Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Příspěvekod ondrejSitar » pon 10 zář, 2007 4:14 pm

Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Chci vyřešit PLENULÉ zastavení vlakové soupravy (lokomotivy) na koleji na nástupišti kde se spíná napájení do koleje.
Jde o to že když pustím soupravu z jedné stanice do druhé. Na druhém stanici je červená a konec koleje je bez proudu (od trafa odpojena) a lokomotiva zastaví - že okamžitě kdy nemá šťávu cukne. To není moc modelářské.

Možná to bude řešit podobné stmívací zařízení které známe z novějších automobilů, kde při zavření dveří interiérové světlo postupně snižnuje svit a zhasne, to trvá třeba 5sekund.

Čím to lze řešit?



Prosím neraďte mi digitál, děkuji.
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod Houmr » pon 10 zář, 2007 5:21 pm

Kdybys měl vyplněný email, něco bych ti poslal.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod ondrejSitar » pon 10 zář, 2007 7:14 pm

Houmr píše:Kdybys měl vyplněný email, něco bych ti poslal.


hotovo, jen doufám že to nebude vir :lol:
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod Jan Jirásek » úte 11 zář, 2007 9:27 am

ondrejSitar píše:
Houmr píše:Kdybys měl vyplněný email, něco bych ti poslal.


hotovo, jen doufám že to nebude vir :lol:


Předpokládám, že to chceš v analogu..?
U DCC je tohle vyřešeno zcela jednoduše.
Uživatelský avatar
Jan Jirásek
 
Příspěvky: 149
Registrován: pát 27 dub, 2007 3:01 am
Bydliště: Česko/Německo

Příspěvekod ondrejSitar » úte 11 zář, 2007 12:48 pm

Jan Jirásek píše:Předpokládám, že to chceš v analogu..?
U DCC je tohle vyřešeno zcela jednoduše.

Ano v analogu. Digitál by mne tak nebavil :)
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Re: Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Příspěvekod Juklino » úte 11 zář, 2007 5:18 pm

ondrejSitar píše:Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Chci vyřešit PLENULÉ zastavení vlakové soupravy (lokomotivy) na koleji na nástupišti kde se spíná napájení do koleje.
Jde o to že když pustím soupravu z jedné stanice do druhé. Na druhém stanici je červená a konec koleje je bez proudu (od trafa odpojena) a lokomotiva zastaví - že okamžitě kdy nemá šťávu cukne. To není moc modelářské.

Možná to bude řešit podobné stmívací zařízení které známe z novějších automobilů, kde při zavření dveří interiérové světlo postupně snižnuje svit a zhasne, to trvá třeba 5sekund.

Čím to lze řešit?



Prosím neraďte mi digitál, děkuji.


Před časem jsem našel na netu docela jednoduché :D zapojení, které by snad mohlo pomoct. http://www.volny.cz/mtbbus/basic/elbrzd.htm
Nevím ale, jestli to bude funkční při pulsním napájení.

Jsem ve fázi příprav - začátečník.
Juklino
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte 11 zář, 2007 5:18 pm
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Příspěvekod ondrejSitar » úte 11 zář, 2007 6:57 pm

Juklino píše:Před časem jsem našel na netu docela jednoduché :D zapojení, které by snad mohlo pomoct. http://www.volny.cz/mtbbus/basic/elbrzd.htm
Nevím ale, jestli to bude funkční při pulsním napájení.

Jsem ve fázi příprav - začátečník.


Super to je ono, vyzkouším to možná už příští týden. Moc Díky
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Re: Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Příspěvekod Jan Jirásek » úte 11 zář, 2007 7:44 pm

ondrejSitar píše:
Juklino píše:Před časem jsem našel na netu docela jednoduché :D zapojení, které by snad mohlo pomoct. http://www.volny.cz/mtbbus/basic/elbrzd.htm
Nevím ale, jestli to bude funkční při pulsním napájení.

Jsem ve fázi příprav - začátečník.


Super to je ono, vyzkouším to možná už příští týden. Moc Díky


Když jsem jezdil ještě v analogu, měl jsem postupné zpomalování vlaku před vj. návěstidlem. Takže krásně jsem postavil stůj pro vjezd a hrál si třeba s posunem.. souprava se blížila k předvěsti a pak postupně zpomalovala na cca 20cm od vjezdového návěstidla. Při postavení volno pro vjezd příp. pro odbočení, souprava jela pomaleji, ba krokem. Tato všechna zapojení včetně schémat, jsem čerpal z knížky AUTOMATIZACE MODELOVÉ ŽELEZNICE.. je to z roku 1988. Nějaká schémata bych ti mohl (včetně textu) poslat.

U DCC je to vyřešeno modulem pro zastavení, dá se použít i pro zastávky v širé trati apod. různé vazby a propojení s jiným zařízením jsou povoleny..
Uživatelský avatar
Jan Jirásek
 
Příspěvky: 149
Registrován: pát 27 dub, 2007 3:01 am
Bydliště: Česko/Německo

Re: Automatické PLYNULÉ zastavení na nástupišti

Příspěvekod ondrejSitar » stř 12 zář, 2007 4:22 am

Jan Jirásek píše:Když jsem jezdil ještě v analogu, měl jsem postupné zpomalování vlaku před vj. návěstidlem. Takže krásně jsem postavil stůj pro vjezd a hrál si třeba s posunem.. souprava se blížila k předvěsti a pak postupně zpomalovala na cca 20cm od vjezdového návěstidla. Při postavení volno pro vjezd příp. pro odbočení, souprava jela pomaleji, ba krokem. Tato všechna zapojení včetně schémat, jsem čerpal z knížky AUTOMATIZACE MODELOVÉ ŽELEZNICE.. je to z roku 1988. Nějaká schémata bych ti mohl (včetně textu) poslat.

U DCC je to vyřešeno modulem pro zastavení, dá se použít i pro zastávky v širé trati apod. různé vazby a propojení s jiným zařízením jsou povoleny..


Měl bych o to velký zájem, moc Vás prosím o zaslání (na email?).

Uvědomuji si co umí digitál a právě proto pro mé čistě domácí kolejiště nepoužiji. Digitál je skvělá technologie; kdyžto přirovnám - jezdil sem dříve s Fordem Escordem z r 91. , dnes mám Peugota 206 z r. 2001 a má samozřejmě palubní počítač - byl sem velmi mile překvapen a už bych se těchto vymožeností nevzdával. Ale u té železnice si chci s ní prostě vyhrát podle mých požadavků - s použití digitálu by to omezovalo...
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod PetrL » stř 12 zář, 2007 6:15 am

Kniha AUTOMATIZACE MODELOVÉ ŽELEZNICE bývá dost často k mání na Aukru. Je to taková, řekněme vyšší škola analogové elektrotechniky na modelovém kolejišti. Ideální pro nás, milovníky reléové cvakatury :P
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Jan Jirásek » stř 12 zář, 2007 11:30 am

PetrL píše:Kniha AUTOMATIZACE MODELOVÉ ŽELEZNICE bývá dost často k mání na Aukru. Je to taková, řekněme vyšší škola analogové elektrotechniky na modelovém kolejišti. Ideální pro nás, milovníky reléové cvakatury :P


Lépe bych to asi nenapsal :lol: přesně tak! Já to převedu do digitální podoby a dám na web www.modely.firenet.cz zároveň s publikací Návěstidla na modelovém kolejišti od p.Zusky a Projekt a stavba model. kolejiště od p.Šupíka a p.Vlčka. Což u posledních dvou publikací se jedná o starší ročníky ale každý správný modelář by měl čerpat informace ze starších dokumentací a periodik. Novodobé publikace (pokud nějaké jsou) nemají žádnou hodnotu a zakládají se spíše na hračkovém pojetí modelové železnice - a to mě mrzí!
Uživatelský avatar
Jan Jirásek
 
Příspěvky: 149
Registrován: pát 27 dub, 2007 3:01 am
Bydliště: Česko/Německo

Příspěvekod Michal Dalecký » stř 12 zář, 2007 11:58 am

Jan Jirásek píše: Já to převedu do digitální podoby a dám na web www.modely.firenet.cz zároveň s publikací Návěstidla na modelovém kolejišti od p.Zusky a Projekt a stavba model. kolejiště od p.Šupíka a p.Vlčka. Což u posledních dvou publikací se jedná o starší ročníky ale každý správný modelář by měl čerpat informace ze starších dokumentací a periodik. Novodobé publikace (pokud nějaké jsou) nemají žádnou hodnotu a zakládají se spíše na hračkovém pojetí modelové železnice - a to mě mrzí!
Pane kolego, jen si nejsem jisty, zda-li to neni poruseni autorskych prav. Na to bacha.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1823
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod ondrejSitar » stř 12 zář, 2007 1:19 pm

Michal Dalecky píše:Pane kolego, jen si nejsem jisty, zda-li to neni poruseni autorskych prav. Na to bacha.

Pane Dalecký, všechna čest autorským právům, povím Vám o mé zkušenosti;
Před půl rokem jsem kontaktoval Archiv České Televize že bych potřeboval kopii jednoho dílu jistého pořadu co se vysílal od roku 1986 do roku 1996.
První informací bylo že hodina zápisu mě bude stát 1500Kč bez daně. Pořad měl hodinu a půl takže 3000Kč bez daně. Tento fakt jsem po pár dnech rozdýchal a souhlasil jsem. Věc se dala do pohybu.
Další den mi volali že pořad byl vysílán ještě za monopolního schématu televize (vysílalo se do 31.12.1996) a že materiál nemůže být poskytnut.
Tehdy jediná možnost jak dostat tento vytoužený díl minulosti mi byla uzavřena. :(

Pane Dalecký, popisovaná publikace bude podobně jako můj pořad z minulosti, dnes se nevydává, přišla éra digitálu a konstruktérů kolejišť analogu rychle ubývá. Nechte jim prosím tento zbytek cérů informací.

Kdyby se jednalo o publikaci co se vydává a třeba i na odbyt ať si ji každý koupí. Potom plně souhlasím. :wink:
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod Jan Jirásek » stř 12 zář, 2007 1:30 pm

ondrejSitar píše:
Michal Dalecky píše:Pane kolego, jen si nejsem jisty, zda-li to neni poruseni autorskych prav. Na to bacha.

Pane Dalecký, všechna čest autorským právům, povím Vám o mé zkušenosti;
Před půl rokem jsem kontaktoval Archiv České Televize že bych potřeboval kopii jednoho dílu jistého pořadu co se vysílal od roku 1986 do roku 1996.
První informací bylo že hodina zápisu mě bude stát 1500Kč bez daně. Pořad měl hodinu a půl takže 3000Kč bez daně. Tento fakt jsem po pár dnech rozdýchal a souhlasil jsem. Věc se dala do pohybu.
Další den mi volali že pořad byl vysílán ještě za monopolního schématu televize (vysílalo se do 31.12.1996) a že materiál nemůže být poskytnut.
Tehdy jediná možnost jak dostat tento vytoužený díl minulosti mi byla uzavřena. :(

Pane Dalecký, popisovaná publikace bude podobně jako můj pořad z minulosti, dnes se nevydává, přišla éra digitálu a konstruktérů kolejišť analogu rychle ubývá. Nechte jim prosím tento zbytek cérů informací.

Kdyby se jednalo o publikaci co se vydává a třeba i na odbyt ať si ji každý koupí. Potom plně souhlasím. :wink:


No Ondro, určitě to neplácnu na web aniž bych si něco o tom nezjistil. I mezi námi, modeláři jsou tací, kteří rádi přivedou do problému někoho byť i konkurenci a to i mimo svět modelařiny! Rozhodně nebudu zavdávat podnět k tomu, abych byl kriminalizován apod. v česku platí holt ..každý dobrý skutek musí být potrestán..! Informuji se na centrále Mladé Fronty a jejich archivu a zároveň v zákonech ČR.
Já si nemohu dovolit, aby mě někdo popotahoval po policajtech apod. Jinak autor ať živ či naopak ale raději živý, může schválit šíření již neprodejné periodiky bez nároku na honorář pro něj a pro dalšího poskytovatele. V tomto případě je autorské právo této periodiky u p.Zaorala a u MFD. Od vydání uběhlo již 10 let, pokud kniha může sloužit jako studna pro další generaci, je to pro autora čest.
My nechceme žádný honorář za digitalizaci, pouze ji zpřístupnit všem, pro které je již nedostupná a nevydává se..

O dalším budu informovat!
Uživatelský avatar
Jan Jirásek
 
Příspěvky: 149
Registrován: pát 27 dub, 2007 3:01 am
Bydliště: Česko/Německo

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 12 zář, 2007 4:15 pm

Jan Jirásek píše:
PetrL píše:Kniha AUTOMATIZACE MODELOVÉ ŽELEZNICE bývá dost často k mání na Aukru. Je to taková, řekněme vyšší škola analogové elektrotechniky na modelovém kolejišti. Ideální pro nás, milovníky reléové cvakatury :P


Lépe bych to asi nenapsal :lol: přesně tak! Já to převedu do digitální podoby a dám na web www.modely.firenet.cz zároveň s publikací Návěstidla na modelovém kolejišti od p.Zusky a Projekt a stavba model. kolejiště od p.Šupíka a p.Vlčka. Což u posledních dvou publikací se jedná o starší ročníky ale každý správný modelář by měl čerpat informace ze starších dokumentací a periodik. Novodobé publikace (pokud nějaké jsou) nemají žádnou hodnotu a zakládají se spíše na hračkovém pojetí modelové železnice - a to mě mrzí!


Jenže s publikováním celé knihy (díla) opravdu může nastat problém.
To jsem ale psal na jiném fóru:
http://www.k-report.net/discus/messages ... 1189613518
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků