optospínače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod Jenda » ned 02 srp, 2009 7:52 am

To zda je zdroj spínaný nebo s transformátorem není rozhodující rozhodující je způsob provedení které musí zajistit že se vstupní napětí nesmí dostat na výstup a oddělení musí vydržet zkušební napětí 4 000 V. Dále zdroje pro hračky musí být zkratuvzdorné, tyto vlastnosti jsou na zdrojích vyznačeny mezinárodně uznávanou značkou. jedná se o dva propojené kruhy (značka transformátoru) orámované erbem (symbol bezpečnosti). spodní kruh mívá na spodním okraji klemu nebo vedle erbu písmeno F (značí zkratuvzdornost). Jakýkoly jiný zdroj malého napětí není pro hračky povolen.
Je zde samozřejme dilema zda modelová železnice je hračka, jsou výrobci kteří tvrdí že to hračka není právě z důvodu napájení aby se nemusely používat tyto zdroje.
Zdroj lze samozřejmě vyrobit ale vždy je nutné použít transformátor nebo spínaný zdroj který zdrojem bezpečného malého napětí to znamená že musí splňovat podmínku bezpečného oddělení napětí, je to obvykle technicky provedené navinutím primárního a sekundárního vinutí do samostatných oddílů kostřičky, nebo pokud je vinutí na sobě jsou obě vinutí oddělena izolací splňující podminky pro dvojitou izolací, nebo jsou vinutí oddělena uzeměným závitem z plechu, stejné technické provedení platí jak pro klasické transformátory tak transformátorky ve spínaných zdrojích, tam jsou ještě používány pro elektrickou vazbu mezi primární částí a sekundární částí bezpečnostními optočleny vše zkoušené zdrojem 4000 V. Transformátory bývají označeny značkou pro dvojitou izolaci což jsou dva soustředné čtverečky, nebo opět znakem s erbem a značka pro zkušební napětí je číslo 4 ve čtverečku. Pozor tyto podmínky zdaleka nesplňují všechny transformátory např transfomátory z televizí ze strojů a pod.. Použitelné jsou transformátory ze stavebních rozvaděčů, většina transformátorů pro bodová svítidla.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 12:32 pm

zdar Pánové,
mám tady čínskej IR senzor. Vše funguje, ale tak nějak obráceně. Při přiblížení mi né sepne, ale rozepne napětí. Tzn. že při příblížení nemám na výstupu (out) napětí a při oddálení ano. Šlo by to nějak otočit, abych na out měl při příblížení napětí?

Obrázek

dík
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod czcharlie » pát 01 zář, 2017 12:46 pm

Relé asi nebude optimální, takže na výstup připojit tranzistor jako invertor: https://spolearninglab.com/curriculum/lessonPlans/workshops/ttt/images/arduino/arduino/Arduino/transistors/images/trinvert.gif. Nebo pokud se chceš trochu povrtat v desce tak přehodit piny 2 a 3 IO (používá se běžný LM 393).
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 1:01 pm

super dík za info, jen pro ujištění jsou ty dva piny 2 a 3 (In + / -)?

Obrázek

Edit: jak na výstup tranzistor, pokud tam nemám napětí?
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod MiG » pát 01 zář, 2017 2:59 pm

amirinda píše:super dík za info, jen pro ujištění jsou ty dva piny 2 a 3 (In + / -)?

Pokud je OUT napojen na pin 1 tak ano. Pokud je napojen na pin 7 tak piny 5 a 6.

amirinda píše:Edit: jak na výstup tranzistor, pokud tam nemám napětí?

OUT je otevřený kolektor, takže odpor Rb mezi VCC a OUT, bázi na OUT emitor na GND a mezi VCC a kolektor doplněného (NPN) tranzistoru to, co chcete spínat.
Rb musí být alespoň tak velký, aby přes něj teklo při daném napájecím napětí maximálně 6mA při sepnutém výstupu komparátoru.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 3:19 pm

noo díky :-) ono totiž u tranzistorů moje elektrotechnické znalosti tak nějak končí, takže asi spíš otočim ty piny.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod MiG » pát 01 zář, 2017 3:25 pm

Ešlivá vám stačí proud do 6mA, tak směle do toho...
:-)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 3:52 pm

enem estli jsem to dobře pochopil? odpory ty jsou teda jasný.

Obrázek
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod MiG » pát 01 zář, 2017 5:48 pm

Mezi OUT a VCC (+Vs) MUSÍ být odpor (pro Vcc 5V může být i jen 1kOhm), protože výstup IO je otevřený kolektor (nedodává proud ven).
Mezi OUT a bází doplněného tranzistoru odpor Rb být může, ale nemusí, protože OUT není nikdy spojen "přímo" s Vcc.
Na místo Rc může být přímo zátěž (relé, LED, cokoliv)
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: optospínače

Příspěvekod dudlifuk » pát 01 zář, 2017 6:45 pm

Ja myslím že kolega Miranda meral výstup proti zemi a keď jeho znalosti končia pri tranzistore, tak výraz open colector mu asi moc nehovorí. Amirando spinany obvod zapoj medzi plus a out a bude to slapať.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 6:56 pm

ano slovo colector mi nic neříkalo, ale to nevadí, trochu jsem si o tom přečetl a pomalu začínám chápat funkci tranzistoru. Nemám tušení jak jsem to zapojil, ale mám to, takže moc děkuju pánové :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod dudlifuk » pát 01 zář, 2017 7:04 pm

Není zač, prosím ťa hod sem link kde si to kúpil, celkom ma to zaujalo, cena bude určite zaujímavá keď je to z ciny
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: optospínače

Příspěvekod rawen » pát 01 zář, 2017 7:19 pm

ebay
Zajímavé na nich je, že integráč zvládne i běžných 24V. Takže stačí vyměnit rezistory a mám z toho "průmyslová" čidla k PLCéčkům. Už jsem jich nakoupil a upravil desítky. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: optospínače

Příspěvekod czcharlie » pát 01 zář, 2017 7:23 pm

dudlifuk píše:Není zač, prosím ťa hod sem link kde si to kúpil, celkom ma to zaujalo, cena bude určite zaujímavá keď je to z ciny

Na Aliexpressu nech vyhledat infrared sensors a vypadne ti takových udělátek kŕbeĺ ako hovoril jeden můj priatel Slovák :) (to slovo zbožňuju).
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 01 zář, 2017 7:29 pm

právě, že si pohrávám s myšlenkou blikání u závor, ale nechtěl jsem to kupovat za ceny u nás a nehledě na to, že mi to přijde to stejné. Ještě čekám až přijde časové relé, abych zapojil i bílou blikačku a pak se snad pochlubím co jsem vymyslel :-)
Ve chvíli, kdy kompletní blikání vyjde řekněme na stovečku je to pecka myslím a je to prakticky za cenu dílů a možná ani ne :)

Blikač:
https://www.aliexpress.com/item/3pcs-DI ... 0.0.xWGT19

Čidlo:
https://www.aliexpress.com/item/IR-Infr ... 0.0.ZMT9Ya

Krátké zkušební video:
https://youtu.be/XdiBYsjGMKU
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků