Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pon 09 črc, 2012 7:26 am

Libi se mi to, je to hezky jednoduche :)
Jsem zvedav na zkusenosti z provozu, mozna by neskodilo na tahlu mezi servem a prepinacem udelat nejaky pruzny element pro pripad ze servo ustreli hodne do strany. Je dobre, ze nehrozi poskozeni vyhybky, ale tahlo muze vyskocit nebo udelat jinou neplechu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod petr6043 » pon 09 črc, 2012 10:07 am

Šly by serva i na analog ?
Uživatelský avatar
petr6043
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 21 lis, 2010 3:00 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Tomas_C. » pon 09 črc, 2012 10:42 am

Samozřejmě...jen je nutné mít analogový ovladač pro serva. Je to vlastně takové rozhraní mezi analogem a servem, které potřebuje trochu jinačí zapojení. http://www.ttworld.sk/product/analogovy-ovladac-pre-servoprestavniky/ nebo se dá použít i Esu switch pilot (dcc+analog) a tuším ještě někdo dělá analogový ovladač jen si nemůžu rozpomenout kdo.
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Servo přestavník

Příspěvekod airwar » pon 09 črc, 2012 6:24 pm

vvitty píše:Libi se mi to, je to hezky jednoduche :)
Jsem zvedav na zkusenosti z provozu, mozna by neskodilo na tahlu mezi servem a prepinacem udelat nejaky pruzny element pro pripad ze servo ustreli hodne do strany. Je dobre, ze nehrozi poskozeni vyhybky, ale tahlo muze vyskocit nebo udelat jinou neplechu.


Nad tím jsem také přemýšlel, určitě by to nebyl problém strunu rozumně naohýbat, zatím nevznikla potřeba, tak brutální zarušení jsem nezaznamenal... krom toho je přepínač i struna dost pevný, takže kladou servu dostatečný odpor... takže suma sumárum se spíš při tom odrovná samotné servo...

Na zkušenosti z provozu jsem také zvědaví, proto jsem pár přestavníků rozdistribuoval mezi lidi co jezdí častěji než já...
Naposledy upravil airwar dne úte 10 črc, 2012 5:44 pm, celkově upraveno 1
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Servo přestavník

Příspěvekod petr6043 » úte 10 črc, 2012 4:05 am

Tomas_C. Diky :-) ještě mě napadlo to zkombinovat s potenciometrem, když se servo vychýlí, tak zároveň vychýlí potenciometr
Uživatelský avatar
petr6043
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 21 lis, 2010 3:00 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod pepiknemecek » stř 18 črc, 2012 6:43 pm

Zdravím
I já jsem bádal nad servopřestavníkem a dospěl jsem do "finále". To co jsem vyrobil navíc nabízím k prodeji. http://aukro.cz/jednoduchy-servo-presta ... 04148.html
Bohužel až po zveřejnění prodeje jsem se dozvěděl že již bylo něco podobného vymyšleno. Rád bych doplnil že tyto přestavníky byli vyrobeny začátkem tohoto roku a podoba k jinému výrobku je čistě náhodná.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Zx1974 » stř 18 črc, 2012 8:18 pm

pepiknemecek píše:.......Bohužel až po zveřejnění prodeje jsem se dozvěděl že již bylo něco podobného vymyšleno........


Vzhledem k tomu, že se za pomoci stejných komponet snažíš dobrat stejného cíle musí být i tvoje řešení podobné.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 19 črc, 2012 5:01 am

Pánové, můžu se zeptat, proč tam montujete ty koncáky? Vždyť tím se dopředu připravujete o obrovskou výhodu serva: možnost jemně si naštelovat obě krajní polohy přesně tak, jak potřebuju. O polaritu srdcovky se klidně může starat řídící elektronika.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod navratil02 » čtv 19 črc, 2012 10:33 am

Tomas_C. píše:Samozřejmě...jen je nutné mít analogový ovladač pro serva. Je to vlastně takové rozhraní mezi analogem a servem, které potřebuje trochu jinačí zapojení. http://www.ttworld.sk/product/analogovy-ovladac-pre-servoprestavniky/ nebo se dá použít i Esu switch pilot (dcc+analog) a tuším ještě někdo dělá analogový ovladač jen si nemůžu rozpomenout kdo.


Tak do tohodle ovladače podle odkazu bych asi nešel. Koukám, že pro napájení má 7805, která mu bez chlazení bude napájet tak akorát samotnou elektroniku. Pokud přes to chce napájet i serva, tak to nejspíš nevydrží. Ztrátové teplo bude v některých situacích daleko za tepelné meze toho stabilizátoru.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod pepiknemecek » čtv 19 črc, 2012 7:00 pm

Morris Zapp píše:Pánové, můžu se zeptat, proč tam montujete ty koncáky? ....

Já používám koncáky jako zpětnou vazbu na ovládací panel a napájení srdcovky. V držáku jsou proto "výřezy" a poloha koncáků se nastavuje až po namontování přestavníku a nastavení koncových poloh pomocí řídící elektroniky.
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod airwar » pát 20 črc, 2012 4:46 pm

navratil02 píše:
Tomas_C. píše:Samozřejmě...jen je nutné mít analogový ovladač pro serva. Je to vlastně takové rozhraní mezi analogem a servem, které potřebuje trochu jinačí zapojení. http://www.ttworld.sk/product/analogovy-ovladac-pre-servoprestavniky/ nebo se dá použít i Esu switch pilot (dcc+analog) a tuším ještě někdo dělá analogový ovladač jen si nemůžu rozpomenout kdo.


Tak do tohodle ovladače podle odkazu bych asi nešel. Koukám, že pro napájení má 7805, která mu bez chlazení bude napájet tak akorát samotnou elektroniku. Pokud přes to chce napájet i serva, tak to nejspíš nevydrží. Ztrátové teplo bude v některých situacích daleko za tepelné meze toho stabilizátoru.


Ztrátové teplo je otázkou vstupního napětí, většinou tam lidi rvou 16 voltů a to opravdu pak logicky topí, já používám dekodér taktéž se stabilizátorem 7805 ale protože jak serva tak selektronika dekodéru potřebuje jen 5 voltů, napájím dekodér cca. 8 volty stejnosměrnými přes spínaný zdroj a stabilizátor dekodéru i když na něm je napojeno 8 serv tak je jen lehce vlažný.

Morris Zapp píše:Pánové, můžu se zeptat, proč tam montujete ty koncáky? Vždyť tím se dopředu připravujete o obrovskou výhodu serva: možnost jemně si naštelovat obě krajní polohy přesně tak, jak potřebuju. O polaritu srdcovky se klidně může starat řídící elektronika.


Ty koncáky jsou vhodné i jako mechanická zarážka, aby servo neustřelilo. Další věc je cena, 2 ks mikrospínačů co používám kolega výjdou na cca 16,- kč, přepínač v mém přestavníku stojí 8 kč... kolik stojí spínací elektronika? A dokáže spínací elektronika ohlídat aby servo neustřelilo?
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Tomas_C. » sob 21 črc, 2012 8:09 pm

navratil02 píše:
Tomas_C. píše:Samozřejmě...jen je nutné mít analogový ovladač pro serva. Je to vlastně takové rozhraní mezi analogem a servem, které potřebuje trochu jinačí zapojení. http://www.ttworld.sk/product/analogovy-ovladac-pre-servoprestavniky/ nebo se dá použít i Esu switch pilot (dcc+analog) a tuším ještě někdo dělá analogový ovladač jen si nemůžu rozpomenout kdo.


Tak do tohodle ovladače podle odkazu bych asi nešel. Koukám, že pro napájení má 7805, která mu bez chlazení bude napájet tak akorát samotnou elektroniku. Pokud přes to chce napájet i serva, tak to nejspíš nevydrží. Ztrátové teplo bude v některých situacích daleko za tepelné meze toho stabilizátoru.


Malý hliníkový chladič tam je (nikoliv na obrázku)...a topí to jen trochu a toto napájím 12V 500 mA...doporučené optímální napětí by mělo být 7-9V...
TT, V-VI epocha,CZ-DE příhraničí,
http://model-railway.webnode.cz
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
Tomas_C.
 
Příspěvky: 444
Registrován: stř 10 úno, 2010 1:05 am
Bydliště: Brno

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Morris Zapp » ned 22 črc, 2012 8:04 pm

pepiknemecek píše:Já používám koncáky jako zpětnou vazbu na ovládací panel a napájení srdcovky. V držáku jsou proto "výřezy" a poloha koncáků se nastavuje až po namontování přestavníku a nastavení koncových poloh pomocí řídící elektroniky.


To je ale zbytečně pracné, ne? Napájení srdcovky obstará 1 (řezané jazyky) nebo 2 (odpínané jazyky) relátka v řídící elektronice, netřeba nikam nic přesně montovat.
Ta zpětná vazba sice vypadá dobře, že snímám skutečnou polohu serva, jenomže stejně nesnímám skutečnou polohu jazyků. Takže mechanické závady typu upadlé pero nebo poškozená přestavovací tyč stejně neuhlídám. Takže se klidně smiřuju s tím, že zpětná vazba je odvozená od řídících pulsů pro servo, s rizikem nějaké poruchy mezi elektronikou a jazyky. Koneckonců při našich poruchách nejde o životy a miliónové škody.


airwar píše:Ty koncáky jsou vhodné i jako mechanická zarážka, aby servo neustřelilo. Další věc je cena, 2 ks mikrospínačů co používám kolega výjdou na cca 16,- kč, přepínač v mém přestavníku stojí 8 kč... kolik stojí spínací elektronika? A dokáže spínací elektronika ohlídat aby servo neustřelilo?


Dokáže, a to spolehlivě. Něco, čemu serva ustřelují, už mi nesmí do kolejiště.
A cena? Stejně tam nějaká ta elektronika být musí, tak už nějaké to relátko přepnout dokáže taky, za minimální nárůst ceny.
Spíš je pro mě podstatné to, že nemusím někde ve stísněném prostoru něco nastavovat nebo dokonce přišroubovávat, ale všechno si našteluju pěkně pohodlně elektronicky.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod airwar » úte 24 črc, 2012 5:18 pm

Morris Zapp píše:
airwar píše:Ty koncáky jsou vhodné i jako mechanická zarážka, aby servo neustřelilo. Další věc je cena, 2 ks mikrospínačů co používám kolega výjdou na cca 16,- kč, přepínač v mém přestavníku stojí 8 kč... kolik stojí spínací elektronika? A dokáže spínací elektronika ohlídat aby servo neustřelilo?


Dokáže, a to spolehlivě. Něco, čemu serva ustřelují, už mi nesmí do kolejiště.
A cena? Stejně tam nějaká ta elektronika být musí, tak už nějaké to relátko přepnout dokáže taky, za minimální nárůst ceny.
Spíš je pro mě podstatné to, že nemusím někde ve stísněném prostoru něco nastavovat nebo dokonce přišroubovávat, ale všechno si našteluju pěkně pohodlně elektronicky.


Takže je to vlastně věcí toho co kdo upřednostňuje, já jsem relé ve spojení s dekodérem pochopitelně zkoušel, ale mě to neuspokojilo, ani né tak funkčně, jako právě tou nutností mít relé v jedné poloze trvale pod napětím, což se rovná zbytečný odběr proudu. Právě proto jsem použil ty přepínače.

A k tomu nastavování... tak servo si snad také musel někam přišroubovat? A když už ho někam šroubuji, myslíš že je problém umístit h opřesně s přesností +-0,5 mm? Podle mě nikoli, mě montáž 11 ks přestavníků no moduly včetně připájení vodičů a nastavení krajních poloh pomocí CVček zabrali slabé dvě hoďky... a to jsem během toho koukal na finále hokeje Komety s Perníkářema...

Jak říkám, mě moje priority dovedly kpřepínači, tebe k relátku...ostatní si alespoň mohou vybrat, co jim bude více vyhovovat, a to považuji za nejpřínosnější. Mimochodem, je někde kzhlédnutí tvoje řešení, včetně té elektroniky? Kouknul bych jak jsi to řešil.
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Morris Zapp » úte 24 črc, 2012 5:33 pm

airwar píše:Jak říkám, mě moje priority dovedly kpřepínači, tebe k relátku...ostatní si alespoň mohou vybrat, co jim bude více vyhovovat, a to považuji za nejpřínosnější.

Naprostý souhlas. Vždyť se jenom ptám, nesnažím se nic rozmlouvat. Ať si to každý dělá jak chce - mě zajímá, proč to tak dělá, a zjišťuju, jestli to třeba nedělá líp, než já.

airwar píše:A když už ho někam šroubuji, myslíš že je problém umístit ho přesně s přesností +-0,5 mm? Podle mě nikoli,

Pro mě teda ano :lol:

airwar píše:Mimochodem, je někde kzhlédnutí tvoje řešení, včetně té elektroniky? Kouknul bych jak jsi to řešil.

Není to moje řešení, nýbrž kolegy. Já mu do toho akorát kecám... :wink:
Qidění bylo teďka v Königsmoosu, následující příležitost Dobrovice 27.-30.IX.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků