Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod BohousP » stř 18 lis, 2020 10:53 am

Pánové, nestavíme Lunochod ani jinou kosmickou sondu. Jednoduše, jsou jisté hranice, za které jít stojí příliš velkou komplikaci a náklady. Ani na reálné železnici se nepoužívá 100% zpětná vazba.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod radeksindy » stř 18 lis, 2020 11:42 am

Ani na reálné železnici se nepoužívá 100% zpětná vazba.

Co je to proboha 100% zpětná vazba? Na skutečné skutečné železnici se kontroluje poloha a uzamčení jazyku pomocí elektromagnetického zámku. Buď jazyky do koncové polohy dojedou a jsou správně uzmačeny nebo ne. Nevím co na tom vyjadřovat procenty. Pokud se tím míní fakt, že všechno může selhat, tak to platí vždy a všude. Stoprocentní je jenom Smrťák, ten přijde nakonec vždycky :)

Pokud by bylo jednoduché kontrolovat na modelu polohu jazyka, bylo by to skutečně lepší. Přímo u modulovky totiž patří problémy s mechanikou k nejčastějším. Když se nádraží projede 300 km na přívěsu a pěkně se mechanika proklepe, pak patří mechanické problémy s převodem mezi přestavníkem a jazyky nejčastější. Jenomže snímat skutečnou polohu jazyka tak, aby se spolehlivost tohoto snímání vyrovnala spolehlivostí zbytku systému, moc dobře nejde. Proto to nemá smysl dělat, ne že samotný požadavek byl nesmyslný ve vztahu ke skutečnosti.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod sidlo » stř 18 lis, 2020 12:24 pm

Co je to proboha 100% zpětná vazba? ... Pokud se tím míní fakt, že všechno může selhat, tak to platí vždy a všude.


Spíše bylo míněno že vždy a všude se poměřují náklady instalace a pravděpodobná ztráta. Pokud jsou náklady na zabezpečení větší než pravděpodobná škoda, tak se zabezpečovací zařízení neinstaluje a naopak.
Ostatně o tom jsou celé dějiny budování zabezpečovacího zařízení na železnici.
Mimochodem, toto platí i pro železnici modelovou.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » pon 23 lis, 2020 4:06 pm

zrovna osazujem 6 kusu serv na kolejiste vzor Jafobe a nejvic mne stve to, ze ta dirka v zakladne serva mi brani ve vyhledu na druhou stranu.
Teda trefit se presne je cista nahoda a pouziti plexiskla je na dve veci, praska to.
To je servo v strede, tak uz to delat nebudem.
---
Tak jsem zkusil pohon na primo, bez te prechodove diry a je to celkem dobre.
Problem je prevod 1:3, kdy na strane serva pohyb 5mm udela na druhe strane 15mm.
Takze jsem musel omezit pohyb na 3mm a struna se trosku prohne.
---
Dalsi zajimava vec je uchyceni serva, kdy pouzivam dutinky z elektrikarske cokolady, te nejmensi.
Tu profrezujem strojnim zavitnikem na 3mm zavit a za to to chytim ku zakladni desce.
Nemusim teda strihat a ohybat plech 1 mm na presny tvar pro servo.
---
Pro sebe si delam serva uplne vlevo, kde mi opravdu nazalezi na velikosti a davam prednost snadnosti zhotoveni.
Vyhybky maji plastove srdcovky, takze je nemusim prepinat.

3 serva.JPG
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod HonzaM » úte 24 lis, 2020 10:23 am

U serv platí totéž co ve většině oblastí života, nelze očekávat že třeba Trabant který je podstatně levnější než VW Passat bude mít stejné vlastnosti i kvalitu. Servo lze sice koupit třeba za 30 korun, ale těžko ho lze srovnávat se servy poněkud dražšími. Solidní dodavatel komponent pro modelovou železnici si vybírá od kterého výrobce bude serva ve svém sortimentu nabízet a kvalitu sleduje. Obdobně ani každý servodekodér není stejný. Serva a servodekodéry s nimiž mám osobní zkušenost (a nejen já, ale i další účastníci této diskuze mohou potvrdit) je, že se serva při zapnutí napájení neškubou.
Pokud mne opět někdo obviví z marketingu (jako už vícekrát v toto diskuzi), ať si klidně tahle serva a dekodéry koupí u výrobce, Mollehem Gardsproduktion, nebo je třeba bude dovážet a prodávat. Já mám zájem modelářskou veřejnost s produkty tohoto výrobce seznámit, i když to zjevně někteří účastnici této diskuze nemohou nebo nechtějí pochopit.
Držák serva je velmi jednoduchý, instalace serva do něj snadná a není problém si ho třeba vytisknout na 3D tiskárně a serva si koupit z Číny, ale doporučuji až po důkladném výběru a ověření vlastností a kvality. Jediné co bych vytknul je fakt, že v poslední dodávce je struna o průměru 1 mm, není ale problém použít jinou, já u N používám 0,6 mm. Upozorňuji že výrobce samotné držáky ani samotná serva neprodává, ale pouze jako komplet, který v přepočtu vyjde přibližně na 160 Kč. Instalace i nastavení je jednoduché, to ale do tohoto vlákna psát nebudu.
Přílohy
IMG_1992.JPG
IMG_1993.JPG
IMG_1994.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 24 lis, 2020 10:54 am

ono k N-nku patri asi mala serva :D
---
je s nima mam problem v tom, ze jim moc neverim a zatim jsem nenasel nijake, ktere by bylo opravdu vhodne. Tim myslim micro serva.
Hlavni problem je asi v tom, ze motorek v nem je s odporem pod 3 ohmy a teda provozni (nabehovy) proud je dost vysoky.
Vetsi serva maji odpor nad 4 ohmy a teda proud je do 1A a pokud se predradi 10 ohmovy odpor, tak omnoho mene.
Teda pokud mam soucasny odber 10 serv do 2A, jsem spokojeny.
Jinak serva vyhazuji ochrany na DCC, pokud nejsou ovladany sekvencne.
---
Zpusob montaze je kazdeho vec a kazdemu vyhovuje neco jine. Nemyslim si, ze muj zpusob je horsi.
Ja veci nekupujem, pokud si je dokazem vyrobit sam, lacineji a snadneji.
---
To je asi problem v pristupu mezi mnou a Honzou. On dava prednost komerci pred vlastni tvorbou.

EDIT
jinak proto jsem upravil zpusob pohonu struny, protoze je velmi spatne videt usazeni oproti dirce pro vyhybku.
Teda ten vylisek ji zakryva. Bylo by super, kdyby to bylo pruhledne !
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod BohousP » úte 24 lis, 2020 11:17 am

Jinak serva vyhazuji ochrany na DCC, pokud nejsou ovladany sekvencne.

Obecně pro příslušenství platí, že kromě jednoduchých zařízení s minimálním odběrem (1-3 LED) se NEMÁ napájet z DCC signálu, ale z jiného zdroje. Pak pochopitelně ochrana DCC nebude vypínat. Že toto doporučení někteří výrobci nedodržují, je jiná věc.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 24 lis, 2020 11:31 am

BohousP píše: se NEMÁ napájet z DCC signálu, ale z jiného zdroje.

kdyz ono je to tak chytlave, napajet to z koleji a netahat duplicity :)
A prave na doma je to super, hlavne pokud se neuvazuje zpetna vazba a navestidla.
Teda na mikro, mini a pidi kolejiste.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod ateen » pát 19 úno, 2021 2:11 pm

HonzaM píše:U serv platí totéž co ve většině oblastí života, nelze očekávat že třeba Trabant který je podstatně levnější než VW Passat bude mít stejné vlastnosti i kvalitu. Servo lze sice koupit třeba za 30 korun, ale těžko ho lze srovnávat se servy poněkud dražšími. Solidní dodavatel komponent pro modelovou železnici si vybírá od kterého výrobce bude serva ve svém sortimentu nabízet a kvalitu sleduje. Obdobně ani každý servodekodér není stejný. Serva a servodekodéry s nimiž mám osobní zkušenost (a nejen já, ale i další účastníci této diskuze mohou potvrdit) je, že se serva při zapnutí napájení neškubou.
Pokud mne opět někdo obviví z marketingu (jako už vícekrát v toto diskuzi), ať si klidně tahle serva a dekodéry koupí u výrobce, Mollehem Gardsproduktion, nebo je třeba bude dovážet a prodávat. Já mám zájem modelářskou veřejnost s produkty tohoto výrobce seznámit, i když to zjevně někteří účastnici této diskuze nemohou nebo nechtějí pochopit.
Držák serva je velmi jednoduchý, instalace serva do něj snadná a není problém si ho třeba vytisknout na 3D tiskárně a serva si koupit z Číny, ale doporučuji až po důkladném výběru a ověření vlastností a kvality. Jediné co bych vytknul je fakt, že v poslední dodávce je struna o průměru 1 mm, není ale problém použít jinou, já u N používám 0,6 mm. Upozorňuji že výrobce samotné držáky ani samotná serva neprodává, ale pouze jako komplet, který v přepočtu vyjde přibližně na 160 Kč. Instalace i nastavení je jednoduché, to ale do tohoto vlákna psát nebudu.

Musí se k těmto servům přidávat nějaký mikrospínač, nebo je lze instalovat tak, jak jsou na fotce a připojit je přes nějaký servodekodér a dále k centrále DR5000 a přes ní je ovládat?
ateen
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21 led, 2015 1:59 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod sidlo » pát 19 úno, 2021 4:36 pm

Přes servodekodér připojit k DR5000. Mikrospínače jsou potřeba pouze v případech, pokud požadujeme zpětný ohlas o poloze serva nebo pokud požadujeme přepínání polarity srdcovky. Dekodéry MGP mají relátka jako součást dekodéru a tam mikrospínače nejsou potřeba.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3602
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod HonzaM » sob 20 úno, 2021 7:36 am

sidlo píše:Přes servodekodér připojit k DR5000. Mikrospínače jsou potřeba pouze v případech, pokud požadujeme zpětný ohlas o poloze serva nebo pokud požadujeme přepínání polarity srdcovky. Dekodéry MGP mají relátka jako součást dekodéru a tam mikrospínače nejsou potřeba.

Dekodéry MGP mají také zpětné hlášení prostřednictvím LocoNetu a pět vstupů použitelných buď pro zpětné hlášení, nebo pro přímé ovládání tlačítky (v tom případě nepotřebuje centrálu, stačí připojit napájecí zdroj 5V do svorek nebo micro USB konektoru, například nabíječku k mobilu).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod belgarat » sob 20 úno, 2021 12:02 pm

A jsme zas u toho k cemu je ELEKTRONICKE zpetne hlaseni o poloze vymeny z _dekoderu_ ;) protoze je to stejne siditko jako posledni znama poloha z centraly... neznamena to ani ze servo zareagovalo, ani ze unasec vyhybku posunul a drzi (treba vypadla struna :))
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Servo přestavník

Příspěvekod HonzaM » sob 20 úno, 2021 12:55 pm

belgarat píše:A jsme zas u toho k cemu je ELEKTRONICKE zpetne hlaseni o poloze vymeny z _dekoderu_ ;) protoze je to stejne siditko jako posledni znama poloha z centraly... neznamena to ani ze servo zareagovalo, ani ze unasec vyhybku posunul a drzi (treba vypadla struna :))

Pokud vím, tak se zpětné hlášení u servopřestavníků obvykle řeší mikrospínačem na servu, což také nezjistí zda unašeč výhybku posunul, nevypadla struna a podobně. Myslím že není mnoho modeláŕů, kteří mají mikrospínač až u táhla přestavujícího jazyky. Na rozdíl od případu, kdy se používá přepínač u přestavníku (MP1, želva, mikrospínač u serva), servodekodér je schopen vyhodnotit, že servo dosáhlo koncové polohy, a zpětným hlášením se kromě informace, že servo koncovou polohu dosáhlo, přenáší i informace o tom, že je servo v pohybu mezi těmito polohami. V tom je výhoda serv.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 20 úno, 2021 1:17 pm, celkově upraveno 5
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4077
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod belgarat » sob 20 úno, 2021 1:03 pm

HonzaM píše:, je servodekodér schopen vyhodnotit, že servo dosáhlo koncové polohy, a zpětným hlášením se kromě informace že servo koncovou polohu dosáhlo i informace o tom, že je servo v pohybu mezi těmito polohami

Tohle jsi skutecne overoval u tech MGP ? Protoze (IMHO) servo (= prestavnik) jako takovy zpet zadnou informaci nedava (kdyz pises "na rozdil od mikrospinacu") .. krome toho ze odebira proud (coz klidne muze merit, ale dost by me to prijemne prekvapilo).
Naposledy upravil belgarat dne sob 20 úno, 2021 1:05 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Servo přestavník

Příspěvekod BohousP » sob 20 úno, 2021 1:04 pm

HonzaM píše:
belgarat píše: ...
...

Pravdu máte oba, ale nepokračujte v další diskuzi na toto téma, prosím.
Už jsem výše napsal, že nestavíme Lunochod (dnes moderněji Perseverance), proto jisté nedokonalosti musíme akceptovat.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků