Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » sob 08 led, 2011 3:34 pm

Paco vetsinou resi jenom elementarni problem. Casto je po nem potreba trochu probehnout program a obcas neco "vyhytat". Ja pouzivam stejne schema jako paco, jenom jsem si hral se softem kterej je v procesoru. trochu se podivej po ruznejch alternativach na netu a trochu si precti pacovu stranku s contributed.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod martin_kuncl » sob 08 led, 2011 8:24 pm

Jsem ze serva vykuchal elektroniku a ovládám ho po jednom drátu, stejně jako tlf. relé. Za cenu 5ti tranzistorů, stabilizátoru a dvou mikrospínačů koncových poloh, kterýma se nastavují koncové polohy a zároveň slouží pro zpětný ohlas. Provoz je k mé naprosté spokojenosti. Zvládne to přehazovat PILZ výhybky, Ellite i Peco výhybky.
http://martinbudejice.rajce.idnes.cz/Servo/#
martin_kuncl
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05 pro, 2009 3:10 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zugi » ned 09 led, 2011 12:12 am

fulda píše:Pokud se podíváme na stránku MERG, tak tam je Accessory Encoder. To je takové malé zařízení, které se připojí na napájení a má na sobě max 128 přepínačů - z něj pak vedou dráty, které mají charakter DCC. Podle toho, kolik kusů serva potřebuješ, tak musíš postavit zesilovač (booster).
Tyhle dva dráty pak rozvádíš pod kolejištěm a kde chceš použít serva, tak dáš servo dekodér (tenhle je pro 4 serva).


Taktickej dotaz: opravdu stačí tyto tři části digitálu, aby fungovalo servo přestavování? Zkoušel to někdo?
Je accesory encoder schopnej vygenerovat správnej tvar signálu bez centrály?

Zatím jsem jen digitalista-teoretik, ale takhle zjednodušené řešení jsem nikde nenašel. Kolejiště teprve buduji a takhle bych mohl budovat a hlavně pojíždět zhlaví ještě než se dobelhám k nějakému digitálnímu celku (předpokládám MM + H-centrálu + PC v postupném pořadí)

Díky za vysvětlení
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Martin HO » ned 09 led, 2011 6:38 am

martin_kuncl píše:Jsem ze serva vykuchal elektroniku a ovládám ho po jednom drátu, stejně jako tlf. relé. Za cenu 5ti tranzistorů, stabilizátoru a dvou mikrospínačů koncových poloh, kterýma se nastavují koncové polohy a zároveň slouží pro zpětný ohlas. Provoz je k mé naprosté spokojenosti. Zvládne to přehazovat PILZ výhybky, Ellite i Peco výhybky.
http://martinbudejice.rajce.idnes.cz/Servo/#

a přestavuje to plymule (jako motorický přestavník), nebo skokem (jako magnetické přestavníky) ?
Martin HO
 

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » ned 09 led, 2011 11:03 am

zugi píše:
fulda píše:Pokud se podíváme na stránku MERG, tak tam je Accessory Encoder. To je takové malé zařízení, které se připojí na napájení a má na sobě max 128 přepínačů - z něj pak vedou dráty, které mají charakter DCC. Podle toho, kolik kusů serva potřebuješ, tak musíš postavit zesilovač (booster).
Tyhle dva dráty pak rozvádíš pod kolejištěm a kde chceš použít serva, tak dáš servo dekodér (tenhle je pro 4 serva).


Taktickej dotaz: opravdu stačí tyto tři části digitálu, aby fungovalo servo přestavování? Zkoušel to někdo?
Je accesory encoder schopnej vygenerovat správnej tvar signálu bez centrály?


Jak bez centraly? ta vec je centralou sama o sobe. Je to proste jednoducha centrala, ktera ma omezeni pro 0 lokomotiv a 128 vyhybek. Vsechno je napevno nastavene.

zugi píše:Zatím jsem jen digitalista-teoretik, ale takhle zjednodušené řešení jsem nikde nenašel. Kolejiště teprve buduji a takhle bych mohl budovat a hlavně pojíždět zhlaví ještě než se dobelhám k nějakému digitálnímu celku (předpokládám MM + H-centrálu + PC v postupném pořadí)


Na druhou stranu, jestli uvazujes o NanoX (to je originalni jmeno pro H-Centralu), tak asi nema cenu si porizovat tohle. Pokud se na to podivas, tak NanoX obsahuje booster a jeho cena pro stavbu je kolem 300/800,- a pokud chces "jen" prehazovat vyhybky, tak si postavis TCO, tak mas rovnou neco, co nemusis nasledne zahodit.

Ono totiz aby jsi to spravne pochopil - pokud si poridis MERG Accessory Encoder, tak ten je centralou, to znamena, ze az ho nahradis NanoX, tak ti nebude k nicemu a nepujde ho vubec pouzit (jedine rozebrat na komponenty).
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zugi » ned 09 led, 2011 4:06 pm

fulda píše:Na druhou stranu, jestli uvazujes o NanoX (to je originalni jmeno pro H-Centralu), tak asi nema cenu si porizovat tohle. Pokud se na to podivas, tak NanoX obsahuje booster a jeho cena pro stavbu je kolem 300/800,- a pokud chces "jen" prehazovat vyhybky, tak si postavis TCO, tak mas rovnou neco, co nemusis nasledne zahodit.


Díky za podrobné vysvětlení. Vůbec mě nenapadlo, že MERG AE a Pacos TCO jsou jiná zařízení, bral jsem to jako dvě varianty stejného výsledku. Proto mě to překvapilo.
Tohle je přesně ten směr, kterým půjdu.
Pro začátek to tedy bude NanoX + TCO. No ale protože je potřeba také nastavit CV dekodérů, tak nejspíš i Gen-LI USB a nějaký software na nastavování dekodérů a asi i jednoduché řízení jízdy...ale to už sem nepatří a já si po X-té projdu Houmrovy stránky :-)

PS: centrálu a Gen-LI pořídím hotové od pánů z DCCKoleje, o dekodéry se pak pokusím vlastními silami, ono to pájení se do rukou vrací po 20-ti letech velice zvolna :-D
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zugi » ned 09 led, 2011 4:19 pm

male zvire píše:...pokud se mrkneš sem: http://lokopin.wz.cz/kolejivo/servo.htm tak zjistíš že při přehazování dvou a více přestavníků z jednoho PICu naráz dochází k problémům, stejně tak při zapnutí,...
Pokud bych v analogu chtěl ovládat serva, tak bych radši šel do těch servotesterů...


Když to tak pročítám, tak někde ty problémy jsou a jinde je neznají. Obvod a jeho realizace stejná. Napadá mě pouze odlišnost použitých součástek, tedy na úrovni tolerancí. Ale nejsem expert...

K původnímu záměru: IMHO pokud budeme stavět cesty ručně pomocí MERT AE nebo Pacos TCO, tak těch příkazů k přestavení zas tolik v jednu chvíli nezvládneme, pokud to vůbec tyto ovladače dovolí. Určitě nikdo z nás nefunguje rukama na frekvencích rozhraní PC :-D

A taky se můžeme trošku podrbat levou nohou za pravým uchem a serva na zhlaví připojit k dekodérům tak, aby se minimalizovala možnost přestavování nejužívanější vlakové cesty z jednoho PICu.
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod martin_kuncl » pon 10 led, 2011 2:22 pm

Martin HO píše:
martin_kuncl píše:Jsem ze serva vykuchal elektroniku a ovládám ho po jednom drátu, stejně jako tlf. relé. Za cenu 5ti tranzistorů, stabilizátoru a dvou mikrospínačů koncových poloh, kterýma se nastavují koncové polohy a zároveň slouží pro zpětný ohlas. Provoz je k mé naprosté spokojenosti. Zvládne to přehazovat PILZ výhybky, Ellite i Peco výhybky.
http://martinbudejice.rajce.idnes.cz/Servo/#

a přestavuje to plymule (jako motorický přestavník), nebo skokem (jako magnetické přestavníky) ?


První dvě uvedené to přestavuje plynule jako motorický přestavník.
U Peca chod výhybky ovlivňuje pružina co je součástí výhybky. Pokud se nechá, tak je chod jazyků stejný jako při přestavování magnetem. Pokud se pružina odstraní, tak je chod stejný jako u motorického přestavníku.
martin_kuncl
 
Příspěvky: 20
Registrován: sob 05 pro, 2009 3:10 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod mlha » pon 10 led, 2011 5:57 pm

to Zugi
Záleží na tom,jak máš postavené zhlaví,dvě vexle dokáže dekodér přestavit bez problémů,mám na jednom zhlaví 4 vexle,na druhém 3 jedu na dva dekoše a nikdy jsem víc jak dvě vexle nepřestavoval naráz z jednoho dekodéru.
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: Servo přestavník

Příspěvekod pajavlk » pát 21 led, 2011 8:17 pm

takže jsem na to šel trošku jinak

postavil jsem zkušebně dva generátory impulzů, každý nastavil na jinou délku pulzu = opačné výchylky serv

mám v úmyslu vést ke každému přestavníku jen jeden (krom společného napájení +5V) signálovej drát

v praxi na panelu pouze přepínačem přepínám zdroj signálu z jednoho či druhého generátoru = přestavování výhybky

na stole to teoreticky funguje zatím jsem zkoušel tři serva na jednou (očekávám ztráty signálu)

tady je video, že nekecám http://www.youtube.com/watch?v=buaUFIdl4hs

ted budu ověřovat jak to bude háklivé na rušení od motorků zdrojů apod.
pajavlk
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř 24 úno, 2010 6:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zugi » sob 22 led, 2011 12:09 am

pajavlk píše:v praxi na panelu pouze přepínačem přepínám zdroj signálu z jednoho či druhého generátoru = přestavování výhybkyna stole to teoreticky funguje zatím jsem zkoušel tři serva na jednou (očekávám ztráty signálu)


Tento způsob mám použitý na modulu, double-generátor je v ovládacím panelu, páčkový přepínač posílá příslušný signál trojžílou cca 1m k servu. Na modulu jsou 3 serva.
Vyskytly se tyto komplikace:
1/ každé servo se při stejném signálu vychyluje trošinku jinak, takže je potřeba to ošetřit mechanicky
2/ při přestavování jednoho serva cuknou i ostatní, možná by to vyřešilo předělání z páček na tlačítka, aby do serva nešel stále signál, ale to už jsem nezkoušel

Použitý generátor je zde
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod pajavlk » sob 22 led, 2011 12:39 am

k bodu 2)

nevím jak tvoje ale moje serva když jim odpojíš signál a zůstane jen napájení, jedou až do krajních poloh tam se zaseknou o doraz a mají snahu jít dál = zničení motorku potažmu převodů...
pajavlk
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř 24 úno, 2010 6:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » sob 22 led, 2011 8:55 am

Servo podle svojeho základního protokolu neumožňuje život bez signálu. Na druhou stranu umožňuje celkem dlouhou dobu život se signálem "0". Takže pokud má bejt servo "zaparkované", pak jeho signálovej vodič stačí připojit na zem. Pochopitelně přepnutí na zem musí bejt vyřešeno jinak než mechanickým přepínačem, ten není dost rychlej. A taky to platí jenom pro "hloupá" serva, ale předpokládám, že tady se nikdo nezabejvá digitálníma servama s vlastní pamětí.

Trochu ale narážím na jednu věc - tohle zapojení umožňuje ovládat jen jedno servo současně.

Co třeba tohle? Je to celkem levnej procesor.

BTW: popis protokolu na RC Helicopter Wiki je docela dobrej.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod pajavlk » sob 22 led, 2011 11:26 am

ještě jedna věc potřeboval bych snížit rychlost přeběhu serv

generuje se standartních 50Hz od jaké hodnoty se už pohyb serva zpomaluje ? 40Hz ?
a ještě si nejsem jistej musím velikost kondenzátoru C1 zmenšit nebo zvětšit resp. o kolik, nemám osciloskop tak neumím odhadnout
pajavlk
 
Příspěvky: 20
Registrován: stř 24 úno, 2010 6:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod michal.kubista » sob 22 led, 2011 11:54 am

Rychost přeběhu serva není závislá na frekvenci řídícího signálu, ale na rychlosti motorku serva a případně jeho elektronice. Čím se ale dá rychlost přeběhu serva ovlivnit je, že se postupně mění šířka řídícího impulsu. Proto je nejvhodnější k jeho řízení procesor, který toto dokáže, pokud to dokáže jeho program.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků