DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod loser » pon 21 bře, 2011 9:39 pm

Kolegové modeláři, asi nejsem sám, kdo staví digitální ovládání od dcckoleje

V dekodéru je IO 4014,který se začátkem tohoto roku stal prakticky nedostupným v GME ani GES se už objednat nedá
(na českém trhu je až na výjimky pouze v SMD provedení).

Nechci tímto nikomu dělat reklamu, ale po dlouhém hledání jsem jej našel na http://www.farnell.com/cz

S kolegy jsme bez valného úspěchu řešili, čím jej nahradit.
Je-li zde někdo natolik znalý, že by přišel na to, čím tento jednoduchý obvod nahradit, myslím, že by udělal spoustě modelářů radost.
Jinak, až dojdou poslední zásoby, budeme musset upravit DPS pro SMD verzi, nebo přejít k renomovaným výrobcům.
DCC = Španělská vesnice Ep I,II,III
Uživatelský avatar
loser
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 01 dub, 2009 7:38 pm
Bydliště: Nové Strašecí

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod Barťas » pon 21 bře, 2011 11:45 pm

Tady jich nabízejí skladem víc než 500: http://www.tme.eu/cz/katalog/#art%3D4014, a tady taky tvrděj, že je mají skladem: http://www.pselectronic.cz/k1134-012-cmos4014.html
Příliš jsem to nestudoval, ale 4021 by použít nešel ? Je to taky 8 bitový posuvný registr, ale asynchronní.
Barťas
 
Příspěvky: 43
Registrován: pát 04 led, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod loser » úte 22 bře, 2011 5:31 am

Barťas píše:Tady jich nabízejí skladem víc než 500: http://www.tme.eu/cz/katalog/#art%3D4014, a tady taky tvrděj, že je mají skladem: http://www.pselectronic.cz/k1134-012-cmos4014.html
Příliš jsem to nestudoval, ale 4021 by použít nešel ? Je to taky 8 bitový posuvný registr, ale asynchronní.


Jsem rád, že si někdo našel čas !"Barťas" a vyhledal pro nás skladové zásoby. Jen jak jsem dotazy v obchodech zjistil, se tyto obvody již přestaly (alespoň v Evropě) vyrábět. Takže vše, co najdeme, je pravděpodobně pouze doprodej skladových zásob.
Myslím, že by bylo dobré, najít náhradu v současnosti vyráběných komponentech. V elektronice zběhlý nejsem a tudíž nedokáži osobně posoudit vhodnost toho či onoho komponentu. Dekodéry stavím jen podle obrázků a v dobré víře, že budou fungovat a takových, bych řekl, je nás tu mnoho.
Téma jsem založil po krátkém probírání možností s jinými kolegy, kteří tomu hoví.
Našel jsem i nějaké odkazy na Moravě, kus za 25,-Kč, doprava 150,-, dobírka 85,-....to by byl drahý šváb... :shock:
....navíc jsem se dozvěděl, že IO 4044 se již také přestaly vyrábět.... :?
DCC = Španělská vesnice Ep I,II,III
Uživatelský avatar
loser
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 01 dub, 2009 7:38 pm
Bydliště: Nové Strašecí

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod male zvire » úte 22 bře, 2011 4:11 pm

Tak jsem asi udělal dobře, když jsem se nedávno předzásobil asi 40 kusy... 8)
A ty informace že se přestaly vyrábět máš odkud? Mně nedávno psali z GESu že další várku čekají někdy v létě?!? A podle tvých informací přestali vyrábět veškeré CMOSy 4014 a 4044, nebo jenom ty v DIP pouzdře?
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod loser » úte 22 bře, 2011 4:42 pm

male zvire píše:Tak jsem asi udělal dobře, když jsem se nedávno předzásobil asi 40 kusy... 8)
A ty informace že se přestaly vyrábět máš odkud? Mně nedávno psali z GESu že další várku čekají někdy v létě?!? A podle tvých informací přestali vyrábět veškeré CMOSy 4014 a 4044, nebo jenom ty v DIP pouzdře?


v SMD verzi se stále vyrábí. Ty iformace mám z GME, GES, Cygánek Plzeň a další od kolegů z fóra.
V GES v Praze jsem koupil poslední 2 kusy co měli skladem v Plzni a když jsem jich chtěl víc.....bylo jim tzv.líto :cry:
DCC = Španělská vesnice Ep I,II,III
Uživatelský avatar
loser
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 01 dub, 2009 7:38 pm
Bydliště: Nové Strašecí

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod male zvire » úte 22 bře, 2011 5:04 pm

Tak pokud se stále vyrábí SMD verze, tak je to v pohodě. Já už se lekl že bude konec světa :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod loser » úte 22 bře, 2011 7:22 pm

male zvire píše:Tak pokud se stále vyrábí SMD verze, tak je to v pohodě. Já už se lekl že bude konec světa :)


jestli jsi schopný překreslit DPS, tak bude fajn, když sem potom hodíš link.
Díky předem.
DCC = Španělská vesnice Ep I,II,III
Uživatelský avatar
loser
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 01 dub, 2009 7:38 pm
Bydliště: Nové Strašecí

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod cernos » stř 23 bře, 2011 4:54 pm

Tak to abych nějaký ještě nakoupil do foroty, u nás jsem 4014 kupoval minulý týden za 10,- tak jich aspoň 20 budu muset vzít :)
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod male zvire » stř 23 bře, 2011 5:33 pm

4014 se dají nahradit 4021; tedy aspoň doufám že si ty čísla nepletu, ale podle stavu skladů v GME a GESu to vypadá že s výrobou 4021 sekli taky :(
Překreslit DPSku by určitě šlo taky, jenže lidi jsou děsně líný :)
Pokud si následující větu přečte nějaký ortdoxní elektrotechnik tak určitě umře, ale což: kdysi jsem řešil prakticky stejný problém, jenom s jinou součástkou a než abych překresloval celou DPSku, platil za novou osvitovou šablonu,... tak jsem si udělal takovou "redukci" - kousíček cuprexitu, dvě řady lámacích kolíků na rozteč PID patice, doprostřed připájet SMD čip a příslušné piny propojit... výrobní náklady 5Kč a 10minut práce.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod loser » stř 23 bře, 2011 8:33 pm

male zvire píše:4014 se dají nahradit 4021; tedy aspoň doufám že si ty čísla nepletu, ale podle stavu skladů v GME a GESu to vypadá že s výrobou 4021 sekli taky :(
Překreslit DPSku by určitě šlo taky, jenže lidi jsou děsně líný :)
Pokud si následující větu přečte nějaký ortdoxní elektrotechnik tak určitě umře, ale což: kdysi jsem řešil prakticky stejný problém, jenom s jinou součástkou a než abych překresloval celou DPSku, platil za novou osvitovou šablonu,... tak jsem si udělal takovou "redukci" - kousíček cuprexitu, dvě řady lámacích kolíků na rozteč PID patice, doprostřed připájet SMD čip a příslušné piny propojit... výrobní náklady 5Kč a 10minut práce.


tak přesně to mě napadlo (tedy ne přesně jak na to, ale ten postup s pájením SMD). Jen jsem si nebyl jistý, jestli by to ten malý hajzlík přežil.
DCC = Španělská vesnice Ep I,II,III
Uživatelský avatar
loser
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 01 dub, 2009 7:38 pm
Bydliště: Nové Strašecí

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod fulda » čtv 24 bře, 2011 8:50 am

Mimochodem - když mám drsnější období, tak jenom naletuju na nožičky SMD drátky a vezmu si jednu "precizní" patici, nacpu do ní drátky a zafixuju to. (drátky do patice pájkou a brouka teplým lepidlem) a pak to používám normálně jako DIL.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod Myšpulín » čtv 24 bře, 2011 6:17 pm

male zvire píše:4014 se dají nahradit 4021

Koukal jsem na datasheety obou švábů a teoreticky by to mělo makat. Bohužel neznám přesný průběh signálů na jednotlivých vodičích sběrnice S88, takže nemuhu říci přesněji. Má-li někdo původní brouky v patici a má možnost 4014 vyměnit za 4021, ať to otestuje.

Změnit DPS pro SMD by mohli v DCC koleje, neb mají už nakreslené schéma. Chtělo by to vyměnit i 4044 za SMD a celou desku zrcadlově otočit.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod fulda » čtv 24 bře, 2011 8:11 pm

Podle dokumentace se ty obvody liší zejména tím, že 4014 je synchtonní a 4021 je asynchronní. V podstatě podle použití to nepůjde.

Co se týká překreslení plošňáku, tak podle nálady bych to mohl zejtra udělat, ale tady nemám žádné prostředky jak to vyzkoušet, tak to musí někdo udělat za mne.

Otázka - mám to namalovat celé v smd? nebo jen integráče v smd? Raději bych to teda namaloval celé, protože jinak je to takové divné. Vlastně nevím co bych si počal s optočlenama. inu podívám se co se v čechách dá koupit....
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod male zvire » čtv 24 bře, 2011 8:45 pm

Tak 4021 je blbost, taky jsem se mohl podívat do datasheetu, že? :roll:

Fulda: jestli Ti mohu poradit, tak se na překreslování zatím vykašli. Součástek je v obchodech ještě dostatek (tedy pokud je nevykoupí spekulanti) takže určitě příštích pár týdnů až měsíců není co řešit a hlavně: tyhle obvody jsou hlavně pro lidi, kteří si profi výrobky nemohou dovolit a tak si je bastlí doma. A kolik z nich má prostředky na pájení SMD součástek, když budu velký optimista tak pár procent? Ano, dá se to při troše šikovnosti zvládnout i hrotovkou za 200Kč, ale je to zbytečné trápení navíc. Pro mně je lepší připájet dvě nožičky průměr 0,5 než součástku 0x0,00nic.
Já osobně bych se spíš vydal směrem nějaké "redukce" jak jsem popisoval nahoře. Netvrdím že je to kdovíjaký zázrak, ale aspoň to zůstane přístupné i lidem co pájku do ruky vezmou pouze ze sebeobrany a ty tři redukce si v nejhorším nechají udělat u někoho zkušenějšího za cenu součástek a Tatranku.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: DCCkoleje a dekodér obsazení-součástky

Příspěvekod marekiss » stř 22 čer, 2011 2:31 pm

Pánové dám vám k dispozici DPS pro Eagle. Nějak jsem potratil schéma.

SMD součástky: Pájení v případě těchto IO není zase takové peklo nožičky jsou "celkem daleko" a IO jako takový se dá chytit do pinzety. Takže se to dá i s trafostanicí za 1000,- a tenkým hrotem... no já teda pájím kopytem ale to neva taky to de a když chytíte grif tak zvládnete i ty pidi odpory.
Přílohy
Zpětná vazba.zip
(46.43 KiB) 313 krát
marekiss
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 08 lis, 2009 9:35 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků