nějak výrazně vadí. Myslím si však, že na subjektivním posouzení rozdílu to ale poznat nebude (oko má jistou optickou setrvačnost).
Konec suché teorie. :D

PS. Taky jsem tůdle vyhazoval pár ledek jen proto, že svítily kolmo dolů a nebylo to z boku vidět. :cry:
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod PetrL » pát 18 dub, 2008 8:16 am

George V. píše:Usměrněním získáš vyšší napětí. Těch 16V je napětí efektivní, dvoucestným usměrněním (a vhodným vyhlazením) se přiblížíš amplitudě střídavého napětí.

Ono nemá smysl zvyšovat napětí, protože max.výkon je dán katalogovými údaji a těch lze dosáhnout už někde od 3V.
Pokud na zdroji naměříme16V stř, pak se jedná o Uef a znamená to, že Umax je 22,63V. To ale pro nás vůbec nic neznamená. Usměrněním se naopak Uef (které nás zajímá) sníží a to tak, že při jednocestném Uss=Ust*0,45, tedy na 7,2V a dvoucestném Uss=Ust*0,9V, t.j. 14,4V. Teprve použitím vyhlazovacího kondenzátoru je možno napětí zvýšit cca ke 20V. Vidíme, že napětí ze stejného zdroje se může výrazně měnit a je třeba s tím při výpočtu rezistoru počítat. Pro ilustraci při 7,2V R=330R, při 14,4V R=720R a při 20V R=1k. Ve všech těchto případech bude LEDka svítit naprosto stejně!


George V. píše:A není jednodušší zmenšit ten odpor?

ovšem jen jen do mezí katalogového dovoleného proudu :)

Výkon lampy určitě podpoří - jak už bylo uvedeno - použití difuzní (matné) LEDky, popř. čirou zmatovat. Dále i když je dioda dost vystrčená ven, stínidlo zevnitř natřít bílou barvou.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod StaraPakna » ned 17 led, 2010 7:15 am

Použiju tohle vlákno pro dotaz,

Jsem elektricky naprosto nepolíbený začátečník, chtěl bych udělat lampy na sklad alá Houmr (děkuji za inspiraci a popis) nicméně netuším a opravdu neumím ani popsat cože to tam je u diod napájeno za barevné cosi (odpory??) a nějaký můstek (??). Určitě postupně poberu základní info, ale do té doby co bych si měl objednat třeba tady http://www.gme.cz/cz/index.php?page=ele ... 054451&p=4 (jen stránky tady jsem zjistil že tomu nerozumím 8) :oops: :lol: ) abych rozsvítil nádražní budovu počítám dvě diody ve dvou patrech plus čtyři venkovní lampy. Zdrojem je Felischmannské 14V napájení z trafa později bude FZ1. Moc děkuji všem za pomoc. SP

Tahle barva celkem jde na venek jsem si myslel http://www.gme.cz/cz/index.php?product=511-779
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Příspěvekod Radek » ned 17 led, 2010 7:29 am

No tak tohle bych se z internetu učit nechtěl :roll:
Nejpolopatyčtější popis a výpočty najdeš na stránkách taťky Lokopina, pod záložkou různé se skrývá kapitola: Základy modelářské elektroniky :wink: S troškou škodolibosti někoho, kdo to taky řešil ti přeju příjemné studium :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod StaraPakna » ned 17 led, 2010 7:58 am

Radek píše:No tak tohle bych se z internetu učit nechtěl :roll:
Nejpolopatyčtější popis a výpočty najdeš na stránkách taťky Lokopina, pod záložkou různé se skrývá kapitola: Základy modelářské elektroniky :wink: S troškou škodolibosti někoho, kdo to taky řešil ti přeju příjemné studium :wink:
Díky Martin mě nenapadl a že se ho ptám mejlem každou chujovinu.... :oops: :oops:

No přečetl jsem, ale nepochopil jsem v koncích diodových můstků hafo, ale na 380V a víc voltů, ty ostatní zkratky nechápu, no prostě negramot....
Začínám a každý začátek je těžký, mám to ale na koho svést mám tři syny.
Moduluju N-ko
StaraPakna
 
Příspěvky: 147
Registrován: ned 20 zář, 2009 2:41 pm
Bydliště: Vesnička pod Řípem

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků