optospínače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 08 zář, 2017 10:30 am

dudlifuk: no ale ty tam máš diodu a MiG zmiňoval odpor, tak to si můžu vybrat?
sidlo: jo ty relátka znám, to by to mohlo vyřešit :-)
Edit: vlastně nevyřeší, šlo mi o zapojení s tím zpožděním, což mi tranzistor otočí...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod dudlifuk » pát 08 zář, 2017 10:55 am

Schema ktoru som v rychlosti nakreslil je len principialna. Amiranda robi zasadnu chybu ze pripaja zataz na gnd a out. Neviem aky je v spinaci pouzity komparator ale urcite ma na vystupe nejaky tranzistor s otvorenym kolektorom tzn. ze urcite doda prud schopny zopnut male rele, naopak tak ako to zapojil Amiranda vystup doda max 1-2mA. Amiranda pokial nemas aspon zakladne el. znalosti pouzi hotovy produkt, ja znalosti mam a tiez si radsej kupim hotovu vec, lebo nieco vyrabat je neekonomicke. Teda pokial to nemas ako konicek. napr. totohttp://digitalnevlaciky.16mb.com/sk/zeleznicne-priecestia/17-automaticke-zeleznicne-priecestie-so-zvukom.html je to aj s troma variantami zvuku, k tomu pripojis svetelne navesti a tvoj optosnimac a je to profi . Mam pocit ze uplne jednochu vec robite strasne komplikovane. (snimac, rele, casove rele ) ono vsetko by zastal maly PIC alebo aTmel, ale to uz je o inom... Prajem hodne zdaru
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: optospínače

Příspěvekod sidlo » pát 08 zář, 2017 10:59 am

Ta dioda je tam z jiného důvodu - přepětí při rozpínání relé a následné zničení výstupu optosnímače. Ta deska Arduino relé má na sobě jak diodu tak odpor(y) tak tranzistor (a také kontrolní LED diody).

Obrázek

Když do kaskády za relé Arduino (místo tranzistoru) zapojíš tvoje zpožďovací relé, tak by to mělo fungovat dle tvých představ. Jenom je to celé složené ze tří komponent, což někomu nemusí vadit.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: optospínače

Příspěvekod dudlifuk » pát 08 zář, 2017 11:05 am

diky sidlo, tu diodu som zabudol vysvetlit, berem ju ako samozrejmost
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 08 zář, 2017 11:15 am

chlapi díky, už jsem tomu porozuměl. Jde o to, že to chci zkusit a že mě to baví. Pak také, že chci udělat "blikačky", ale budou vidět jen z jedné strany a proto jsem nechtěl kupovat už hotové věci a tohle mě vyšlo na pár korun.
Variant je několik a zkoušel jsem je už před tím, ale chtěl jsem to zkusit jednodušeji, což asi nepůjde. Můžu tam připojit druhé čidlo, můžu zapojit druhé relé atd.
Zkusím to nejprve s tím 6v relé - jedu ho koupit a uvidím...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod BohousP » pát 08 zář, 2017 1:05 pm

http://www.icstation.com/a147-obstacle- ... -5373.html
oba díly v jedné objednávce, téměř za vatikánskou měnu
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 08 zář, 2017 3:27 pm

tak jo, vyřešil jsem to druhým relátkem 5v, které mi spíná spínač a to už dále spíná časové relátko 12v, které pak blikačky.
Tak dík pánové, trochu to musím učesat a uvidím co v praxi :-) :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod jirkakaminek » čtv 14 zář, 2017 8:13 pm

Zdravím pánové, mám velkou prosbu, mám jeden přejezd s blikačkama a jeden se závorama. Chtěl bych je z automatizovat právě těmito senzory Optický senzor SN1C. Nikde ale nemohu najít schéma zapojení. Kolik těchto senzorů musím na každý přejezd mít- před a za nebo i uprostřed kvůli kratšímu vlaku? Stačí tyto senzory připojit přímo na blikačky/závory nebo musí přes relé? Děkuji moc za odpověď.
Jirka
jirkakaminek
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30 bře, 2014 7:21 pm

Re: optospínače

Příspěvekod MiG » čtv 14 zář, 2017 8:28 pm

MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: optospínače

Příspěvekod jirkakaminek » pát 15 zář, 2017 4:42 am

Z toho sem právě vůbec nepochopil co kam připojit, navic tam jsou další nepopsané součástky.
jirkakaminek
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30 bře, 2014 7:21 pm

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 15 zář, 2017 5:01 am

já taky viděl to zapojení a nechtělo se mi zapojovat 4 spínače. Vyřešil jsem to tím z Alli a časovým relé. Když jede vlak, tak tam kde je umístěné čidlo sepne a po opuštění posledního vagonu zpožděně relé vypne, kdy si můžeš nastavit prodlevu, za jakou projede vlak přejezdem od opuštění čidla.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod jirkakaminek » pát 15 zář, 2017 5:09 am

A to relé tam musí být? Sami senzory ty blikačky nesepnou? Bylo by nějaké schéma zapojeni dvou senzoru, prosím? Buduji malé kolejiště.
jirkakaminek
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30 bře, 2014 7:21 pm

Re: optospínače

Příspěvekod amirinda » pát 15 zář, 2017 5:23 am

no já tam mám ty relé z důvodu vlastně obrácení funkce spínače a jako časové relé, ale to je v mém případě. S těma co píšeš nevím ty neznám, ale měli by to spínat sami co koukám. Kolegové určitě poradí :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: optospínače

Příspěvekod martin-tt » sob 16 zář, 2017 6:54 pm

jirkakaminek píše:Stačí tyto senzory připojit přímo na blikačky/závory nebo musí přes relé?
Jirka

Ahoj, senzory připojit přímo do blikaček/závor nemůžeš, musíš požít modul přejezdového zařízení (mezi optosnímače a blikače/závory). Je jich spousta, například: http://www.masinky.cz/produkt/21697-Ele ... /index.htm nebo http://www.masinky.cz/produkt/6074-Inte ... /index.htm. Martin
martin-tt
 
Příspěvky: 185
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: optospínače

Příspěvekod jirkakaminek » čtv 21 zář, 2017 6:25 am

Díky za odpovědi
jirkakaminek
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned 30 bře, 2014 7:21 pm

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků