Výroba plošných spojov

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » pát 01 čer, 2012 1:57 pm

Seidl píše:máš naprostou pravdu, předpokládal jsem obyčejnou ledku.
Je však ještě jeden problém a to s vyzařovacím úhlem a vyzařovací charakteristikou. Pokud jich dáš hrst do jedné skupiny a pak dostatečně daleko, bude to jako bodový zdroj světla. Pokud je rozmístíš do plochy, musíš si tuto maličkost ohlídat. Desky s fotocitlivým materiálem sice nejsou tak moc háklivé na přesnost expozice, ale nedá se to přehánět


Já mám osvitku s UV LED diod a čáry 0,25mm nejsou problém osvítit. http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/#DSCI0718.jpg tato osvitka dokáže v pohodě osvítit desku cca 12x8 mm což myslím stačí.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » stř 06 čer, 2012 10:01 pm

Na svůj web jsem zkusil zpracovat článek na výrobu DPS fotocestou. Snad to někomu pomůže.
Odkaz : http://kolejistett.webnode.cz/postupy/v ... otocestou/

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod harttman » čtv 07 čer, 2012 11:13 am

mizl píše:Na svůj web jsem zkusil zpracovat článek na výrobu DPS fotocestou. Snad to někomu pomůže.
Odkaz : http://kolejistett.webnode.cz/postupy/v ... otocestou/

Michal

Jo, pěkný článek. Jen ten čas osvitu je strašně dlouhý. Já jsem si udělal osvitovou jednotku s UV lampy na sušení nehtů a doba osvitu nepřekračuje 30s. Za lampu jsem dal 200kč. Nová lampa na aukru stojí 450kč.
Obrázek
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » čtv 07 čer, 2012 7:24 pm

harttman píše:Jo, pěkný článek. Jen ten čas osvitu je strašně dlouhý. Já jsem si udělal osvitovou jednotku s UV lampy na sušení nehtů a doba osvitu nepřekračuje 30s. Za lampu jsem dal 200kč. Nová lampa na aukru stojí 450kč.


Jak je uvedeno v článku. Čas na osvit je individuální dle zvolené osvitky. Netvrdím , že je to jednoznačný návod jak na to. Tuto osvitku používám už 7 let. Určitě jsou i jiné a lepší metody jak na to. Jen doufám, že základní informace jsem objasnil.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod harttman » pát 08 čer, 2012 6:17 am

mizl: Ještě jsem se chtěl zeptat jakou značku folie na inkoust používáš. Já tisknu na folie pro láser ale chtěl bych vyzkoušet i inkoust.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod harttman » pát 08 čer, 2012 12:37 pm

Jen tak pro zajimavost další spůsob výroby tišťáku.Tato metoda se ale oplatí jen při výrobě více kusů. Ale je to zajimavé a poučné. Koukejte do konce.
http://www.youtube.com/watch?v=8-WGaAmpfOU&feature=endscreen&NR=1
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Zx1974 » pát 08 čer, 2012 5:58 pm

Metodě se říká sítotisk. Video je moc pěkný.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » sob 09 čer, 2012 5:49 pm

harttman píše:mizl: Ještě jsem se chtěl zeptat jakou značku folie na inkoust používáš. Já tisknu na folie pro láser ale chtěl bych vyzkoušet i inkoust.


Abych pravdu řekl tak ani nevím co to je za značku. Kupuji to u nás v papírnictví.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod sergej_peeteeee » ned 15 lis, 2015 7:01 pm

Ahoj tady přidávám malý jednoduchý návod na výrobu DPS doma, je to velmi jednoduché a zvládne to každý. Stačí mít jen nákres v PDF :-)
https://www.youtube.com/watch?v=YE5zHGTUihc
sergej_peeteeee
 
Příspěvky: 31
Registrován: sob 26 led, 2013 6:50 pm

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod fulda » ned 15 lis, 2015 7:23 pm

Trochu moc si to komplikuješ tou technikou.
Pokud použiješ barevné lepící papíry a žehličku, dostaneš stejný výsledek.
Třeba TADY je to popsáno i s kočkou.

Jo a ještě - zrovna dnes dopoledne se odborníci usnesli, že na leptání je nejlepší TAHLE pinzeta. :mrgreen: (asi pro svou cenu)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod fulda » úte 05 led, 2016 8:56 pm

přišel mi odkaz na jeden zajímavý toner transfer, který je založený na tom, že ani nepotřebuje teplo. Je to takzvaná náhrada žehličky acetonem

Tady je video.
A tady text/obrázky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod JenikPluto » stř 06 led, 2016 8:17 am

fulda píše:přišel mi odkaz na jeden zajímavý toner transfer, který je založený na tom, že ani nepotřebuje teplo. Je to takzvaná náhrada žehličky acetonem

Tady je video.
A tady text/obrázky.


Geniálně jednoduché :shock: , to musím vyzkoušet...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod JenikPluto » pát 08 led, 2016 7:36 am

Tak jsem vyzkoušel, pocity rozporuplné.

Destička cca 3x3 cm, standardně očištěná - aceton, 1500 šmirgl, aceton. Na přilepení jsem použil směs aceton/azeotropický líh 3:7 (obj) - v originále 3:8, předloha vytištěná na standardním kancelářském papíře 80g/m^2 (autor používá fotopapír), tiskárna Xerox Phaser 3250, originální toner (podle všeho typ tiskárny, tedy teplota žehličky, a typ toneru mohou hrát roli, viz diskuze na Jindrou odkazovaných Instructables). Předloha k destičce bez problémů přilne a po odpaření rozpouštědel v pohodě drží, srovnatelně s žehličkovou metodou. Neosvědčilo se mi při přitlačování předlohy používat papírový ubrousek, rychle odsaje rozpouštědlo a toner na mědi drží hůř, palec v nitrilové rukavici je ok. Jakmile všechno oschne (není cítit rozpouštědlo), papír se rozmočí ve vodě. Tady vidím problém. Ani po 20 minutách ve vodě nejde kancelářský papír beze zbytku sejmout, na destičce jsou zbytky papíroviny, které nevadí na toneru, ale překryjí malé mezery v tisku. Měl jsem na pokusném schémátku k vyleptání mezery 0.3 mm, a ty papírovina spolehlivě překryje a funguje stejně jako ten toner (tzn. mezera nejde vyleptat). Dá se ve vodě trošku odžmolit, ale při drsnějším zacházení odchází i částečky toneru. U širších linií (řádově mm) není problém. Nemám fotopapír na vyzkoušení, v dalším kole zkusím na podobný tišťák použít papír s lepidlem (co se používá pro žehličkovou metodu). Časově je to zhruba stejně náročné jako žehlička, ovšem odpadá případné handrkování s něžnou částí rodiny o tento nástroj... :-)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 439
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod amirinda » stř 04 říj, 2017 7:57 am

chtěl bych zkusit nějakej ten "spoj", ztroskotal jsem ale u návrhu. V programu ProfiCAD mám pár schemat, ty jsem převedl do *.dxf a chtěl z toho udělat návrh spoje. Jediné co se mi povedlo je, že jsem ho načetl v programu KiCAD. Tam na mě ale vylítaly nějaké čáry a co dál...? Myslel jsem si, že existuje něco - co mi podle schematu navrhne plošnej spoj a ten si třeba dále poupravím, nebo?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod sidlo » stř 04 říj, 2017 8:21 am

Předpokládám, že jsi v KiCAD PCB. U všech součástek musíš mít footprint. Ty čáry jsou požadovaná spojení mezi nožičkama součástek. Přesuň si součástky na místa kde je chceš mít. Potom udělej měděné propojky mezi nožičkama. Když se ti to povede, tak příslušná bílá čára zmizí.
http://kicad-pcb.org/discover/pcbnew/
http://vyvoj.hw.cz/software/navrh-elektroniky-v-programu-kicad-4-dil.html
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků