Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod belgarat » pon 05 úno, 2024 7:27 pm

fulda píše:- Tedy - kondenzátory C3 a C5 [...] Ve tvém případě celkem rovnoměrné rozdělení - na každé straně desky jeden a obvod uprostřed.
- Kondenzátor C4 byl myšlený ke stejnému blokování hradla u 6N137. Ani ten se nedostal moc blízko k obvodu.
- Posuvné registry své kondenzátory nemají vůbec. Asi při kopírování byly jinde na schématu.
- Další lahůdka je rozlitá měď, která není žádným signálem. To jsou ve všeobecnosti bezvadné antény.
- Krásné pravoúhlé rohy na kmitavějších signálech si nic nezadají s anténama

Prima, diky. Podle Tveho nazoru - muze neco z toho zpusobit pomerne reprodukovatelny "slus", prave ve chvili zkratu na DCC ? (chapu ze v "beznem" stavu, kdy se to muze nejen z vyse uvedeneho chovat blbe az nefunkcne, jde mi o ten pomerne ostry prechod)

fulda píše:Prostě - ještě se máš hodně co učit. Takhle by ti to zařízení neprošlo ani jako dílenská úloha ve druháku na střední (doufá že to platí i dnes).

Souhlasim; mam. A diky za cas ... a za prekonani odporu ;) protoze soude podle vyctu na to Imodium nestaci.

Mam dotaz k cervene vyznacene antene: zrovna to vyznacene je napajeni +5V (aspon doufam); tedy (opet jen doufam) neprilis kmitavy signal. Take problem ? Ty dalsi (CLK, ... nektere jsou stejne skvele pravouhle) do posuvaku rozumim.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Chybka celého návrhu!

Příspěvekod fulda » pon 05 úno, 2024 8:56 pm

belgarat píše:Prima, diky. Podle Tveho nazoru - muze neco z toho zpusobit pomerne reprodukovatelny "slus", prave ve chvili zkratu na DCC ? (chapu ze v "beznem" stavu, kdy se to muze nejen z vyse uvedeneho chovat blbe az nefunkcne, jde mi o ten pomerne ostry prechod)

Prakticky cokoli. Máme li obvod na mezi stability, pak do něj stačí prostě lehce drcnout a je to.
Podívej, to zařízení je špatně navržené. nemá cenu sledovat jeden faktor, kterej ho rozhodí právě v jedné situaci. Prostě ho předělej v souladu s nějakou dobrou praxí.
Ono stačí, že při zkratu projde několik zákmitů, které sice z pohledu programu na konci dojdou k ošetření, ale v době jejich trvání nepatrně vzroste a zase poklesne spotřeba, takže se udělá menší pulzík a ten to celé rozhoupe.

belgarat píše:Mam dotaz k cervene vyznacene antene: zrovna to vyznacene je napajeni +5V (aspon doufam); tedy (opet jen doufam) neprilis kmitavy signal. Take problem ? Ty dalsi (CLK, ... nektere jsou stejne skvele pravouhle) do posuvaku rozumim.

Aby byl stabilní, tak by jej muselo něco stabilizovat a to se tady neděje, ale to je jedno, vybral jsem si náhodně jednu čáru bez přemejšlení. Posunu se o čáru dolejc a mám stejnej obrazec.

Schválně jsem se podíval na napájení - bezvadná je ta distribuce pracovní zemně. Ten tah vrchem, daleko od obvodů a zůžení před přivedením k posuvným registrům jsou kouzelné.

A pozor, zatím jsme jen u plošňáku.
Pokud bychom se přiblížili k vlastnímu zapojení, je to stejné literární dílo.
Namátkou: Používáš dvoje napájení, což se dá pochopit, deska arduina tě k tomu nepřímo nutí. Jelikož ta napájení asi nebudou na chlup stejná, tak se možná stane, že jedno bude větší a druhé menší, nbo jedno bude víc kmitat a druhé méně. V takovém případě se ti ta napájení začnou srovnávat přes signálové vývody.
V normálním světě se signály na různých napájeních propojují přes nějaké odpory, které zajistí, že při rozdílu napětí nevznikne velký vyrovnávací proud.
Já bych se tedy snažil zmenšit počet napájení na jedno. Jaká je spotřeba těch posuvných registrů? Nezvládne je napájet ten AMS1117 (LM1117 nebo jiné peklo) na desce arduina? Třeba v TOMTO datasheetu píšou až 1A, To se dost podobá té 7805. Pochopitelně je to LDO, takže pro tyhle proudy bude potřebovat jiné kondenzátory, než je na nejlevnějším arduinu, ale do určité míry by je mohl ustát "z venku".
Pokud je napájení 12V AC, tak jsi překročil jeho maximální pracovní napětí, na to pozor a nějak mu ho sniž, třeba ty sériové diody, které ti tu občas někdo vytýká mohou paradoxně vykonat docela užitečnou práci. Pokud tedy budou použité s rozumem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod prcek » pon 05 úno, 2024 9:49 pm

Dík za moudra, nejen původní tazatel se něco dozvěděl.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Chybka celého návrhu!

Příspěvekod belgarat » pon 05 úno, 2024 10:14 pm

fulda píše:Já bych se tedy snažil zmenšit počet napájení na jedno. Jaká je spotřeba těch posuvných registrů? Nezvládne je napájet ten AMS1117 (LM1117 nebo jiné peklo) na desce arduina? Třeba v

Posuvne registry bych rekl 0-0-nic, ale horsi budou ty LEDky na nich (pokud by vse slo z Arduina), i kdyby kazda mela 5mA. Ale 1A to neudela. Nebylo by v tom pripade lepsi vse z arduina, jen LEDky spinat nejakymi tranzistorovymi poli ?

Pokud je napájení 12V AC

Kupodivu 12V DC.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Chybka celého návrhu!

Příspěvekod fulda » úte 06 úno, 2024 7:53 am

belgarat píše:
fulda píše:Já bych se tedy snažil zmenšit počet napájení na jedno. Jaká je spotřeba těch posuvných registrů? Nezvládne je napájet ten AMS1117 (LM1117 nebo jiné peklo) na desce arduina? Třeba v

Posuvne registry bych rekl 0-0-nic, ale horsi budou ty LEDky na nich (pokud by vse slo z Arduina), i kdyby kazda mela 5mA. Ale 1A to neudela. Nebylo by v tom pripade lepsi vse z arduina, jen LEDky spinat nejakymi tranzistorovymi poli ?

Tak to je taky možnost. Pokud chceš svítit 200 ledkama, tak jsi v jiné kategorii obvodů a musíš si udělat nějakou energetickou rozvahu. Například 7805 má 1A jako hraniční a ne všechny modely trvale. Třeba ta celoplastová kia na kterou jsem odkazoval to nedává. Malý kousek matematiky - napájení 12V, výstup 5V/1A. Úbytek 12-5=7V vyzářená energie 7V*1A=7W. To je o něco málo víc, než je spotřeba lustru v obejváku. A to se nebavíme o úbytku na těch úžasnejch cestičkách na plošňáku.
Takže hodně štěstí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Chybka celého návrhu!

Příspěvekod belgarat » úte 06 úno, 2024 8:32 am

fulda píše:
belgarat píše:
fulda píše:Já bych se tedy snažil zmenšit počet napájení na jedno. Jaká je spotřeba těch posuvných registrů? Nezvládne je napájet ten AMS1117 (LM1117 nebo jiné peklo) na desce arduina? Třeba v

Posuvne registry bych rekl 0-0-nic, ale horsi budou ty LEDky na nich (pokud by vse slo z Arduina), i kdyby kazda mela 5mA. Ale 1A to neudela. Nebylo by v tom pripade lepsi vse z arduina, jen LEDky spinat nejakymi tranzistorovymi poli ?

Tak to je taky možnost. Pokud chceš svítit 200 ledkama, tak jsi v jiné kategorii obvodů a musíš si udělat nějakou energetickou rozvahu. Například 7805 má 1A jako hraniční a ne všechny modely trvale. Třeba ta celoplastová kia na kterou jsem odkazoval to nedává. Malý kousek matematiky - napájení 12V, výstup 5V/1A. Úbytek 12-5=7V vyzářená energie 7V*1A=7W. To je o něco málo víc, než je spotřeba lustru v obejváku. A to se nebavíme o úbytku na těch úžasnejch cestičkách na plošňáku.
Takže hodně štěstí.


200 doufam ne :) ale 30i svitim uz ted (update: vlastne nesvitim. To nominalne 6x 5 svetel sviti nanejvys tak 12ti. Ale co treba domecky, s jinym SW...). Tu upravu napajet jen LED ze 7805 jsem myslel ve smyslu toho cos psal - "vsechno na jedno napajeni", krome toho co jedine na te desce "zere" (v zavislosti na odporech u jednotlivych LED)
Naposledy upravil belgarat dne úte 06 úno, 2024 9:19 am, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Chybka celého návrhu!

Příspěvekod Zlámalík » úte 06 úno, 2024 9:02 am

fulda píše:...7W. To je o něco málo víc, než je spotřeba lustru v obejváku

No jo, ale to není měřítko, když Fulda žije v jeskyni. 7W LED je cca 60W žárovka. :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod Seidl » úte 06 úno, 2024 7:21 pm

a když se už řeší blokovací kondíky - tak by možná bylo vhodné upozornit na různé materiály, ze kterých se dělají a na co jsou pak vhodné.
A podle toho se pak také umísťují. Takže obecně řečeno kondík M1 je všeobecně používaný, ale není všespasitelný. Třeba k procesorům se dávají materiálově jiné, které snáze zachytí rušení na napájení.
Je to celkem vzato věda jaké materiály na co a jak použít.
Pro amatérské použití v drtivém počtu ale stačí zmíněných M1.
To jen tak na okraj....
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod Zlámalík » stř 07 úno, 2024 8:34 am

Kondíkem M1 myslíš klasický velký plochý keramický 100 nF z dob Tesly Lanškroun s kódem Nn? :lol: To byl spíš odpor, než kondenzátor, ano :-)
http://www.elektrobazar.com/items/4151% ... keram..jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod D » stř 07 úno, 2024 9:03 am

Zlámalík:
Ahoj. Ještě můj učitel používal u kondenzátorů znak M jako miliontinu faradu namísto znaku µ (mikro, řecké mí), protože ne na všech klávesnicích nebo ve znakových sadách je znak mikro dostupný. My jsme ve škole na počítači používali zástupné písmeno „u“, protože je s „µ“ podobné. Pochopitelně značka svou pozicí nahrazuje desetinnou čárku, stejně jako u rezistoru 3,3 kΩ píšu jen 3k3. Za mě je tedy zápis hodnoty M1 kondenzátoru pochopitelný a vůbec mě nenapadá, proč bych z hodnoty součástky dovozoval její typ nebo výrobce.

M1 = 0,1 M = 0,1 µF = 100 nF
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod Zlámalík » stř 07 úno, 2024 9:14 am

D: Trochu zásah vedle, sorry. Tu anabázi se starým zápisem znám, neboj, taky jsem na tom vyrůstal (ale nepoužívám to). A proč dovozuju výrobce? No, právě proto! Ony ty teslácké 100 nF placky byly svojí nekvalitou celkem proslulé a to období se celkem kryje s tím, kdy se značení M1 používalo.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod vvitty » stř 07 úno, 2024 10:55 am

Ta deska je ve finale jednovrstva, doma delana s propojkami z rubove strany? Pokud cesta neni cil tak bych (mimo jineho) zacal tim ze pouziju dvouvrstvou desku se slusne udelanymi rozvody napajeni - silne spoje, kratka celkova delka, prubezne blokovane u hradel kondenzatory - osobne bych k tem proflaknutym 100nF pridal paralelne jeste nejake 1nF, soudoba logika ma strme hrany a tech 100nF bude mit pravdepodobne prilis velkou parazitni indukcnost.

Pouzil bych vysoce svitive LED, tam bude spotreba na LED max 1mA - pokud to nema osvetlovat mistnost.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod belgarat » stř 07 úno, 2024 11:01 am

vvitty píše:Ta deska je ve finale jednovrstva, doma delana s propojkami z rubove strany? Pokud cesta neni cil tak bych (mimo jineho) zacal tim ze pouziju dvouvrstvou desku se slusne udelanymi rozvody napajeni - silne spoje, kratka celkova delka, prubezne blokovane u hradel kondenzatory - osobne bych k tem proflaknutym 100nF pridal paralelne jeste nejake 1nF, soudoba logika ma strme hrany a tech 100nF bude mit pravdepodobne prilis velkou parazitni indukcnost.

Pouzil bych vysoce svitive LED, tam bude spotreba na LED max 1mA - pokud to nema osvetlovat mistnost.


Deska je jednovrstva pro moznost domaci vyroby (hlavne prototypu). Rad bych to zachoval i za cenu zvetseni plochy. Diky za rady.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod vvitty » stř 07 úno, 2024 11:23 am

Myslel jsem si to, taky jsem to tak driv delal. Bohuzel to vede k pomerne vyznamnemu omezeni jak lze natahat rozvod napajeni a prilis nepridat prokovy na signaly. Kdysi jsem to resil tak ze shora vedly signalove spoje a rozvod napajeni byl komplet - nebo castecne - realizovan silnejsimi draty ze spodni strany. Ale je to pakarna.

Dneska stoji prototyp u Cinana $2 a doprava $10, za tyden max dva je deska ve schrance v profi provedeni - to uz je skoro snazsi a levnejsi nez se crcat s osvitem, shanenim chemie a naslednou aspon trochu ohleduplnou likvidaci.


PS: Tu rozlitou med vyhazej. Bez smysluplneho pripojeni k zemi je tam spise naskodu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Chybka schematu nebo proudova spicka ?

Příspěvekod belgarat » stř 07 úno, 2024 11:55 am

vvitty píše:Myslel jsem si to, taky jsem to tak driv delal. Bohuzel to vede k pomerne vyznamnemu omezeni jak lze natahat rozvod napajeni a prilis nepridat prokovy na signaly. Kdysi jsem to resil tak ze shora vedly signalove spoje a rozvod napajeni byl komplet - nebo castecne - realizovan silnejsimi draty ze spodni strany. Ale je to pakarna.

Budu na to myslet -- a takova pakarna mi pro overovaci prototyp nevadi ... diky. Ktery Cinan chce za dopravu $10 ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků