FZ1

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: FZ1

Příspěvekod Tomáš » sob 02 bře, 2013 6:35 pm

Mám po 30letech dobré služby problém s FZ1. :shock:
přestal fungovat výstup se symbolem lokomotivy. Přečetl jsem si různé problémy a připravil se, že bude asi ulomen onen plíšek. Po celkové rozborce jsem zjistil sice příjemnou zprávu, že plíšek ulomen není, přesto má FZ1 závadu. První viditelný problém byl tento: Zlomilo se to táhlo co hýbá plíškami. Má to takovej ten tvar skoro podkovy a na obou koncích je uchycen šroubky. Vyřešeno plast jsem úspěšně slepil. Funkčnost po mechanické stánky se zdá ok.
Jenže když jsem to testoval, tak regulátor funguje pouze na jednu stranu. Vlevo 0 - 15V Vpravo 0 - 0V.
Zespodu jsou ty plíšky co běhají po plechách trafa a ty se zdají být taky ok.
Má někdo nějaký typ co s tím ?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: FZ1

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » sob 02 bře, 2013 7:33 pm

Už se mi stalo, že byl špatný dotek těch plíšků v přepínači proti těm sloupkům, co jsou pod plastem ( pertinaxem). Zkus vyčistit kontakty. Chybu nejlépe zjistíš pomocí žárovkové zkoušečky. Pokud vytočíš regulátor knoflíkem na jednu, nebo druhou stranu, měl bys mezi levým a pravým krajním plíškem mít napětí. Máš schéma napaječe? Pokud ne, napiš mi SZ a zkusíme to pořešit.
Jarda.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: FZ1

Příspěvekod Tomáš » úte 19 bře, 2013 10:33 am

Tak FZ1 prošlo kompletní generálkou a za pomocí kolegů (hlavně díky Jardovi Rozsívalovi za pomoc) opět funguje jako v roce 85 :D . Navíc jsem ho vybavil konektory "banánek" pro lepší zapojování. Ty původní šroubovací "bazmeky" mě moc nevyhovovaly. No a nakonec jsem FZ1 vybavil mikro voltmetrem. Ihned tak vím kolik mi z FZ1 teče do kolejí. Měří od 2,5V do 19V takže rozsah dostatečný.
http://tauvec.rajce.idnes.cz/PIKO_FZ1#y1.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: FZ1

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » úte 19 bře, 2013 5:41 pm

Hezky se ti to povedlo. Vypadá to dobře.

Jarda
P.S. Už opravuju další FZ1.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: FZ1

Příspěvekod daffyn » pát 25 lis, 2016 5:52 pm

Taky jsem se nechal inspirovat...
Přílohy
2016-11-25 18.50.22.jpg
daffyn
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte 25 říj, 2016 3:35 pm

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků