PECO přestavníky

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod Barbucha22 » pát 08 úno, 2013 9:47 pm

No já jsem tyto přestavníky použil u angličanů od pika a pohoda , jediný problém byl slabá pružina na angličanu , tak jsem použil přesně co píše Houmr, ale aby to nebylo tak jednoduché peco sice delá ty upínací podložky jenže pro jistotu vypustili právě pružinu ( staré s pružinou PL-12 , nové bez PL-12x) s trochou šikovnosti jde dodělat samo domo - vyzkoušeno.
Barbucha22
 
Příspěvky: 98
Registrován: stř 21 pro, 2011 9:34 pm

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod mvck » čtv 07 zář, 2017 5:40 pm

Dobrý den,
když už byla řeč o napájení přestavníků PECO, měl bych jeden dotaz. Pokoušel jsem se zapojit elektromag. přestavník PL-11 (http://www.elektrickevlacky.cz/modelova ... 13308.html), bohužel neúspěšně. V návodu se píše, že vhodné napájení je AC do 16 V / 2A. To bohužel doma nemám jak získat, tak jsem zkusil použít 12V ss / 1A a poté 15V ss / 800 mA. Pokaždé to v přestavníku cuklo, ale síla (energie) nestačila k přehození výhybky. Nepodařilo se to ani při zapojení dvou 9V baterek. Nevíte, v čem je zakopaný pes? Je nutné opravdu střídavé napětí (kde ho získat? - vhodné adaptéry do 16 V a 2A jsem nenašel). Díky za případné tipy.
mvck
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 02 zář, 2017 7:21 pm

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod sidlo » čtv 07 zář, 2017 6:25 pm

Řekl bych, že to není střídavé nebo stejnosměrné. Je to v tom 2 A. Pokud zdroj není dostatečně tvrdý a nedodá požadovaný proud, tak ten elektromagnet nepřestaví.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod czcharlie » čtv 07 zář, 2017 6:32 pm

Což se týká především 9V baterií. Ty dodají s největším vypětím pár desítek, možná stovek miliampér.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod Luděk » čtv 07 zář, 2017 7:24 pm

Jde to i na 12 V ss. Pouze musí zdroj být schopen dodat proud 2,5A
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod michal.kubista » pát 08 zář, 2017 5:34 am

Jak tu bylo napsáno, zakopaný pes je v tom, že ty zdroje nejsou schopné dodat dostatečný proud. Ale protože ten proud potřebuješ jen na krátkou dobu, můžeš vyzkoušet stejnosměrný zdroj s přidanými kondenzátory, jako u blesku. Ale kapacita bude zapotřebí poměrně veliká, odhaduji to někde na desítky miliFarad až jednotky Faradů. Bude záležet i na napětí (čím vyšší napětí, tím by měla stačit menší kapacita, ale zůstaň v toleranci napětí pro výhybky)
Jo a mezi jednotlivýma přehozeníma výhybek budeš muset chvilku čekat na nabití kondenzátorů a nepůjede přehazovat více výhybek najednou.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod fulda » pát 08 zář, 2017 7:17 am

Stavím si motorku, v návodu je napsáno, že má mít dvě kola, ale já jsem našel jen jedno. Mám ho dát dopředu a nebo dozadu aby to správně jezdilo?

Nebo pro toho, kdo dával pozor při fyzice na základní škole:
Energie (příkon) při 16V / 2A je dána jako P = U * I, tedy P = 16V * 2A = 32W
Při 12V / 1A máme P = 12V * 1A = 12W
Při 15V / 0,8A máme P = 15V * 0,8A = 12W

Takže tvůj zdroj dodává přibližně přesně 37,5% energie kterou ten přestavník očekává.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: PECO přestavníky

Příspěvekod mvck » sob 09 zář, 2017 4:53 am

Díky všem za rady a připomínky.
Také "Fuldovi" za výklad a vtipný komentář. Holt někdo je lepší ve fyzice, jiný zase v češtině. :lol:
mvck
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 02 zář, 2017 7:21 pm

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků