UTP kabely pro napájení kolejiště?

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Pája » ned 19 pro, 2010 11:59 am

USB má některý 4 a některý 5 káblíků,teď jsem to zapojoval v PC na základku (neštudoval jsem proč).Ale bacha je konstruovanej jen na 0,5 A !
Pokud bys použil kablík na USB3 ,zatím se hůř sháněj,ten je už na 1 A a drátků má víc.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Tomáš » ned 19 pro, 2010 12:21 pm

takže kdybych tím prohnal 1A tak už shoří?...vím že je USB na 5V a 500mA...víc už fak nevydrží?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Pája » ned 19 pro, 2010 12:26 pm

Možná vydrží,nemám vyskoušeno.Ani tak nejde o to kolik tam přes to budeš tahat,jako na jaký proud máš ve zdroji pojistku/ochranu.Já mám Lenz centrálu,ta umí cca 3 Ampéry na svorkách ke kolejím a určitě bych to nepoužil,na zpětné hlášení atd použiju paraelní kábl,tam to stačí.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod alexander » ned 19 pro, 2010 1:28 pm

Páni,
celá táto debata je dosť scestná. Nákup tých pár metrov správne dimenzovaných káblikov a k tomu patriace konektory je pri stavbe koľajiska zanedbateľná položka. Je to proste snaha ušetriť na nesprávnom mieste a to sa obyčajne vypomstí. A ešte jedna poznámka, ktorá tu zaznela x-krát - modelová železnica je hlavne o elektrike, takže bez aspoň základných znalostí v tomto obore sa do stavby koľajiska ani nemá cenu púšťať.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Bedlisch » pon 20 pro, 2010 7:35 am

Většina USB kabelů je ještě menšího průřezu než UTP. Když jsem potřeboval vyrobit delší prodlužovák na USB pro čtečku čár. kódů, musel jsem použít právě UTP kabely, neb na USB byl takový ubytek, že čtečka už nefungovala. Takže USB bych nedoporučoval.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Tomáš » pon 20 pro, 2010 9:33 am

alexander píše:Páni,
celá táto debata je dosť scestná. Nákup tých pár metrov správne dimenzovaných káblikov a k tomu patriace konektory je pri stavbe koľajiska zanedbateľná položka. Je to proste snaha ušetriť na nesprávnom mieste a to sa obyčajne vypomstí. A ešte jedna poznámka, ktorá tu zaznela x-krát - modelová železnica je hlavne o elektrike, takže bez aspoň základných znalostí v tomto obore sa do stavby koľajiska ani nemá cenu púšťať.


Nejde o to že bych nemohl koupit silnější káblík + koncovky.Bohužel,ale žádná koncovka mě nepřesvědčila o svě funkčnosti,mimo těch datových.Přikladem je zmíněná USB koncovka,která vydrží pakticky mnohokráté spojení a rozpojení.Zkoušel jsem používat koncovky Canon (COM).Hrozné pájení,piny byly tak choulostivé,že se mi po několika spojeních se ulámaly...a to nemluvím o velikosti konektoru.
Nemám žádné zvláštní požadavky,nepotřebuji aby konektor měl X pinů.Mě stačí ty 4 co má USB.Jednoduchá spojitelnost,klíč pro spojování,malá koncovka.
Vím,že primárně nejsou USB kabely určeny k propojování ničeho jinýho než PC a zařízení.Drátky jsou opravdu tenké.Na druhou stranu jsem viděl že se používaly i k rozvodu vyšších napětí a proudů (nějaká čínská blikačka přez adaptér do zásuvky) pak taky dneska ty externí USB disky mají určitě vyšší odběr jak 500mA....
Nechci se tu s nikým dohadovat,ale zatím tu nikdo z vás skušených,nepřednesl žádné kostruktivní řešení,např,dle mých požadavků.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod michal.kubista » pon 20 pro, 2010 10:14 am

Tak k těm koncovkám USB - některé jsou dělané tak fórově, že se občas divím, že fungují a taky se mi jich už dost ulomilo. A těch 0,5A je asi hodnota, která se dá překročit, ale riskuješ poškosení konektorů i kabelů. (Dnešní disky jsou naopak vyráběny s co nejmenším odběrem, vždyť disky dříve měli přídavné napájení a nebo pomocný kontakt do dalšího USB. Jinak omezení na těch 0,5A by měl mít každý USB stup na základní desce PC).

No a píšeš, že zde nepadl žádný návrh na konektory. První, co mě napadlo byly CANON (mě se nikdy pinky nelámaly, max kablíky, ale to je ovlivněno montáží). Další použitelné konektory, které snesou větší proudy a dají opakoveně rozspojovat jsem našel třeba toto:
http://www.gme.cz/cz/psh06-03p-p800-210.html
Najít se dají dle potřebného poštu pinů. Protikus si snad najít dokážeš. Nevíhoda je v montáži pinů. V malém množství se to dá zvládnout malýma kleštičkama, v případě větších počtů už budou zapotřebí krimpovací kleště, ale myslím, že to pořát bude levnější, než USB.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod MirekTT » pon 20 pro, 2010 10:25 am

Tome, já myslím, že USB konektor ti bude zcela jistě bezchybně fungovat i při vyšších proudech a napětích než 5V a půl ampéry. Jestli jsem dobře pochopil předchozí příspěvky, tak se slabost USB týkala kabelu, nikoliv konektoru. USB konektor jde koupit samostatně. A to zásuvky i zástrčky, na kabel i do plošáku. Předpokládám ale, že ty máš doma nějaké origo USB kabely i s konektory a chceš je použít a nového nic nekupovat - předpokládám správně?. No, zkus to. Jelikož to budeš provozovat na zařízení pod stálým dohledem, patrně nehrozí nehoda. Maximálně ti to bude blbnout, nebo nebude fungovat vůbec. Uvidíš sám a nezapoměň poreferovat, jak to dopadlo :wink:

Další návrh na konektor je ARK (zadej google konektory ark) Vyber ty, co jsou na kabel - oranžová řada šroubovací. Ale jdou dost ztuha spojovat i rozpojovat. Zato však 250V/6A.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Tomáš » pon 20 pro, 2010 10:32 am

Ano podařil se mi sehnat velmi levný zdoj prodlužovacích USB kabelů vč.nalisovaných koncovek.Délka 1m..po přeříznutí kabelu a odřezání stínění jsem začal být trochu nesvůj.Jednotlivé drátky jsou fakt tenké max 0,5mm....nerad bych ovšem přeřezal všech 12kablíků co jsem koupil abych pak zjistil,že to je k prdu.Pokud to nepude,vcelku se snad prodají,na půl těžko
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Tomáš » pon 20 pro, 2010 10:47 am

MirekTT píše:Další návrh na konektor je ARK (zadej google konektory ark) Vyber ty, co jsou na kabel - oranžová řada šroubovací. Ale jdou dost ztuha spojovat i rozpojovat. Zato však 250V/6A.


Mohl bys mi to tu odkázat.Našel jsem těch ARK hodně,ale žádnej není oranžovej.Navíc jsem z toho nějak nepoznal co je samec a co samice
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod MirekTT » pon 20 pro, 2010 11:00 am

Teď v tom taky šťourám. Už je to dost dávno, co jsem s nimi dělal a nejsem si jistý, zdali to nebylo průmyslové WAGO. Ty ale běžně koupit nešly. Teď už je nemůžu najít vůbec. No nevím, ty ARK by šly taky, ale většinou je to jeden kus na kabel, druhej protikus do plošáku. Navíc ani v jednom případě nejde o nejlevnější položky. A neuděláš to nakonec modulovkově? tedy banánek/zdířka? I když budou čtyři, rozlišíš je barevně. Lehké, levné, výkonné, snadno spojitelné/rozpojitelné, relativně spolehlivé.........
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod Tomáš » pon 20 pro, 2010 11:11 am

Na tím jsem už taky uvažoval,ale prvně začnu měřit ten usb.12V se strop,na něj stejně nejezdím.Začnu na těch 5V a budu "něčím zvedat průtok proudu" pokud to vydrži 5V a třeba 1,5-2A aniž by se drátky přehřívaly,bude to asi ok..pak to skusím na 10V a podobné proudy.
Mimo jiné kolik může mít taková V100 odběr? baz zátěže...se zátěží vagonů to snad nevylítne už o moc
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod michal.kubista » pon 20 pro, 2010 11:59 am

Toho napětí bych se nebál. Běžná izolace by měla vydržet kolem 2000V. Z praktických důvodů bych asi nešel přes 50V, což v modelařině nepřekročíš. Zato bude důležité změřit proudy, jaké to bude snášet. A ještě jedno důležité upozornění - nerozopojuj ty USB konektory při větší zátěži, radši až při vypnutém napájení.
A ten odběr V100 si zkus změřit, hodně záleží na použitém motoru a na té zátěži také hodně záleží (motorek tahá větší zátěž, ale i valivý odpor a i stoupání se promítne). A největší odběr je v okamžiku rozběhu motorku, tak si vyzkoušej rozjezdy. U starých PIKO mašinek občas shořela i dioda na 1A u jedné mašinky.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod vojtas » pon 20 pro, 2010 2:32 pm

Já osobně používám tohle http://www.gme.cz/cz/can-9-z-90-p801-099.html ,když ty piny roztáhnete, tak se kolem toho dají drátky v pohodě obmotat,a stačí kapka cínu a je to.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: UTP kabely pro napájení kolejiště?

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 20 pro, 2010 4:18 pm

Tak jestli jsem správně pochopil,tak potřebuješ propojit dva sousedící panely.Já sice nemám modulové kolejiště,nicméně kvůli eventuálnímu stěhování je částečně rozebírací.K propojení elektriky jsem použil prosté audiokabely s konektory cinch a nemám žádný problém.Konektory samec+samička se dají koupit v každém slušném krámku za pár kaček.Já to měl o to jednodušší,že se mi válely doma,takže jsem je prostě použil jak byly.Míra
Naposledy upravil miroslav lengyel dne pon 20 pro, 2010 4:27 pm, celkově upraveno 1
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků