levné zdroje z PC a pod.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod MirekTT » čtv 31 pro, 2009 3:39 pm

Odpovím jen polovičatě - o centrále moc nevím: záleží, jaké maximální napětí centrála snese. Jmenovitých 17V 100VA je už velmi tvrdý zdroj, který může mít na prázdno i přes dvacet voltů. Těch 17V na výstupu je myšleno tak, že ten zdroj je zvládne udržet při odběru přes 5 ampér. Změř ho naprázdno a uvidíš. Jinak použít půjde s usměrňovačem a stabilizátorem, nebo aspoň regulátorem, ale je pro tohle je zbytečně hovadský.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » pát 25 čer, 2010 7:07 pm

Ahoj pánové elektrikáři,
mám takovou zvláštní otázečku :oops: .
Zajímá mě jak , nebo podle čeho, se dá stanovit použitelnost napájecího zdroje na konkrétní kolejiště?
Jde mi o to že nevím, jestli je můj zdroj dostatečně silný pro mé (ještě nehotové) kolejiště.
Kolejiště bude cca 3,50 m dlouhé, dvoupatrové. Na každém konci tohoto nádraží bude tobogán a pod nádražím ve skryté části průjezdný, čtyřkolejný skryťák . http://fotogalerie.modelfan.cz/detail.php?ID=6776

Zkrátka mám takový pocit, že můj zdroj (údajně stabilizovaný) 12V a 630mA s pulsní regulací je asi dost málo.
Jak by se to dalo určit? Podle metrů kolejí, nebo podle strojů, které budou jezdit současně?
Nevím, proto tato otázka :oops: .
Za případné odpovědi a postřehy děkuji a ať se Vám daří.
Olda
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod maayaa » pát 25 čer, 2010 7:12 pm

jednoznačně podle strojů,zkus si Ampérmetrem změřit odběr mašin co máš,počítej spíš ty horší a podle toho dej zdroj.Koleje bys měl mít připojený ke sběrnici tak aby tam byl úbytek jen malej,vlastně by tam nemělo být skoro nic.
TTe moduly,TT,polní dráhy
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod Myšpulín » pát 25 čer, 2010 7:28 pm

boy.rough píše:Zkrátka mám takový pocit, že můj zdroj (údajně stabilizovaný) 12V a 630mA s pulsní regulací je asi dost málo.
Jak by se to dalo určit? Podle metrů kolejí, nebo podle strojů, které budou jezdit současně?

630 mA je tak akorát pro jeden motorek. A je jedno, na jak dlouhé trati (pokud jsou dostatečně silné přívodní napájecí vodiče).
V TT bych počítal asi 0,5A na jeden motorek (jednu loko) a pak nějakou rezervu. Takže si to spočti.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » pát 25 čer, 2010 7:45 pm

Myšpulín píše:
boy.rough píše:Zkrátka mám takový pocit, že můj zdroj (údajně stabilizovaný) 12V a 630mA s pulsní regulací je asi dost málo.
Jak by se to dalo určit? Podle metrů kolejí, nebo podle strojů, které budou jezdit současně?

630 mA je tak akorát pro jeden motorek. A je jedno, na jak dlouhé trati (pokud jsou dostatečně silné přívodní napájecí vodiče).
V TT bych počítal asi 0,5A na jeden motorek (jednu loko) a pak nějakou rezervu. Takže si to spočti.


No, tak myslím, že asi zvítězí "levný zdroj z PC".
Pánové, velice Vám děkuji za odpovědi.
Ahoj.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » stř 07 črc, 2010 6:29 pm

Ahoj elektrikáři :P ,
opět Vás jdu prudit svými dotazy :oops: .
Mám k dispozici trafo ROCO 10704 http://fotogalerie.modelfan.cz/detail.p ... 9&uziv=308 a napadá mě otázka jak dokážu v domácích podmínkách z tohoto zdroje udělat zdroj stabilizovaný :?:
Existuje nějaká možnost? Jestliže ano, poraďte prosím co koupit a jak to připojit.
Děkuji.
Olda.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 08 črc, 2010 10:03 am

boy.rough píše:Ahoj elektrikáři :P ,
opět Vás jdu prudit svými dotazy :oops: .
Mám k dispozici trafo ROCO 10704 http://fotogalerie.modelfan.cz/detail.p ... 9&uziv=308 a napadá mě otázka jak dokážu v domácích podmínkách z tohoto zdroje udělat zdroj stabilizovaný :?:
Existuje nějaká možnost? Jestliže ano, poraďte prosím co koupit a jak to připojit.
Děkuji.
Olda.


Neměl by to být problém.
Zkus ale napsat jaké máš požadavky na ten stabilizovaný zdroj, pak se dá i něco konkrétního napsat. ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » čtv 08 črc, 2010 4:17 pm

Zdenek Valter píše:
boy.rough píše:Ahoj elektrikáři :P ,
opět Vás jdu prudit svými dotazy :oops: .
Mám k dispozici trafo ROCO 10704 http://fotogalerie.modelfan.cz/detail.p ... 9&uziv=308 a napadá mě otázka jak dokážu v domácích podmínkách z tohoto zdroje udělat zdroj stabilizovaný :?:
Existuje nějaká možnost? Jestliže ano, poraďte prosím co koupit a jak to připojit.
Děkuji.
Olda.


Neměl by to být problém.
Zkus ale napsat jaké máš požadavky na ten stabilizovaný zdroj, pak se dá i něco konkrétního napsat. ;-)


Ahoj, no požadavek je jasný :) , potřebuji z toho udělat stabilizovaný zdroj. Mám impulsní ovladač jízdy vlaku a doporučení od výrobce nápájet to stabilizovaným zdrojem. Toto trafo Roco má výstup na jízdu vlaku 12 V
stejnosměrných a 16 V střídavých. Hodlám využít těch 12 V stejnosměrných právě na ten pulsní ovladač. Šlo by to? Přemýšlel jsem i o zdroji z PC (mám ho doma), ale po přečtení diskuse o levných zdrojích jsem na vážkách, protože zdroj z PC není hodnocen dobře kvuli bezpečnosti. Jsem elektrikář samouk a amatér, proto takový dotaz :oops:
Šlo by to tedy upravit, aby těch 12 V bylo stabilizovaných?
Olda.
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 08 črc, 2010 4:24 pm

boy.rough píše:
Zdenek Valter píše:
boy.rough píše:Ahoj elektrikáři :P ,
opět Vás jdu prudit svými dotazy :oops: .
Mám k dispozici trafo ROCO 10704 http://fotogalerie.modelfan.cz/detail.p ... 9&uziv=308 a napadá mě otázka jak dokážu v domácích podmínkách z tohoto zdroje udělat zdroj stabilizovaný :?:
Existuje nějaká možnost? Jestliže ano, poraďte prosím co koupit a jak to připojit.
Děkuji.
Olda.


Neměl by to být problém.
Zkus ale napsat jaké máš požadavky na ten stabilizovaný zdroj, pak se dá i něco konkrétního napsat. ;-)


Ahoj, no požadavek je jasný :) , potřebuji z toho udělat stabilizovaný zdroj. Mám impulsní ovladač jízdy vlaku a doporučení od výrobce nápájet to stabilizovaným zdrojem.
Nevím co víc?!
Olda.


Tomu rozumím ale napiš prosím parametry toho trafa a parametry, které chce ten pulsní ovladač.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » čtv 08 črc, 2010 5:30 pm

Takže trafo Roco má tyto parametry:
0 - 15 V stejnosměrných
15 V střídavých
12 VA

pulsní regulátor reg.PWM

Opisuji návod :D
Pulsní regulátor je určen pro ovládání železničních modelů libovolného měřítka s trvalým proudovým odběrem do 2A(špičkově 4A) a jmenovitém napětí = 12V.

Regulátor je nutné napájet stejnosměrným stabilizovaným napětím 12 V. Pokud je použit zdroj bez stabilizátoru (např. FZ1) bude docházet k zakmitávání zejména při minimálním nastavení.
regulátor vzhledem ke svým rozměrům neobsahuje proudovou ochranu. Tou je velmi vhodné vybavit napájecí zdroj. Bez jejího užití hrozí při zkratu v kolejišti poškození regulátoru, nebo zdroje! Jako velmi jednoduchou a přitom spolehlivou ochranu lze do přívodu napájení regulátoru zapojit autožárovku 12V/21W.

To je vše o napájení.
Olda.
Naposledy upravil boy.rough dne pát 09 črc, 2010 7:26 pm, celkově upraveno 1
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod harmi » čtv 08 črc, 2010 6:42 pm

Domnievam sa, ze by malo stacit dat na vystup FZ1 velky kondenzator (napr. 4G7), nech trocha podrzi narazove/spickove odbery a paralelne k nemu aj napriklad 100-220nF, nech sa zablokuju pripadne striedave pozostatky nasledneho regulatora, hoci FZ1 by vadit nemuseli. PWM pojde niekde medzi 50-200Hz a ked to tak zdoraznuju, najskor bez stabilizacie im lieta strieda alebo frekvencia alebo obe.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 08 črc, 2010 8:21 pm

harmi píše:Domnievam sa, ze by malo stacit dat na vystup FZ1 velky kondenzator (napr. 4G7), nech trocha podrzi narazove/spickove odbery a paralelne k nemu aj napriklad 100-220nF, nech sa zablokuju pripadne striedave pozostatky nasledneho regulatora, hoci FZ1 by vadit nemuseli. PWM pojde niekde medzi 50-200Hz a ked to tak zdoraznuju, najskor bez stabilizacie im lieta strieda alebo frekvencia alebo obe.


Jenže to nesplňuje tu podmínku proudové ochrany ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod harmi » čtv 08 črc, 2010 8:39 pm

To je sice pravda, ale s tou ziarovkou je to asi podstatne jednoduchsie nez mu navrhovat zlozitejsie zapojenie.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod juroH0 » pát 09 črc, 2010 10:45 am

A čo tak použiť trubičkové poistky?
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod radula63 » pát 09 črc, 2010 12:40 pm

juroH0 píše:A čo tak použiť trubičkové poistky?


To se sice dá použít taky, ale budeš muset často měnit pojistky! Stačí mžikový zkrat (např. při přejezdech výhybek) a máš pojistku v pr... (háji) :lol: . Sám používám žárovku - je to nejjednodužší a 100% spolehlivé.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků