Servo přestavník

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » čtv 06 srp, 2015 1:51 pm

Ty Zdeno, kliknul jsi na některej z odkazů co jsem sem dával?
Modul pro servo je tak krásnej jak jen bejt může, rozhodně to není vrabčí hnízdo a ani plošňák malovanej fixou. Nemáš žádnej jinej standard kterého se chytnout, jen konektor a drátek, takže modul musíš dávat vedle serva.
To servo na které jsem odkazoval, tak je připravené pro osazení plošňákem bez rozebírání.

Ali jinak přesně reprezentuješ situaci na našem trhu - každej má nějakou připomínku k tomu, co je k dispozici, každej ti řekne, že on by to udělal jinak, ale ve skutečnosti se jedná jen o lidi, kteří nechtějí dělat nic a nejsou schopní/ochotní ani nacvaknout originál přestavník na výhybku s podložím.

Takže - co jsem udělal, to jsem udělal. Komu se to líbí, ať si to vezme nebo ne. Rovnou říkám, že se mi analog nelíbí a že ho podporuji jen jako odpadní činnost a tudíž nic nebudu pro nikoho předělávat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » čtv 06 srp, 2015 2:46 pm

Pokud to delas pro zabavu, tak respektuji tve podminky a nazory.
Osobni invektivy ignorujem, to je pod moji uroven.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod vvitty » pát 07 srp, 2015 12:51 pm

fulda píše:
zdeno píše:celkem souhlasim, ale vyvoj jde dopredu a casem to mnoha prestane vyhovovat.

Až to někomu přestane vyhovovat, tak přejde na normální digital a bude to. Digitálních dekodérů jsou mraky.

Udělal jsem dokumentaci.


Kdyby po stavebnicce (desticka osazena SMD + pytlik dratoveho smeti - 7805, konektory, potaky, ellyty) nebo hotove desce touzil tak se muze obratit bud na me a nebo BohousP. Plosnaky maji dorazit na konci prazdnin - verze "5V" a "FZ1", oproti prvnimu nastrelu doplnena o nejaky ten RC filtr.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » úte 30 srp, 2016 9:39 am

Předmět: Motorický přestavník MP1 od MTB-MODELu

mikinko píše:
Morris Zapp píše:Takhle funguje ovladac serva, navrzeny s pouzitim selskeho rozumu. Jestli je pak rizen nejakym dekoderem, nebo prepinacem, nebo pouhym tlacitkem, nebo treba diodovou matici, je srdecne fuk...

Mozno som prehliadol v tejto diskusii nejaky príspevok, ale celkom by ma potesil odkaz na dany ovladac. Vyskusal som totiz postavit viacero ovladacov a prakticky kazdy ma problem so zakmitmi. niektore vacsi, niektore nebadatelny. Na vysvetlenie - serva pouzivam na ovládanie dveri na rotunde - mechanizmus je uz zhotoveny, na par dverách odskusany, ale nie je to uplne 100%. Ovládanie dveri nie je dvojpolohove, ale plynule (s vyzitim otocneho potenciometra). A kedze aj to najmensie servo, co som pouzil ma celkom slusnu silu (1,5 kg), tak pripadny nezelany zakmit moze sposobit ulomenie tiahla na dverách ....


Tady se trochu motá několik věcí. Škubnutí serva při zapnutí dělají všechna ANALOGOVÁ serva. Existuje celá řada zaručených návodů jak mu bránit. Ten nejjednodušší je koupit si servo DIGITÁLNÍ, to sebou neškube.

Navrácení serva do nějaké známé výchozí polohy dělají opravdu všechny rozumné ovládací gerety. U mojeho DCC dekodéru se to dá vypnout, u těch analogových 1 2 3 se to vypnout nedá, protože není čím.

Stále platí, že servo je dobré pro kreativní lidi, kteří se nebojí modelařiny. Kdo chce jen koupit a našroubovat, tak motorovej přestavník je to pravé.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Morris Zapp » úte 30 srp, 2016 10:29 am

fulda píše:Škubnutí serva při zapnutí dělají všechna ANALOGOVÁ serva.
Čemu říkáš "škubnutí"? Mám je v provozu na dvou stanicích, u kolegů už jde jejich počet do stovek, ale že by se po zapnutí nějak škubala, to nepozoruju...

mikinko píše:Pokial vam staci info o nastaveni procesorom, je to vasa vec - ja vam vyhovarat vase riesenie nebudem. Na druhej strane by ste si ale mali uvedomit, ze spatne hlásenie ma svoj vyznam :
- napajanie srdcoviek - neviem, naco by som mal vymyslat nejaky komplikovany system ovladania napajania srdcoviek, ked najjednoduchsi a asi aj najspolahlivejsi system je prave spatne hlásenie z prestavnika
- ovládanie zavislych výhybiek - pokial mam napríklad kolajovu spojku, nema vyznam nezavisle ovladanie vsetkych výhybiek - prva vyhybka ovlada spatnym hlasenim druhu a ta zasa spatnym hlasenim napajanie srdcovky - jednoduche a ucinne riesenie
- treba si uvedomit, ze nie kazdy ma kolajisko len na hranie. My sa snazime aj prevadzku a ovládanie kolajiska co najviac priblizit realite - aby sa aj decka na kolajisku naucili okrem hrania sa s vlacikmi aj co to o fungovani skutocnej zeleznice, zabezpecovacieho zariadenia, .... Preto je vlakova cesta postavená az vtedy, ked su vsetky vyhybky v správnej polohe ... (samozrejme už systém z reality, kde je viacstupnova kontrola je trochu moc, ale jednoducha kontrola cez spatne hlásenie je pre decka lahko pochopitelna a sami intuitivne zistia jej vyznam a princip fungovania na skutocnej zeleznici ....).
Nejsme v zásadě v ničem ve sporu, jenom tedy nějaká upřesnění:
- o nutnosti výstupu "zpětného hlášení" pro napájení srdcovek a jiné účely bych si nedovolil ani na okamžik pochybovat. Jenom mi není jasné, k čemu jsou na to potřeba montovat mikrospínače, když to samé mi mnohem jednodušeji zařídí elektronika, která tam stejně musí být, aby povelovala servo. A z principu nedůvěřuji všelijakým mechanickým hejblátkům, co se musí nastavovat a seřizovat...
- preferuji i u kolejové spojky, aby měla každá výhybka svoji srdcovku přepínanou sama sebou, ale to je jen nepodstatný detail
- to o kolejišti na hraní mě fakt rozesmálo :lol: :lol: :lol:

mikinko píše:Mozno som prehliadol v tejto diskusii nejaky príspevok, ale celkom by ma potesil odkaz na dany ovladac. Vyskusal som totiz postavit viacero ovladacov a prakticky kazdy ma problem so zakmitmi. niektore vacsi, niektore nebadatelny. Na vysvetlenie - serva pouzivam na ovládanie dveri na rotunde - mechanizmus je uz zhotoveny, na par dverách odskusany, ale nie je to uplne 100%. Ovládanie dveri nie je dvojpolohove, ale plynule (s vyzitim otocneho potenciometra). A kedze aj to najmensie servo, co som pouzil ma celkom slusnu silu (1,5 kg), tak pripadny nezelany zakmit moze sposobit ulomenie tiahla na dverách ....
Nepřehlédl jsi nic - popisovaný ovladač není komerčně dostupný (vyrábět na kšeft znamená dodržovat všemožné normy, pájet bezolovnatým sajrajtem, vést účetnictví apod. - a to za to fakt nestojí, na těch pár ovladačích se rozhodně nedá zbohatnout :mrgreen: (abych se tedy nechlubil cizím peřím, ty ovladače vyvinul kolega z klubu, já jsem jenom uživatel a trochu zpětná vazba při vývoji).
A znovu ty zákmity: přibližte mi, prosím, o co jde: já to nepozoruju. Ale možná jenom blbě koukám..?
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod jardaficz » pát 28 říj, 2016 4:37 pm

zdravím, asi jsem to tu přehlédl, nebo to tu ani nebylo, ale chtěl jsem se zeptat, je možné použít servo jako přestavník pro analog? jde mi o zapojení, jak je řešené, jestli stejně, jako tovární přestavníky, nebo složitěji?
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ales » pát 28 říj, 2016 4:59 pm

Ano, je to mozne. Vyuzil jsem rizeni pomoci obvodu NE555 - blize viz viewtopic.php?f=1&t=7415#p129040
H0, moje kolejiště : http://samone.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
Ales
 
Příspěvky: 128
Registrován: stř 13 říj, 2010 6:10 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod jardaficz » pát 28 říj, 2016 5:01 pm

díky díky
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » pát 28 říj, 2016 6:18 pm

Někdy jsem o tom něco napsal TADY.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zugi » pát 28 říj, 2016 6:28 pm

trošku jsem si s tím hrál zde
fungovalo to celkem rozumně, ale měl jsem ještě stará "big" serva
jedna varianta fungovala na přepínaných odporech, druhá na přepínání mezi dvěma generátory signálu

dneska už bych to řešil programově, v mém případě Arduino
poslední dobou trochu vykouknulo z ilegality :-D
příklady i fungující řešení jsou zveřejněna i tady na fóru
TT/IV-V.epocha , poslední měsíce/roky ve stavu ReadOnly :'(
Uživatelský avatar
zugi
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 07 bře, 2008 8:59 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod jardaficz » sob 29 říj, 2016 9:38 am

takze co jsem pochopil, bez nejakeho obvodu to nefunguje, ze? A pocitam, ze pro kazde servo musi byt zvlast obvod, ze ano. z to musi vypadat, ze jsem fakt retardovany.
TT, DCC + analog, III - IV epocha
jardaficz
 
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 15 zář, 2016 5:46 pm

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 29 říj, 2016 10:04 am

jardaficz píše:takze co jsem pochopil, bez nejakeho obvodu to nefunguje, ze? A pocitam, ze pro kazde servo musi byt zvlast obvod, ze ano. z to musi vypadat, ze jsem fakt retardovany.

da se to udelat i tak, ze vyvedes draty napajeni od motorku a pripojis prepinac smeru, s nulovou polohou, k napajeni +5V.
Velky problem je to, ze servo ma obrovskou silu a tak je to na same hranici pouzitelnosti.
Teda se musi vyresit elektricko-mechanicke dorazy a to neni vubec jednoduche.
Sice by na to mely stacit dva mikroprepinace, ale nic neni tak jednoduche, jak to vypada.
Hodne veci se da oklamat, ale toto myslim mezi to nepatri.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod Ferda » sob 29 říj, 2016 12:31 pm

zdeno píše:
jardaficz píše:takze co jsem pochopil, bez nejakeho obvodu to nefunguje, ze? A pocitam, ze pro kazde servo musi byt zvlast obvod, ze ano. z to musi vypadat, ze jsem fakt retardovany.

da se to udelat i tak, ze vyvedes draty napajeni od motorku a pripojis prepinac smeru, s nulovou polohou, k napajeni +5V.
Velky problem je to, ze servo ma obrovskou silu a tak je to na same hranici pouzitelnosti.
Teda se musi vyresit elektricko-mechanicke dorazy a to neni vubec jednoduche.
Sice by na to mely stacit dva mikroprepinace, ale nic neni tak jednoduche, jak to vypada.
Hodne veci se da oklamat, ale toto myslim mezi to nepatri.

Omezit sílu serva je velice jednoduché.
Stačí zvolit správné mechanické řešení a nesnažit se to najustovat elekricky, nebo hůře, pseudoelektronicky, čili nastavováním mikrospínačů.
Problém je ten, že všichni to zadůbeně řeší elektronicky a pak to věčně ladí po každém otevření okna.
Mikrospínače jsou dobré jen pro zpětnou vazbu a přehození polarity srdcovky. A jejich přestavení je třeba řešit vačkou a né hloupým laděním dorazů. Potom mě koncové polohy vůbec nezajímají.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo přestavník

Příspěvekod zdeno » sob 29 říj, 2016 1:13 pm

Ferda píše:Omezit sílu serva je velice jednoduché.

milujem takove prohlaseni bez ukazani, jak to udelat.
Zkus aspon naznacit reseni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo přestavník

Příspěvekod fulda » sob 29 říj, 2016 6:05 pm

jardaficz píše:takze co jsem pochopil, bez nejakeho obvodu to nefunguje, ze? A pocitam, ze pro kazde servo musi byt zvlast obvod, ze ano. z to musi vypadat, ze jsem fakt retardovany.

Chuck Norris to dělá TAKHLE.
Psal jsem to už TADY.
Naposledy upravil fulda dne sob 29 říj, 2016 6:20 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků