Relé 08410

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Relé 08410

Příspěvekod marek55TT » ned 26 pro, 2010 11:48 pm

co mam dat na kontakty 1,2 a R??Bude to fungovat aj na 15V~ 1,07A?
marek55TT
 
Příspěvky: 4
Registrován: ned 26 pro, 2010 11:38 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Relé 08410

Příspěvekod Vladimír_B » pon 27 pro, 2010 4:10 pm

Ahoj, máš na mysli tůto: http://www.elektrickevlacky.cz/popup_image.php?pID=976 ? Pokud ano, tak 15V ~ nevadí (jen si to vezme o trochu větší proud než na 16V - zanedbatelné). Relé je bistabilní. R je společný pól a přivedením druhého pólu na 1 nebo 2 se přesune kotva. Přivedením napětí na 1 se spojí navzájem A a A1, B a B1. Přivedením napětí na 2 se spojí navzájem A a A2, B a B2.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Relé 08410

Příspěvekod Jirka1 » pon 27 pro, 2010 6:44 pm

Vladimír_B píše:Pokud ano, tak 15V ~ nevadí (jen si to vezme o trochu větší proud než na 16V - zanedbatelné).
Tak to je mi nějaký divný Ohmův zákon.
Mě učili, že U = R*I, tedy I = U/R, takže čím menší napětí, tím menší proud... :o
Takže to bude brát při 15 V trochu nižší proud než na 16 V, konkrétně o 1/16. :shock:
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Relé 08410

Příspěvekod male zvire » pon 27 pro, 2010 7:25 pm

Jirka1 píše:Tak to je mi nějaký divný Ohmův zákon.
Mě učili, že U = R*I, tedy I = U/R, takže čím menší napětí, tím menší proud... :o
Takže to bude brát při 15 V trochu nižší proud než na 16 V, konkrétně o 1/16. :shock:


Takže když to připojíš na 1V, tak si to řekne jen o 1/16 proudu oproti 16V? :lol:
Vzoreček máš sice hezkej, ale tady je k ničemu. Pro přestavení kotvy je potřeba přesně dané množství energie a pokud snížíš napětí, tak musíš zvýšit proud aby jsi to vyrovnal. Stejně naopak - když napětí zvýšíš, tak nebude třeba takového proudu, ale při překročení určité hranice ji odpálíš. :D
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Relé 08410

Příspěvekod pekl024 » pon 27 pro, 2010 7:29 pm

Ohmův zákon pro danou věc nic neřeší, potřebujeme vzorec výkonu, snížím napětí : zvýším proud a obráceně.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Relé 08410

Příspěvekod Ferda » pon 27 pro, 2010 7:33 pm

Ten vzore měl asi být W = A * V čili Výkon (potřebný pro přesun kotvy) = proud * napětí.

:oops: pekl024 mě předběhl.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Relé 08410

Příspěvekod Jojo » pon 27 pro, 2010 7:45 pm

Ferda píše:Ten vzore měl asi být W = A * V čili Výkon (potřebný pro přesun kotvy) = proud * napětí.

:oops: pekl024 mě předběhl.



Nemate pravdu a mate pravdu. Chce to Fuldu. Riešia to maxvelove rovnice.
Čo Ti na Fulda :?: :D :D :D
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Relé 08410

Příspěvekod Patrik Novák » pon 27 pro, 2010 8:21 pm

nechci Vám do toho pindat ale nepíšete si ten vzoreček blbě ??????

není to náhodou

R
--------
U x I

a tudíž tam není jen "x" ale taky "/"

a tudíž je správné tvrzení že se snižujícím se napětím se zvyšuje proud protože odpor je stále stejný
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Relé 08410

Příspěvekod pekl024 » pon 27 pro, 2010 8:32 pm

Ohmův zákon vyjadřuje vztah mezi elektrickým odporem, napětím a proudem. Je pojmenován podle svého objevitele Georga Ohma. Zákon říká, že elektrický proud v elektricky vodivém předmětu je přímo úměrný elektrickému napětí přiloženému na tento předmět, konstantou úměrnosti je vodivost:

Elektrický proud v kovovém vodiči je při stálém odporu přímo úměrný napětí na koncích vodiče. Je-li napětí na koncích vodiče stálé, je proud nepřímo úměrný odporu vodiče.

U= R x I

Platí pomůcka trojúhelníka

U
-------
R x I

kde I je elektrický proud, U je elektrické napětí a R je elektrický odpor.

Odpor většiny látek je závislý na jejich teplotě, která se průchodem proudu může měnit. Rovněž lze náročným technologickým postupem vyrobit látky, jejichž odpor může mít za určitých podmínek výrazně nelineární charakter - polovodiče. Při vedení elektrického proudu dochází i k jiným elektrickým jevům - běžné materiály mají kromě odporu také elektrickou permitivitu, může se projevovat vliv elektrické indukce.

Alternativním způsobem zápisu Ohmova zákona je tzv. diferenciální tvar:

j = σ x E

kde j je hustota elektrického proudu, σ je měrná elektrická vodivost a je intenzita elektrického pole. Diferenciální tvar vyjadřuje vztah elektrického pole a elektrického proudu. Toto je původní tvar Ohmova zákona.

Proto při přepnutí relé potřebujeme použít výkon: Stejnosměrný elektrický výkon se spočítá jako součin napětí a proudu, což plyne z toho, že změnu práce lze vyjádřit jako změnu elektrického náboje při daném napětí,

Zjednodušeně W= U x I

W výkon, U napětí, I proud
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Relé 08410

Příspěvekod Miloš_P » pon 27 pro, 2010 8:41 pm

Při napájení ze zdroje 15V~ 1,07A by to fungovat mělo bez problémů. Pokud jde o ten ohmův zákon, tak samozřejmě při nižším napětí to bude brát i menší proud.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Relé 08410

Příspěvekod Jirka1 » pon 27 pro, 2010 8:43 pm

No možná jsem se poněkud unáhlil. Ze školy už jsem pěkných pár let pryč.
Každopádně ale i kdybych bral v úvahu uvedený výpočet výkonu, pak i tam platí vztah mezi proudem a napětím. A pokud si dobře pamatuji, tak obvody při 50 Hz lze považovat za stejnosměrné.

Pak tedy P = I*U (jak psal Ferda) A pokud I vyjádřím pomocí U a R tam mám I = U/R a dosadím, pak mi výjde P = U*U/R. Z toho mi vychází, že při poklesu napětí klesne i proud (a samozřejmě i výkon). Pokud bude dostatečný, přehodí přestavník (protože ve skutečnosti se nejedná o relé!!!), ale za nepatrně delší dobu...

Ale podle mě není možné za stejných vstupních podmínek při nižším vstupním napětí dostat do obvodu dostat vyšší proud, protože se odvolávám na konstantu výkonu, která je nutná pro přestavení. Pokud uvažuji správně, pak pro přestavení je rozhodující vykonaná práce a ta při nižším výkonu bude trvat déle, ale výkon bude stejný.

Nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Relé 08410

Příspěvekod Jirka1 » pon 27 pro, 2010 8:52 pm

Miloš_P píše:Při napájení ze zdroje 15V~ 1,07A by to fungovat mělo bez problémů. Pokud jde o ten ohmův zákon, tak samozřejmě při nižším napětí to bude brát i menší proud.
No už jsem se lekl, že nám poslanci odhlasovali i změnu Ohmova zákona a nějak jsem to nezaregistroval. :shock:
To bych musel předělat celé kolejiště, protože podle toho nového zákona by mi prostě nemohlo fungovat. A to bych docela nerad. A věřte mi, myslím to upřímně. :-)


Patrik Novák píše:nechci Vám do toho pindat ale nepíšete si ten vzoreček blbě a tudíž je správné tvrzení že se snižujícím se napětím se zvyšuje proud protože odpor je stále stejný
Nechci být rozhodně rýpal, ale v tom případě bychom museli dát dětem hračky na "bezpečné" velmi vysoké napětí řekněme od 10 KV výše a zakázat monočlánky s "nebezpečným" napětím 1,5 V? :o
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Relé 08410

Příspěvekod Patrik Novák » pon 27 pro, 2010 9:04 pm

Jirka1 píše:
Miloš_P píše:Při napájení ze zdroje 15V~ 1,07A by to fungovat mělo bez problémů. Pokud jde o ten ohmův zákon, tak samozřejmě při nižším napětí to bude brát i menší proud.
No už jsem se lekl, že nám poslanci odhlasovali i změnu Ohmova zákona a nějak jsem to nezaregistroval. :shock:


Patrik Novák píše:nechci Vám do toho pindat ale nepíšete si ten vzoreček blbě a tudíž je správné tvrzení že se snižujícím se napětím se zvyšuje proud protože odpor je stále stejný
Nechci být rozhodně rýpal, ale v tom případě bychom museli dát dětem hračky na "bezpečné" velmi vysoké napětí řekněme od 10 KV výše a zakázat monočlánky s "nebezpečným" napětím 1,5 V? :o



trochu jsi se do toho zamotal , vzoreček je jasně definován a je I = R / U a ty píšeš I = U / R a proto ti vycházejí pí...
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Relé 08410

Příspěvekod Patrik Novák » pon 27 pro, 2010 9:08 pm

jo proud je závislý na napětí

tudíž při 5V je max proud např 20A

a při " Tvých " bezpečných 10kV bude třeba 5kA


JE TO JEN PŘÍKLAD TAK TO NEPOČÍTEJTE
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Re: Relé 08410

Příspěvekod pekl024 » pon 27 pro, 2010 9:09 pm

Jirka1 píše:No možná jsem se poněkud unáhlil. Ze školy už jsem pěkných pár let pryč.
Každopádně ale i kdybych bral v úvahu uvedený výpočet výkonu, pak i tam platí vztah mezi proudem a napětím. A pokud si dobře pamatuji, tak obvody při 50 Hz lze považovat za stejnosměrné.


Nebo se mýlím?


Při 50Hz je střídavé , nebo 220V je stejnosměrné?
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků