Přestavníky.

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Příspěvekod Miloš_P » stř 04 bře, 2009 1:15 pm

Myšpulín píše:
Miloš_P píše:Taky by se to dalo řešit LEDkou s předřadným odporem, ale to nemám odzkoušeno.

Ne, ledkou s odporem ne. Ani samotný odpor by nebyl vhodný. Odpor žárovky za studena je mnohem menší než za tepla. Tzn. že pokud se nic neděje, odpor žárovky je zanedbatelný. Ale při nevypnutí přestavníku se proudem zahřívá nejen přestavník, ale i vlákno žárovky, jejíž odpor začne stoupat a tím i napětí na žárovce a tím klesne napětí na přestavníku. Nakonec se proud sníží na takovou hodnotu, že by neměl být pro přestavník kritický. Je ale potřeba vybrat žárovku o patřičné watáži, protože moc silná žárovka má dle ohmova zákona malý odpor a i proud při poruše přestavníku bude natolik velký, že přestavník shoří.
Místo žárovky se dá použít PTC termistor, čili pozistor, který má stejnou charakteristiku jako žárovka. A paralelně k němu by snad šla LEDka s předřadným odporem.

Možna se pletu, ale v tomto případě není potřeba aby se odpor měnil v závislosti na protékajícím proudu. Přestavník se přestavuje nábojem kondenzátoru. Velikost odporu by bylo potřeba zvolit tak, aby v případě selhání přestavníku byl proud v obvodu omezen na bezpečnou hodnotu. LEDka s odporem asi 1k by mohla být v pohodě, přestavníkem by v případě poruchy procházelo řádově 10-20mA.

Dodatek: Zkusil jsem to prakticky otestovat s přestavníkem ROCO, kondenzátorem 4700uF, odporem 1k, obyč. červenou LEDkou a zdrojem napětí 16V.
Jako ochrana to funguje, proud přestavníkem nepřesahoval 10mA a LEDka krásně svítila, ale nabíjení kondenzátoru trvalo cca 10s a ani po jeho nabití LED zcela nezhasla.
Takže z LEDkou to sice funguje, ale žárovka je žárovka.... :D .
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomáš » stř 04 bře, 2009 8:25 pm

tak už to všechno fakčí tak jak mám použil jsem Jirkovo zapojení a zařízení nemá chybu :lol: :lol: http://www.ukazto.com/?img=3932876~zapojeni.jpg
Akorád by mě zajímalo jestli se nějak projeví špatná hodnota kondenzátoru? funguje to spolehlivě a v přestavníku nebručí,tak jsem usoudil že by to mělo být ok. používám hodnotu 2200uF
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka1 » stř 04 bře, 2009 10:09 pm

Tomáš píše:tak už to všechno fakčí tak jak mám použil jsem Jirkovo zapojení a zařízení nemá chybu :lol: :lol: http://www.ukazto.com/?img=3932876~zapojeni.jpg
Akorád by mě zajímalo jestli se nějak projeví špatná hodnota kondenzátoru? funguje to spolehlivě a v přestavníku nebručí,tak jsem usoudil že by to mělo být ok. používám hodnotu 2200uF


Špatná hodnota C? Maximálně by C bylo malé a pak by se přestavník nepřehodil, ale jak se zdá, tak to vyhovuje.
Tak ať to slouží. :D
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Myšpulín » čtv 05 bře, 2009 6:14 am

Miloš_P píše:[... ale nabíjení kondenzátoru trvalo cca 10s a ani po jeho nabití LED zcela nezhasla.

To je ten důvod, proč né odpor ale pozistor nebo žárovka. Potřebuješ větší nabíjecí proud, než snese LEDka. A pokud na té ledce a odporu trváš, tak s tím odporem paralelně k nějakému jinému menšímu pracovnímu odporu. Jak jsi odzkoužel, pracuje to taktéž, ale jaksi to není to pravé ořechové.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Miloš_P » čtv 05 bře, 2009 11:40 pm

Dík, zase jsem o něco chytřejší :wink:.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod PatMat55 » sob 26 pro, 2009 12:34 pm

Zdravím, mám malý dotaz ohleně přestavníků Tillig, konkrétně jsou to tyto : http://www.modelova-zeleznice.eu/elektr ... avy-1.html , mám je zapojené i se zpětným hlášením, přeházování funguje normálně, ale na jednu stranu se žárovička rozsvítí, ale když přehodím an druhou stranu, tak vyhybka se přehodí, ale aby se rozsvítila žárovka musím dorazit přestavník ještě více, ale výhybka to již nepustí, takže při elektrrickém přehazování to cívka nedorazí nadoraz aby svítila žárovka. Posunutím výhybky dále od přestavníku to asi nebude, přestavník je na vyhybkách tillig a je umístěn přesnbě na pačičkách jak má být a navíc jsem to zkoušel i posouvat, nevíte někdo jak byhc to mohl upravit, aby mi to hlásilo přehození an obě strany?? Nemáte s tím někdo zkušenosti??
PatMat55
 
Příspěvky: 66
Registrován: sob 14 bře, 2009 8:44 pm

Příspěvekod Sandy » sob 26 pro, 2009 10:40 pm

PatMat55 píše:Zdravím, mám malý dotaz ohleně přestavníků Tillig, konkrétně jsou to tyto : http://www.modelova-zeleznice.eu/elektr ... avy-1.html , mám je zapojené i se zpětným hlášením, přeházování funguje normálně, ale na jednu stranu se žárovička rozsvítí, ale když přehodím an druhou stranu, tak vyhybka se přehodí, ale aby se rozsvítila žárovka musím dorazit přestavník ještě více, ale výhybka to již nepustí, takže při elektrrickém přehazování to cívka nedorazí nadoraz aby svítila žárovka. Posunutím výhybky dále od přestavníku to asi nebude, přestavník je na vyhybkách tillig a je umístěn přesnbě na pačičkách jak má být a navíc jsem to zkoušel i posouvat, nevíte někdo jak byhc to mohl upravit, aby mi to hlásilo přehození an obě strany?? Nemáte s tím někdo zkušenosti??

Náprava je celkem jednoduchá. Kontakty zpětného hlášení jsou pod "poklopem" přestavníku. Odšroubuješ dva šroubky , co jsou vespod přestavníku. Pak přestavník velmi opatrně rozebereš. Pozor. :!: Mohou z toho vystřelovat perka, která jsou pod kontaktními "nýtky" To jsou ty čtyři drátky, které trčí z přestavníku a pod které se upevňují přívodní kablíky. Pak se podíváš pod "poklop" a přihneš kontakt do potřebné polohy.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Předchozí

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků