optospínače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

optospínače

Příspěvekod Tomáš » pát 02 led, 2009 9:27 pm

mluvil jsem teď nedávno s jedním člověkem co taky dělal kolejiště,a při debatě o všem možným jsme se dostali k debatě o spínacích úsecích.Já jsem mluvil o tom použití těch jazýčkových kontaktů.Kolega mi ale tvrdil že použití fotosoučástek je určitě jednodušší a taky spolehlivější.Bohužel jsem tmtu tak nějak moc nerozuměl.Jediný co jsem pochopil je to že se koupí cosi jako leddioda co dává světlo a fotodioda co světlo přijímá,na spodek lokomotivy se přilepí reflexní ploška (např.alobal).No a když se paprsek přenese na snímač zařízení začne pracovat.Bohužel o tom opravdu moc nevím,sice jsem na netu něco našel ale opravdu jsem z toho pořád stejně blbej.Mohl by mi to tu někdo vysvětlit jak to teda pracuje a co vše je k tomu potřeba.Protože pokud by to bylo opravdu tak spolehlivý jak mluvil asi bych se na ty jazýčkový kontakty vyprdl.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod kvasha » pát 02 led, 2009 10:16 pm

dovolím si poslat tento odkaz:

http://www.volny.cz/mtbbus/basic/infra1.htm

článek není můj, tak autor snad promine .... ale je to tady docela dobře popsáno ...
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Jenda » pát 02 led, 2009 10:17 pm

chystám se použít na kolejišti tyto optické snímače: http://www.volny.cz/mtbbus/basic/infra1.htm koupil jsem plošňáky a naprogramované procesory přímo od p. Báni, sice jsem je již osadil ale praktické zkoušky jsem ještě nedělal.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod Tomáš » sob 03 led, 2009 4:31 pm

takže jestli jsem to dobře pochopil tak se to prodává už jako celek.tzn. LED + Fotodioda + ten řídící prvek kterým se to napájí a z něj se řídí spínané obvody? :?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 03 led, 2009 4:45 pm

Tomáš píše:takže jestli jsem to dobře pochopil tak se to prodává už jako celek.tzn. LED + Fotodioda + ten řídící prvek kterým se to napájí a z něj se řídí spínané obvody? :?

Jsou sice obvody kde jsou infra dioda a fototranzistor integrovány do jednoho pouzdra, ale Víťova schemata a návod je pro samostatné součástky.
Naposledy upravil Zdenek Valter dne sob 03 led, 2009 7:22 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Martin HO » sob 03 led, 2009 6:57 pm

Tomáš píše:takže jestli jsem to dobře pochopil tak se to prodává už jako celek.tzn. LED + Fotodioda + ten řídící prvek kterým se to napájí a z něj se řídí spínané obvody? :?


Na burze se to prodává i hotové (cena kolem cca 800,- Kč, pokud se dobře pamatuji).

Elektronika, 3 nebo 4 snímače, zvuk ...
Martin HO
 

Příspěvekod Sandy » sob 03 led, 2009 8:56 pm

Martin HO píše:
Tomáš píše:takže jestli jsem to dobře pochopil tak se to prodává už jako celek.tzn. LED + Fotodioda + ten řídící prvek kterým se to napájí a z něj se řídí spínané obvody? :?


Na burze se to prodává i hotové (cena kolem cca 800,- Kč, pokud se dobře pamatuji).

Elektronika, 3 nebo 4 snímače, zvuk ...

Provozuji (koupené) světelné přejezdové zařízení (s blikající bílou) a vůbec se to nedá srovnávat s "kolejově kontaktní" klasikou. Návštěvy učurávají a myslí si, že jsem šaman :lol: . A to všem zdůrazňuji, že jsem to jen namontoval.
Mám i modul na ovládání dalších zařízení, ale zatím jsem ho nepoužil.
Mnoho výhod: nezáleží na délce soupravy, snadné uvedení do původního stavu atd......
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Jarda » sob 03 led, 2009 9:22 pm

Optosnímače pro modelovou železnici úspěšně navrh můj kamarád a kolega z klubu Železničních modelářů Pečky Miloš Zajíc.

Informace o Optosnímači a dalších elektronických modulech pro železniční modeláře jsou dostupné na http://www.zajic.cz/zeleznice/zeleznice.htm

Optosnímače dle návrhu Miloše Zajíce prodává Martin Dvořáček z ES Pečky www.es-pecky.cz

Osobně jsem Optosnímače testoval a fungují naprosto spolehlivě. Není nutné na vozidla cokoliv lepit (odrazové zrcátka, folie)
Snímač lze použít s modulem DCC zpětného hlášení Lenz LR101, nelze však kombinovat na jednom LR101 moduly LB101 (proudové obsazení úseku) a Optosnímače. Vždy je nutné použít zvláštní LR101 pro LB101 a zvláštní LR101 pro Optické snímače.

Cena za hotový modul je dle mého názoru lidová :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod Tomáš » ned 04 led, 2009 9:08 am

Takže zařízení které se jmenuje na stránkách ES Pečky OPTOSPÍNAČ lze využít jako kolejový kontakt? tzn nahradí svojí funkcí např.jazýčkové kontakty? Mezi pražce se tedy nainstalují ty dvě LED z plošňáku,které se starají o kontakt.K tomuto plošňáku se pak dá vedle napájení připojit i např.relátko které řídí další funkce?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod kvasha » ned 04 led, 2009 10:00 am

Tomáš píše:Takže zařízení které se jmenuje na stránkách ES Pečky OPTOSPÍNAČ lze využít jako kolejový kontakt? tzn nahradí svojí funkcí např.jazýčkové kontakty? Mezi pražce se tedy nainstalují ty dvě LED z plošňáku,které se starají o kontakt.K tomuto plošňáku se pak dá vedle napájení připojit i např.relátko které řídí další funkce?


přesně tak
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Jarda » ned 04 led, 2009 3:27 pm

Takhle vypadá Optosnímač instalovaný do kolejiva Fleischmann Profi s podložím

Obrázek

Obrázek

Modul (vysílací infračervenou diodu) stačí zakápnout vteřinovým lepidlem k podloží kolejí (do desky).
Tištěný spoj je ev. množné ohnout o 90 stupňů pro svislé umístění
:wink: :wink:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Použití optosnímače v analogu

Příspěvekod Mirek Moc » pon 05 led, 2009 1:14 pm

Mám dotaz na elektro odborníky.
Je opravdu možné použít optosnímače i zapojeních pro analog?
Například, jak by šel nahradit kontakt "K" v připojeném obrázku optosnímačem?
Obrázek
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Příspěvekod Jarda » pon 05 led, 2009 9:29 pm

Optosnímač je samozřejmě možné použít jako (rozhodně spolehlivější) náhradu kolejového kontaktu.

Optosnímač se doplní o pomocné jazýčkové rele na 5V s odběrem cca 10-20 mA (například typ RELSIA05-500 z GM elektronic) a tím se nahradí spínací kolejový kontakt. :lol: :lol:

Zapojení:
Pomocné rele se připojí mezi +5V napájecího zdroje a výstup Optosnímače. Kontakt pomocného rele se připojí jedním vývodem místo stávajícího kolejového kontaktu (na obrázku výše zelený vývod „K“ a druhým vývodem se připojí přímo na výstup střídavého trafa. (na obrázku výše vývod kterým jsou propojena trafa).

Funkce:
Vlak zastíní Optosnímač, ten sepne pomocní rele (přizemní cívku pomocného rele). Tím dojde ke stejnému stavu, jako když kolečko vlaku sepne kolejový kontakt.

Další možností je použití elektronického rele například z dílny stejného autora jako zmiňovaný optosnímač, potom není nutné pomocné jazýčkové rele používat.

Ovšem v každém případě je nutné zajistit zdroj "kvalitního" stejnosměrného stabilizovaného napětí 5V (jsou dostupné například v GM) pro napájení Optosnímače a pomocného jazýčkového rele. :shock: :shock:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod pudl » pon 05 led, 2009 11:00 pm

A šel by použít třeba zdroj z PC?
pudl
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 17 úno, 2008 1:06 pm
Bydliště: Mladá Boleslav-Dobrovice

Příspěvekod vvitty » úte 06 led, 2009 12:24 am

zdroj z PC lze povazovat za slusny (a levny) zdroj 5V :)

je potreba dat pozor, ze mnoho zdroju pro to, aby se vubec rozebehlo vyzaduji alespon minimalni zatez na 5V. Naprazdno nebezi...

a druha informace, pokud budete chtit pouzivat i ostatni vetve zdroje, napr. pro +-12V, tak jedine zpetnou vazbou regulovane napeti je 5V, a ostatni vetve jsou od nej odvozeny. Takze pokud se zmeni zatez na 5V vystupu, muze se zmenit i napeti na ostatnich vetvich...

no a posledni informace, zdroj z PC narozdil od k vlackum urcenych napajecu NELZE (!) povazovat za bezpecny zdroj maleho napeti.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků