Programátor PIC

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Myšpulín » úte 22 úno, 2011 6:36 pm

Pro naprogramování těch několika málo PICů, co budu potřebovat, jsem si po jistém problémovém "seriovém" programátoru postavil tento "paralelní" z toho, co leželo v šupleti a zatím bez problémů.
http:/ /www.bezstarosti.cz/elec/picprog_7405/picprog_7405.htm (nutno odstranit mezeru mezi lomítky)
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

HEX

Příspěvekod Berny » pon 16 led, 2012 11:38 am

Dobrý den,
jak je to s dostupností souborů *.hex? K některým komponentům (např. GenHSI) je totiž stáhnout lze, zato u jiných (např. S88) jsem je neviděl. Děkuji.
H0 DCC contemporary PNWR
Uživatelský avatar
Berny
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 04 led, 2012 12:33 pm
Bydliště: Brno

Re: Programátor PIC

Příspěvekod fulda » pon 16 led, 2012 12:27 pm

he he, kam ho do S88 chceš nahrát? není tam žádnej programovatelnej obvod. (pokud nemyslíš tenhle k tomu hex mám)
Jinak já jich mám většinu jako náhodou u sebe :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 07 led, 2016 7:33 am

Ahoj, potřeboval bych prosím poradit. Programuji PIC přes USB/RS232 IC prog a píše mi to Verify failed at adress 0000h! Program je z dcckoleje, tak by měl být správný, programátor je samodomo a taky by měl být bez chyby. Od strejdy google jsem se akorát dozvěděl, že je to oblíbený problém a řešení v oněch diskuzích jsem nenašel... Děkuji
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Programátor PIC

Příspěvekod belgarat » čtv 07 led, 2016 8:09 am

Jsi si jisty, ze je ten PIC (kus) v poradku ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Programátor PIC

Příspěvekod fulda » čtv 07 led, 2016 8:31 am

klasická chyba; odpovím ti otázkou: čím napájíš ten programátor?

Abych to přiblížil - PIC používá takzvané HV (High Voltage) programování, které se vyznačuje tím, že na pinu Vpp vzroste napětí tuším nad 12,5V (detail si najdi v katalogu).
Takové ty běžné RS232 programátory jsou založené na tom, že na sériovém portu je logická 0= +12V a logická 1= -12V, takže se jim povede si nakmitat kolem 13-17V (podle konstrukce) a to jim stačí.
Nicméně norma pro RS232 říká, že ty napětí jsou v rozsahu -3 až -12V pro jedničku a +3 až +12V pro nulu, takže ty levné převodníky USB-RS232 používají jednoduchou nábojovou pumpu, kterou si z USB napájení +5V vygenerují nějakých -5V a tím pádem mají pracovní napětí v mezích normy pro RS232 a tak na to kašlou, jenže z rozdílu +5 a -5V se celkem těžko vygeneruje potřebných 12V, takže pokud nedodáváš odněkud z venku napětí větší než 13V a nebo nemáš ve svém programovadle cívku, tak to celkem určitě nemá šanci fungovat.
Modernější programátory typu PICkit2 nebo PICkit3 v sobě obsahují všelijaké varianty na step-up měnič, kterým si to napětí vytvoří. Vzhledem k tomu, že není potřeba prakticky žádný proud, tak je jedno, v jaké kvalitě ten step-up mají. Proto také vždy obsahují nějakou alespoň minimální cívku, nebo větší kondenzátor pro nábojovou pumpu.

Jo a taky se divím, proč jsi se nezeptal na dcckolejích? :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Programátor PIC

Příspěvekod sidlo » čtv 07 led, 2016 10:39 am

Budeme se i u ostatních výrobců také ptát

Jo a taky se divím, proč jsi se nezeptal na ...?

... Lenz
... Digitrax
... Roco
... Fleischman
... Markli
... Littfinski
... MTB
... STE
...

:?:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 07 led, 2016 3:48 pm

Děkuji vážení, takže:
belgarat: PIC je nový, jen párkrát smazaný, to totiž jde. Mohu ho snad odpálím tím, nedostatečním nábojem?
Fulda: ad. dcckol. nemám problém s sw, ale spíše hw. Obávám se, že by mi asi taky pořádně neporadili. Oni taky přebírají.
ad. volty o tom problému vím, ale oni tvrdili, že jim to takhle funguje (belza, dcck...) a také jsem to zkusil jak na PC, tak NTB se stejným výsledkem. Na ntu je spousta konstrukcí bez přídavného zdroje...
A proč jsem nešel do pickit aspoň klonu? Že by peníze? V elektronice už se taky nebastlí, jako v modelařině, už se nemodelaří? Asi jsem inu zaspal dobu, leč děkuji Vám.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Myšpulín » čtv 07 led, 2016 5:57 pm

Pokud jsi schopen něco doma zbastlit, tak zbastli toto: http://bezstarosti.cz/elec/picprog_7405/picprog_7405.htm. Součástky za pár šupů, zdroj od šikmookých. Chodí bez problémů.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 07 led, 2016 8:03 pm

Děkuji pane
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Programátor PIC

Příspěvekod fulda » pát 08 led, 2016 8:18 am

Vladimír_B píše:ad. volty o tom problému vím, ale oni tvrdili, že jim to takhle funguje (belza, dcck...)
Tak když jim to funguje, tak proč to nefunguje tolika dalším? To je odpověď která má jistě pro lidi v okolí cenu zlata a rozhodně by mne utvrdila v tom, že chci používat takové konstrukce.
Taká občas používám RCD prog, kterej je podobného charakteru, ale když se mne někdo zeptá co má použít, tak mu ho rozhodně nedoporučím. (teda krom třeba Martina, kterej je dost znalej a taky si ho oživil a naprogramoval s ním spoustu obvodů)

Vladimír_B píše: a také jsem to zkusil jak na PC, tak NTB se stejným výsledkem. Na ntu je spousta konstrukcí bez přídavného zdroje...
To docela určitě je, ale pravděpodobně nejsou určené pro každého. Pokud nevíte jaké mají podmínky fungování, není dobré je stavět. Na netu je také spoustu informací od lidí, kterým nefungují.
Smiřte se s tím, že pokud nemáte znalosti a schopnosti, tak se nemůžete do některých věcí pouštět.

Vladimír_B píše:A proč jsem nešel do pickit aspoň klonu? Že by peníze?
Na to řeknu přesně dva názory:
1) pouštět se do koníčka na kterého nemám peníze je podle mého názoru exemplární důkaz ekonomické negramotnosti.
2) PicKIT je open hardware, lze si jej postavit doma svépomocí, stavba těch jednodušších nepřesáhne 200,- Kč, ty levnější vyráběné strojem a zabalené ve škatuli stojí 400,- včetně poštovného. IMHO je to pro člověka, který si vybral jednoho z nejdražších koníčků opravdu velká a nedosažitelná částka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Vladimír_B » pát 08 led, 2016 11:38 am

doplňuji: peníze, čas, povrchní přístup, lehkomyslnost ...
pokud nemáte znalosti a schopnosti, tak se nemůžete do některých věcí pouštět to bych taky mohl skončit u odporového děliče, polovodiče, to je věda... nebo na větvi :D
Pickity jsem viděl od necelého Palackého a přišlo mi zbytečné (vztaženo již obecně) pokoušet se o stavbu převodníku USB/RS232, když to není nutné. Tak jsem zvolil (pro mě) střední cestu...
Nejdražší koníček může být v podstatě každý a přišla mi taková investice zbytečná pro v podstatě nahrání několika kusů za rok, jestli vůbec...
Děkuji za zajímavý příspěvek.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Ferda » pát 08 led, 2016 11:48 am

Vladimír_B píše:... přišla mi taková investice zbytečná pro v podstatě nahrání několika kusů za rok, jestli vůbec...

Pro pár kusů za rok je lépe najít ochotného kamaráda. Poku to nebereš jako studijní projekt (můj případ), ale za studium se bohužel většinou platí.
Jinak má Fulda s tou cenou docela pravdu. Jen pokud chceš i zif patici, tak se to o 100,- až 200,- prodraží.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Programátor PIC

Příspěvekod Barťas » pát 08 led, 2016 12:13 pm

Pro nahrání nekolika kusů za rok používám PIC Programmer K 150 za cenu cca 4 piv. Zatím mi těch pár kousků 628, 648, 629 naprogramoval bez problémů.
Barťas
 
Příspěvky: 43
Registrován: pát 04 led, 2008 6:49 pm
Bydliště: Praha

Re: Programátor PIC

Příspěvekod fulda » pát 08 led, 2016 12:47 pm

Je to už hodně mimo téma, ale pickit nepoužívá převodník USB-RS232, je to přímo USB zařízení Class 3 (HID).
Ferda - Jak jsem napsal, ty nejlevnější... jasně že se dá cena zvětšovat se zvětšováním komfortu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků