zpětné hlášení

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Polabský » úte 21 led, 2014 5:41 pm

quote="Tomáš"]Vidím, že jste založili nové téma, tak ti to šoupnu sem i s obrázkem.
Jak už jsem ti psal na FZ1 se vybodni, moc toho neutáhne.

Kup si jakékoliv transformátor s výstupem 10-12V na zátěž 3A (víc na škodu není, ale nevyužiješ to)
(já koupil toroid)

K tomu si postav Graetzov usměrňovač

Čtyři diody 1N5408 a jeden kondenzátor na 25V nebo víc (elektrolyt) nějakej pořádnej 2200uF
Zapojíš podle obrázku a máš hotovo. Cena minimální. Když budeš mít kousek kuprexitu, vyškrabeš cesty a zapájíš součástky. Dá se to samozřejmě pouze a jen spájet.
Já tímhle krmím všechno příslušenství vč těch výhybek a naprosto bez problému.

Vážení, trošku mě děsí představa, že si někdo pořídí tranďák jako kráva a bez jištění. Pak stačí malé pochybení i na nízkém napětí a následkem je průůůser. Rady tohoto typu může začátečníka dostat do potíží.
Trošku se kroťte prosím.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Tomáš » úte 21 led, 2014 6:35 pm

Teď přesně nevím čemu říkáš "tranďák" ... Pokud tím myslíš transformátor tak netuším v čem je problém. Psal jsem mu, že nejlepší je toroidní typ. Je kompletně zalitý do plastu a pouze z něho trčí 4 dráty. Návod se k tomu dává i s obrázky, takže vlastně ani nemusíš číst. Jinak tam je popis tak na čtyři stránky. Na závěr je však psáno, že pokud si někdo nevěří má si nechat primární a sekundární část oddělit někým kvalifikovaným.
Já však nevidím problém to někam.. někomu zanést.. aby mi to zapojil. Návod zde záměrně nedávám, ale dle mého to zmákne dítě co rozezná barvy a neplete si pravou a levou.
Přiznávám jednou se mi stalo, že "trafák" opět toroidní (ostatní jsem daroval sběračům kovů) měl všechny ty čtyři drátky stejné a návod nebyl. Co se stalo psát nebudu. Ale opět stačilo to zanést někam kdo tomu rozumí a je po problému.

Pokud jsi myslel něco jiného, tak ti můžu říct, že i já jsem laik a dost věcí v elektru jsou pro mě tabu. Ovšem toto považuji za věci naprosto nezbytné.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod BohousP » úte 21 led, 2014 6:49 pm

Palo-1: Ve vlastním zájmu si buď kup nějaký hotový transformátor, nebo požádej někoho, kdo to umí, ať ti to zapojí (přísně vzato, měl by na to mít oprávnění ...) a ZAKRYTUJE. Hrát si s napájecími zdroji není žádná sranda. Na jedné straně 230V - životu nebezpečné, na druhé straně nízké napětí, ale provozní proud 3A (zkratový proud mnohonásobně vyšší) - tady zase hrozí požár !!!
Potřebuje to pojistky na obou vinutích, krytí, mechanickou odolnost atd. atd. ...

http://www.masinky.info/2012/01/chranim-chranis-chranime-aneb-na-co-casto-zapominame/

Tomáši: Věřím, že tomu snad rozumíš, ale s ohledem na zbytek diskuse bych takovéto rady tady nepsal. :oops: Kolega Polabský má jednoznačně pravdu :!:
Naposledy upravil BohousP dne úte 21 led, 2014 6:55 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2930
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod peter_vy » úte 21 led, 2014 6:52 pm

Možno bola myslená absencia aspoň nejakej poistky, ktorú by mal obsahovať každý zdroj.
Edit: BohousP bol rýchlejší.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Tomáš » úte 21 led, 2014 7:14 pm

Ano, ale tohle vše já považuji za samozřejmost. Mimo jiné tohle je opět popsané v tom návodě. Můj toroidní trafák ... jak jsem psal .. je kompletně zalitý v nějakém plastu. Pokud nejsem "guma" a nebudu do toho píchat, je to bezpečné... nedá se dotknout vinutí. K tomu se dá koupit i gumový obal, do kterého se dá ten toroid uložit. Pak už to není ani třeba někam vkládat.
Pojistky a podobnou ochranu pokud nezvládnu je nutné někým nechat udělat. Samozřejmě že pojistky jak na vstup tak na výstup. Možná si někdo, řekne nejsem "jelito" , ale při závadě na trafu může dojít k požáru.
Takže uznávám pro Palo-1 bude asi nejlepší, pokud mu někdo udělá kompletní zdroj .. V GM se prodávají desítky krabiček, vypínačů podsvícení a já nevím čeho.
Takový pořádný zdroj sice něco stojí, ale bude na věky.

amen...
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod palo-1 » stř 22 led, 2014 7:44 pm

No každopádně nové trafo bych si nedělal sám, přenechal bych to zkušenějším, z elektriky mám přece jenom respekt. Tak uvažuju, jaká je vůbec hlavní nevýhoda používání originálního zapojení zpětného hlášení na přestavníku (pokud jím samozřejmě disponuje)? Beru že musím použít více vodičů, ale je ještě jiný důvod?
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Tomáš » stř 22 led, 2014 7:48 pm

SPOLEHLIVOST :D
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Polabský » stř 22 led, 2014 10:10 pm

Tomáš:
Vážený kolego, pro vysvětlení.
Pokud vyhecujete člověka nezkušeného, hrozí nebezpečí, že si pro napájení modelů pořídí, případně zbastlí něco na úrovni svářečky, čím víc ampér,tím víc Adídas, samozřejmě bez jakékoliv ochrany - jištění.
Nebo ještě větší průser, trafa dvě a samostatně napájená pohyblivým přívodem. Pak i přes zpětné hlášení výhybky dokáže prolézt na vytaženou vidlici zase jen 220 voltů. Viděl na vlastní oči a stačilo :shock: , děkuji pěkně !!
Na jak velký průser se tím třeba zadělá, nechci vůbec hovořit.
Pro někoho, kdo začíná, případně se tam pletou dítka, je opravdu lepší použitá FZ 1.
Pokud se následně rozběhne v koníčku, tak mu zůstane "provozní a zkušební záloha, případně ho pošle dál.

Kdysi jsem podědil kolejiště, kde se bakelitový transformátor PICO připojoval k panelu kablíkem se zástrčkou. Ta měla shodou náhod rozteč shodnou se zásuvkami 220 voltů :shock: Je to přes dvacet let a čiperný a hravý děcka to tehdy zaplať Bůh přežily. Akorát světýlka v domečkách ........................
Není to žádná (smajlík "zadnice")!!!

P.S. Podobně nebezpečné jsou některé "domáda" flokovaček, zbudovaných kdoví z čeho, fungující jako defibrilátor.
Taková zástava srdce ................

Hezký večer Všem.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Tomáš » čtv 23 led, 2014 2:25 pm

Ale přece vůbec nešlo o to někoho vyhecovat. Píšu jen vlastní zkušenosti. Už kdysi dávno jsem měl u své stanice kombinaci přestavníků Zeuke a BTTB asi 15kousků. To vše jsem krmil jak jinak, FZ1. Problém byl co chvíli. Zvláště když jsem měl nastavit vlakovou cestu a přestavět současně 3-4 vexle. Vím sice, že se to dalo řešit i jinak, popsáno to bylo v sešitech MŽ, ale já raději zainvestoval a pořídil nový zdroj. V budoucnu jsem pak stejným trafem krmil i pulzní regulaci a dalších X věcí příslušenství. Už nikdy nenastal problém s tím, že by zdroj něco neutáhl. Každý větší okruh jsem měl chráněn pojistkou pro případ zkratu. Transformátor včetně zdroje byly zcela mimo kolejiště. Výstup byl rozvětven podobně jako se to dělá u 230V.
Vše záleží na schopnostech a uvážení každého jedince. Nikomu nic nevnucuji. Kdo si netroufá ať nadále používá FZ1. Je to jako se vším. Nebudu přece za každou cenu dělat něco co používají ostatní, i když vědí o čem mluví..
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Tomáš » čtv 23 led, 2014 2:31 pm

Polabský píše:Tomáš:
Vážený kolego, pro vysvětlení

Kdysi jsem podědil kolejiště, kde se bakelitový transformátor PICO připojoval k panelu kablíkem se zástrčkou. Ta měla shodou náhod rozteč shodnou se zásuvkami 220 voltů :shock: Je to přes dvacet let a čiperný a hravý děcka to tehdy zaplať Bůh přežily. Akorát světýlka v domečkách ........................
Není to žádná (smajlík "zadnice")!!!


Ano vím přesně co máš na mysli. U nás v rodině zase bylo zvykem lít chemikálie do lahví od vína nebo minerálek. Co se mohlo stát je taky asi jasné.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod palo-1 » čtv 23 led, 2014 3:43 pm

No já zatím budu používat FZ1 o tom žádná:-) Až časem postoupím o krůček dále, a budu vědět jak co přesně funguje, tak se poohlídnu samozřejmě po nějakém lepším trafu. V čem tkví ta nespolehlivost originálního zpětného hlášení u přestavníků, smím-li se zeptat? Je ta nespolehlivost stejná jak u starších přestavníků Zeuke, tak u novějších BTTB, nebo jsou některé na tom lépe? Děkuji
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod stouny » čtv 23 led, 2014 4:07 pm

miroslav lengyel píše:Jó chlapci,kdybyste používali kvalitní techniku jako já(Fleischmann Profi),tak žádný zpětný ohlas nepotřebujete. :D

Krásný večer přeji.
Jsem tu nový, předem avizuji, že hledat jsem zkoušel, ale nenašel a proto se sem trochu vecpu.
Taky jsem začal stavět z kolejiva Fleischmann, ale jeden nejmenovaný prodejce mi zaslal místo H0 přestavníků ty pro velikost N.
Proto můj dotaz na Fleischmannaky zní, jaky je v přestavnícich H0 a N rozdíl? Je to jedno, nebo mě chtějí napálit? A navíc, je opticky vizuální rozdil mezi prestavniky na pravou a levou stranu?
Předem děkuji.
stouny
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 22 led, 2014 7:00 pm
Bydliště: Praha

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Tomáš » čtv 23 led, 2014 4:17 pm

palo-1 píše:No já zatím budu používat FZ1 o tom žádná:-) Až časem postoupím o krůček dále, a budu vědět jak co přesně funguje, tak se poohlídnu samozřejmě po nějakém lepším trafu. V čem tkví ta nespolehlivost originálního zpětného hlášení u přestavníků, smím-li se zeptat? Je ta nespolehlivost stejná jak u starších přestavníků Zeuke, tak u novějších BTTB, nebo jsou některé na tom lépe? Děkuji


Jirka1 psal dokonce článek o tom,
že staré přestavníky Zeuke jsou spolehlivější než ty BTTB.

Jinak nevím jestli to tu už padlo, ale doporučuji sehnat a pročíst tyto publikace, je tam hodně návodu a všeho důležitého.
http://www.masinky.cz/produkt/418-Plank ... azek_1.htm
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod Beda » čtv 23 led, 2014 7:30 pm

Já mám přestavníky od Fleischmanna Piccolo (N - s podložím),
přesto, že striktně označují pravý/levý (a mají i jiná čísla) jsem žádný rozdíl nenašel
a podle mne jsou stejne, a tak je osazuju bez rozdílu a vše funguje.
Jsou "obousměrné", dají se dát viditelně nebo i otočit, že jsou pod povrchem.
Mám pocit, že i na tom papírku co je u nich, je uvedeno že jsou pro obě velikosti.
Mají mimochodem asi nejmenší odběr proudu (oproti TRIX, PECO už vůbec) a fungují 100%.
N, DCC, NANOX V 3.6, DIGI CZ: Gen LI 101, FBO, Vratná smyčka CZ-030,
ROCRAIL na RaspberryPi...
Beda
 
Příspěvky: 144
Registrován: úte 22 lis, 2011 5:12 pm
Bydliště: Praha 8

Re: zpětné hlášení

Příspěvekod stouny » čtv 23 led, 2014 9:30 pm

Beda píše:Mám pocit, že i na tom papírku co je u nich, je uvedeno že jsou pro obě velikosti.

No o tom návodu vím, že je jednotný pro obě velikosti, ale přijde mi zase divný, že by prodávali čtyři různý výrobky, když by stačilo napsat, že fungují na vše.
Může tam být slabší "elektronika", a Nko ti to utáhne, ale nerad bych měl s H0 problémy.
Pro jistotu jsem napsal na Flm podporu, tak uvidím, jestli napíšou a pak dám vědět.
stouny
 
Příspěvky: 12
Registrován: stř 22 led, 2014 7:00 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků