optospínače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod Jarda » úte 06 led, 2009 8:49 am

Pro napájení Optosnímačů je vhodnější, než zdroj z PC, použít například zdroj 5V/2A Z GM Elektronic s označením MW0520SZ1 ( http://www.gme.cz/cz/index.php?page=sea ... 0SZ&w=1111 ) nebo jiný obdobný dle předpokládaného odběru a počtu napájených dalších zařízení........ :lol: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod pudl » úte 06 led, 2009 8:15 pm

Ptám se proto,že se chystám napájení kolejiště analog. zdrojem z PC a pulzními regulátory a nechce se mi pořizovat další zdroj.Kolejiště nebude zese tak velký.
pudl
 
Příspěvky: 33
Registrován: ned 17 úno, 2008 1:06 pm
Bydliště: Mladá Boleslav-Dobrovice

Příspěvekod Jarda » úte 06 led, 2009 8:30 pm

Analogový zdroj z PC ????????? :shock: :shock: :shock:

Jinak AT zdroj z PC by měl jít snad použít, ovšem já osobně to nedoporučuji. Rozhodnutí (a odpovědnost) je samozřejmě na provozovateli. Jinak platí, co je uvedeno v příspěvku od vvitty, PC zdroj NENÍ zdrojem bezpečného malého napětí, jako například trafo, nebo zdroj 5V dle výše. :!: :!:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod Miloš_P » úte 06 led, 2009 11:42 pm

PC zdroj NENÍ zdrojem bezpečného malého napětí, jako například trafo, nebo zdroj 5V dle výše. :!: :!:

Můžeš to nějak blíž vysvětlit, 12V a 5V se mi zdá bezpečné :?:
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod vvitty » stř 07 led, 2009 11:25 am

2Jarda: zde zminovany spinany zdroj z GME je na tom uplne stejne, jako ten pocitacovy zdroj, alespon z hlediska toho jestli jej lze povazovat za bezpecny zdroj maleho napeti.

Ad AT zdroj - jde pouzit nejen AT zdroje, kterych se vsude vali tuny, ale i ATX zdroje, neni v tom valny rozdil. Snad jen ze kdyz ATX zdroj, tak takovy, ktery ma skutecny sitovy vypinac vzadu na skrini.

2Milos_P: Doporucuji si nastudovat, jake predpisy plati pro elektricka zarizeni, zejmena pro ochranu pred urazem elektrickym proudem.
Jeden ze zpusobu ochrany, ktery se pouziva je ochrana malym napetim (podle prostor, kde je zarizeni umisteno, atd...) se pouziva 12/24/50 V pro stridava a 24/60/100 pro stejnosmerna napeti. Az potud to zdroj z PC v podstate splnuje, alespon do te doby, dokud se u nej neprojevi nejaka porucha.
Zakladni princip teto ochrany totiz je, ze se na vystupu nesmi objevit napeti vyssi ani v pripade poruchy napajece. PC zdroj, jako spinany zdroj bez oddelovaciho transformatoru, ci jineho bezpecneho oddeleni od site, tohle proste nesplnuje. Sice to neni zrovna typicka zavada, ale muze se stat, ze se minimalne kratkodobe na vystupu objevi sitove napeti. V pripade se toho zas tak moc nestane, pouze si koupite nove, ale u zeleznice, kde zrovna nekdo muze mit ruce na kolejich...
Tech problemu se tam muze objevit i vic.

Proste pouzit to jde, nicmene je treba si uvedomit jista technicka i pravni rizika takoveho postupu, coz uz je na kazdem soudruhovi 8)

Z pravniho hlediska, pokud pouzijete zdroj, ktery neni vyrobcem urcen pro pouziti v modelove zeleznici nebo jinych hrackach, ev. vyroben jako zdroj maleho bezpecneho napeti, mel byste mit prislusnou elektrotechnickou kvalifikaci dle Vyhl. 50/78 Sb, alespon na urovni par. 5, abyste vubec mohl na kolejisti pracovat pod napetim (vc. tech 5-12V), stejne jako kdokoliv dalsi, kdo bude mit sanci se dotknout koleji nebo jinych napajenych vodicu.
Ono v podstate o nic nejde, nikdo bezne nebude chodit Vas kontrolovat atd, alespon do te doby, nez dojde k nejakemu prusvihu, jako treba urazu sousedovic ditete elektrickym proudem. Potom je to ale o to horsi.
Naposledy upravil vvitty dne stř 07 led, 2009 12:56 pm, celkově upraveno 1
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 07 led, 2009 12:34 pm

vvitty píše:2Jarda: zde zminovany spinany zdroj z GME je na tom uplne stejne, jako ten pocitacovy zdroj, alespon z hlediska toho jestli jej lze povazovat za bezpecny zdroj maleho napeti.

Ad AT zdroj - jde pouzit nejen AT zdroje, kterych se vsude vali tuny, ale i ATX zdroje, neni v tom valny rozdil. Snad jen ze kdyz ATX zdroj, tak takovy, ktery ma skutecny sitovy vypinac vzadu na skrini.

2Milos_P: Doporucuji si nastudovat, jake predpisy plati pro elektricka zarizeni, zejmena pro ochranu pred urazem elektrickym proudem.
Jeden ze zpusobu ochrany, ktery se pouziva je ochrana malym napetim (podle prostor, kde je zarizeni umisteno, atd...) se pouziva 12/24/50 V pro stridava a 24/60/100 pro stejnosmerna napeti. Az potud to zdroj z PC v podstate splnuje, alespon do te doby, dokud se u nej neprojevi nejaka porucha.
Zakladni princip teto ochrany totiz je, ze se na vystupu nesmi objevit napeti vyssi ani v pripade poruchy napajece. PC zdroj, jako spinany zdroj bez transformatoru ci jineho oddeleni od site, tohle proste nesplnuje. Sice to neni zrovna typicka zavada, ale muze se stat, ze se minimalne kratkodobe na vystupu objevi sitove napeti. V pripade se toho zas tak moc nestane, pouze si koupite nove, ale u zeleznice, kde zrovna nekdo muze mit ruce na kolejich...
Tech problemu se tam muze objevit i vic.

Proste pouzit to jde, nicmene je treba si uvedomit jista technicka i pravni rizika takoveho postupu, coz uz je na kazdem soudruhovi 8)

Z pravniho hlediska, pokud pouzijete zdroj, ktery neni vyrobcem urcen pro pouziti v modelove zeleznici nebo jinych hrackach, ev. vyroben jako zdroj maleho bezpecneho napeti, mel byste mit prislusnou elektrotechnickou kvalifikaci dle Vyhl. 50/78 Sb, alespon na urovni par. 5, abyste vubec mohl na kolejisti pracovat pod napetim (vc. tech 5-12V), stejne jako kdokoliv dalsi, kdo bude mit sanci se dotknout koleji nebo jinych napajenych vodicu.
Ono v podstate o nic nejde, nikdo bezne nebude chodit Vas kontrolovat atd, alespon do te doby, nez dojde k nejakemu prusvihu, jako treba urazu sousedovic ditete elektrickym proudem. Potom je to ale o to horsi.


Tak trochu nesouhlasím - ve spínaných zdrojích transformátor zpravidla je, ale díky vysoké frekvenci může být několikanásobně menší. Tedy z hlediska odělení galvanického a ojevení se vyššího napětí může být podmíka splněna i u spínaných zdrojů dp PC.

K těm bezpečným zdrojům pro hračky bylo snad kdysi určeno normou (tohle bych ale nechal na znalce norem), že by to měl být zdroj druhé třídy se zvýšenou izolací.
(Tohle mám v podvědomí (cca 70 léta minulého století ;-))
Tohle bohužel zdroje do PC nesplňují jsou to obecně předměty třídy první - jsou v kovové pixle

Souhlasím však s Vitty v tom, že je to i problém právní. Pokud to co on popisuje se stane vám a jste náhodou osoba se zvýšenou kvalifikací a dosáhnete na paragraf 6 vyhlášky 50 máte peška a hrozí vám v lepším případě podmínka !!

V tomhle se prosím zamyslete, že nejde ani tak o ty soudy ale o ZDRAVÍ VAŠE, VAŠICH BLÍZKÝCH I PŘÁTEL !!
Proto prosím zde nehledejte úspory, ale PŘEDEVŠÍM BEZPEČNÁ ŘEŠENÍ !!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod vvitty » stř 07 led, 2009 1:47 pm

2Zdenek: vloudila se mi do textu drobna chybka, melo tam byt oddelovaci transformator, ev. ochranny transformator.
Klasicky transformator v PC zdroji samozrejme je, ale vinuti jsou navinuta pres sebe a v pripade problemu s izolaci vodicu ve vinuti je tu prostor pro primou cestu na sit. Takto provedeny transformator je pro hracky nepripustny.

Pocitacovy zdroj spada do kategorie I., tj. zarizeni, ktere je chraneno uzemnenim krytu jeho pripojenim k ochrannemu vodici. Jednou z podminek pro pouziti v hrackach ale je aby zdroj vyhovoval definici SELV, pricemz samotna definice nepripousti jakekoliv vodive spojeni zivych casti (casti pod napetim) k zemi. (Spotrebice 1. tridy se vyznacuji 3 kolikovou zastrckou.)
To je duvod, proc jsou zdroje k hrackam spotrebice tridy II., kdy je ochrana resena dvojitou izolaci - vse vodive je zalito do plastu, gumy ci jine izolace. Predpoklada se, ze diky tomu si uzivatel nesahne na zivou cast (radia, budiky, ... ).
Ani tohle samo o sobe pro masinky nestaci, protoze koleje jsou vodive, pristupne a pod napetim. Proto je tedy nutna jeste dalsi uroven ochran, jako vlastni mechanicke provedeni transformatoru apod.
Takova zarizeni musi splnovat pomerne prisna kriteria, projit statni zkusebnou atd.

Mimochodem, tohle je pouze cast cele problematiky, ktera se poji ke zdravi.
Druhou casti jsou veci typu vyzarovani ruseni do okoli - pokud jakekoliv Vami pouzivane, ci dokonce prodavane zarizeni bude vyzarovat vice, nez jsou povolene limity, muzete si zadelat na problemy. Nejvice viditelne (a nejsnadneji identifikovatelne pro laika) jsou problemy s rusenim TV/rozhlasu, ale spektrum je podstatne sirsi. Pokud nekdo z rusenych uzivatelu problem ohlasi, a CTU zameri problem nekde u Vaseho kolejiste, mate dost drahy problem. Na internetu se vyskytuje spousta ruznych zapojeni, desticek, ... ruzne procesorem osazene dekodery, ovladace atd., ktere nikdy nikdo neomeril. Urcite se mezi nimi najde dost takovych, ktere by neprosly certifikaci, a bohuzel i nejake takove, ktere vykazuji zavazne problemy.

Ale to uz jsme detaily davno prekrocili zamereni tohoto fora, a uzivatelum kteri nemaji prislusne znalosti/kvalifikaci to uz moc nerekne, ti co ji maji zase vedi, kde po informacich patrat.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Miloš_P » stř 07 led, 2009 9:22 pm

vvitty: Díky moc za vyčerpávající výklad, o těhle věcech jsem něco spíš jen tušil. Je dobré to vědět, zvlášť v případě, kdy se jedná např. o klubové kolejiště apod.
Tak mě napadá, nakolik splňují tyhle přísné bezpečnostní normy přes 30 let staré "zpuchřelé" FZ1 od PIKA. Když jsem se podíval dovnitř, polilo mě horko a radši jsem začal používat zdroj z PC, který je vybaven moderními ochranými obvody proti přetížení, zkratu, hlídá úrovně výstupních napětí a při problému se automaticky vypíná.
Naposledy upravil Miloš_P dne stř 07 led, 2009 11:41 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 07 led, 2009 10:32 pm

Miloš_P píše:vvitty: Díky moc za vyčerpávající výklad, o těhle věcech jsem něco spíš jen tušil. Je dobré to vědět, zvlášť v případě, kdy se jedná např. o klubové kolejiště apod.
Tak mě napadá, nakolik splňují tyhle přísné bezpečnostní normy přes 30 let staré "spuchřelé" FZ1 od PIKA. Když jsem se podíval dovnitř, polilo mě horko a radši jsem začal používat zdroj z PC, který je vybaven moderními ochranými obvody proti přetížení, zkratu, hlídá úrovně výstupních napětí a při problému se automaticky vypíná.


No konstrukčně v těch dobách tuto podmínku FZ1 splňovaly. Otázka jak dnes.
Jakou mají izolační pevnost a zda vyhoví se pochopitelně dá i změřit.
Nicméně konstrukce těhle traf je taková, že na nich snad může zpuchřet jen ta přívodní šňůra, a ta se dá vyměnit. Jinak pokud byly trafa v suchu tak zpravidla fingují dodnes. Na mnoha z nich odešel jen selenový usměrňovač a ten se dá v poho nahradit můstkem.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod vvitty » stř 07 led, 2009 10:59 pm

Ono by se to spravne melo pravidelne merit.

Firmy a organizace tuto povinnost maji dle zakona, napriklad na privodni snury, izolacni pevnost atp je to kazdy rok ci dva, ted nevim, o to se staraji jini :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Zdroj z PC

Příspěvekod michal_n_cz » sob 10 led, 2009 4:12 am

vvitty píše:zdroj z PC lze povazovat za slusny (a levny) zdroj 5V :)

je potreba dat pozor, ze mnoho zdroju pro to, aby se vubec rozebehlo vyzaduji alespon minimalni zatez na 5V. Naprazdno nebezi...

a druha informace, pokud budete chtit pouzivat i ostatni vetve zdroje, napr. pro +-12V, tak jedine zpetnou vazbou regulovane napeti je 5V, a ostatni vetve jsou od nej odvozeny. Takze pokud se zmeni zatez na 5V vystupu, muze se zmenit i napeti na ostatnich vetvich...

no a posledni informace, zdroj z PC narozdil od k vlackum urcenych napajecu NELZE (!) povazovat za bezpecny zdroj maleho napeti.


No já bych zdroj z PC taky laikům moc nedoporučoval. Přesně jak píše vvitty zdroj nabíhá postupně i ten ze stareho PC co má vypínač naprázdo dává jen 5V a ty ostatní napětí naběhnou až se zatíží tato 5V větev a to relativně velkým proudem - může se to lišit ale co jsem zkoušel tak 5V se muselo zatížit proudem přes 1A - měl jsem tám pár paraletně zapojených odporů, pak naběhly i ty další např. 12V - napájel jsem s tím i autorádio - ale byla to nouzovka. Zároveň pokud chci naplno zatížit tu 12V větev, tak je třeba ještě víc zatížit tu 5V - musí tam být nějaký poměr těch proudů.
Takže výše doporučený zdroj z GME je naprosto ideální řešení pro laika co nechce nic bastlit.
Jinak alternativně lze použít prakticky i jiný adaptér se stabilizovaným výstupem 5V - ty optočidla žerou 00 nic.
Pokud někdo trochu hoví elektronice - dá se jednoduše ubastlit za pár kaček stabilizovaný zdroj - 7805 + plus pár součástek. Ten napájet běžným trafem k modelové železnici - můžu nakreslit nějaké schéma když bude zájem.

Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod kvasha » čtv 09 črc, 2009 4:21 pm

Jarda píše:Optosnímače pro modelovou železnici úspěšně navrh můj kamarád a kolega z klubu Železničních modelářů Pečky Miloš Zajíc.

Informace o Optosnímači a dalších elektronických modulech pro železniční modeláře jsou dostupné na http://www.zajic.cz/zeleznice/zeleznice.htm

Optosnímače dle návrhu Miloše Zajíce prodává Martin Dvořáček z ES Pečky www.es-pecky.cz

Osobně jsem Optosnímače testoval a fungují naprosto spolehlivě. Není nutné na vozidla cokoliv lepit (odrazové zrcátka, folie)
Snímač lze použít s modulem DCC zpětného hlášení Lenz LR101, nelze však kombinovat na jednom LR101 moduly LB101 (proudové obsazení úseku) a Optosnímače. Vždy je nutné použít zvláštní LR101 pro LB101 a zvláštní LR101 pro Optické snímače.

Cena za hotový modul je dle mého názoru lidová :lol: :lol:


ahoj, tak jsem chtěl moduly optoprvku také otestovat a myslel jsem si, po instalaci klasických jazýčkových kontaktů, že to bude pohodička, ale ono ejhle. Ať zapojuji výstupy optoprvku do LR101 jak zapojuji, všechny možné kombinace, stále se mi kontakt hlásí jako neustále obsazený?!?! Prosím, je někdo schopen popsat (načrtnou) jak zapojit výstupy z optoprvku (GND, výstup, +5V) a LR 101 (T a číslo). ?!?! Na LR101 mám jen tenhle jeden optoprvek. Předem díky..
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Jarda » pát 31 črc, 2009 9:42 pm

Tak jsem konečně namaloval (tedy požádal jsem autora optosnímače aby to udělal za mne :lol: ) nákres zapojení, jak zapojit optosnímače o kterých jsem psal v tomto vlákně.

Obrázek :wink: :wink:
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Příspěvekod kvasha » sob 01 srp, 2009 11:12 am

super, díky moc.
evidentně byl u mne problem s tím samostatným (galvanicky odděleným) napájením. Nakreslenou variantu jsem zkoušel také, ale na společný 5V výstup.

Prosím ještě o odpověď, co je vůbec důvodem této podmínky?

díky moc.
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod romino » sob 01 srp, 2009 3:54 pm

Vratim sa este k diskusii o zdrojoch. Aky je rozdiel medzi ATX zdrojom a hore spominnanym z GME. Ten je predsa tiez spinany a teda nema oddelene vinutia. Moze pri nom pri poruche sa dostat 230 na vystup? A este jedna otazka, ako je to so zdrojmi k notebokom? Predpokladam, ze tiez su to spinane zdroje. Je mozne pouzit tieto z hladiska bezpecnosti na kolajisku? Dakujem
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků