levné zdroje z PC a pod.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod juroH0 » pát 09 črc, 2010 1:12 pm

Proti žiarovke nemám námietky, ale aj poistky sú rôzne, ako rýchle, tak obyčajné aj POMALÉ. A tá by nemala reagovať na okamihové skraty...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod harmi » pát 09 črc, 2010 4:08 pm

Aj pomala poistka je o maximalne niekolkych malo jednotkach sekund, co je pri nehode na kolajisku prikratko. Kratkodoby skrat na vyhybke to este asi vydrzi, ale to je tak maximum. Naozaj bud elektronicka ochrana alebo ziarovka, skraty na kolajisku nie su taka zriedkavost ako napriklad v spotrebnej elektronike, kde sa poistka prepali naozaj uz len vtedy, ked je tam vazny problem.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod juroH0 » pát 09 črc, 2010 5:07 pm

Ja sa nehádam, máš pravdu. Ja som len navrhol pomalú poistku ako jedno z možných riešení...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » pát 09 črc, 2010 7:27 pm

Pánové,
nejde mi o žárovku, ale o STABILIZOVANÝ ZDROJ, ano?!
Dík. Olda.
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod harmi » pát 09 črc, 2010 9:04 pm

OK, takze potom 7812 v katalogovom zapojeni alebo radsej http://w w w.wb0smx.net/?p=716, ale s odpormi 390R a 470R presne opacne nez je to v uvedenej scheme, cize 390R hore a 470R dole. To bude davat priblizne asi 12V na vystupe. Ak by to FZ1 trafo vsak spolahlivo neutiahlo pri vyssom odbere (78XX potrebuju rozdiel aspon asi 2V medzi vstpnym a vystupnym napatim a pri velkom odbere by FZ1 davalo uz nedostatocne napatie), tak potom ten spodny odpor mensi (napriklad 390R pre 11V na vystupe alebo 330R pre 10V). Odpory radsej 0.25W. Podrobny vypocet odporov pre rozlicne vystupne napatie v excel sheete na uvedenej na stranke nizsie (78l05 Regulator Expanded Voltage Spreadsheet) alebo napriklad v http://w w w.datasheetcatalog.org/datasheet/fairchild/LM7805.pdf na strane 22 obr. 10. 78XX maju v sebe zabudovane ochrany voci prudovemu i tepelnemu pretazeniu. Odkazy obsahuju zamerne medzery medzi w w w, cize zmente si na www.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 12 črc, 2010 5:11 pm

boy.rough píše:Pánové,
nejde mi o žárovku, ale o STABILIZOVANÝ ZDROJ, ano?!
Dík. Olda.


Poslal jsem Ti mailem zapojení s 7812 pokud ho dáš na to trafo od ROCO mělo by to fungovat.
Na IO dej pořádný chladič.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2681
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod boy.rough » pon 12 črc, 2010 6:55 pm

Ano,
e-mail jsem dostal. Děkuji za rady a ochotu pomoct.
Díky.
Olda
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod milan222 » sob 31 črc, 2010 11:24 pm

takze k PC zdroji. nikdo tu nezminoival deleni zdroju...
AT zdroj: to je ten starsi typ, kvalitnejsi (driv to nedelala china) ale ma hodne nevyhod. zaprve neni blbuvzdorny takze nema ochranu proti zkratu. kdyz ho vyskratujete, tak se v lepsim pripade jen vypne, stredni je ze se prepali pojistka (ojedinele) a ten nejhorsi a zaroven nejcastejsi : vybuchne koncovy tranzistor, veme sebou druhej, nasledky trvaleho pruchodu proudu se vodpali diody a vybuchnou kondiky. ale to je jen to co by se mohlo stat. vetsinou to hned po trandikach vyrazi jistic nebo tranzistor se uplne prepali (doslova bouchne, uleti mu vyvod a tim padem se nic nedeje) piokud se zacne skvarit trafo tak se muze narusit izolace mezi primarem a sekundarem a nastat jev faze na vystupu. ale ten nemusi trvat vecne. u kvalitnejsich zdroju je totiz spojena kostra se vsemi cernymy draty. tento zdroj pozname ze z nej vede kabel a na nem je sitovy vgypinac.
pak tu je lepsi trida:
ATX zdroj: to je zdroj ktery je uz blbuvzdorny a ma nadproudovou tedy zkratovou pojistku. kdyz hoi vyskratujete, tak se vypne. staci ho jen vypnout a zapnout.
zdroj po pripojeni do zasuvky se sam nezapne. musite na tom nejvetsim konektoru uzemnit zelenej drat(propuijit z cernym). pak naskoci. to je velika nevyhoda. musi se totiz prvne pichnout do zasuvky az pak propojit cernej a zelenej. u tohoto zdroje vetsinou odejdou soucastky starim...
tyto zdroje nejsou opravdu 100% bezpecne. je moznost urazu... hlavne kdyz se v nich nekdo nezkuseny vrtal...
laboratorni zdroj: to je zdroj bezpecny jako ty na kolejiste... je propracovanejsi. neni to jen travo mustek a kondik. ma to plynulou regulaci proudu a napeti, konstruovan na trrvale zatizeni, jeste si myslim ze musi byt i bezpecnejsi... kdyz se treba vrtam v zapojeni co mam jen tak na stole, 90% nje odizolovano a merim, zkousim otepleni soucastek... tady se na to saha furt, kdesto u kolejiste... kolikat sahate na koleje?
ja jsem jednou delal kolejiste a dite mi prislo s moryma rukama a polozilo moklrej prst prez kolej kdyz byla pod trakcnim napajenim tak 8-10V. a to bylo: "me to kmoplo" a to vim ze sem to napajel autobaterlkou brez trakcni regulator abych si zajezdil kdyz opravuju spis upravuju trafa...
PS: dite nepozna totiz opravdovy kopanec...
milan222
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 01 lis, 2009 8:05 pm
Bydliště: trutnov

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod yurax » čtv 05 srp, 2010 8:29 am

milan222 píše:takze k PC zdroji. nikdo tu nezminoival deleni zdroju...
AT zdroj: to je ten starsi typ, kvalitnejsi (driv to nedelala china) ale ma hodne nevyhod. zaprve neni blbuvzdorny takze nema ochranu proti zkratu. kdyz ho vyskratujete, tak se v lepsim pripade jen vypne, stredni je ze se prepali pojistka (ojedinele) a ten nejhorsi a zaroven nejcastejsi : vybuchne koncovy tranzistor, veme sebou druhej, nasledky trvaleho pruchodu proudu se vodpali diody a vybuchnou kondiky. ale to je jen to co by se mohlo stat. vetsinou to hned po trandikach vyrazi jistic nebo tranzistor se uplne prepali (doslova bouchne, uleti mu vyvod a tim padem se nic nedeje) piokud se zacne skvarit trafo tak se muze narusit izolace mezi primarem a sekundarem a nastat jev faze na vystupu. ale ten nemusi trvat vecne. u kvalitnejsich zdroju je totiz spojena kostra se vsemi cernymy draty. tento zdroj pozname ze z nej vede kabel a na nem je sitovy vgypinac.


Tak to asi neni takova ne-cinska kvalita, kdyz pojistka prezije a komplet vyhori elektronika :P Co se mi hlavne na AT libi, ze maji normalni vypinac a ne spousteci tlacitko.
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod milan222 » čtv 05 srp, 2010 9:48 am

[quote][/quote]Tak to asi neni takova ne-cinska kvalita, kdyz pojistka prezije a komplet vyhori elektronika :P Co se mi hlavne na AT libi, ze maji normalni vypinac a ne spousteci tlacitko.[quote]
ja se nikdy s vyhorenou pojistkou nezetkal... ona je tam pojistka 6A... to je neakych 1200W (priblizne) na zdroj 450W.
jo ja do ATX montuji normalni vypinac aby se dal bypnout... ten v pohotovostnim stavu dokaze fest zakroutit elektromnerem... treba kdyz kolejiste s ATXb ponechate na pul roku v pohotovostnim stavu, tak pak vyplitva takovej zmetek par kilovat hodin... no treba i par stovek... zalezi na typu. kdyby se k ATX pridelal trojpolohovej prepinac s 1. vyp, druha zapne sit a treti ukostri zelenej a spusti zdroj...
milan222
 
Příspěvky: 59
Registrován: ned 01 lis, 2009 8:05 pm
Bydliště: trutnov

Re: levné zdroje z PC a pod.

Příspěvekod yurax » čtv 05 srp, 2010 10:35 am

milan222 píše:Tak to asi neni takova ne-cinska kvalita, kdyz pojistka prezije a komplet vyhori elektronika :P Co se mi hlavne na AT libi, ze maji normalni vypinac a ne spousteci tlacitko
ja se nikdy s vyhorenou pojistkou nezetkal... ona je tam pojistka 6A... to je neakych 1200W (priblizne) na zdroj 450W.
jo ja do ATX montuji normalni vypinac aby se dal bypnout... ten v pohotovostnim stavu dokaze fest zakroutit elektromnerem... treba kdyz kolejiste s ATXb ponechate na pul roku v pohotovostnim stavu, tak pak vyplitva takovej zmetek par kilovat hodin... no treba i par stovek... zalezi na typu. kdyby se k ATX pridelal trojpolohovej prepinac s 1. vyp, druha zapne sit a treti ukostri zelenej a spusti zdroj...


Tohle mne netrapi, jednak kolejiste radsi vypnout i ze stekru a druhak maji ATX vzadu kolebku a i PC na noc vypnu jeste tou kolebkou, pri hrozbe bourek vytahnu i kabel. Slo mi o to, ze vymontovany AT zdroj uz jde bez uprav pouzit s stavajicim torzem tlacitka :lol: zatimco do ATX se musi tlacitko vmontovat, drobnustka, ale otrava.
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron