osvětlení dvounápravových vozů

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 13 lis, 2010 5:22 pm

Zdravím přátelé,tak jsem si zase jednou naběhl :oops: V dobré víře jsem zakoupil univerzální sadu osvětlení Roco 40361 pro dvouosé vozy.
Dlouho jsem tento výrobek zkoumal na stránkách výrobce a nakonec jsem to koupil.Děs běs,myslel jsem,že ty pecičky s kablíky kopírují důlky v rozsochách,ale chyba lávky.Jsou to nějaké roztřižené packy s měděného plíšku,které po nasazení na místo nezkutečně brzdí vůz a navíc,jako v mém případě jednostranně izolovaných soukolí,je možné použít pouze jeden pól z jedné a druhý pól z druhé nápravy,což je o ničem.Zkusil jsem dát packy na obě strany a drátky spojit uvnitř,ale nic extra se nestalo,až na to,že jsem mohl vagónek použít jako brousící vůz :mrgreen:Je pravda,že se vše dá sestavit bez pájení,to výrobce nelže,ale to je asi tak vše.
Nicméně 900,-Kč do popelnice se mi hodit nechtělo(objednal jsem tři sady pro tři vagónky),tak jsem se pustil do´úprav a nakonec se mi povedlo po cca čtyřech hodinách jeden vůz zprovoznit.Použil jsem ty plíšky jako zběrače proudu z kol a na ně naletoval ty tyčky co jsou k tomu přibaleny.Ve voze zastřihl a na ně napájel kablíky atd.
V postatě mám osvětlení,které jsem si mohl vyrobit sám a stálo by desetinu tohoto paskvilu :D
Tohle tedy soudruzi u Roca skutečně nezvládli.Chyba je ovšem na mé straně,kdybych si lépe prostudoval toto fórum,mohl jsem si tohle všechno ušetřit,jelikož se už někdo přede mnou takhle spálil.
No nic,život jde dál.Ještě mě čeká osvětlení čtyř dvouosých vozů,ale naštěstí je to Fleischmann.Sice jedna sada osvětlení do těchto vozů stojí cca 28 euro :o ,ale je to cvak,cvak a je hotovo.
Ať se vám všem daří,Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod BorgMcz » sob 13 lis, 2010 7:02 pm

A nechces si radsi vyzkouset tohle?

http://93.99.120.62/bazarek/osvetleni_vozu.html
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 14 lis, 2010 4:44 am

Dík,ale tohle už mám objednáno do čtyřosáků od Fleische :D Digirails Nederlande :lol: Zbydou mi kousky,které jsem chtěl použít do dvounápravových vozů,ale zatím jsem nenašel lepší řešení sběru proudu než má Fleischmann.A hlavně je to origoš,takže žádné úpravy vozu,prostě se to nacvakne a je to.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 30 kvě, 2011 7:31 pm

Zdravím páni kolegové,tak se mi konečně povedlo uspokojivě vyřešit osvětlení a hlavně sběr proudu u dvounápravových vozů.Původně jsem zkoušel sběr pomocí originálních doplňků od fy.Roco,což se ukázalo jako naprosto špatné,Poté jsem zkoušel využít aspoň něco,když už to stálo takové peníze,ale nakonec jsem to musel stejně předělat,protože to nefungovalo jak má.Neustále docházelo k výpadkům napájení,což zejména ve vratné smyčce dělalo velké problémy,protože kondenzátor pracoval neustále naplno a smyčkový modul to nezvládal.Nakonec jsem ke sběru proudu použil notoricky známou kytarovou strunu E,trošku acrylátového transparentního tmelu a výsledek je vidět na fotografiích.Proud je sbírán z každého kola samostatně aniž bych musel kupovat drahá dělená soukolí,čemuž bych se nevyhnul,pokud bych chtěl vzít proud přímo z ložisek,které tyto vagónky ani nemají.
Zde originál sada pro osvětlení:
http://www.roco.cc/uploads/tx_commerce/ ... 1_w560.jpg
Zde vagón,jen ten můj je ve správě DRG:
http://modeltrain.cz/item.php?kind=2010 ... item=45576
Zde malá fotodokumentace: http://lengy.rajce.idnes.cz/uprava_dvou ... eho_vozu/#
Jiné řešení sběru proudu,tentokrát vůz Fleischmann:
http://www.fleischmann.de/nc/produktesh ... drg-1.html
je trošku odlišné,jelikož FLM má již přípravu na osvětlení,kam stačí nacvaknout toto:
http://www.fleischmann.de/produkteshop/ ... ng-11.html
což se mi při této ceně :o tedy vůbec nechtělo :lol: a tak jsem vyrobil toto řešení:
DSC01369.JPG

Na rozdíl od Roca má tento typ vozu ložiska(aby ne za ty prachy) a dost mi pomohla vzpěra,ke které jsem plíšky v pohodě přilepil.Ty jsem mimochodem použil z té profi sady od Roca.
Oba typy vozů nyní sbírají proud ze všech čtyř kol a s vloženým kondenzátorem prakticky ani "nemrknou".Mají pochopitelně trošku větší "váhu",ale i na mých brutálních stoupáních :lol: si s tím až na jednu vyjímku mašiny poradí.

Předem se omlouvám za obsáhlý příspěvek,ale třeba někomu,kdo se pinoží s osvětlením dvounápravových vozů,přijde vhod.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod ovlaky » ned 24 čer, 2012 3:03 pm

Taky bych si chtěl osvětlit dvounápravový vagón... interiér + koncová světla. :wink: Už mám na to vybrané i součástky: diodový usměrňovací můstek do 1A a kondenzátor 470uF/25V, ale, problém s rezistory a vybrání Zenerových diod... :( V kolejích je 21V AC (DCC), napájení klasické trafo roco 18V a 36VA, zesilovač a multimouse. Po ''připojení'' usměrňovacího můstku na výstupech naměřím 16,6V DC. :arrow: Čím to může být, že napětí je o cca 5V menší? :o
Kvůli této závadě si nedokáži ani spočítat, jaký mám použít rezistor... Nebo je to napětí tak správně? Pomohl by mi někdo? :?: Led pásek: 12V/40mA a led red 2,1V/20mA. Děkuji.
Kolejiště v H0, kolejivo Roco Geoline
Řízení kolejiště - analog / řízení hnacích vozidel - DCC
Uživatelský avatar
ovlaky
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 05 srp, 2011 9:13 am
Bydliště: Mikulov, Jihomoravský kraj

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 24 čer, 2012 3:46 pm

Problematika,na kterou se ptáš se probírala zde: viewtopic.php?f=6&t=5222&hilit=nap%C4%9Bt%C3%AD+v+kolej%C3%ADch+dcc
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod ovlaky » ned 24 čer, 2012 4:15 pm

Ano, příspěvky jsem si přečet. Ale, není mi furt jasné, kolik z toho usměrňovacího můstku vychází napětí. To téma bylo spíš jen ''akademická debata'' jak psal Rudolf... Stačí mi jen napětí, které vychází z můstkového usměrňovače! Děkuji :shock:
Kolejiště v H0, kolejivo Roco Geoline
Řízení kolejiště - analog / řízení hnacích vozidel - DCC
Uživatelský avatar
ovlaky
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 05 srp, 2011 9:13 am
Bydliště: Mikulov, Jihomoravský kraj

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod michal.kubista » ned 24 čer, 2012 4:27 pm

Střídavé napětí DCC jsi měřil klasickým multimetrem? DCC má obdélníkový průběh, ale multimetr předpokládá sinusový, a protože většinou umí změřit jen max hodnotu, tak na efektivní to přepočte. Ale to tě nemusí zajímat.
Pro tebe je důležité to stejnosměrné napětí za usměrňovačem. Je dobré si ho změřit i s připojeným kondezátorem, co jsi tam psal. No a dopor pro LEDky si spočítej právě podle této naměřené hodnoty :D
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod radula63 » ned 24 čer, 2012 5:46 pm

Za diodovým můstkem budeš mít cca o 1,4 V méně než před ním (jde ti to přes 2 PN přechody a na každém cca 0,7 V úbytek). Toliko přesná odpověď - POZOR, ale (jak už napsal kdosi výše) pokud připojíš kondenzátor, ten ti zas hodnotu zvedne, a to o víc než 1,4 V.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod michal.kubista » ned 24 čer, 2012 9:27 pm

to radula63 - máš pravdu za předpokladu, že napětí před usměrňovačem je sinusového průběhu. DCC jsou ale obdélníky! Tady platí trochu jiná pravidla. Také záleží na použitém měřáku, co vyhodnocuje, co přesně měří a jak přepočítává (na střídavém rozsahu - max napětí, střední napětí, efektivní napětí). Proto v tomto případě doporučuju měřit až stejnosměrné napětí a se zapojeným kondezátorem. Důvodem není to, že se napětí zvedne, ale že je plně vyhlazené a tudíž měření je "nejpřesnější".
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod ovlaky » pon 25 čer, 2012 3:49 pm

Tak jsem to tedy zkusil, ale ''zvedlé'' napětí kondíku změřit nejde. Dá se to poznat, že musíte použít větší rezistor pro menší svit LED. Za diodovým můstkem bez kondíku jsem naměřil 16,6V. Jinak díky za pomoc! :D
Kolejiště v H0, kolejivo Roco Geoline
Řízení kolejiště - analog / řízení hnacích vozidel - DCC
Uživatelský avatar
ovlaky
 
Příspěvky: 38
Registrován: pát 05 srp, 2011 9:13 am
Bydliště: Mikulov, Jihomoravský kraj

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod Střelec » sob 25 bře, 2023 6:42 am

Někde tu kdysi bylo schéma na výrobu osvětlení do vozů, ale nedaří se mi ho najít. Potřeboval bych konstrukčně jednoduché osvětlení (dvě ledky teplá bílá) do H0 krátkých dvouosáků (čtyřoken) v analogu, pokud možno s nějakým ekvivalentem powerpacku, aby to chvilku svítilo i pozastavení vlaku. O těchhle součástkách vím kulové, takže by to mělo být dost "po lopatě". Potřeboval bych aspoň jednu minisoupravu (tři vozy) pro noční provoz na svých šoupalištích.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod zdeno » sob 25 bře, 2023 8:23 am

jako vsechno se to da udelat precizne anebo to ojekabatit.
Ja jsem to resil v ramci detekce, kdy jsem chtel vyresit jak detekci obsazeni, tak osvetleni posledniho vagonu, cervenymi svetly.
Teda mi bylo jedno, ci je to nakladni nebo osobni vagon.
---
Na burze jsem nakoupil TRIX dvojkoli a rozrezal diamantovym kotouckem. Pak jsem nasadil trubicku s vnutornym prumerem, aby sla tezko nasadit.
Muze se zalepit, ale nedoporucujem. To jsem delal pred RP25, netusim, ci su RP25 aj pre TRIX ?? Dalsi problem je delka osky.
---
Pak jsem pouzil dve struny z kytary a ty osadil mezi trubicku a hridel tesne vedle kola na obou stranach.
Tim se vyresi dva velke problemy. Struna skoro vubec nebrzdi vagon a je zarucen 100% sber proudu.
---
Elektricke zapojeni je pres rychly Graetz mustek a odpor 15 / 0.003 asi 5kOhm pro nizko odberove LED diody. Je uplne jedno ci pouzijete 3k3 nebo 15k odpory, nemusi vsechno svitit stejne.
Vagony uz nemam, vnucata mi je zrusila. :|
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod Zlámalík » sob 25 bře, 2023 9:15 pm

Střelec píše:Někde tu kdysi bylo schéma na výrobu osvětlení do vozů, ale nedaří se mi ho najít. Potřeboval bych konstrukčně jednoduché osvětlení (dvě ledky teplá bílá) do H0 krátkých dvouosáků (čtyřoken) v analogu, pokud možno s nějakým ekvivalentem powerpacku, aby to chvilku svítilo i pozastavení vlaku. O těchhle součástkách vím kulové, takže by to mělo být dost "po lopatě". Potřeboval bych aspoň jednu minisoupravu (tři vozy) pro noční provoz na svých šoupalištích.

Napiš Zejmimu: https://lhotisazejmi.webnode.cz/product ... vych-vozu/ - dělal mi do Desira v analogu superkondenzátor (supercap) a interiér svítil asi 5 minut i po zastavení.
Princip, jak píše Zdeno: sběraře s malým odporem (při sbírání z osky je brzdný moment menší), můstkové usměrnění, pak omezení napětí, protože superkondenzátory jsou na menší napětí a pak účinné LED, co berou třeba jen 1 mA.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: osvětlení dvounápravových vozů

Příspěvekod Pater » ned 26 bře, 2023 5:17 am

Střelec píše:Někde tu kdysi bylo schéma na výrobu osvětlení do vozů, ale nedaří se mi ho najít. Potřeboval bych konstrukčně jednoduché osvětlení (dvě ledky teplá bílá) do H0 krátkých dvouosáků (čtyřoken) v analogu, pokud možno s nějakým ekvivalentem powerpacku, aby to chvilku svítilo i pozastavení vlaku. O těchhle součástkách vím kulové, takže by to mělo být dost "po lopatě". Potřeboval bych aspoň jednu minisoupravu (tři vozy) pro noční provoz na svých šoupalištích.

Jednoduché schéma by mohlo být třeba takové:
Obrázek
Může být použito jak v analogu, tak i v digitálu. U digitálu použít v můstku rychlé diody (Schottky), u analogu mohou být obyčejné. Jen upozorňuji, že osvětlení podle tohoto schématu není směrově závislé.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků