Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ales » sob 29 říj, 2016 6:19 pm

Ferda píše:A jejich přestavení je třeba řešit vačkou a né hloupým laděním dorazů. Potom mě koncové polohy vůbec nezajímají.

Taky by me zajimalo, jak to myslis tu vacku. Mas nejake foto ?
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ferda » sob 29 říj, 2016 7:18 pm

zdeno píše:
Ferda píše:Omezit sílu serva je velice jednoduché.

milujem takove prohlaseni bez ukazani, jak to udelat.
Zkus aspon naznacit reseni.

Třeba takto:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Drobnosti_a_udelatka/
nebo takto:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Moduly_z ... 154964.jpg
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 29 říj, 2016 8:14 pm

ale no, to snad nemyslis vazne,
myslim, ze se pisalo o analogovem ovladani serva !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ferda » ned 30 říj, 2016 4:14 pm

zdeno píše:ale no, to snad nemyslis vazne,
myslim, ze se pisalo o analogovem ovladani serva !!

Zdeno reagoval jsem na zmínku o příliš velké síle serva a přidal jsem zkušenost s laděním koncových poloh.

To myslím nemá nic společného se systémem ovládání.
Mé řešení je použitelní pro jakoukoliv platformu právě proto, že je mechanické.
Konečně název vlákna je "Servo přestavník". O digitálu se v něm nepíše.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » ned 30 říj, 2016 4:28 pm

jenze to bylo minene jinak !!
ja jsem navrhnul vyhodit elektroniku a potak, a ridit motorek jenom prepinacem smeru.
Dokazal by si to uridit tema vackama ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ferda » ned 30 říj, 2016 4:41 pm

Vačkama nic neřídím.
Vačka je tam jen pro přepínání srdcovky, nebo ohlasu, ale to jsem tam psal.

Ovládat to lze jakkoliv. Třeba jak jsi psal ty. Jen jsem doplnil jak omezit sílu serva a vyřešit přepínání mikrospínačů, aby se nemusely pracně ladit koncové polohy.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » ned 30 říj, 2016 5:23 pm

Ferda píše:Vačkama nic neřídím.
Vačka je tam jen pro přepínání srdcovky, nebo ohlasu, ale to jsem tam psal.
Ovládat to lze jakkoliv. Třeba jak jsi psal ty. Jen jsem doplnil jak omezit sílu serva a vyřešit přepínání mikrospínačů, aby se nemusely pracně ladit koncové polohy.

takze zase do ztracena, ono neco vymyslet, neni az tak jednoduche. I jednoduche veci vyzaduji svoje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » ned 30 říj, 2016 5:50 pm

Otázka řídící elektroniky je vyřešená TADY. Nechápu, co pořád řešíte?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » ned 30 říj, 2016 9:03 pm

fulda píše:Otázka řídící elektroniky je vyřešená TADY. Nechápu, co pořád řešíte?

v jednoduchosti je krasa. Tim myslim, ze konstrukce serva a jeho zamontovani do kolejiste je uz celkem dobre vyresene.
Problem je v tom, ze nekdo nechce vubec pouzit elektroniku !!!!
Teda jsem myslel, vyhodit ze serva jeho elektroniku a odpojit potenciometr. Na vyvody motorku zapojit krizovy prepinac a na motorek s prevodovkou prilepit mikroprepinace, ktere by rozpojenim ukoncily chod motorku.
Takze cely prestavnik by byl jen motorek s prevodovkou a s vystupem na vyhybku a krizovy prepinac, kterym by se to ridilo a mikroprepinace s rozpojovaci funkci. A jeste asi dve diody na rozliseni smeru pohybu.
---
To je uplne vse. Analog na urovni "Fulgurexu".
Problem a to veliky jsou mikroprepinace a jejich presne nastaveni a pravdepodobne neustale doladovani.
Kdo chce, nech to vyzkousi, u mne to je trosku mimo misu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod pepiknemecek » ned 30 říj, 2016 9:31 pm

Ano, je to možná trochu pro někoho mimo mísu (kouzlo serva je zcela kdesi v ...), ale musím říct že toto řešení je možné a hlavně funguje velice spolehlivě. Kam se "hrabe" Fulgurex, Conrad,...
Konstrukčních řešení je spousta, já jsem zvolil toto http://www.navestidla.cz/news/motoricky-prestavnik/
Uživatelský avatar
pepiknemecek
 
Příspěvky: 159
Registrován: stř 02 úno, 2011 6:43 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » pon 31 říj, 2016 7:52 am

pepiknemecek píše: ale musím říct že toto řešení je možné a hlavně funguje velice spolehlivě. Kam se "hrabe" Fulgurex, Conrad,...


presne toto jsem mel na mysli, parada ;-)
jediny problem je setrvacnost, aby dobeh po vypnuti neodtrhnul ten mikroprepinac nebo zuby v prevodovce.
Jinak se muze pouzit napeti mnohem nizsi (2-3V) a tim by se vyresila rychlost (modelovost) a taky dost rychle zastaveni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » pon 31 říj, 2016 8:40 am

Uznávám, že tekhle elektromechanicky je to úplně nejkrásnější, ale pokud bych náhodou uvažoval racionálně (a ne analogově), tak jeden procesor PIC10F200 stojí 12,50 Kč v kusovém balení. To je o skoro stejně jako každý jeden z mikrospínačů použitých v tom analogovém zapojení.
... a to prosím nemluvím o nastavitelné rychlosti a výchylkách. Také nemluvím o tom, že rozborkou serva bezpečně přijdu o cokoli podobného záruce.

Ale asi nemá cenu nad tím přemýšlet, v analogu je to určitě nejlepší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Pavel-HP » pon 31 říj, 2016 10:20 am

Po desátém pivu, budeš mít i analogové myšlenky.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod mpinta » pon 31 říj, 2016 10:33 am

Ales píše:
Ferda píše:A jejich přestavení je třeba řešit vačkou a né hloupým laděním dorazů. Potom mě koncové polohy vůbec nezajímají.

Taky by me zajimalo, jak to myslis tu vacku. Mas nejake foto ?

Fotky mám také, ale ještě nejsou ve finální podobě.
Obrázek je z nedokončeného článku http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm, odst. Serva. Snad nebude na škodu vložit i část textu, neboť mám pocit, že serva jsou stále téma, které považují mnozí za "problematické". Dle mého názoru, zbytečně.

Servům jsem věnoval hodně času, čemuž by mohly odpovídat i nabyté poznatky. Přesto jsou následující řádky pouze mým subjektivním názorem.
V posledních letech jsem viděl mnoho konstrukcí servopřestavníků a většina z nich byla špatná. Obvykle šlo o naprosto zbytečně složité konstrukce. Problémy jsou ale zejména při použití silného brka a ve špatném způsobu ovládání mikrospínače. Změnu na vačkový způsob (viz obr. níže) jsem přidal spíš jen tak pro jistotu, pro zlepšení. I bez něj mi to chodilo pár let bez jediného problému nebo seřizování. Podstatné je, aby síla přenášená na jazyky byla jen s malou rezervou větší, než je nutné pro správný přítlak jazyků. Při dalším chodu serva musí brko prostě propružit a je úplně jedno, zda propružení udělá délka, nějaký mezikus (vlnovka), nebo prostě průměr ocelové struny. Dát tam 1 mm strunu, a snažit se seřídit přítlak jazyků a přepínání mikrospínače přesným nastavením polohy, je prostě nesmysl. Je snad jasné, že páka serva nesmí v koncové poloze narážet na nějakou zarážku (třeba mikrospínač) natvrdo. Tomu právě vyhovuje ten vačkový způsob, který nejen má mnohem delší spínací dráhu, ale současně i nižší potřebnou sílu pro sepnutí. Jak jsem již uvedl, chce to vyzkoušet, pro požadovanou situaci a vzdálenost od výhybky. V hudebninách jsou za dvacku k dispozici struny různých průměrů (např. kytarové), jejichž průměr je obvykle na obalu uveden, a to v palcích i milimetrech. Koupit pár různých strun a vyzkoušet, pak není problém. Vhodné průměry jsou někde kolem 0,51 - 0,66 mm. Stejně tak lze laborovat s poměry na páce. K dispozici je více otvorů v raménku a také možnost měnit celkovou dráhu otočení serva. Možností tedy víc než dost. A komu to nejde, rád mu to u sebe doma předvedu (nebo si kupte Želvu). :D
Přílohy
01_sn_61_vacka.gif
01_sn_61_vacka.gif (15.64 KiB) Zobrazeno 5950 krát
Naposledy upravil mpinta dne úte 01 lis, 2016 10:04 am, celkově upraveno 1
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » úte 01 lis, 2016 9:36 am

pepiknemecek píše: ale musím říct že toto řešení je možné a hlavně funguje velice spolehlivě. Kam se "hrabe" Fulgurex, Conrad,...

cim mas spojene ty jazycky dvojice mikroprepinacu, aby se to neviklalo a bylo to spolehlive. Vsimnul jsem si, ze mas po dva kusy nad sebou, celkovo 4 kusy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Marek55 a 6 návštevníků