Napájení osvětlení

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Napájení osvětlení

Příspěvekod Mart » ned 14 říj, 2007 7:56 am

Zdravín šechny.K modelové železnici jsme se vrátil po caa 15 letech a za tu dobu se toho hodně změnilo, tak mám dotaz (první z mnoha :D ) Jako osvětlení budu používat LED a zajímalo by mě jaké napětí mám použít, uvažuji o odděleném napájení. Šel by použít kvalitní stabylizovaný "zásuvkový" napáječ ?
Přesedlal jsem na H0 - ty páry se zvukem mě dostaly:-)
Mart
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 14 říj, 2007 7:56 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Miloš_P » ned 14 říj, 2007 10:47 am

Oddělené napájení je jedno z možných řešení.
Pokud chcete využít střídavé napětí 16V používané pro příslušenství, stačí každou LEDku zapojit přes odpor 1k nebo více.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mart » ned 14 říj, 2007 3:43 pm

Jelikož jsem začal stavět tak uvažuji o digitálu a tím pádem bych nevyužíval současné trafo. Do se mě válí celkem slušný "zásuvkový" stabilizovaný zdroj, tak jsem ho chtěl využít, ale nejvíc má 12V.
Přesedlal jsem na H0 - ty páry se zvukem mě dostaly:-)
Mart
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 14 říj, 2007 7:56 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Pája » ned 14 říj, 2007 5:25 pm

Já bych na osvětlení LED diodami doporučoval kvalitní spínaný zdroj s usměrněným a stabilisovaným napětím tak 5V(LEDky i ty nejhorší mají napětí na přechodu do 4V) a jeden stačí na ztrátu na odporu-ten se vypočítá dle R=U/I . U=5V-napětí na přechodu a I=povolený proud diodou (obvykle 20mA,nebo u nízkopříkonové typicky 2mA).Ztoho všeho plyne,čím větší napájecí napětí,tím ZBYTEČNĚ větší strátový výkon na odporech (odpory budou hřát a zdroj musí být o to silnější) !!!
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Miloš_P » ned 14 říj, 2007 10:20 pm

Pája má naprostou pravdu, 5V zdroj je pro LEDky z hlediska výkonových ztrát nejlepší, ale pokud máte 12V a nechcete zbytečně utrácet, můžete ho klidně použít. Já mám na kolejišti celkem asi 30 LEDek, používám těch 16V a nemám s tím problém.
Mrkněte na http://domacimodulovka.kx.cz/osvetleni.htm
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Mart » pon 15 říj, 2007 4:03 pm

Tak je rozhodnuto bude to 12V, aby se ten zdroj doma jen tak naválel :D
Přesedlal jsem na H0 - ty páry se zvukem mě dostaly:-)
Mart
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 14 říj, 2007 7:56 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Pája » pon 15 říj, 2007 5:20 pm

Samozřejmě i těch 12V je OK,ale z textu ,,Ale nejvíc má 12V" jsem asi chybně vyvodil,že se dá přepnout na míň,nebo je to zdroj z PC a pak doporučuji použít 5V.Omlouvám se
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 15 říj, 2007 6:38 pm

Pája píše:Samozřejmě i těch 12V je OK,ale z textu ,,Ale nejvíc má 12V" jsem asi chybně vyvodil,že se dá přepnout na míň,nebo je to zdroj z PC a pak doporučuji použít 5V.Omlouvám se


Má-li někdo pocit, že napětí 12 a vyšší je pro LED diody nevhodné, pak vězte, že ty diody které současně rozsvědcíte, můžete při vyšším napětí řadit do serie. Pak je proud pro všechny diody stejný a ochranný odpor se počítá jen na rozdíl napětí napájecího a součtu napětí přechodů v serii.
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Naposledy upravil Zdenek Valter dne úte 16 říj, 2007 5:11 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Mart » úte 16 říj, 2007 3:21 pm

Pája píše:Samozřejmě i těch 12V je OK,ale z textu ,,Ale nejvíc má 12V" jsem asi chybně vyvodil,že se dá přepnout na míň,nebo je to zdroj z PC a pak doporučuji použít 5V.Omlouvám se


Netřeba se omlouvat, chyba bude spíše na mé straně za nepřesnou formulaci.
Přesedlal jsem na H0 - ty páry se zvukem mě dostaly:-)
Mart
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 14 říj, 2007 7:56 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod richard0404 » čtv 06 bře, 2008 11:29 am

Rád bych se zeptal na zapojení osvětlení při použití lamp DOMINIK a J.M. modelová železnice kdy všechny lampy mají předřadný odpor. Našel jsem několik zapojení ale v nich popisují že paralelní zapojení je nevhodné. Díky za radu.
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod Tomáš » čtv 06 bře, 2008 11:55 am

richard0404 píše:Rád bych se zeptal na zapojení osvětlení při použití lamp DOMINIK a J.M. modelová železnice kdy všechny lampy mají předřadný odpor. Našel jsem několik zapojení ale v nich popisují že paralelní zapojení je nevhodné. Díky za radu.


:shock: :shock: ...tak to je divný v elektru se moc nevyznám,ale tohle je divný...teda já osobně napájím 5ks z 12V stejnosměr a mám je všechny zapojený paralerně na svorkovnici a zatím žádnej problém
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod richard0404 » čtv 06 bře, 2008 12:56 pm

No mně zajímá co to udělá když zapojím paralelně cca 30 ks lamp osvětlení. :?:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod PetrL » čtv 06 bře, 2008 2:21 pm

Lampa s rezistorem je určena pro konkrétní napětí - musí být na výrobku/obalu uvedené. Takové provedení je určené k paralelnímu zapojení. Můžeš jich zapojit třebo 1000, pokud je dostatečně dimenzovaný zdroj. Celkový proud se sčítá. Příklad: máš zdroj 1000mA (1A). Jedna lampa má spotřebu 20mA. 1000/20=50. Můžeš jich tedy zapojit paralelně 50ks.
Pokud bys je chtěl zapojit na jiné napětí, než pro jaké jsou určené, pak musíš změnit rezistor. To tu už ale bylo řešené včetně výpočtů, tak pohledej v tématech.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » stř 12 bře, 2008 7:33 pm

PetrL píše:Lampa s rezistorem je určena pro konkrétní napětí - musí být na výrobku/obalu uvedené. Takové provedení je určené k paralelnímu zapojení. Můžeš jich zapojit třebo 1000, pokud je dostatečně dimenzovaný zdroj. Celkový proud se sčítá. Příklad: máš zdroj 1000mA (1A). Jedna lampa má spotřebu 20mA. 1000/20=50. Můžeš jich tedy zapojit paralelně 50ks.
Pokud bys je chtěl zapojit na jiné napětí, než pro jaké jsou určené, pak musíš změnit rezistor. To tu už ale bylo řešené včetně výpočtů, tak pohledej v tématech.


:lol: :lol: :lol: ..tak já mám 3A zroj tzn. 150 lamp...
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PetrL » čtv 13 bře, 2008 7:48 am

Tomáš píše:..tak já mám 3A zdroj tzn. 150 lamp...


Ano, správně. Jen by bylo třeba dostatečně dimenzovat přívodní vodiče. Do místa rozvedení jednotlivých větví při proudu 3A by to byl měděný vodič o průměru 0,8mm.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků