zpětné hlášení

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod Barbucha » úte 14 led, 2014 10:49 am

Tomáš píše:No vidíš Bohouši, tak jednoduché :lol: a já vymýšlel relátka.


Na relátka (bistabilní pro jednoduchost) přijde, pokud si chce shodit "stůj" po projetí vlaku.

Já abych se vyhnul množství relátek teď přemýšlím o ovládání přejezdu (světelného) jen pomocí optických čidel. První vozidlo sepne čidlo před přejezdem, čidlo má 1.5 s setrvačnost, takže celá souprava udrží přejezd na červené, za přejezdem bude další čidlo pro opačný směr, které zase bude držet projíždějící vlak po opuštění prvního čidla. Za 1.5 s po projetí druhého čidla se přejezd vypne (v DDR mají jen červenou). Jen budu muset vyzkoušet, co s tím udělá samotná mašina nebo motorák, ale to by se pak dala čidla zdvojit.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 14 led, 2014 11:17 am

BohousP píše:Pro dané návěstidlo potřebuješ přepínat červenou a zelenou a současně se zelenou zapnout napájení do koleje. Nejjednodušší je použít dvojitý přepínač (má 6 vývodů, označovaný jako ON-ON, tzn. v každé poloze je sepnutý jiný kontakt - u dvojitého tedy dva nezávislé kontakty - vhodný typ http://www.gme.cz/p-b068ep-p631-236, ale jsou i desítky jiných).


No to je sice fajn,ale jak bude pojíždět kolej v opačném směru? :D Jen ať chlapec něco nastuduje,není to nic složitého.
Zde je zapojení uděláno tak,aby bylo možno pojíždět kolej obráceně a přitom na návěstidle byla návěst "Stůj" tak jak má být.
http://www.volny.cz/masinky2003/Prujezd_navestidla.html
Pokud zvládne základ,tak potom už je krůček k tomuto. :D
http://www.volny.cz/masinky2003/zapojen ... ce_4B.html
Naposledy upravil miroslav lengyel dne úte 14 led, 2014 11:23 am, celkově upraveno 1
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod Ferda » úte 14 led, 2014 11:20 am

Ovládání přejezdu bylo vyřešeno již před 1/2 stoletím. Typ kontaktů není důležitý. Podstatné je, že vnitřní kontakty přepínají bistabilní relé (třeba BTTB) do polohy "závory spuštěny" a venkovní přepnou na "závory zvednuty". Vzdálenost mezi červeným kontaktem a závorami pak určuje délku předzvánění.
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod Barbucha » úte 14 led, 2014 12:05 pm

Ferda píše:Ovládání přejezdu bylo vyřešeno již před 1/2 stoletím. Typ kontaktů není důležitý. Podstatné je, že vnitřní kontakty přepínají bistabilní relé (třeba BTTB) do polohy "závory spuštěny" a venkovní přepnou na "závory zvednuty". Vzdálenost mezi červeným kontaktem a závorami pak určuje délku předzvánění.


To je snad jasný, ale zbytečně složitý :lol: Proč řešit nejdelší vlak, když se dá vyřešit jen nejkratší? Navíc jsou místa, kde je přejezd poblíž zhlaví stanice (můj případ), pak bych to řešil radši ručně jak tím půlstoletým řešením.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod palo-1 » úte 14 led, 2014 8:07 pm

Děkuji opět všem za cenné rady :) Jsem rád za každou radu nebo odkaz na nějaké stránky, kde mohu něco načerpat. Nicméně né ve všem jsem schopný se vyznat, a pomalu začínám mít pocit, že z toho všeho začínám mít hlavu jako bublinu. Co se týče zapojení světelné návěsti v závislosti na izolovaném úseku, mohu použít teda i toto zapojení - viz. obrázek? Trochu jsem pozměnil zapojení od BohousP.
Přílohy
semafor.png
semafor.png (63.56 KiB) Zobrazeno 4992 krát
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod D » úte 14 led, 2014 8:16 pm

palo-1:
Můžeš.

Musíš ale zajistit napájení v pokračování přerušené koleje zleva.

Pro jednosměrný provoz to stačí. Jakmile budeš chtít po koleji jezdit i na druhou stranu bez toho, aby protijedoucí vlak zastavil na červenou a rozjel se na zelenou, které mu nenáleží, musíš zapojit úsek podle třetího schematu.

U návěstidla si dej pozor, který pól zdroje patří na plus pól zdroje.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod BohousP » úte 14 led, 2014 8:50 pm

Palo-1
"D" ti již odpověděl, můžeš. Ten propoj, který jsi ve schémě vymazal, slouží jen proto, aby se nestalo, že nějaký úsek kolejí zůstane bez napájení. Pokud máš napájení kolejí ve více místech, je zbytečný. A ta přidaná dioda (třetí schema) ti umožní průjezd vlaku z opačné strany návěstidla bez ohledu na to, co na něm svítí. (Můžeš ji také přiletovat na kontakty přepínače - mezi ty dva modré vodiče. S polaritou si starosti dělat nemusíš - prostě ji vyzkoušíš. Pokud dáš diodu opačně, bude jezdit vlak i na červenou a zastavovat při jízdě z opačné strany :D . Jináč se nemůže stát nic ...)

U návěstidla MUSÍ být + pól na černém vodiči. Pokud to spleteš, návěstidlo nezničíš, ale nebude svítit. (Má v černém vodiči ochrannou diodu, která nepustí proud opačným směrem.)
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod palo-1 » stř 15 led, 2014 8:07 pm

Ok, děkuji už mi to začíná pěkně do sebe zapadat:-) Dnes jsem obhlížel výhybky a u několika přestavníků jsem si všim že nejsou takové ty plíšky pro zpětné hlášení, je to chyba nebo to tak je originál z výroby bez zpětného ohlasu? Mám na mysli konrétně tyto přestavníky viz.obrázek
Přílohy
angličan.jpg
angličan.jpg (24.2 KiB) Zobrazeno 4899 krát
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod BohousP » stř 15 led, 2014 9:01 pm

palo-1 píše:Ok, děkuji už mi to začíná pěkně do sebe zapadat:-) Dnes jsem obhlížel výhybky a u několika přestavníků jsem si všim že nejsou takové ty plíšky pro zpětné hlášení, je to chyba nebo to tak je originál z výroby bez zpětného ohlasu? Mám na mysli konrétně tyto přestavníky viz.obrázek

Já už je dávno nepoužívám, ale zdá se mi, že některé starší verze měly zpětný ohlas vyvedený naspodu. Z té fotky to není vidět. V každém případě, pokud použiješ zapojení s LED, tak na tyto plíšky stejně nic nepřipojuješ.
Viz http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=7&t=2663&hilit=ohlas#p138375
EDIT 16.1.: Důležité :!: Je to trochu jinak. Jsou to pravděpodobně přestavníky BEZ ZPĚTNÉHO OHLASU. Přečti si pár následujících příspěvků :!:
Naposledy upravil BohousP dne čtv 16 led, 2014 12:07 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod peter_vy » čtv 16 led, 2014 6:44 am

Niektoré tieto prestavníky boli naozaj bez spätného hlásenia - mali sivý prestavovač miesto červeného (možno niekto iný bude vedieť prečo).
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod Tomáš » čtv 16 led, 2014 8:34 am

Ano přesně tak... mimo jiné toto téma už tu kdysi taky proběhlo..Existují dva typy těchto přestavníků. Typ se zpětným ohlasem a typ bez něj. Ten typ co má vyvedeny ty dva plíšky je typ se zpětným ohlasem a navíc je vybaven koncovým odpínání. Jeho vnitřní plast je červený. Druhý typ se šedým plastem je bez ohlasu a bez koncového odepínání.
Na koncové odepínání však moc spolehnout nelze. Když jsem tyto přestavníky používal, měl jsem každý opatřen jedním kondenzátorem a přestavoval je tak vybíjením a nabíjením kondíku. U tohoto zapojení lze použít i přepínače místo mžitkových tlačítek.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod BohousP » čtv 16 led, 2014 11:41 am

Tomáš píše:Ano přesně tak... mimo jiné toto téma už tu kdysi taky proběhlo..Existují dva typy těchto přestavníků. Typ se zpětným ohlasem a typ bez něj. Ten typ co má vyvedeny ty dva plíšky je typ se zpětným ohlasem a navíc je vybaven koncovým odpínání. Jeho vnitřní plast je červený. Druhý typ se šedým plastem je bez ohlasu a bez koncového odepínání.
Na koncové odepínání však moc spolehnout nelze. Když jsem tyto přestavníky používal, měl jsem každý opatřen jedním kondenzátorem a přestavoval je tak vybíjením a nabíjením kondíku. U tohoto zapojení lze použít i přepínače místo mžitkových tlačítek.


Hmm ... tak to je novinka (alespoň pro mne, nikdy jsem se s takovým přestavníkem nesetkal).
Pro palo-1 - v tom případě můžeš zapomenout na jakoukoliv indikaci polohy. Jediná možnost je pod výhybku přidat nějaký mikrospínač.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod Barbucha » čtv 16 led, 2014 12:02 pm

S polohou výhybky jsem se trápil nějakou dobu, ale pak jsem kápl na celkem primitivní řešení pomocí mžikového přepínače PECO, který nepotřebuje koncáky na emg přestavníku a zároveň signalizuje polohu. http://www.peco-uk.com/product.asp?strParents=3309&CAT_ID=3337&P_ID=17666. Ušetří mi to zapojování bistabilního relé, diody v panelu, a kilometr drátů.

Omlouvám se, dal jsem předtím odkaz na jiný přepínač.
Naposledy upravil Barbucha dne pát 17 led, 2014 10:27 am, celkově upraveno 1
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod palo-1 » čtv 16 led, 2014 4:03 pm

Tak to nemám velkou radost, mám totiž tyhle přestavníky u víc jak poloviny výhýbek... A opravdu mají šedý ten vnitřní plast. Jak ten ohlas tedy vyřešit? Jak to máš na mysli dát pod výhybku mikrospínač? Ten čtyřpólový mžitkový se mi nedaří na netu nikde najít, zajímala by mne aspoň jeho cena..

Jinak když mám teda výhybku s přestavníkem který disponuje zpětným ohlasem, je toto zapojení ve spojení s LEDkama jako zpětný ohlas, správné? Snažil jsem se to vyčíst z toho schémátka a překreslit do obrázku:-)
Přílohy
zpetny_ohlas1.jpg
palo-1
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 05 led, 2014 8:47 am

Re: Oblouk s použitím obloukové výhybky

Příspěvekod lajblt » čtv 16 led, 2014 10:35 pm

Toto zapojení je chybné, oběma cívkami přestavníku současně a trvale bude procházet proud přes obvod zpětného hlášení bez ohledu na polohu spínače . :(
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků