Našel jsem navěstí

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » čtv 15 úno, 2024 7:04 pm

Zdravím vláčkaře.
Mám dotaz ,našel jsem staré návěstí nebo semafory (nevím zda to nazývám dobře) a tak jsem si říkal že bych to dal vnoučkovi na malé dětské kolejiště. Jenže zádrhel je v tom že nemám potuch jak to zapojit do kolejiště a tak jsem si řel že si nechám poradit od zkušenějších. Šlo by to zapojit na izolovaný usek ovládaný klávesnicí od BTTB tak že zvednu návěstí a vlak se rozjede a pokud je dole vlak se zastaví ,nebo to mám jen dát do vitrínky na koukání :D.No ale musímse přiznat nejsem moc silný v elektrice takže pokud bych mohl poprosit o vysvětlení pro amatra.

Všem moc děkuji za pomoc
Honza
Přílohy
phpXGEmcS.JPG
phpXGEmcS.JPG (32.42 KiB) Zobrazeno 1174 krát
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Zlámalík » čtv 15 úno, 2024 8:16 pm

No hele, ono to úplně staré nebude, podle toho provedení a nové bužírky a drátků. Tady určitě budou znaci kdo ví. Zapojit to přímo nepůjde - tady asi nejsou žádné kontakty, co by řídily jízdu vlaku. A předpokládám, že chceš vlak i řídit co do rychlosti, ne, že vyrazí plnou parou vpřed. Ale když se paralelně k návěstidlu (tak se to správně jmenuje, dává návěsti stůj a volno) zapojí relé, které svými kontakty proud do kolejí sepne, už by to šlo. Předpokládám, že mluvíme o analogovém ovládání i pro vlak.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » čtv 15 úno, 2024 8:41 pm

Děkuji za odpověd. Sice z toho moc moudrej nejsem ,ale snad se nějak dopracujeme k určitému výsledku. Ano vše je analog a ted k tomu zapojení rele.Jaké relé bych měl použít a zeptám se opravdu dost hloupě,jak to celé zapojit ? můžu někde najít celý návod jak a kam vést dráty. Jsem opravdu elektro laik. Podle starých katalogů jsem dokázal zapojit výhybky i koleje,ale tohle co jste popisoval je už asi na mě opravdu moc :roll: A to jde taky ,aby vláček vyrazil plynule vpřed? Zatím používáme čepici s plácačkou a transformátorem rozjíždíme mašinku po zapojení izolovaného useku :)
Honza
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jipol57 » čtv 15 úno, 2024 8:54 pm

Zlámalík píše:podle toho provedení a nové bužírky a drátků.

Podle loga prodejce v obrázku https://www.masinky.cz/, to asi nebude přesně ono návěstidlo, ale jen ilustrační foto. Nebo přesně takhle vypadá?
Jestli ano, tak možná nějaký kontakt, na spojení analogového úseku má. Dva drátky a 2 očka. Cívka a kontakt.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » čtv 15 úno, 2024 9:00 pm

Ano ,přesně takto to vypadá. Našel jsem ho náhodou na netu,když jsem se snažil najít zapojení.Jelikož jsem nic takového nenašel odhodlal jsem se napsat na toto forum.A obrázek mě pomohl v tom že jsem nemusel fotit návěstidlo ,které máme doma. Nejsem si jistý jestli by mě to vyšlo vložit do těchto stránek.Byl uložen v papírové krabičce,ale nebyl k tomu žádný návod zapojení.
Děkuji za pomoc a zájem
Honza
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 15 úno, 2024 9:21 pm

Kdo je výrobce?
Já se přiznám, že jsem to na těch mašinkách nenašel.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jipol57 » čtv 15 úno, 2024 9:42 pm

Jestli se neobjeví někdo, kdo se už s tímto setkal, tak já bych (bez měřícího přístroje) u neznámého výrobku postupoval takhle. Vláčkové trafo (regulovaný výstup pro koleje), bych připojil ke drátkům, nebo očkám, a zvyšoval napětí, jestli se návěstidlo začne hýbat. Když takhle zjistím, co mně návěstidlo ovládá, tak bych ještě spojil jeden drátek s očkem. Na zbylý/é, bych připojil žárovku. Opačný pól žárovky bych zapojil na druhý vývod z trafa.

Já jsem to raději nakreslil. Buďto takto, nebo přehodit drátky a očka.
Nav.jpg
Nav.jpg (22.8 KiB) Zobrazeno 1095 krát


Kdyby to tak oopravdu bylo a žárovka se po setnupí cívky rozsvěcovala, tak by se kontakt mohl využít ke spínání úseku před návěstidlem. Kdyby ne, tak by se muselo paralelně s cívkou návěstidla připojit relé.

Ale vypadá to návěstidlo na obrázku pěkně. Taky bych chtěl takové věci "nacházet".

EDIT:
Kolega Zlámalík má pravdu, v následujícím příspěvku. Tak zkouška jak jsem tu navrhoval je bezpředmětná.

Pak tedy nezbývá, než paralelně k cívce návěstidla, připojit cívku relátka, a jeho kontaky spínat úsek před návěstidlem.
Naposledy upravil jipol57 dne pát 16 úno, 2024 4:32 am, celkově upraveno 1
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 úno, 2024 12:00 am

Hoši, trochu jsem zkoumal a myslím, že jsme mírně vedle. Napájení cívky návěstidla bude na těch dvou očkách - ano, zkusil bych přidávat napětí, je to jedno, kde je plus a kde mínus, tipuju že to bude klasicky na 12 V nebo dokonce na 16 V, ale ano, zkoušet postupně. Trafo FZ 1 naprázdno těch 16 V dá, takže při pomalém otáčení vytipovat, kdy to zabere a pak další zkouška, jestli se to po čase moc nehřeje.

OVŠEM: ty dva barevné drátky budou na osvětlení. Když se podíváte, na červeném drátku je pod bužírkou rezistor a ještě něco, ale buď to bude dioda, nebo jen kontaktní kolík.
A nahoře na stožáru kouká ven drátek - tipuju, že jeden pól LED je na těle stožáru a druhý na tom drátku.
Takže s barevnými drátky udělat to samé. Červený připojit na plus, černý na mínus a pomalu přidávat napětí. Opět si myslím, že to bude navrženo na 12 nebo 16 voltů. POZOR - pokud na vstupu pod bužírkou není dioda, která pohlídá správnou polaritu, tak při překročení cca 5 V v obráceném směru se LED může zničit. Tedy radši polaritu zjistit, pokud máš jak.

Lepší obrázek je tady: https://www.masinky.cz/data/X/G/E/phpXGEmcS.JPG
a stránka s ním je tady: https://www.masinky.cz/produkt/754-TT-M ... azek_2.htm
Když si dvojku na konci odkazu nahradíte za 1 nebo 3, jsou tam ještě dva další obrázky.

Jinak asi zkusit napsat panu Valtrovi na masinky.cz, jestli k tomu má nějaký papír, když to prodával.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod radula63 » pát 16 úno, 2024 7:01 am

Zlámalík má pravdu.
Jinak moje poznatky, jelikož stejné návěstidlo mám na kolejišti.
Výrobce Roter model (podotýkám, Roter model už ukončil činnost). Zapojení - pájecí očka jsou na cívku - přivedením napětí se rameno zvedne, odpojením napětí klesne. Další dva vodiče jsou osvětlení návěstidla (červený +12V, černý -12V) . Pokud tazatel chce návěstidlo zapojit na klasickou klávesnici a spínat i napětí v kolejích, tak ještě musí použít dvoucívkové bistabilní relé BTTB / Tillig 8410 https://ttmodelar.eu/spinaci-rele-tillig-08410 nebo jeho modernější náhrady.
Zapojení by pak bylo podle: http://www.zajic.cz/zeleznice/elerele/Releuni.pdf
Cívka daného návěstidla se zapojí namísto zelené žárovky a osvětlení (pokud ho tazatel bude chtít připojit) návěstidla přímo ke zdroji.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod petr2023 » pát 16 úno, 2024 7:17 am

Proč používat relé na spínání přívodu napájení ke kolejím s návěstidlem? Není jednodušší použít obyčejný dvoupolový vypínač kdy jedním pólem spínám cívku pro návěst a druhý pól pak spíná přívod napájení kolejí (případně třípólový kdy třetí pól je pro LED na návěsti)?
Láska z dětství je silnější než jsem si myslel a tak po 20 letech znovu začínám.
Uživatelský avatar
petr2023
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 16 kvě, 2023 1:40 pm
Bydliště: PRAHA 13

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod radula63 » pát 16 úno, 2024 7:29 am

petr2023 píše:Proč používat relé na spínání přívodu napájení ke kolejím s návěstidlem? Není jednodušší použít obyčejný dvoupolový vypínač kdy jedním pólem spínám cívku pro návěst a druhý pól pak spíná přívod napájení kolejí (případně třípólový kdy třetí pól je pro LED na návěsti)?

Protože tazatel to chtěl ovládat klasickou klávesnicí a, chápal jsem , v analogu.
Já ho mám ve svém kolejišti zapojeno jinak, ale protože mám v kolejích DCC a přes ABC moduly.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod petr2023 » pát 16 úno, 2024 9:28 am

Aha, tak to jo. Já jen, že přes obyčejný vypínač mi to přijde jednodušší, než používat ještě relé, kvůli piánu, takže to berte jako jinou alternativu :wink:
Láska z dětství je silnější než jsem si myslel a tak po 20 letech znovu začínám.
Uživatelský avatar
petr2023
 
Příspěvky: 18
Registrován: úte 16 kvě, 2023 1:40 pm
Bydliště: PRAHA 13

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jenda-po » pát 16 úno, 2024 5:26 pm

Zdravím všechny .
Chtěl bych všem co mě poskytli odpovědi moc poděkovat za zájem a starost. I když nejsem silný v elektrice dost věcí jsem pochopil a děkuji za obrázky zapojení. Výrobce opravdu na výrobku není nikde označený takže důvěřujme radula 63. No a my se tedy dáme cestou zkoušek a to rele které je na obrázku vlastním taky jen jsem nevěděl k čemu všemu může sloužit.No jo elektro není má silná stránka ,ale pomalu se za Vaší učasti a rad budu učit.
Pro jipol57 našel jsem tři tyto návěstidla jedno bych Vám mohl přenechat .Dvě bych si nechal jelikož nevím jestli při zkouškách a testování ho nezničím :roll: .No a pokud bych ho zničil další testy dělat nebudu jelikož by mě bylo líto je odpálit :( ,protože jsou opravdu pěkná nikde jsem taková již neviděl.
Ještě bych se chtěl optat p. Zlámalíka jak je to s tím pomalým rozjezdem na izolovaných usecích pokud to dobře píšu. Snad z Vašich rad pochopím jak na to.

Tak moc Všem děkuji Honza
jenda-po
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 25 led, 2015 7:14 pm

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod Zlámalík » pát 16 úno, 2024 8:41 pm

No já myslel jen to, že (normálně) se pustí proud samostatně do návěstidla a samostatně do kolejí si pak pomalu přidávám, abych se plynule rozjel. Ta druhá verze byla, že pustím plných 12 V do kolejí a návěstidlo je připojeno taky ke kolejím. Skočí zelená a vlak ji za půl vteřiny míjí plnou rychlostí. Oni to tak někteří v "automatu" provozují, jsem si všiml...

Jestli ti ale můžu doporučit něco, co funguje a co by tě - lehce pokročilého elektrotechnika-začátečníka mohlo zajímat, je ovladač Tillig TF2. Well, není to nejlevnější, ale je to dost chytrý pulsní ovladač, se kterým se dá jezdit i s analogovými mašinkami krokem a ještě mnohem pomaleji a má v sobě automatizaci - když využiješ tzv. spínací kolej (= izolovaný kousek koleje s kontaktem), dá se zařídit automatika na "pendl" a rozjezdy. Jistě existuje i něco dalšího, já to tady melduju jen proto, že na to zdejší kolega Trainmaniak (s mým malým přispěním) přeložil český návod a pro tyhle účely se mi to zdá dobré.

Ale tamtéž najdeš i obyčejnější ovladače tovární, případně mrkni na AL chladiče - tam zas najdeš víc různých věcí pro železnici od soukromých výrobců. A již zmíněný Miloš Zajíc z Peček dělá různé moduly automatizace, které by tě mohly zajímat taky.

Co se týká základní elektrotechniky, tak taková "bible" pro začátečníky je zde: http://www.masinky2003.wz.cz/tipy_triky.html


P.S.: Zlámalík je přezdívka - zdrobnělina, takže bez p. - a nebo Jirka. A vítej v klubu závisláků.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Našel jsem navěstí

Příspěvekod jipol57 » sob 17 úno, 2024 9:30 am

jenda-po: Taky bych předem poprosil bez vykání. Jsme přece jedna vláčková rodina.
Za nabídku návěstidla děkuji, opravdu se mi líbí, ale nenašel bych pro ně na svém kolejišti upatnění. Ale z každého směru do nádaží, by mělo být vjezdové návěstidlo. Odjezdové už být nemusí, odjezd může dát i výpravčí, bez návěstidla. Takže minimálně 2 by měly být na kolejišti, a jedno náhradní. Nemyslím si, že by se mělo nějak "zničit testováním". Cívka krátkodobě snese i větší napětí a na polaritě nezáleží. Snad LED dioda, by něco nemusela vydržet. Ale zdá se, podle obrázku, že má ochranný odpor i diodu. Tak si myslím že vydží do 16V st i ss napětí. To náhradní, spíš na mechanické poškození. Neuvážené mávnutí rukou, a je po něm.

Zlámalík: To je podle velikosti preferovaných modelů? Zlámal=H0, Zlámalík=TT, Zlámalíček=N. :D
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků