Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod workous » ned 02 srp, 2015 5:53 pm

Jindro to brnknutí je super jako na skutečných závorách :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » ned 02 srp, 2015 7:35 pm

workous píše:Jindro to brnknutí je super jako na skutečných závorách :D

To je bohužel spíš vlastnost toho serva, ono tak trochu trpí při mojich pokusech.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 04 srp, 2015 1:27 pm

zkusim z jineho soudku ;-)
---
co tak pouvazovat o tom, zabudovat to do serva nebo to udelat jako stavebni prvek, urceny jen na zabudovani a okamzite pouzivani ??
Tu desticku prilepit na servo a k tomu hned vyresit obsluhu srdcovky. Vyresit mechanicky prestavovani vymeny a udelat to jako kompletni reseni.
---
Idealni by bylo, aby to umelo jak DCC, tak prestavovani pomoci prepinace.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » úte 04 srp, 2015 1:46 pm

Cpát to do serva místo origo elektroniky se 99.9% lidem tady nepovede.
Jsou schopni přilepit a natřít kliku na lokomotivě, ale elektroniky se bojí.

A dělat komplikovanej všepojímající vehement je taky k ničemu. Pokud se k tomu postavíš pragmaticky, tak leckomu dojde, že stačí, když si udělají nějakej relátkovej pákohyb podle svých schopností, použijí relátko které má několik přepínacích kontaktů - jeden použijí na přepínání srdcovky a druhej na místo kde já mám přepínač. Takže to bude na první pohled vypadat obráceně, ale v reálu to bude fungovat jako zvon - přehodíš napětí v srdcovce a přejede ti výhybka.
A navíc - pořád se soustředíš jen na přehazování relátek a to se tu spoustě lidí zdá dobré.

Ani takhle to nepochopí všichni.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 04 srp, 2015 3:16 pm

celkem souhlasim, ale vyvoj jde dopredu a casem to mnoha prestane vyhovovat.
---
Stejne jako ovladani lokomotiv se zene dopredu obrovskymi kroky, tak i na tohle nekdy dojde. A pokud bude hotove reseni za normalni cenu, tak proc by se to melo bastlit. Napriklad Zelva je velky pokrok, ale ta cena je silena.
Kdyz vidim, ze cely tablet se da koupit za 60 Euro, tak cena 15 Eur za Zelvu mi pripada nehorazna. A to tam neni elektronika, za kterou doplatis dalsich 10 Eur.
Stejne tak Fulgurex, kde cena je silena na to, ze to nema elektroniku.
---
Ono by to chtelo postupne, vyrobit prestavnik s elektronikou, aby umel jak DCC, tak analog. Cenovo tam neni velky rozdil a melo by to moznost, rozsireni casem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » úte 04 srp, 2015 3:28 pm

zdeno píše:Kdyz vidim, ze cely tablet se da koupit za 60 Euro, tak cena 15 Eur za Zelvu mi pripada nehorazna. A to tam neni elektronika, za kterou doplatis dalsich 10 Eur.
Stejne tak Fulgurex, kde cena je silena na to, ze to nema elektroniku.


Jenze zelvy se nedelaji v objemech kontejner za hodinu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod mpinta » úte 04 srp, 2015 3:41 pm

vvitty píše:Jenze zelvy se nedelaji v objemech kontejner za hodinu.

Ale třeba serva asi jo... a v podstatě je servo s elektronikou a potenciometrem o dost složitější.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » úte 04 srp, 2015 4:58 pm

zdeno píše:celkem souhlasim, ale vyvoj jde dopredu a casem to mnoha prestane vyhovovat.

Až to někomu přestane vyhovovat, tak přejde na normální digital a bude to. Digitálních dekodérů jsou mraky.

Udělal jsem dokumentaci.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » stř 05 srp, 2015 5:45 pm

fulda píše:Až to někomu přestane vyhovovat, tak přejde na normální digital a bude to. Digitálních dekodérů jsou mraky.

to jako myslis Loconet ;-)
---
sice jsou digitalu mraky, ale kazdy pes, jina ves. Ne kazdy ovladac prislusenstvi je univerzalni a napasovatelny na cokoliv.
Docela mi chybi neco uplne hotove, teda dekoder plus prestavnik v jednom montaznim celku. A za rozumnou cenu. Tim myslim za 300-350Kc.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » stř 05 srp, 2015 6:47 pm

zdeno píše:
fulda píše:Až to někomu přestane vyhovovat, tak přejde na normální digital a bude to. Digitálních dekodérů jsou mraky.

to jako myslis Loconet ;-)

Sám jsi v následujícím odstavci odpověděl. :twisted:
zdeno píše:sice jsou digitalu mraky, ale kazdy pes, jina ves. Ne kazdy ovladac prislusenstvi je univerzalni a napasovatelny na cokoliv.
Docela mi chybi neco uplne hotove, teda dekoder plus prestavnik v jednom montaznim celku. A za rozumnou cenu. Tim myslim za 300-350Kc.

No nevím, pro XpressNet existuje celá řada ovladačů pro příslušenství v různých kategoriích komplexnosti a náročnosti na stavbu. Například Xbus TCO je velmi komplexní, hodí se do větších ovládacích panelů panelů, malej ovladač pro jednoduchou vestavbu, nebo třeba jen pro ovládací kláesničky a nebo úplně hotovej ovladač i s tlačítkama.
K tomu servo dekodér s pořizovací cenou při domácí stavbě pod a s komerční cenou přesně mezi.

Ale jinak dost OT pro tuhle téma, kdyžtak s tím přejdeme do digitálu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » stř 05 srp, 2015 7:23 pm

nemyslim, jsme tam, kde to je dulezite. Ty jsi odbocil jinam. ;-)
Ja jsem vubec nevzpominal ovladaci panely. To je uplne mimo tema.
---
Myslim tim udelat servo ovladac komplexni, teda s elektronikou, jako jeden montazni celek, urceny na zabudovani. Teda elektroniku s mechanikou dohromady.
Je spousta ovladacu, ale je jich strasne malo, ktere uz jsou hotove s mechanikou a lze je primo zabudovat.
Napriklad Zelva a jeji ovladac na DCC. To same by bylo dobre i pro servo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Seidl » stř 05 srp, 2015 8:38 pm

Ono není problém udělat servo s elektronikou a DCC dekodérem v jednom kuse. Skutečně není. To už jsem měl a když se spočítaly náklady, tak to vyjde dost nepříznivě. Je levnější udělat jednu elektroniku pro více serv. Takže tuto cestu jsem vzdal a dnes dělám kompletní elektroniku se vším konfortem pro dvě serva atd. A cena pro dvě serva vychází cca 700-800,- Kč.
Musel bys počítat krabičku, tišťák s elektronikou, spotřebuješ více součástek.... Případně i s DCC dekodérem, pokud se ti ho nepodaří zaintegrovat do elektroniky pro řízení serva. Aby to mělo nějaký užitek a nejenom holé ovládání serva, tak tam potřebuješ ještě pár věcí přidat (dělat jen otrocké ovládání serva je podle mého názoru vyhazování peněz) A pak mechanická práce a není jí málo.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » čtv 06 srp, 2015 6:45 am

Přesně tak jak píše Láďa . Existuje několik projektů inteligentního serva, většina je koncipovaná tak, že do serva nacpou nějaké "uíno" a pak si můžeš celkem svobodně hrát se softwarem.

Stejně tak já už jsem někdy navrhoval udělat elektroniku pro TENHLE typ serva. A podívej se na fórum kdo a co na to odpovídal (pokud si to nepamatuješ).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Jardax » čtv 06 srp, 2015 7:41 am

Jednoznacne nejlepsi reseni, obejde se historicky PCM protokol a nemusi se rozebirat standardni servo. Pokud postaci neprime rizeni srdcovky, male DIP rele zajisti prepinani napajeni i zpetnou odezvu. Take jsem si s tim pred nejakou dobou teoreticky pohraval, tahle pseudoserva jsou k sehnani za stejnou cenu jako ta bezna modra mikroserva, jen proste nemaji spodni kryt a elektroniku... nekde pod $2 bez problemu.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » čtv 06 srp, 2015 8:15 am

ale takhle se nikam nepohneme, nevymyslejte si duvody, proc to nejde, nebo se najde nejaky "blbec" ktery to nevi a udela to. ;-)
---
Oddelovat elektroniku od mechaniky je pro obycejneho modelare des a hruza. Potom z toho vylezou jednoucelovky a to je na dve veci. Pokud potom potrebuje neco zmenit, tak ma dost velke problemy.
Ja proste apeluji na to, ze kdyz se mame nekam pohnout s digitalem na prislusenstvi, tak musime udelat montazni celky, urcene primo na zabudovani do kolejiste.
---
Ten Fulduv napad je dobry, ale realne nepouzitelny, protoze nema konkretni mechanicke provedeni. To "vrabci hnizdo" je k nicemu, pokud se to nedotahne do koncove (zabudovatelne) podoby.
Poprosim, berte to jako pozitivni kritiku a snahu veci zlepsit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků