Motorický přestavník Tillig

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod Papa.smurf » ned 15 srp, 2010 7:30 pm

Zdravím všechny
Montuju (už delší dobu) na kolejiště motorické přestavníky Tillig. Zajímalo by mě, jestli se taky ndají použít k ovládání např. odjezdových návěstidel ? nemá s tím někdo nějaké zkušenosti ? Dík za info.
Sběratelská úchylka na T334 v TT
Papa.smurf
 
Příspěvky: 80
Registrován: stř 09 led, 2008 7:54 pm
Bydliště: Dačice

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod milan222 » ned 15 srp, 2010 10:25 pm

nevim přesne jak to myslíš, ale mam pocit ze chces ovladat mechanicke navestidlo motorickym misto magnetickeho prestavniku. šlo by to tak, že bys prodloužil tahlo od navestidla , prestavnik pripevnil k desce bokem a na tahlo pripevnil prodlouzene tahlo od navesti. na prestavniku potom nastavis akorad zdvih podle potrebneho pohybu ramena navesti.
Přílohy
uprava navestidle.jpg
uprava navestidle.jpg (30.7 KiB) Zobrazeno 5523 krát
milan222
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 01 lis, 2009 8:05 pm
Bydliště: trutnov

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod milan222 » ned 15 srp, 2010 10:26 pm

jo zadnou zkusenost s tim nemam, ale chystam se na toto se servem.
milan222
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 01 lis, 2009 8:05 pm
Bydliště: trutnov

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod TTmili » pon 16 srp, 2010 12:01 pm

Pokud si ovšem měl na mysli světelná, pak je to taky možný. Přestavník má zpětný hlášení takže není problém na něj připojit řadu relátek poskládaných tak aby ti svítila na všech návěstidlech červená, a po povolení odjezdu (jedno tlačítko na pultu) se ti rozsvítí volno na přislušné koleji na kterou jsou postavené výhybky. Stejnětak je přes to možné řídit vjezdové které by bylo napojené i na odjezdová na druhé straně stanice a ukazovalo by volno, výstrahu případně odbočku. Bohužel to mám zatim všechno jen na papíře takže ani nevím jestli to bude v praxi fungovat.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod Papa.smurf » pon 16 srp, 2010 2:20 pm

TTmili píše:Pokud si ovšem měl na mysli světelná, pak je to taky možný. Přestavník má zpětný hlášení takže není problém na něj připojit řadu relátek poskládaných tak aby ti svítila na všech návěstidlech červená, a po povolení odjezdu (jedno tlačítko na pultu) se ti rozsvítí volno na přislušné koleji na kterou jsou postavené výhybky. Stejnětak je přes to možné řídit vjezdové které by bylo napojené i na odjezdová na druhé straně stanice a ukazovalo by volno, výstrahu případně odbočku. Bohužel to mám zatim všechno jen na papíře takže ani nevím jestli to bude v praxi fungovat.


Tak přesně tohle jsem měl na mysli. Zkusím tedy laborovat a uvidíme, třeba si to nezapálím :-D
Sběratelská úchylka na T334 v TT
Papa.smurf
 
Příspěvky: 80
Registrován: stř 09 led, 2008 7:54 pm
Bydliště: Dačice

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod TTmili » pon 16 srp, 2010 5:52 pm

Jestli chceš tak bych ti mohl zkusit ten přibližný návrh (pokud ho najdu) z papíru naskenovat a poslat. Pokud to nenajdu budu to muset znova vymyslet a nakreslit :lol: .
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod Papa.smurf » pon 16 srp, 2010 5:56 pm

TTmili píše:Jestli chceš tak bych ti mohl zkusit ten přibližný návrh (pokud ho najdu) z papíru naskenovat a poslat. Pokud to nenajdu budu to muset znova vymyslet a nakreslit :lol: .


To by bylo skvělý. Zkouším metodu pokus - omyl a tohle by mi pomohlo.
Sběratelská úchylka na T334 v TT
Papa.smurf
 
Příspěvky: 80
Registrován: stř 09 led, 2008 7:54 pm
Bydliště: Dačice

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod milan222 » pon 16 srp, 2010 7:57 pm

aha... tak to je fakt ta druha moznost. zkus si na tomhle najit. jsou tam schemata stanic od nej po nej.
http://www.volny.cz/masinky2003/zapojeni_stanice.html
je to uplne dole v tech rameccich. vyberes si presne podle sve situace. schemata se daji kombinovat, a da se vytvorit docela spolehlivy system. ale je to fakt dratovani na dlouhe vecery... nejlepsi bvy na to bylo udelat DPS. treba v EAGLE ale stim ja neupim. ječn moduul odjezdoveho skupinoveho navestidla jsem delal dva vecery. cele jsem to dratoval na plastove desticce. mam tam devet relatek a ty tri navic mi nahrazuji dvoupolove prepinace na panelu. od panelu pak vede jeden drat misto sesti.
milan222
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 01 lis, 2009 8:05 pm
Bydliště: trutnov

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod chameleon » úte 15 úno, 2011 8:38 am

milan222 píše:na prestavniku potom nastavis akorad zdvih podle potrebneho pohybu ramena navesti.

nastavování pracovní rozsahu tohoto přestavníku je pro mě utrpením :evil: už jsem jich pár zničil - ohnuly se mi ty kontaktní plíšky a nejdou narovnat aby měly dostatečný tlak.. Nemáte někdo tip, jak povolit šroubky kontaktních plíšků, aniž bych musel vytahovat celou desku s kabely?? Díky j.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod radekkrupka » stř 16 úno, 2011 8:11 am

chameleon píše:
milan222 píše:na prestavniku potom nastavis akorad zdvih podle potrebneho pohybu ramena navesti.

nastavování pracovní rozsahu tohoto přestavníku je pro mě utrpením :evil: už jsem jich pár zničil - ohnuly se mi ty kontaktní plíšky a nejdou narovnat aby měly dostatečný tlak.. Nemáte někdo tip, jak povolit šroubky kontaktních plíšků, aniž bych musel vytahovat celou desku s kabely?? Díky j.

Jo tohle je trochu "prekérní" fáze... obecně je problém ten, že plíšky jak jsou ohnuté, tak pokud je posuneš moc jednostranně, tak pak jsou křivo a nedosáhnou na kontakty na tišťáku. Lze to vyřešit tak, že až plíšky přenastavíš, tak než díl vložíš zpátky na "pojezd", tak ty plíšky víc vyhni a když to zpátky osadíš do přestavníku tak to bude OK. Není mi jasné, jak jsi plíšky "zničil"?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Motorický přestavník Tillig

Příspěvekod chameleon » stř 16 úno, 2011 3:17 pm

radekkrupka píše:Jo tohle je trochu "prekérní" fáze... obecně je problém ten, že plíšky jak jsou ohnuté, tak pokud je posuneš moc jednostranně, tak pak jsou křivo a nedosáhnou na kontakty na tišťáku. Lze to vyřešit tak, že až plíšky přenastavíš, tak než díl vložíš zpátky na "pojezd", tak ty plíšky víc vyhni a když to zpátky osadíš do přestavníku tak to bude OK. Není mi jasné, jak jsi plíšky "zničil"?

Je asi fakt, že když jsem je nastavoval na minimální posun, tak v krajních polohách šroubek už plíšek pořádně neudrží...
Každopádně u mě to jde obvykle takto:
nadzvihnu všechny plíšky šroubovákem abych vytáhnul destičku -> přesunu plíšky do krajních poloh -> nadzvihnu šroubovákem abych mohl zasunout destičku -> 1-2 plíšky nedosáhnou na plíšek, takže znovu vytáhnu destičku, přeohýbám plíšky, znovu zandám zpět, ale už mám některé příliš překroucené, takže se je snažím znovu zarovnat......a příběh končí po 5 minutách, kdy celý přestavník letí do kouta :D
No, zkusím ohnout znovu hned napoprvé a nedávat plíšky až do krajních poloch a trochu trpělivosti :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků