Výroba plošných spojov

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Výroba plošných spojov

Příspěvekod kiski » pát 03 zář, 2010 7:28 pm

Zdravím všetkých,

vie niekto poradiť firmu, kde mi vyrobia plošný spoj podľa dodanej predlohy, napr. klasickému obrázku v konkrétnom formáte (.jpg, .bmp, .gif, apod)...?? Mám totiž jeden obvod, ktorý by som chcem vyrobiť vo viacerých kusoch, a plošný spoj by som chcel mať vyhotovený trošku profesionálnejšie, nie nakreslený centropenovou fixou... Aj keď nič proti, na malé obvody sa hodí... :?

Vďaka.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod juroH0 » pát 03 zář, 2010 7:48 pm

V škole sme použili na výrobu DPS program Eagle, v ktorom sa navrhla schéma, rozloženie súčiastok na doske a vytlačilo sa to na nejaký špeciálny papier. Ideálne je zaplniť celú A4. Papier sa potom priložil na cuprexitovú dosku a prežehlil, ostala maska ktorá sa potom vyleptla. Je to celkom jednoduché, a aj výsledok je na úrovni. Myslím, že Eagle je voľne stiahnuteľný. Čo presne to bolo za papier skúsim zistiť, ale možno ma niekto predbehne...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod JeeL » sob 04 zář, 2010 5:44 am

Skus sa popytat tu http://www.dpsk.sk. Osobne skusenesti vsak nemam.
Ján Lipták, HO - ČSD-IV. Ep. zatiaľ v štádiu plánovania, DCC HomeMade
JeeL
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 16 říj, 2007 8:37 am
Bydliště: Bratislava

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Jojo » sob 04 zář, 2010 4:15 pm

Ja si davam všetky robit tu. Skusenost výborná. :D :lol:
http://www.pbspoj.sk/index.php?option=c ... e&Itemid=1
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod japan » čtv 03 bře, 2011 8:00 pm

Ahoj, osvedcilo se mi vytisknout si DPS na laserovce na lepivou stranu samolepicich papiru (takovy ty ktery musis namocit,aby lepily, za sucha nelepi). Pak to pres papirovej kapesnik prezehlim na poradne odmastenou a piskem na nadobi lehce zdrsnenou DPS a po vychladnuti necham ve vode odmocit. Pak pripadne jeste drobny korektury a hura s tim do FeCl3 :). Stejnym zpusobem se da nazehlit i lic desky (jako pomucku pro osazeni), tam se toner chyta jeste lip. Licovou stranu nazehluju az po navrtani montaznich otvoru-proti svetli se to paradne slicuje a obrazek je docela presnej.
japan
 
Příspěvky: 13
Registrován: stř 29 pro, 2010 11:27 pm

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod BorgMcz » pát 04 bře, 2011 6:57 am

I ja mohu pro par kusů doporučit výrobu pomocí laserového tisku na ten papír. A jak píše kolega, dá se i rub pro lepší osaz.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod fulda » pát 04 bře, 2011 9:04 am

Ta metoda se jmenuje "toner transfer" a jako nosné médium se dá použít celkem dost materiálů. Třeba ty odmočovací obtisky, nebo papír z telefonního seznamu nebo některé letáky z obchodů. Záleží co kdo preferuje a na co si odhadne čas a intenzitu žehlení.
Dokonce se na to dají koupit fólie, které po odmočení mají i správnou barvu a vlastnosti (nepájivá maska - zelená/modrá, potisk - bílá/černá, ...)

Existujou i metody přímého tisku - na to se používají tiskárny s možností potisku CD/DVD, nebo klasická inkoustovka s možností rovného průchodu a s možností nastavení vejšky.
Na internetu je i několik návodů, jak zvednout hlavy u těch levnejch inkoustovek co stojí míň než novej inkoust.
Pro tuhle metodu je pokaždé nutné používat inkoust kterej má plastifikující pigmenty a pokaždé se zapejká (třeba na žehličce, jak je na druhém videu).

Nicméně kdo je línej jako já, tak plošňáky dělá "u Kohouta" (firma spoj - Kohout) sídlí kousek od baráku, takže pošlu obrázek ráno mailem a večer cestou z práce si vyzvednu desku)

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod BorgMcz » pát 04 bře, 2011 2:49 pm

fulda píše:....Dokonce se na to dají koupit fólie, které po odmočení mají i správnou barvu a vlastnosti (nepájivá maska - zelená/modrá, potisk - bílá/černá, ...)....


A znáš nejaké označení těch folii pro nepájivou masku?
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod fulda » sob 05 bře, 2011 10:36 am

Prodává se to jako "toner transfer foil" a nebo třeba PCB in BOX.
Tady je k tomu nějaká foto presentace.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Koudy » sob 05 bře, 2011 3:37 pm

S výrobou z obrázku (je jedno, zda JPG, BMP a další) bude trochu problém - je k tomu potřeba říct, jak to má být velký. A druhá věc je, že výrobci plošných spojů očekávají data ve vhodném formátu (většinou GERBER), které lze dostat např. z uvedeného Eaglu. Obrázek pro ně znamená v podstatě to celé přemalovat, což není problém, ale náležitě si to "ocení" na faktuře.
Koudy
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 bře, 2011 3:26 pm

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod rawen » čtv 17 kvě, 2012 11:37 am

Nazdar,
asi rok používám přežehlovací metodu s tiskem na letáky ČD. Funguje dobře, akorát mně děsně štve pucování přežehlené desky od zbytků papíru před leptáním. Taky při opravách ten papír dělá neplechu, protože rozpíjí fixku. (Osazuji SMD SOT23, a zde to vadí).
Takže jsem chtěl přejít na další level - přežehlovat ze samolepícího papíru. Sehnal jsem si balíček od doporučovaného výrobce z Lanškrouna. A hrubě jsem narazil. Asi šest pokusů na tom samém kuprextitu, kdy nejčastěji došlo k odloupnutí nažehleného toneru při sundávání papíru, nezávisle na době odmočení anebo délce žehlení. Anebo jsem to mokré vzal žehličkou, a pak papír odjel, protože lepidlo zřejmě reaguje na teplo.
Takže jsem ráno čtyři hodiny přežehloval a opětovně leštil desku (br. papír + líh) a výsledek méně než nula.

Pokud máte tip, kde jsem mohl udělat chybu, napište prosím.
Pokud to má někdo z okolí zmáknuté, rád bych přijel na čumendu.

Díky, Radek

P.S.: Výroba PCB u Hanáka v Olomouci je pro moje hobby potřeby málo rychlá a drahá; frézování jsem zkoušel před prodejem CNCčka a nevím, zda se k němu nevrátit...
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod harttman » čtv 17 kvě, 2012 1:46 pm

A proč nedělat plošňáky fotocestou? Počáteční náklady cca 1000,- a potom už jen se kupuje fotosenzitivní plošňák. Nepočítám leptací roztok. Ten se musí kupovat tak jako tak. Ale i ten jde koupit za pár korun litr, o vývojce ani nemluvím. Tam se cena litru pohybuje v haléřích. A výsledky jsou perfektní.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod zdeno » čtv 17 kvě, 2012 4:40 pm

pouzivam asi dva roky metodu delicich car a jsem spokojeny nad miru obvyklou.
http://loconet.ic.cz/pcb_cv.html
problem je najit spravny plotr, ale pokud ma cnc frezu, nemel by to byt problem.
Velmi vhodna na SMD, pokud si prohlidnete web cely, je tam par fotek plosaku.
---
Omluva, na webu se stale pracuje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod rawen » čtv 17 kvě, 2012 6:31 pm

harttman píše:A proč nedělat plošňáky fotocestou? Počáteční náklady cca 1000,- a potom už jen se kupuje fotosenzitivní plošňák. Nepočítám leptací roztok. Ten se musí kupovat tak jako tak. Ale i ten jde koupit za pár korun litr, o vývojce ani nemluvím. Tam se cena litru pohybuje v haléřích. A výsledky jsou perfektní.

Kamarád je tak dělal, postavil si osvitovou jednotku i leptací vanu, ale z mnoha důvodů toho nechal a zrazuje mně od toho. Jelikož tu neznám někoho jiného na okouknutí postupu, bojím se do toho jít naslepo.
Přece jenom u přežehlovací metody nebyla náročnost ani náklady tak velká.

Radek

P.S.: CNCčka jsem už prodal - nemám, nemůžu vyzkoušet. Dělící čáry jsem dělal naposledy ručně rýsovací jehlou, později nožem z radeka.
rawen
 
Příspěvky: 1698
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » čtv 17 kvě, 2012 6:50 pm

rawen píše:
harttman píše:A proč nedělat plošňáky fotocestou? Počáteční náklady cca 1000,- a potom už jen se kupuje fotosenzitivní plošňák. Nepočítám leptací roztok. Ten se musí kupovat tak jako tak. Ale i ten jde koupit za pár korun litr, o vývojce ani nemluvím. Tam se cena litru pohybuje v haléřích. A výsledky jsou perfektní.

Kamarád je tak dělal, postavil si osvitovou jednotku i leptací vanu, ale z mnoha důvodů toho nechal a zrazuje mně od toho. Jelikož tu neznám někoho jiného na okouknutí postupu, bojím se do toho jít naslepo.
Přece jenom u přežehlovací metody nebyla náročnost ani náklady tak velká.

Radek

P.S.: CNCčka jsem už prodal - nemám, nemůžu vyzkoušet. Dělící čáry jsem dělal naposledy ručně rýsovací jehlou, později nožem z radeka.



Pokud chceš okouknout výrobu DPS fotocestu mrkni ke mě http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/ . Metoda použitá na výrobu zatravňovače. Matrici tisknu na inkoustové tiskárně, neb nemám Laserovku.
Osvitku jsem si dělal sám z UV LED diod průměr 5 mm. Leptací kyselinu zahřejvám v mikrovlnce na cca. 30 - 40°C.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků