Telefonní relé

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Telefonní relé

Příspěvekod Lasoft » pát 28 srp, 2009 12:21 pm

Mám dotaz pánové, kde berete taková množství telefonních relátek. Chtěl bych je na ovládání vyhýbek a některých dalších věcí a nějak se nemůžu nikde k ničemu dopátrat. Poraďte začátečníkovi. Bohužel kontakt na O2 nemám. :D
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Příspěvekod Danny » pát 28 srp, 2009 12:27 pm

Já sice relátka nepoužívám ale ve zběrných surovinách jsem viděl dvě plné skříně bohužel jsem je nevzal :D
Amatérské patrové kolejiště TT , DCC / reléovka, epocha IV,V
Danny
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon 27 říj, 2008 4:37 pm
Bydliště: Brno venkov - Zastávka

Příspěvekod Lasoft » pát 28 srp, 2009 12:29 pm

Danny píše:Já sice relátka nepoužívám ale ve zběrných surovinách jsem viděl dvě plné skříně bohužel jsem je nevzal :D


Tak tam jsem se ještě nevypravil, ale u nás moc velký sběrný suroviny nejsou. Pochybuju.
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Telefonní relé

Příspěvekod ladino1 » pát 28 srp, 2009 5:35 pm

Já sice telefonní relátka nemám, ale mám asi 15 ks paměťových relé RPK 210, které nevyužiju. Mají 2 páry přepínacích kontaktů a 2 cívky 12 V ss. Princip stejný jako u relé BTTB, tedy pulzem se přepnou a drží do dalšího pulzu na druhou cívku. Jsou však podstatně menší a s vývody do plošného spoje. Tak kdyby vyhovovaly...
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: Telefonní relé

Příspěvekod Max » čtv 31 bře, 2011 8:19 am

Abych nezačínal nové téma, zkusím to zde -
u přestavníků výhybek z telef.relé se dá nějak řešit stavění vlakové cesty ? Bez ohromné releové skříně ?
Mám na mysli to, aby se přestavily jen potřebné výhybky, a ty co stojí správně, aby zůstaly v postavení jak jsou dosud. Nechci spínat ručně každou výhybku, ale mít tlačítka pro kolej. Prošel jsem mnoho schémat pro výhybky, a vždy tam je ovládání pro dvoucívkové přestavníky. Což telef.relé není, tam je samodržný kontakt. Jak dosáhnout toho, aby některá relé odpadla, jiná sepnula, a ta která jsou správně v sepnutém stavu aby ani na chvilku neodpadla - třeba na té výhybce právě stojí mašina, vozy (spojka mezi kolejemi....)
Primitivní řešení by bylo jedno rozpínací tlačítko, kdy vše odpadne, a druhé tlačítko s číslem koleje pak postaví výhybky na tuto kolej - to ale nevyhovuje, viz předchozí text.
Max
 
Příspěvky: 415
Registrován: pát 08 led, 2010 3:34 pm

Re: Telefonní relé

Příspěvekod harmi » čtv 31 bře, 2011 2:33 pm

http:/ /home.cogeco.ca/~rpaisley4/xStartStop.html ?
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: Telefonní relé

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » čtv 31 bře, 2011 2:49 pm

Podívej se na tyto stránky, v levém menu odkaz postupy a návody.
http:/ /www.kolejiste-zdar.cz/ (mezeru mezi // vymaž)
Pokud nenajdeš, co potřebuješ, zkus oslovit přímo pana Wimera.
Myslím, že ten to má vyřešeno.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Telefonní relé

Příspěvekod Max » čtv 31 bře, 2011 6:48 pm

Rozsíval Jaroslav píše:Pokud nenajdeš, co potřebuješ, zkus oslovit přímo pana Wimera.
Myslím, že ten to má vyřešeno.

V tom jeho plánku je právě to, co mi vadí. Tam když stavím na kolej 1, všem dalším výhybkám se odpojí napájení - a to je špatné, tohle právě nechci. Budu mít dlouhý vlak na třetí koleji přes hranice, tak aby bylo volno na první. Na první je volno, tam se dá jezdit. A při tom jeho zapojení by se mi W3 otočila pod vlakem. O tom píšu už nahoře v příspěvku.
Takže hledám dál....tohle asi zatím nikdo neřešil......
Max
 
Příspěvky: 415
Registrován: pát 08 led, 2010 3:34 pm

Re: Telefonní relé

Příspěvekod rnekolny » pon 25 dub, 2011 9:33 pm

Max píše:Abych nezačínal nové téma, zkusím to zde -
u přestavníků výhybek z telef.relé se dá nějak řešit stavění vlakové cesty ? Bez ohromné releové skříně ?
Mám na mysli to, aby se přestavily jen potřebné výhybky, a ty co stojí správně, aby zůstaly v postavení jak jsou dosud. Nechci spínat ručně každou výhybku, ale mít tlačítka pro kolej. Prošel jsem mnoho schémat pro výhybky, a vždy tam je ovládání pro dvoucívkové přestavníky. Což telef.relé není, tam je samodržný kontakt. Jak dosáhnout toho, aby některá relé odpadla, jiná sepnula, a ta která jsou správně v sepnutém stavu aby ani na chvilku neodpadla - třeba na té výhybce právě stojí mašina, vozy (spojka mezi kolejemi....)
Primitivní řešení by bylo jedno rozpínací tlačítko, kdy vše odpadne, a druhé tlačítko s číslem koleje pak postaví výhybky na tuto kolej - to ale nevyhovuje, viz předchozí text.



Zdar,
načtrni zhlaví a kouknem na to. Předpokládám že máš releové řízení.
rnekolny@seznam.cz
rnekolny
 
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 21 dub, 2011 5:12 pm
Bydliště: Praha 5

Re: Telefonní relé

Příspěvekod kuTTil » úte 15 kvě, 2012 9:44 am

zdravím nevím jestli to tu patři ale zeptám se :mám relé RPK 210 vím že to má přepínací zamopřídržné kontakty a mně by zajímalo jakým zbůsobém zapojit kontakty aby mi vznikul přepínač polarity. Na 2polovém přepínači to mám udělané ale ja bych chtěl použít starou klavesnici na ovladání serva jako motorového přestavníku bez elektroniky jde mi jenom o tu polaritu a jak to napojit tak když dam impuls tak se rele prehodí na jednu nebo druhou stranu a tím se přepíná i ta polarita a servo se otočí do prava nebo do leva. nevím jestli je to dost srozumitelné a jak to jinak napsat děkuji za návody
kuTTil
 
Příspěvky: 281
Registrován: ned 10 srp, 2008 11:23 pm
Bydliště: GB


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků