Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod megaliner » stř 21 pro, 2011 8:04 pm

Prohledával jsem toto téma dozadu, ale podobné téma jsem nenašel. Koupil jsem starou elektrickou výhybku PIKO a nevím jak jí zapojit.

Nevím, co se s ní dá dělat a taky nevím jaký napájení pouštět do cívek a jestli je k přehazování nutná klávesnička nebo se to dá řešit i nějak jinak. Umí mi někdo podle fotky jednoduše říct co kam zapojit a jestli má táhla v pořádku nebo je poškozená? Jeden z těch drátků mi připadá ulomenej.

Obrázek
megaliner
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 21 pro, 2011 3:09 pm

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 21 pro, 2011 8:44 pm

K napájení výhybky použiješ 16 V střídavých,ale možná to půjde i na stejnosměrný proud.Nulový vodič zapojíš do samostatného kontaktu vpravo a druhým si zkus škrtnout o jednotlivé kontakty vlevo.Jsou tam jednak kontakty na přehazování výhybky a také kontakty na zpětný ohlas.Červený a žlutý by měl být k přestavení výměny,modrý a hnědý zpětný ohlas.Drátek ulomený není,ale možná je usazený ten delší špatně v unašeči.K přestavení nemusíš mít klávesnici,stačí jednoduché tlačítko.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » stř 21 pro, 2011 8:58 pm

Vývody z výhybky dle tvého obrázku zleva slouží na:
- přehození do polohy rovně
- přehození do polohy do odbočky
- zpětný ohlas rovně
- zpětný ohlas do odbočky

pravý kontakt je společný vodič

Pro názornost jsem ti zkopíroval pár obrázků na rajče
http://jarovlaky.rajce.net/vyhybka

Usazením drátu si nejsem jistý, zkusím nafotit a ozvu se.
Jarda
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod megaliner » stř 21 pro, 2011 9:10 pm

Děkuju moc, tak nějak mi to stačí. Mám ale ještě jeden dotaz, když nevlastní trafo FZ1, jak to napájet? Ze zdrojů, který mám doma: trafo Piko Junior, (z nějakýho důvodu rozbitou F2, PC zdroj AT 250W, univerzální zdroj 3-12V 500mAh max. Žádnej z nich ale není střídavej. Možná bych tu někde vyhrabal nějakej notebookovej, kterej by třeba těch 16 dal, ale určitě ne střídavě.

edit1: A už vidím, že to jde napájet i stejnosměrně. Na uzemnění připojit minus a na rovně a do strany přes tlačítko plus nebo jinak? A ze zkušeností - stačí na to jen 12V?

edit2: Sehnal jsem zdroj s 15V a 1,2A s ním už mělo snahu něco dělat, ale stále to není ono... Zapojení bylo následovný - mínus na uzemění a plus mi reagoval jen na tom levým kontaktu a zapojený jsem to měl přes reset tlačítko, který jsem měl vymontovaný z PC.
Naposledy upravil megaliner dne stř 21 pro, 2011 9:48 pm, celkově upraveno 1
megaliner
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 21 pro, 2011 3:09 pm

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod boy.rough » čtv 22 pro, 2011 12:06 pm

Na stejnosměrným proudu bys musel zase ty dráty prohodit mezi sebou aby se ti vyhýbka přehodila zpět.
Skutečně bude lepší používat 16 V střídavých.
Olda.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod Rudolf » čtv 22 pro, 2011 12:17 pm

boy.rough píše:Na stejnosměrným proudu bys musel zase ty dráty prohodit mezi sebou aby se ti vyhýbka přehodila zpět.
Skutečně bude lepší používat 16 V střídavých.
Olda.


Co je to za blbost ? Elektromagnetický přestavník funguje na střídavé i stejnosměrné napájení a na polaritě nezáleží. Spíš je podstatné, jestli funguje správně koncové vypínánív případě, že není ovládání pouze impulzní.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 917
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod boy.rough » čtv 22 pro, 2011 12:33 pm

Rudolf píše:
boy.rough píše:Na stejnosměrným proudu bys musel zase ty dráty prohodit mezi sebou aby se ti vyhýbka přehodila zpět.
Skutečně bude lepší používat 16 V střídavých.
Olda.


Co je to za blbost ? Elektromagnetický přestavník funguje na střídavé i stejnosměrné napájení a na polaritě nezáleží. Spíš je podstatné, jestli funguje správně koncové vypínánív případě, že není ovládání pouze impulzní.

No, možná že to je blbost, ale já mám doma jednu takovouhle vyhýbku (TT Zeuke) a ta mi přehazuje jen způsobem, který jsem popsal. Je to divné, ale je to tak.
Proto jsem ji na kolejiště nedal.
Olda.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 22 pro, 2011 1:10 pm

Do začátku se vyprdni na nějaká tlačítka a zkus to nejdříve rozchodit.Takže jeden drát od trafa na ten samostatný kontakt a druhým zkoušej dotykem na ty ostatní kontakty.Vyčisti také tu cívku včetně jezdce a uvidíš.Jo jinak jsem se upsal a přehození výhybky slouží ty dva kontakty vlevo tzn.modrý a hnědý.Bacha na trvalé připojení,protože jestli mě paměť neklame,tak koncové vypínání to nemá a mně to svého času speklo ten kryt,který tam Ty nemáš.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod megaliner » čtv 22 pro, 2011 1:12 pm

Kryt mám, sundal jsem ho jen kvůli focení. A budu mít blbej dotaz, čím čistíte cívky?
megaliner
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 21 pro, 2011 3:09 pm

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod megaliner » čtv 22 pro, 2011 1:20 pm

miroslav lengyel píše:Do začátku se vyprdni na nějaká tlačítka a zkus to nejdříve rozchodit.Takže jeden drát od trafa na ten samostatný kontakt a druhým zkoušej dotykem na ty ostatní kontakty.Vyčisti také tu cívku včetně jezdce a uvidíš.Jo jinak jsem se upsal a přehození výhybky slouží ty dva kontakty vlevo tzn.modrý a hnědý.Bacha na trvalé připojení,protože jestli mě paměť neklame,tak koncové vypínání to nemá a mně to svého času speklo ten kryt,který tam Ty nemáš.

Podle mě je ta výhybka poškozená, protože v jednom směru mi za táhlo lehce tahala, ale ten drátek přece na ovládacím mechanismu nemuže být prakticky jen položenej... Musí to být nějak ukotvený, aby to drželo. Myslím si, že je mechanicky poškozená i když cívka je funkční.
megaliner
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 21 pro, 2011 3:09 pm

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 22 pro, 2011 2:11 pm

Tak to není z té fotky patrné,ale na konci by měl být takový háček a tím pádem by to mělo otočit tím unašečem.
Nevím,kolik jsi za to dal,ale znáš tohle?
http://www.bazarmodelovezeleznice.cz/ba ... Vyhybky/3/
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » čtv 22 pro, 2011 5:46 pm

Zítra se dostanu ke kolejišti, tak jednu výhybku otevřu a nafotím ti to. Vydrž do vánoc.

Jinak čištění cívek záleží na tom, čím je to znečištěné. Odmaštění řeším např lihem, nebo tech. benzinem (nekouřit u toho ) pokud tím čistím elektrické kontakty, je potřeba to přečistit ještě nasucho, po mokrém čištění zůstává povlak.

Mirek píše, že ta výhybka nemá koncové vypínání. Ale to je omyl. Pokud jsi se díval na fotky, na které jsem ti už poslal odkaz, tak vidíš, jak to zapojit i že tam koncové vypínání je.

Jarda
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod Sandy » pát 23 pro, 2011 7:43 am

Věc je hrozně jednoduchá.
Pokud vypadá výhybka jako na obrázku, tak chybí druhý kontakt.
Napravo je takový mosazný "žlábek". O horní část se opírá zahnutý drátek. To je jeden kontakt. Stejný zahnutý drátek se musí opírat o spodní část. A podle fotky je ten druhý kontakt ve "vzduchoprázdnu".
Ten druhý kontakt tvoří zároveň pohon výhybky!
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » pát 23 pro, 2011 12:52 pm

Přidal jsem ti ty slíbené fotky, jak to vypadá.
http://jarovlaky.rajce.net/vyhybka
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jak zapojit starou el. PIKO výhybku?

Příspěvekod rexel » pát 23 pro, 2011 3:49 pm

Našel jsem při úklidu jednu levou vyhybku v provedení,jakou máš na fotce, tak jsem ji nafotil , snad ti to pomůže při opravě. Můžeš se podívat na http://www.rexel.rajce.net/vyhybka_PIKO , nechám to tam týden, pak to smažu. Odkaz je od 1.2.12 nefunkční, foto jsem odstranil. rexel
Naposledy upravil rexel dne stř 01 úno, 2012 7:16 pm, celkově upraveno 1
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků