Našel jsem navěstí

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Zlámalík » sob 17 úno, 2024 9:43 am

Co zas Zlámal zlámal? No jako Zlámal to kazím 1:1 na baráku a jako Zlámalík v TT :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » sob 17 úno, 2024 5:54 pm

Zdravím
Zase Vám jen mohu poděkovat a i za to tykání.Já jsem starší škola a tak pokud se neznáme vykám je to slušnost ,ale děkuji moc. No už asi postižený s vnoučkem jsme máme malé kolejiště jen na ježdění okolo,ale plánujem si větší sice to bude nějak jen obyč né jako ty skvosty tady ,ale zajezdíme si.Zatím chce jezdit a koukat jak to frčí v tunelu a do nádraží.Chtěl jsem to dát do původního kolejiště,ale uvidíme jak to zvládnu ono není kam zase tak spěchat.Zatím máme semafor tady v zatáčce (je to sice jen atrapa, ale pokud tam zastaví vláček můžem jezdit na nádrží do skladiště a nebo dát mašinku na spaní do výtopničky),kde je odpojitelný usek a tam jsem chtěl dát jeden a druhý do nádraží.Vím že vše má určitá pravidla,ale pro mě to je taky jen hračka a tak mě prosím nekamenujte :D

Ten pulzní regulátor se mě líbí takže opravdu zauvažujem nad tímto přístrojem.Mám jednu otázku u spínané koleje kontakty spínají asi kovová kolečka mašinky,jak se toto chová když předělávám staré vagonky na kovová kolečka s ložiskama jejich jízdní vlastnosti jsou opravdu někde jinde.Nebude to pak cvrdlikat pro každý kolečko?

Musím se přiznat že když jsem dneska ráno byl se psem tak jsem uvažoval nad tím co radil petr2030 použít ten vypínač asi bych se tomu nebránil třeba by to opravdu bylo jednodušší, ale zase bych musel vidět každý ten drátek kam ho navést :D Teď si musíme udělat nějakej malej modul s přerušenou kolejí a zkoušet jak to dokážu zapojit no a samozřejmě študovat základy elektroniky.

Přeji Vám všen krásný večer
S pozdravem Honza
Jooo a jsem Honza děkuji :D :D :D
Přílohy
email.seznam a.jpg
email.seznam a.jpg (1.51 KiB) Zobrazeno 975 krát
email.seznam.jpg
email.seznam.jpg (1.55 KiB) Zobrazeno 975 krát
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » sob 17 úno, 2024 5:56 pm

No vidíte chtěl jsem Vám ukázat ,kde máme semafor a neumím ani zmenit obrázek aby to bylo vidět.Prostě tyto věci jdou kolem mě velkou oklikou :cry:
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » sob 17 úno, 2024 6:08 pm

Tak ted se mě to podařilo. :D
No musím se sám pochválit. Prosím nekoukejte na koleje vím že to je U profil,ale z dětství mám toho plnou krabici a než ničit profil,který už kupujem tak jsme to postavily z tohoto.No vlastně jsme experimentovali :D jak nám to vše půjde zvládat .
Přílohy
DSC01928.jpg
DSC01927.jpg
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Miloš_P » sob 17 úno, 2024 6:19 pm

To návěstidlo by mělo být umístěno vpravo od koleje.
http://masinky2003.wz.cz/navestidla_funkce.html
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » sob 17 úno, 2024 6:25 pm

Děkuji .
Zase jeden poznatek ,no jak říkám je to jen hračka ,ale zase na druhou stranu asi by jsmě meli určíté základy zvládat a vědět :D
No vše má svá pravidla :D
Honza
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » sob 17 úno, 2024 6:27 pm

No jak se tak koukám na ten odkaz ,tak i ta tabulka co je na návěstidla není zase asi tak košér :D
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Zlámalík » sob 17 úno, 2024 6:49 pm

Honzo v klidu. Před 13 lety jsme taky s klukem vozili dinosaury na kolejích na podlaze. Do toho se člověk dostane, důležitý je, aby vás to bavilo.

Ten "pendl" režim je myslím vhodnější pro motoráky atd., ono s vlakem to taky jde těžko realizovat, když bys musel objíždět lokomotivou. Předpokládám ale, že lokomotiva má víc kol, navzájem spojených a tedy i délka impulsu, kdy jedno kolo jede po normální kolejnici a druhé už po té spínací, je delší. Kratičké spojení kolečkem přes hranu kolejnic by to nemělo ovlivňovat.

Co se týká návěstidel, je lepší mít jeden drát z pultu k návěstidlu a u návěstidla pak kontakt, spínající "místně" kolej. Stará návěstidla z NDR na to měla vyvedené svorky či drátky. Z pultu bych to netahal už jen proto, že jednodrátové ovládání dovolí i nějakou automatizaci . impulsem postavím na volno, druhým to zase "shodím". Ale je to dost drátování a to bych v dnešní době už dost zvažoval digitál. Není povinný - můžeš s ním řídit buď jen vozidla, nebo návěstidla a výhybky, jde to kombinovat. Ale to je jen takové pošťouchnutí. Ono klasické drátování je dobré jen při velice malých požadavcích. Pak už je to ouvej.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » sob 17 úno, 2024 7:22 pm

No ono nás to baví ,je pravda vysvětlit šestiletému klukovi že návěstidlo má být otočené a tak že na něj nebude vidět ,ale je to podle předpisu. Jsem v klidu nic si z tého nedělám spíš každou radu vstřebávám ,nejsem znalec železničních tratí a předpisu ,ale na druhou stranu je to dobré vědět. Už si pročítám stránky z Tvého odkazu a po pravdě musím vickrát než to vše správně pochopím :roll: a to nevím jestli to chápu dobře. Budu hodně zloušet na tom malým modulu.No ve starých katalozích je vidět zapojení jejich návěstidel ty máme taky, ty jsem chtěl tam dát ,ale po nalezení těchto jsem si říkal že jsou libivější,ale nevěděl jsem jak na to.

No dogitál jsem taky zvažoval,ale pokud jsem to dobře pochopil je možnost jen tím ovládat příslušenství a lokomotiy analogově? to jsem opravdu nevěděl spíš jsem se toho děsil kvůli elektrice. Drát natáhnout umím podle obrázků, ale když si čtu o digitálu jsem vyděšenej z těch všech dekodéru. V tomhle jsem opravdu hodně mimo :( No ,ale drátování nám problém nedělá :D

Takže na spínací koleji by neměl být problém s vagonkama ,tak to jsi mě potěšil myslel jsem si že to múže dělat problémy.A pak tedy ovládat návěstidlo jedním tlačítkem a izolovanou kolej druhým tlačítkem ,to se nám bude líbit to je dát zelenou a výpravčí pak vypraví mašinku, to bude více líbívější, přeci i mašinka se může trošku zdržet :) . Jsem rád že jsem se odhodlal napsat na tyto stránky dost mě pomáháte a za to děkuji.

Říkal jsem si že jsem spíš měl zkoušet a pak napsat,ale jak je vidět asi bych si udělal víc problémů
No zatím moc požadavků nemáme hlavně když nám to jezdí,zastavuje ,přehazujem výhybky a svítíme v podvečerních hodinách a jestli u toho vydrží déle je ve hvězdách
,ale třeba jo :)
Horší je že mě to dost chytá,jako kluk jsem to měl u dědy a spousty věcí a mašinek zůstalo a prodávat se mě to nechtělo z nostalgických důvodů.Začali jsme s dědou na vlaku Merkuru a skončily u TT :D Taky jsme postavili malej panel a jak jsem byl štastnej že to jezdí a svítí. :D
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » ned 18 úno, 2024 9:20 am

Zdravím pánové
Tak to tady zkůšám a opravdu černý drátek s polečně s červeným je osvětlení návěstí a na dva zbylé kontakty jsem naletoval vodiče a zapojil na příslušenství FZ1 a návěstí se zvedne ,po odpojení návěstí se vrátí do původní polohy samo vlastní vahou.Tak si říkám že by to asi šlo zapojit z návěstí do klávesnice a ze stejné klávesy vyvést vodič do koleje. Klávesnice pak bude sepnutá do doby než ji vypnu a stím vypnu i izolovanou kolej.Co mě ale děsí je to že ten odpor co je zalitý v bužírce se po sepnutí dosti hřeje a je i dosti zahřátý i když svítí jen diodka. Je velké napětí nebo to je normální jev.Já jen aby mě tu něco neblaflo :D hasičák doma nemám ,ale s mou znalostí elektrické instalace bych si ho měl asi pořídit hlavně sněhovej né vodní :D .

Honza
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jipol57 » ned 18 úno, 2024 6:37 pm

Radula63 na předešlé stránce píše, že výrobce doporučuje 12V. FZ1 dává 16V střídavého. Tak není divu, že se to hřeje. Cívka to krátkodobě snese, ale mohl by se začít tavit plast. To samé pro LEDku. Určitě taky nepřirozeně hodně svítí, a možná je na hranici, co vydrží. Chtělo by to zdroj s nižším napětím. Těch 12V, možná i méně.
Ale najít vhodný zdroj s nižším napětím, je trochu potíž. Měl by splňovat normu pro hračky, zvláště když je to s vnukem. O zdrojích se tady dost diskutovalo, například tady: viewtopic.php?f=7&t=12892&hilit=bezpe%C4%8Dn%C3%BD.
Nebo použít ten FZ1, ale vřadit do obvodu ještě odpory, aby se to napětí snížilo.

Společná klávesa pro zvednutí ramene a zapojení úseku, možná je. Kdysi ve dřevních analogových dobách, se spojil jeden pól trakce a jeden příslušenství, a používalo se to pro spínání kontaktními kolejemi.
To by šlo použít taky pro společné postavení návěstidla a rozjezdu lokomotivy. Namaloval jsem to. A zakreslil jsem tam i ten odpor, aby se to tak nehřálo. Odhadem bych tam dal 100 OHM/1W. To samé pro tu ledku, tam bych zkusil 500 až 1000 OHMů.
A nebo zdroj s nižším napětím, Ale hračkový.
Nvst.jpg
Nvst.jpg (22.33 KiB) Zobrazeno 773 krát
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » ned 18 úno, 2024 7:36 pm

Zdravím
Moc děkuji za pomoc a plánek zapojení.Myslel jsem si že to může dělat studený spoj jelikož jsem to zapojoval bez letování,ale jak píšeš spíše to bude asi opravdu v tom napětí. Nešlo by třeba použít usměrnovač viz obr.Píšou že to je na přestavníky a jiné příslušenství a že to je na 12V. https://www.espb.cz/Usmernovaci-modul-A ... 1A-d12.htm
Zkusím to podle Tvého návodu,ale musím nakoupit nějaké ty odpory.

Honza
Přílohy
_vyr_12_usmernovaci-modul.png
_vyr_12_usmernovaci-modul.png (130.03 KiB) Zobrazeno 757 krát
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jipol57 » ned 18 úno, 2024 8:16 pm

Ano, tohle by bylo úplně to nejlepší. A v tom případě už bez odporů. Vstup těch 16V st, z FZ1, a až za tímhle stabilizátorem (usměrňovačem), jeden pól spojit s tím jízdním.
A je v tom případě dodržen i bezpečný hračkový zdroj s FZ1.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » pon 19 úno, 2024 6:59 am

Děkuji.
Tak to objednávám a jsem rád za Vaši pomoc a čas.
Opravdu děkuji
S pozdravem Honza
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » stř 21 úno, 2024 7:34 pm

Zdravím pánové
Nepolevuji v hledání zapojení při čekání na usměrnovač a na netu jsem našel toto,je to zapojení návěstidla ,ale v návodu není napojení na odpojitelný usek.Zjistil jsem že tedy v krabičce by měl být návod,ale ani v jedné co mám jsem ho nenašel :D
Je to tedy na 16V ,ale to zahřívání mě stejně trošku děsí.Zkoušel jsem taky ovládáním FZ1( podle rady od jipol57), kdy se zvedne návěstí a naměřil jsem necelých 13V ,ale to teprve začínal viditelně se zvedat.
Teď když aspoň vidíme jak to zapojit je vůbec možné ovládat izolovanou kolej? nebo to bude jen a) zvednu návěstí b) sepnu kolej a vyrážím
Honza
Přílohy
mechanicke-navestidlo-1-rameno-vyrobce-lokomodel-vlacky-h0-134995514.jpeg
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků