reléovka

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

reléovka

Příspěvekod root » čtv 28 srp, 2008 2:57 pm

Zdravím,
chtěl bych se pozeptat na zapojení ze skutečné železnice, rád bych si vybavil svou stanici reléovkou, ale zajímalo by mě i elektromechanické zabezpečovací zařízení.
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm

Příspěvekod alexander » čtv 28 srp, 2008 4:30 pm

Simulátor zabezpečovacieho zariadenia:
http://ostramo.parostroj.net/clanky/pul ... _pult.html
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

reléovka

Příspěvekod root » čtv 28 srp, 2008 5:29 pm

děkuji, ale to už jsem viděl a nemají u toho elektronické shéma a program pro atmel. Já jsem spíš chtěl zjistit, jestli někdo nemá shémata, které používají zabezpečováci
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm

Příspěvekod vlastimil vašíček » čtv 28 srp, 2008 8:44 pm

myslím,že v těch schématech by ses stejně prd vyznal. releovka není hračka pro malé děti :)

když se chceš kuknout tak se zajdi zeptat do nějaké stanice s releovkou. zabezpečováci nejsou burani co by ti to neukázali. ale je to hodně velká složka papírů
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

Příspěvekod root » pát 29 srp, 2008 10:58 am

Já jsem si plně vědom, že to neni hračka pro malý, ale když se v tom vyznají oni tak proč ne já :D , v elektru nejsem začátečník. chtěl jsem hlavně pochopit tu logiku, jak to funguje. Jinak se obávám že ve svém okolí na reléovku nenarazím (na trati Plzeň-Klatovy) :(
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm

Příspěvekod vlastimil vašíček » pát 29 srp, 2008 11:03 am

no tam netuším :) ono pochopit a pochopit....fakt to chce zajít do nějaké stanice a poprosit je.

na dráze už nedělám. kdyby jo tak jsem byl schopný nafotit i zapojení ESA 11 :)
E103 001 moje životní láska

Digital by Roco & Lenz silver

r.v. 1979, bývalý výpravčí ČD
vlastimil vašíček
 
Příspěvky: 576
Registrován: úte 24 říj, 2006 8:57 pm

reléovka

Příspěvekod root » pát 29 srp, 2008 1:00 pm

Já se zkusím do nějaké stanice vypravit a uvidím. jinak děkuji všem :wink:
root
 
Příspěvky: 20
Registrován: pát 28 bře, 2008 6:55 pm

Příspěvekod JOHNZ » ned 31 srp, 2008 12:33 am

root: V priemernej stanici na dvojkolajke sa pri releovke (s cestovou volbou) pouziva cca. 700 az 900 rele. Si si naozaj isty tym, co cinis?
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Příspěvekod Pavel Dryml » úte 02 zář, 2008 9:23 pm

no já chci doma mít jenom maketu číslicové reléovky Tj. bude se to ovládat stejně, bude se to chovat stejně , ale nebude to počítat s tím že se nějaká část vy..re,ˇ(vždyť jde jenom o modely a ne o lidský život), a bude to na polovodičích, celé rozdělené do karet abych se v tom vyznal

reléovka mě fascinuje, ale přeci nevystěhuju půlku paneláku, abych měl kam dát relátka :wink:
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod boy.rough » stř 03 zář, 2008 6:56 am

Pavel Dryml píše:no já chci doma mít jenom maketu číslicové reléovky Tj. bude se to ovládat stejně, bude se to chovat stejně , ale nebude to počítat s tím že se nějaká část vy..re,ˇ(vždyť jde jenom o modely a ne o lidský život), a bude to na polovodičích, celé rozdělené do karet abych se v tom vyznal

reléovka mě fascinuje, ale přeci nevystěhuju půlku paneláku, abych měl kam dát relátka :wink:


Jj, releová cvakatura je prima :D .
Jezdím na účkách (asi poslední mohykán???) a nemám s nimi problém.
boy.rough
 
Příspěvky: 620
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Re: reléovka

Příspěvekod PetrL » stř 03 zář, 2008 6:57 am

root píše:Zdravím,
chtěl bych se pozeptat na zapojení ze skutečné železnice, rád bych si vybavil svou stanici reléovkou, ale zajímalo by mě i elektromechanické zabezpečovací zařízení.

Na Aukru právě běží (10h do konce):
To by Tě mohlo zajímat.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod maayaa » stř 03 zář, 2008 3:31 pm

To neni špatnej předpis,ale o releovce ti neřekne skoro nic.Je plnej obrázků od elektromechaniky po číslicový releovky,ale je tam většinou jen to co vidí obsluhojící zaměstnanec(výpravčí,výhybkář)schemata zapojení tam nejsou.Pokud tě zajímá jak to funguje je myslim celkem dobrá knížka od Nadasu 'Zabezpečovací zařízení na železnici' od Josefa Dvořáka a kolektivu
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod PetrL » stř 03 zář, 2008 4:31 pm

prodávající píše: "...Mnoho fotografií, schémat, popisů..." :?: :?:
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod maayaa » stř 03 zář, 2008 4:48 pm

tak to asi myslel,že tam jsou nákresy pák a vložek k elektromechanice.Jinak nějaký schema zapojení tam neni.Pokud někdo chce modelovat venkovní zab.zař je to knížka pro něj.Pokud někdo chce vědět jak to ''uvnitř'' funguje,dozví se minimum
maayaa
 
Příspěvky: 372
Registrován: stř 20 úno, 2008 7:15 pm
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod kecu.p » sob 31 říj, 2009 2:07 pm

Tak i ja přidám do diskuze. Tak co se týče releovky. Ja sám mám pro moji stanici, kde pracuji, asi 100 listů A4 schémat a zapojení. Sloužím ve stanici Pňovany, je zde ESA11 ale z výkresu nepoznáš skoro nic, protože jsou dělány systémem rozhraní .... AŽD / údržba, kde počítačová část je AŽD a ta releová je moje. Stará releovka byla typu SSSR z roku 1968, schémata tvořená asi 30 listy různých formátů. Těžko ti vysvětlit jak a co funguje. Ale pokud budeš mít zájem, stačí napsat. Ja teď pro KŽM Sokolov navrhl zapojení traťové zabezpečovacího zařízení. Mám to zatím ve formátu schématu na papíře. Teď přijde praktická část, zkoušení jednotlivých relé jak se chovají, jaký proud prochází cívkou atd ...
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků