Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 14 lis, 2020 7:56 am

treba takto pro jednu vyhybku :
ovl_serv02.jpg
ovl_serv02.jpg (27.98 KiB) Zobrazeno 3765 krát


nebo takto pro spojene vyhybky :
ovl_serv04.jpg
ovl_serv04.jpg (37.64 KiB) Zobrazeno 3765 krát


clanek :
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2013090001
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Sandy » sob 14 lis, 2020 8:34 am

Zatím mám jen malou zkušenost se "servopohonem" od "al chladiče".
Je určen pro dvě serva, dá se nastavit několik rychlostí (plynule pro výhybky, s prodlevou pro mechanická návěstidla nebo závory), lze nastavit koncové body a to pro každé servo zvlášť nebo pro obě stejně..
Ve verzi "D" je již zabudován dekoder (ale je možné i analogové ovládání). Servo nemusí být pod výhybkou, ale na jakou vzdálenost pracuje korektně nevím. Vliv kruhového pohybu je při ovládání výhybek prakticky bezvýznamný (dráha je tak do deseti mm).
U MPx namontuješ, doladíš polohu a jedeš.
U serv potřebuješ nějaký držák a ještě musíš vymyslet způsob přenosu pohybu serva na výhybku. Na netu se jich "poflakuje" dost.
Trošku nám to znesnadnili výrobci "uchošťouchů", protože je začali vyrábět z kulatiny místo z trubiček.

U výše uvedeného servopohonu vychází jedno ovládané místo asi na čtyři stovky. Jsou i levnější řešení, ale ty neznám.
Naposledy upravil Sandy dne sob 14 lis, 2020 12:06 pm, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 14 lis, 2020 10:37 am

osobne pouzivam uz jen vykuchane serva, ktere ridim primo DCC nebo Loconetem.
Nepotrebujem teda meziprevod na impuls 1-2 mS.
Proto je tento servo prestavnik naprosto stabilni a protoze je rizeny EEPROM pameti, je nastavitelny skoro libovolne, co se tyka rychlosti, rozsahu nebo dorazu.
---
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2018060002
Tyto prestavniky nevyrabim, ale dokazem zajistit vyrobu pres treti osobu.
---
Ted stavim midi kolejiste podle Carendt a tam pouzijem serva rizene DCC, protoze nepotrebujem navestidla a detekci obsazeni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Trixt » sob 14 lis, 2020 10:41 am

Já myslím, že způsobů, jak přenést pohyb serva na vlastní výhybku je více a vím, že existují různé držáky serv. Tady nevidím žádný problém. Spíše mě zajímal způsob seřízení po montáži. Tady jsem odpověď obdržel, v podstatě je možné regulovat výkyv serva na jednotlivé strany individuálně a to nastavením dekodéru.

Ještě bych se ale vrátil k druhému problému. Zdeno sem dal odkaz na článek, kde je vidět, jak autor řeší problém, když servo nelze namontovat přímo pod výhybku. Ovšem toto řešení mi připadá docela komplikované a náročné na prostor. Pokud servo potřebuji posunout jen o 3 až 5 cm bokem, nedá se to řešit jednodušeji? Řešil to někdo? Nebyla by nějaká fotka praktického řešení?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 14 lis, 2020 11:28 am

Trixt píše:Pokud servo potřebuji posunout jen o 3 až 5 cm bokem, nedá se to řešit jednodušeji? Řešil to někdo? Nebyla by nějaká fotka praktického řešení?

to je problem aj u jinych prestavniku. Ruzne zalomene tahla jsou pruzne a viklaji se.
Pokud je to v ose pohybu toho prestavniku, tak se to da udelat, ale pokud je to mimo osu, tak nevidim reseni, jedine bowden.
Ruzne tahla tvaru esicka a elka jsou jenom na vztek. Navic se to po case lame.
---
Pokud to nekoho zajima, tak jsem se naucil davat servo prestavnik mimo kolej a to pod tahlo vymeny.
Je to snazsi to nastavovat a potom zamaskovat krabici na to urcenou.
prest.JPG
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Sandy » sob 14 lis, 2020 11:34 am

Trixt píše:..........

Ještě bych se ale vrátil k druhému problému. Zdeno sem dal odkaz na článek, kde je vidět, jak autor řeší problém, když servo nelze namontovat přímo pod výhybku. Ovšem toto řešení mi připadá docela komplikované a náročné na prostor. Pokud servo potřebuji posunout jen o 3 až 5 cm bokem, nedá se to řešit jednodušeji? Řešil to někdo? Nebyla by nějaká fotka praktického řešení?


Táhlo z drátu, vedené v trubičce (proto moje poznámka o "uchošťouchu".)
Pro snazší instalaci táhlo dělené a následně spojené třeba vnitřkem "lustrsvorky".

Škoda, že jsem to zkušební prkýnko rozebral. A nafotit mě to nenapadlo. Ale když jsem to zvládl já, tak ty to dáš levou zadní....
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Trixt » sob 14 lis, 2020 1:15 pm

Sandy píše:
Trixt píše:..........

Ještě bych se ale vrátil k druhému problému. Zdeno sem dal odkaz na článek, kde je vidět, jak autor řeší problém, když servo nelze namontovat přímo pod výhybku. Ovšem toto řešení mi připadá docela komplikované a náročné na prostor. Pokud servo potřebuji posunout jen o 3 až 5 cm bokem, nedá se to řešit jednodušeji? Řešil to někdo? Nebyla by nějaká fotka praktického řešení?


Táhlo z drátu, vedené v trubičce (proto moje poznámka o "uchošťouchu".)
Pro snazší instalaci táhlo dělené a následně spojené třeba vnitřkem "lustrsvorky".

Škoda, že jsem to zkušební prkýnko rozebral. A nafotit mě to nenapadlo. Ale když jsem to zvládl já, tak ty to dáš levou zadní....


Ano, to je dobrá varianta. Trubičku nalepit na panel a vést dělené táhlo tribičkou. Díky
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod hopeter » sob 14 lis, 2020 6:14 pm

IMG_20201114_184523.jpg

Tento přestavník je moje verze ,která vznikla výběrem z několika předloh. Výška 26 mm ( ještě by se dala zmenšit zkrácením páky serva ). Držák je z plechu tl.1 mm , u mě výpalek z laseru , ohnuto v kleštích ( má naříznuté ohyby ). Dále je použitý mikrospínač za cca 15 Kč a servo kolem stovky ( snažím se nebrat úplný brak ). K řízení je použitý dekodér ESU schwitchpilot servo pro DCC a nebo ovladač pro čtrnáct serv od p.Zajíce pro analog. V obou případech není co seřizovat , dám servo do střední polohy , prostrčím brko ( ocelová struna průměr 0,6 mm ) deskou , přišroubuji dvěma vrtuty a hotovo. Veškeré seřízení výchylek a rychlosti je elektronicky. Jediné co musím seřídit ručně je poloha mikrospínače ( povolit dva šroubky , posunout a zase je utáhnout ) pokud se netrefím při montáži ( pružná páčka mikrospínače má ale dostatečný rozsah ).
Srovnání s MP1 nechť si každý udělá sám , opakoval bych se a patří to do jiného vlákna. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 14 lis, 2020 6:41 pm

hopeter píše:Jediné co musím seřídit ručně je poloha mikrospínače ( povolit dva šroubky , posunout a zase je utáhnout ) pokud se netrefím při montáži ( pružná páčka mikrospínače má ale dostatečný rozsah ).

toto reseni s jednim mikrospinacem se da pouzit jen tehdy, kdyz jsou jazyky delene a pripojene natrvalo k prislusne koleji.
Pokud se prepinaji i jazyky, tak to je velmi kriticke na nastaveni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod mpinta » sob 14 lis, 2020 6:44 pm

Protože zkušenostmi se mírně upravily některá fakta, přidám ještě další článek
http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm
kde jsou ve stati Serva další detaily.
Jsou to všechno poznatky z mnohaleté činnosti serv, na která jsem prakticky během celé doby ani nesáhl.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod HonzaL » ned 15 lis, 2020 2:04 pm

Sice to sem úplně nepatří, ale byla zde zmínka o plastových trubičkách. Dá se použít smršťovací bužírka, po navlečení na strunu ohřát a po smrštění před vychladnutím proválet mezi prsty a je z toho docela přesná trubička.
HonzaL
 
Příspěvky: 51
Registrován: ned 28 dub, 2013 10:11 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod HonzaM » ned 15 lis, 2020 5:13 pm

Při použití servodekodérů Digikeijs DR4024 nebo MGP servo5 odpadá u držáku serva potřeba instalace mikrospínače pro napájení srdcovky, tyto dekodéry obsahují pro každé servo relé přepínající napájení srdcovky podle aktuální polohy výhybky. Dekodér servo5 navíc přenáší prostřednictvím LocoNetu také informaci o tom že je servo v procesu přestavování a informaci o dosažení koncové polohy (na principu sledování řídicího signálu serva). Lze tak mít na ovládacím panelu u výhybkových řadičů tři kontrolky jako v reálu, zelenou indikující stav přímo, žlutou do odbočky a blikající červenou po dobu přestavování.
Dekodér servo5 lze použít i pro analogové ovládání serv, při němž se výhybky ovládají přímo tlačítky nebo přepínači připojenými k dekodéru, bez potřeby digitální centrály, například u mikrokolejiště. K napájení lze použít například nabíječku k mobilu, na desce servodekodéru je k tomu účelu konektor USB mikro.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4076
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » ned 15 lis, 2020 6:22 pm

HonzaM píše:Při použití servodekodérů Digikeijs DR4024 nebo MGP servo5 odpadá u držáku serva potřeba instalace mikrospínače pro napájení srdcovky, tyto dekodéry obsahují pro každé servo relé přepínající napájení srdcovky podle aktuální polohy výhybky. Dekodér servo5 navíc přenáší prostřednictvím LocoNetu také informaci o tom že je servo v procesu přestavování a informaci o dosažení koncové polohy (na principu sledování řídicího signálu serva). Lze tak mít na ovládacím panelu u výhybkových řadičů tři kontrolky jako v reálu, zelenou indikující stav přímo, žlutou do odbočky a blikající červenou po dobu přestavování.
Dekodér servo5 lze použít i pro analogové ovládání serv, při němž se výhybky ovládají přímo tlačítky nebo přepínači připojenými k dekodéru, bez potřeby digitální centrály, například u mikrokolejiště. K napájení lze použít například nabíječku k mobilu, na desce servodekodéru je k tomu účelu konektor USB mikro.

Presne, kdyby to umelo varit, hned si to vezmu za manzelku ! :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod adix » pon 16 lis, 2020 7:19 am

zdeno píše:Presne, kdyby to umelo varit, hned si to vezmu za manzelku ! :D :D

IQ ti nechybi? Co kdybys reagoval k veci, pokud chapes o co jde?
adix
 
Příspěvky: 78
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Trixt » pon 16 lis, 2020 8:47 am

Zdeno, to co napsal HonzaM o MGP servo5 má své výhody, ale i drobné nevýhody. Vaření to nebude. ;) Podstatnou výhodou je, že nemusím řešit žádný přepínač srdcovky, ani zpětné ohlasy, vše je zrealizováno ve zmíněném dekodéru. Drobnou nevýhodou je, že mi to nesignalizuje fyzickou polohu výhybky, ale jen požadovanou polohu. Ale řekněme si na rovinu, jak často selže servo. Asi se to moc často nestane. Druhou drobnou nevýhodou je natažení dalšího drátu od dekodéru k srdcovce, který je delší, než pokud je vše zrealizováno přímo u přestavníku. Ale ani to není nic podstatného. Je na lidech, aby si vybrali výrobek, který jim vyhovuje a netřeba se k nim vyjadřovat sarkasticky. Spíše vyzvednout jejich výhody a nevýhody.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků