Zhlaviky MTTBUS

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod BohousP » pát 07 pro, 2012 7:52 pm

jakubklouda píše:Mám jeden dotaz ke Zhlavíkům. Způsob ovládání se mi moc líbí, ale potřeboval bych vědět, zda se to nějak rozumně dá napojit na servodekodéry v DCC(třeba přec TCO nebo jinak) pokud to jde, tak pak také budu mít o 2 ks(nejspíše asi 1 + EXP) zájem

Zhlavik je urcen pro autonomni rizeni stanice, neni urceny pro DCC.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod jakubklouda » sob 08 pro, 2012 7:49 am

BohousP píše:Zhlavik je urcen pro autonomni rizeni stanice, neni urceny pro DCC.


To já samozřejmě vím, ale to na to nemá vliv. Proto jsem psal například ve spojení s TCO. Jde mi spíš o to, zda to někdo zkoušel. Potřebuji v zásadě toto. Jestli se dá na výstup z hlavíků připojit nějaká logika, která bude nahrazovat stisk tlačítka pro TCO, třeba za pomoci transitorů nebo relátek.
TT - IV. a V. epocha
jakubklouda.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
jakubklouda
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned 08 srp, 2010 4:24 pm
Bydliště: Praha

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod BohousP » sob 08 pro, 2012 9:12 am

... aha, to samozrejme mozne je. Na vystup Zhlaviku misto prestavniku relatko (mozna bude lepsi optron) a to pripojit misto tlacitka v TCO. Zhlavikem pak budes stavet cesty i v dcc ovladani. Otazka je, jestli by nebyl pak lepsi napr. Traincontroller, prece jen za podobnou cenu (dvou Zhlaviku) toho dokaze vic.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod fulda » sob 08 pro, 2012 11:11 am

Teoreticky to půjde, ale nikdy jsem neměl zhlavíka, abych to vyzkoušel.
Možností jak to udělat je několik a ta s relátkama je asi nejméně elegantní.

Ale jak píše Bohouš - za ty prachy se koupí snad počítač a software dohromady, takže to nemá cenu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod jakubklouda » ned 09 pro, 2012 10:08 am

Ovládání skrz počítač samozřejmě možnost je, ale nechci jí. Ne z odporu k PC, spíše naopak. U PC sedím celý den a vláčky mám k odreagování(ačkoli na PC stejně nejspíš časem připojené budou... :-) ) Resp.dá se použít pro spínání TCO transistor?
TT - IV. a V. epocha
jakubklouda.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
jakubklouda
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned 08 srp, 2010 4:24 pm
Bydliště: Praha

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod BohousP » ned 09 pro, 2012 10:57 am

jakubklouda píše:Ovládání skrz počítač samozřejmě možnost je, ale nechci jí. Ne z odporu k PC, spíše naopak. U PC sedím celý den a vláčky mám k odreagování(ačkoli na PC stejně nejspíš časem připojené budou... :-) ) Resp.dá se použít pro spínání TCO transistor?

Jednoznačně bych volil optron, stojí stejně jako tranzistor http://www.gme.cz/optocleny-s-tranzistorem/bpc-817c-p523-249/ a výhodou je galvanické oddělení Zhlavíka a TCO (eliminuje možný přenos rušení).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod fulda » ned 09 pro, 2012 11:09 am

TCO se dá ovládat pomocí tranzistoru, fototranzistoru (chápej - polovina optooddělovače), hradlem typu CMOS 4000, hradlem typu 74HC00 nebo možná i něčím jiným.

Spíš jsem chtěl říct, že pokud použiješ třeba levnej čínskej tablet za 1200,- nebo nějakej deskovej počítač typu IGEPv2, Rapsberry PI nebo něco podobného, tak to v klidu a pohodě našroubuješ pod kolejiště, konfiguraci si nahraješ na paměťovou kartu a bude se to tvářit jako zhlavík. Cena bude desetinová a jsi na normálních DCC komponentech, takže pokud se rozhodneš že si budeš kolejiště řídit ze stolního PC, tak to bude otázka jednoho kabelu. Nebo třeba ten čínskej tablet vytáhneš z pod kolejiště a budeš jezdit na bluetooth.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod pepiknemecek » ned 09 pro, 2012 12:13 pm

Připojení Zhlavíku na DCC je možné. Je však potřeba zdůraznit že Zhlavík je určen pro ty, kteří chtějí kolejiště ovládat pomocí tlačítek a "klasického" ovládacího panelu a počítač potřebují pouze pro naprogramování Zhlavíka. Pro kolejiště řízené počítačem bych volil jiný systém ovládání. Přímé napojení servopřestavníků na Zhlavík bude v budoucnu možné pomocí ovládací elektroniky, obdoba MO8 nebo MOT4. Pokud by někdo uvažoval o ovládání kolejiště pomocí Zhlavíku a dodatečné (duplicitní, nouzové) přestavování servopřestavníků adresně v DCC, šel bych cestou servoovladače ESU. Přes optočleny připojit binární vstupy pro ovládání při stavění cest pomocí Zhlavíku a v DCC adresně pomocí DCC ovladače, PC apod.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod jakubklouda » ned 09 pro, 2012 12:35 pm

fulda píše:TCO se dá ovládat pomocí tranzistoru, fototranzistoru (chápej - polovina optooddělovače), hradlem typu CMOS 4000, hradlem typu 74HC00 nebo možná i něčím jiným.

Spíš jsem chtěl říct, že pokud použiješ třeba levnej čínskej tablet za 1200,- nebo nějakej deskovej počítač typu IGEPv2, Rapsberry PI nebo něco podobného, tak to v klidu a pohodě našroubuješ pod kolejiště, konfiguraci si nahraješ na paměťovou kartu a bude se to tvářit jako zhlavík. Cena bude desetinová a jsi na normálních DCC komponentech, takže pokud se rozhodneš že si budeš kolejiště řídit ze stolního PC, tak to bude otázka jednoho kabelu. Nebo třeba ten čínskej tablet vytáhneš z pod kolejiště a budeš jezdit na bluetooth.


Tohle vím, ale chci tlačítkové ovládání, které bude odpovídat spíše klasické releovce, než moderní ZZ s ESA11... Zhlavík se mi líbí ještě jednou vlastností a tou jsou návestidla na SCOM a případné výstupy na relé pro další závislosti. Vím že to jde vše udělat i v DCC, ale nějak mi to na hraní s vláčky vyhovuje spíš takto(pro malé plánované kolejiště s cca 10 - 15)
TT - IV. a V. epocha
jakubklouda.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
jakubklouda
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned 08 srp, 2010 4:24 pm
Bydliště: Praha

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod jakubklouda » ned 09 pro, 2012 12:40 pm

pepiknemecek píše:Připojení Zhlavíku na DCC je možné. Je však potřeba zdůraznit že Zhlavík je určen pro ty, kteří chtějí kolejiště ovládat pomocí tlačítek a "klasického" ovládacího panelu a počítač potřebují pouze pro naprogramování Zhlavíka. Pro kolejiště řízené počítačem bych volil jiný systém ovládání. Přímé napojení servopřestavníků na Zhlavík bude v budoucnu možné pomocí ovládací elektroniky, obdoba MO8 nebo MOT4. Pokud by někdo uvažoval o ovládání kolejiště pomocí Zhlavíku a dodatečné (duplicitní, nouzové) přestavování servopřestavníků adresně v DCC, šel bych cestou servoovladače ESU. Přes optočleny připojit binární vstupy pro ovládání při stavění cest pomocí Zhlavíku a v DCC adresně pomocí DCC ovladače, PC apod.

To je to co právě chci... Nemohl byste nějak lehce nadhodit zapojení s optočleny pro servodekodéru ESU (ty co mají i analogové vstupy) a Zhlavíka, mám pod kolejištěm jeden a jeden postavený z DCCkoleje, ale pro mojí pohodlnost mi více vyhovují ESU.
TT - IV. a V. epocha
jakubklouda.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
jakubklouda
 
Příspěvky: 141
Registrován: ned 08 srp, 2010 4:24 pm
Bydliště: Praha

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod fulda » ned 09 pro, 2012 7:48 pm

jakubklouda píše:Tohle vím, ale chci tlačítkové ovládání, které bude odpovídat spíše klasické releovce, než moderní ZZ s ESA11... Zhlavík se mi líbí ještě jednou vlastností a tou jsou návestidla na SCOM a případné výstupy na relé pro další závislosti. Vím že to jde vše udělat i v DCC, ale nějak mi to na hraní s vláčky vyhovuje spíš takto(pro malé plánované kolejiště s cca 10 - 15)


Asi takhle - je to tvoje hracka a tvoje rozhodnuti.
Uvladani ciste DCC kdy pouzijes pocitac pro vyhodnocovani logiky a nadelas si ovladaci panely podle toho v jake chces bejt epose je dost jednoduche, je to vyzkousene a je to funkcni. Podivej se treba na KZM Velke Mezirici (http://www.kzmtt.cz/), ti maji docela hezky udelane ovladani s nekolika ovladacima panelama a funguje jim to jako vino.

Vetsina lidi co se vrhla a strasne propagovala kockopsa, tak pozdeji v tichosti a potajnu presla na plne DCC ovladani. Ale jak rikam - tvoje hracka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod pepiknemecek » pon 10 pro, 2012 9:31 pm

jakubklouda píše:To je to co právě chci...

Zjednodušeně. Stačí použít vhodný optočlen. Připojit jej na výstupy výhybek + GND a příslušné analogové vstupy na dekodéru ESU + GND napájení. Nebo méně elegantní řešení s relátky. Cívku relé přes tranzistor zapojit na výstupy výhybek a spínací kontakty relé na binární vstupy ESU. V obou případech doporučuji nastavit výhybky na Zhlavíku na pulzní ovládání s délkou pulzu např. 0,3s a s prodlevou 0,1s.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod pepiknemecek » sob 19 led, 2013 8:24 pm

Zdravím.
Dnes jsem hovořil s p.Báňou na téma výroba elektroniky MTB a mám pro vás dobré zprávy :) Tedy, kdo má zájem, může objednávat Zhlavíky + rozšíření, MOS8 či MOT4, Scom dekodéry pro návěstidla nebo návěstidla s dekodérem v patici a DCC dekodéry ND4.

!!! Uzávěrka objednávek je 28.2.2013 !!!

Výroba se rozběhne začátkem března 2013 a objednávky budou vyřizovány podle data přijetí. Objednávky prosím směřujte na navestidla@email.cz
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod Jiri Dvoracek » úte 22 led, 2013 3:14 pm

Objednano :lol: Jirka
TT - digital, CD, ZSR a OBB, epocha V a VI, Digitrax a JMRI
Jiri Dvoracek
 
Příspěvky: 1165
Registrován: ned 03 čer, 2012 12:20 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí, CZ

Re: Zhlaviky MTTBUS

Příspěvekod mpinta » úte 22 led, 2013 5:09 pm

pepiknemecek píše:... Zhlavíky + rozšíření, MOS8 či MOT4, Scom ... ND4.

!!! Uzávěrka objednávek je 28.2.2013 !!!

Výroba se rozběhne začátkem března 2013 a objednávky budou vyřizovány podle data přijetí. Objednávky prosím směřujte na navestidla@email.cz

Pepíku, asi bych mohl dát info taky ke mně na LokoPin, ne?
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků