Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » pát 23 bře, 2012 3:51 pm

Když jsem servo přestavník dělal, tak ve skupině ve které jsem ho dělal jsme se dohodli, že takhle to je dobré. Stejně nechápu, co chceš do toho bajtu ukládat?

Já používám jeden bit - servo je v pozici A (0) a nebo B (1). Po zapnutí, pokud je nastaveno že se mají serva vracet, tak si přečtu a prostě mu dám pulzy aby do té polohy došlo. Protože nejsem schopen rozpoznat v jaké poloze je po zapnutí, tak mu prostě dám pulzy aby došlo co nejrychleji tam, kde ho chci.
Stejně z DCC nejsi schopen servu předepsat nic jiného než že má bejt v poloze A nebo B tak o nic nejde. Ano, mám verze pro 4 a 8 poloh, ale to je pořád na reprezentaci 4 bitama.

Jestli máš nějakou jinou představu, tak jí popiš tak, abych to pochopil a je to.

Jo a ještě případ kdy dekodér přijde o napájení "v půlce cesty", tak ten řeším tak, že po zapnutí jdu do předpokládaného konce. Konec konců paměť na procesoru má tuším jen 10^5 zápisů, takže i tak je to dost co do ní píšu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » pát 23 bře, 2012 4:25 pm

V zasade mam tri navrhy,
bud nastavovat do zakladni polohy, potom nepotrebujeme nic.
nebo nastavovat macrami od RailCo
nebo nastavovat posledni znamou polohu.
---
Abych pravdu napisal, upozornil mne jeden muj zakaznik, kteremu vadi, ze po startu nebo zkratu, neni spojitost mezi ovladanim a skutecnym stavem. Takze pokud neprobehne kompletni inicializace vsech periferii, tak to proste nemuze souhlasit. To same plati o zkratu, pokud nastane v polovicke presunu, tak ovladac vyhybky strati infomaci o tom kde se zrovna ted nachazi a vlastne MUSI zacit od zacatku, treba od 1mS. To same, pokud vypnes kolejiste v case, kdy se vyhybky prestavuji. Navic je tu podminka, ze informaci o budoucim stavu musis zapisat popredu, jinak se udaj taky strati a servo se nastavi do stare polohy.
---
Je to pro mne neco nove, spoluprace mezi nadstavbovym programem a periferiemi neni zdaleka osetrena bezkolizne, protoze zkraty na domacim kolejisti jsou docela bezne a ztrata vsech informaci je nezadouci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pát 23 bře, 2012 5:10 pm

A v cem je tedy problem?

SW nastavuje servo do posledni zname polohy, pokud je to povoleno v konfiguraci. A ta je bud na jedne, nebo druhe strane... takze 1 bit staci.
A udelat pak inicializaci pres makra v SW na tom vcelku nezavisi, resp. to neni zalezitost koncoveho HW...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod michal.kubista » pát 23 bře, 2012 8:56 pm

Tak jestli to dobre chapu, Zdena chce upravit SW dekodéru tak, aby si při zapnutí vzpoměl na:
1) poslední polohu - to již umí
2) výchozí polohu, kterou by si určil uživatel a dokázal jí zadat pomocí CV.

Ta možnost maker v TC je asi na uživateli samotném.

Pochopil jsem to snad správně.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 24 bře, 2012 8:02 am

Pravdu napisat, sam nevim, co s tim.
Pokud nastane zkrat, tak vsechny periferie strati informaci o stavu. Vyjimka je jen u zarizeni, ktere si to zapisuji do EEPROM. A aby to nebylo jednoduche, tak zarizeni, ktere potrefi zkrat za chodu, tak nebudou vedet, kam se maji po restartu vratit. To zalezi na tom, kdy se to do EEPROM zapisuje. Jestli pred prestavenim nebo po nem. Dalsi problem je, ze zkrat muze byt nzikovy a obsluha si ho nemusi vsimnout a presto se vsechny periferie zresetuji.
---
Myslel jsem si, ze to vyresim softwerove a jak to vypada, tak to bude slozitejsi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » sob 24 bře, 2012 2:05 pm

Zdeno: koukám, že jsi jako ženská - nevíš co chceš, ale chceš to hned.

Nevidím v tom žádnej problém. Podle DCC je příkaz pro příslušenství považovanej za platnej a provedenej, pokud se potřetí pošle do kolejiště. Takže v souladu s touto myšlenkou si můj dekodér poznamená cílovej stav do eeprom a podle svojeho nastavení se k němu rozjede. V případě že cestou přijde o elektriku, tak prostě při zapnutí maximální rychlostí dojede do toho požadovaného stavu a je to. Nejsem schopnej počítat s tím, jak dlouho byl dekodér bez napájení, takže tam prostě dorazím maximální rychlostí.
Jestli jsi schopnej to dělat jinak, tak prosím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 24 bře, 2012 3:54 pm

u nas se rika, stara baba, nevi co chce, ale neda pokoj, pokud to nedostane ;)
---
Trochu si rejpnu ;)
pokud cekas na treti prikaz a on nepride ???
Podle mne se tri prikazy posilaji proto, aby bylo zajistene 100% doruceni. To znamena, ze pokud prijde jen jeden a ma spravny CHEKSUM, musi se vykonat.
---
Mne trapi nesoulad mezi nadstavbovymi programy a periferiemi. Proto vlastne nemam rad na obsluhu periferii DCC, protoze DCC neni schopne zajistit zpetnou vazbu. Proto se musi pouzivat takovehle berlicky a finty. Takze se musi do EEPROM zapsat pred vykonanim prikazu a potom to muze delat co chce. Vzdycky se to nastavi spravne.
---
Jediny problem potom je, kdyz se posle prikaz, ktery neni doruceny, ale to uz je za hranici normalniho a neda se to ovlivnit.
---
Timto koncim toto vlakno a jdu dotycnemu napisat, nech se vykasle na DCC a poridi si Loconet. ;)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » ned 25 bře, 2012 12:00 pm

zdeno píše:Trochu si rejpnu ;)
pokud cekas na treti prikaz a on nepride ???
Podle mne se tri prikazy posilaji proto, aby bylo zajistene 100% doruceni. To znamena, ze pokud prijde jen jeden a ma spravny CHEKSUM, musi se vykonat.


Nerejpej a přečti si dokumentaci.
Dekodér reaguje už na první paket kterej zaznamená. Pokud příkazová stanice nedokáže odeslat do kolejiště 3x paket pro příslušenství, například z důvodu poruchy napájecí stanice, pak se má za to, že příkaz není odeslán a příkazová stanice jej musí zopakovat po obnovení provozu. Pokud to spojení mezi ovladačem a příkazovou stanicí umožňuje, pak příkazová stanice ve směru k ovladači tento příkaz nepotvrdí.

Mimochodem - XpressNet to potvrzování umožňuje, takže pokud dojde ke zkratu při odesílání příslušenství, tak se opravdu nepotvrzuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » ned 25 bře, 2012 7:12 pm

ted muzeme debatit vseobecne, uz mne nezajima, jak si to dotycny udela.
---
Lenz se ucit nebudu, protoze je pro mne nevhodny, asi stejne jako ty se odmitas podivat na Loconet, protoze te neoslovil a nevyhovuje ti. Muzeme teda debatit o vecech, ktere jsou spolecne a mohou pomoci na obou sbernicich. Treba RailCo je program, ktery podporuje obe sbernice a je teda mozne ho pouzivat standardne a bezproblemove.
---
Pouzivam RailCo systemem staveni vlakovych cest, teda kazdou cestu stavim jednorazovo a proto nepotrebuji zpetny ohlas, krome potvrzeni a zamknuti vlakove cesty. To je na modulovku asi jedina spravna cesta. Mozna bychom meli udelat nove vlakno, pokud to nekoho zaujme.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Barbucha22 » sob 31 bře, 2012 12:24 pm

Zdravím a měl bych dotaz , mám modul přejezdu od mttb a ten má výstup pro zastavování aut faller car , chtěl jsem použít servo pro zvednutí a spuštění magnetu, ale zatím jsem nenašel žádné zapojení jen s 555 je nějaká jiná možnost ? Kromě hotových dosti drahých záležitostí (jeden modul pro jedno servo 500 a pod..)
Třeba s použítím pic , na výstupu z modulu přejezdu by mělo být relé , čili jede vlak relé sepne , vlak odjede relé rozepne teď ješte přes co připojit servo ?
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod radula63 » sob 31 bře, 2012 4:55 pm

Barbucha22 píše:...mám modul přejezdu od mttb a ten má výstup pro zastavování aut faller car , chtěl jsem použít servo pro zvednutí a spuštění magnetu...

Jestli tě dobře chápu, myslíš pernamentní magnet na zastavování aut? A ten ovládat servem. Nebo na co potřebuješ hýbat a pevným magnetem?
Není pohodlnější a určitě i levnější použít elektromagnet? A auta zastavovat jím?
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » sob 31 bře, 2012 6:36 pm

To je celkem logické - elektromagnet má dost spotřebu a i se docela hřeje. Skoro všichni používají serva a magnety

Ta zapojení s 555 ti nevyhovujou? však nepotřebuješ žádní ladění, jen bang-bang
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Barbucha22 » sob 31 bře, 2012 8:05 pm

to zapojení s 555 (vlastně mám tester serv) mám vyzkoušeno , místo trimru odpory , ale jde mi o to, že když je relé bez napětí je servo pořád připojené(přes rozpínací kontakt relé) a nevím zda se tím časem nezničí.
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod airwar » pát 06 črc, 2012 5:35 am

Na naše klubové stránky jsem přidal návod na výrobu pevného, jednoduchého a levného servopřestavníku: http://www.modulybrno.cz/servo-jako-prestavnik
TT, I a II. epocha, jihomoravská lokálka, začátek dvacátého století
Uživatelský avatar
airwar
 
Příspěvky: 589
Registrován: čtv 07 led, 2010 11:07 am
Bydliště: Brno-Bosonohy

Re: Servo přestavník

Příspěvekod kiski » pon 09 črc, 2012 7:00 am

Vynikajúci článok, vďaka. Takýto nápad som potreboval :)
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků