Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ferda » pon 11 dub, 2011 5:21 pm

fulda píše:Asi se přihlásím na letní setkání s krátkou přednáškou na téma DCC v praxi :lol:

Radši s delší, bude to potřeba :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo přestavník

Příspěvekod kiski » pon 31 říj, 2011 2:50 pm

Zdravím,

čítam túto diskusiu už dosť dlho, pretože na mojom koľajisku chcem v budúcnosti tiež prestavovať výhybky pomocou serv. Pozerám, že mnohí by chceli použiť servo, ale nie v spojitosti s DCC. Natíska sa otázka - skúšal už niekto ovládať servo pomocou PICAXE procesorov? Dá sa to geniálne jednoducho, servo sa dá polohovať pomocou príkazov úplne presne, a programovací jazyk je neskutočne triviálny. Jeden procesor typu 08M2 by dokázal obslúžiť napr. 2, popr. 3 servá, a stojí len zhruba 5 EUR...

Odporúčam trošku posurfovať na www.picaxe.com , je tam toho kopa.

Je to hlavne pre tých, ktorí chcú riadiť servá pomocou prepínačov, resp. tlačítiek. Pre DCC je to zbytočné, tam sa skôr hodí DCC servo dekóder.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pon 31 říj, 2011 3:01 pm

Nezkousel, kdyz uz, tak si vezmu AVRko a program spacham behem odpoledni pauzy :)

A lidem pro ktere je programovani spanelskou vesnici toto asi moc nepomuze... ono nestaci jen napsat program ktery bude servem hybat, to zvladne student slusne stredni prumyslove skoly, jako spis osetrit ruzne nechtene jevy kolem - viz diskuse ohledne ruseni.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod kiski » pon 31 říj, 2011 3:27 pm

Určite máš pravdu, ono to ani nebolo myslené pre takých, ako si ty, ktorí si vedia podobné veci "ošetriť", popr. naprogramovať úplne sami... :D Bolo to myslené pre začiatočníkov, ako si správne podotkol. Tiež si nemyslím, že by to bola pre úplných laikov španielska dedina - pretože nech už si zvolia akýkoľvek spôsob ovládania servopohonov, tak či tak budú musieť preniknúť aspoň trochu do teórie. A ak pochopia aspoň základy, potom je PICAXE procesor, ktorý bol vyvinutý "práve" pre začiatočníkov, spolu so svojimi príkazmi, vyvinutými špeciálne pre ovládanie serv, ako sú "servo", "servopos", resp. "pulsout" vynikajúci pomocník.

Napríklad ja vôbec netuším, čo je to tvoje AVR, ale pomocou PICAXE by som servo dokázal ovládať minimálne v základných režimoch, aspoň teda podľa príkladov, ktoré som videl.

A rušenie - hm, tak to je už druhá vec... :roll: v tomto máš úplnú pravdu.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pon 31 říj, 2011 4:58 pm

Tož, zkus to a uvidíš ;-) A když se zadaří, jedině dobře.

Jen upozorňuji na rozdíl, který je mezi rozběháním něčeho "na stole" - servo se hýbe, jezdí od dorazu k dorazu, poslouchá na tlačítko - a následném "reálném nasazení" - občas si servo "samo" poskočí pod lokomotivou, při krátkém výpadku napájení se utrhne mimo nastavené limity, pohyb jednoho serva zapříčiní nepřestavení druhého, nebo naopak nechtěné přestavení druhého, atp...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod kiski » pon 31 říj, 2011 6:39 pm

No veď uvidíme, ako to všetko dopadne, hehe :D ak sa niečo zadarí, dám vedieť, zatiaľ budem laborovať a ladiť...
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » pon 31 říj, 2011 7:04 pm

:mrgreen: kolik lidí miluje vymejšlení kola :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod josooo » pon 31 říj, 2011 8:17 pm

Zdravím

Keď už ovládať serva analogovo, tak treba kuknuť do burzy na vlaky.net.
Jeden pán ponúka velmi pekné ovládanie serv pomocou tlačítok. Kde jedna doska vie ovladať až 5serv. Každé servo dvomi tlačítkami. Pridal aj odkaz na video na youtube.

Takže ja určite do tohoto pojdem. Veď načo vymýšlať,vymyslené.
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: Servo přestavník

Příspěvekod kiski » úte 01 lis, 2011 7:07 am

:D ...za vymýšľanie kolesa sa vôbec nehanbím, ide o dobrý pocit pri tvorbe, hlavne keď mnou uvedený postup tu ešte nebol použitý. A až tak veľmi to môj nápad nie je, v podstate ide o zapojenie z origo stránky, ja by som to chcel len zakomponovať do praxe... :mrgreen:
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » stř 09 lis, 2011 11:30 am

mam neco vymyslene na http://railnet.sk/view.php?cisloclanku=2008110010, kde jsem navrhnul ovladani serva. Pokud to nekoho zaujme, nech se ozve.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod navratil02 » sob 17 pro, 2011 8:09 pm

ahoj ve spolek,
po delší době jsem zašel na burzu na Masaryčku, podívat se co je nového, známým popřát vánoce atd.
U jednoho stolku jsem také potkal výrobce známých pulzních regulátorů (bylo zde na něj také pár odkazů a doporučení) a ukazoval velice hezkou věcičku. Jak použít servo na výhybky se tu probíralo mnohokrát, někdy jednoduše a někdy složitěji. To co jsem ovšem viděl, mě doslova posadilo. Nebudu se tu moc rozepisovat, nejjedodušší je podívat se přímo k němu na stránky www.alchladice.cz a v záložce "železniční modely" je mimo regulátoru i kapitola "Servo pohony". Následuje zhruba stránka všeobecného popisu a na konci je ke stažení manuál cca 10 stránek. Takže příjemné počtení. Já osobně jsem si už objednal...
Luboš N.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » sob 17 pro, 2011 9:33 pm

Nepodařilo se mi najít cenu :(
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod navratil02 » sob 17 pro, 2011 10:19 pm

cenu předpokládá v rozmezí 400 - 550,- Kč podle konfiguarace. Nechtěl nic zaručovat přesně, bude prý záležet jak se promítne DPH a kurz EUR v lednu 2012.
navratil02
 
Příspěvky: 39
Registrován: sob 17 pro, 2011 7:57 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » stř 28 pro, 2011 8:11 pm

Mimochodem - pokud by někdo chtěl v analogu používat modelářská serva, tak připomínám, že existuje jeden starej projekt vyhybkového ovládacího pultu s výstupem slučitelným s DCC. To je dobré k tomu, že si prostě ve svém analogovém kolejišti můžete postupně nahrazovat vyhybkové přestavníky všema těma digitálníma vymoženostma, aniž by jste předělávali všechno najednou. Potom třeba zjistíte, že dekodér pro 4 serva stojí 350,- a to je o trochu méně zejména v přepočtu na jedno servo, rychlost se nastavuje ve 256 krocích a ne pomocí přepínače a taky výchylka každého serva se nastavuje samostatně a spoustu dalších vymožeností.

Pokud to někoho teoreticky zajímá, tak vvitty se o tím momentálně baví.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Morris Zapp » úte 03 led, 2012 4:18 pm

Zprávy z bojiště, třeba to bude někomu k užitku:
namontoval jsem si do pidistaničky (7 výhybek) servopřestavníky, ovládané přes dekodéry ESU Switchpilot Servo - to proto, že tyhle dekodéry umí i analogové ovládání, cpát do takovéhle staničky ústřednu nehodlám. Všechno funguje, jak má, akorát je problém se zapnutím: všechna serva naráz vezmou proud, zdroj nestačí, dekodéry zřejmě nenabíhají a serva neovladatelně jedou do krajních poloh (trhajíce přitom plastové přestavovací tyče ve výměnách). Řešením je buď postupné zapínání (opruz - a je potřeba zajistit, aby k postupnému zapínání došlo i po každém výpadku napájení), nebo dostatečně dimenzovaný zdroj (nebezpečné - při zkratu taky může hořet izolace a cákat měď), nebo víc zdrojů (např. samostaný 2 A zdroj pro každý dekodér - taky pěkný opruz).
Teď si drbu hlavu, že jsem škudlil a nekoupil 7 picaxů i s destičkama (jeden takový mi doma hýbe servem v nepřetržitém provozu už přes rok k naprosté spokojenosti)...
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků