Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod 987mis » pon 25 pro, 2023 7:55 am

Ahoj,
měl bych dotaz ohledně brejlovce od firmy Kuehn. Zakoupil jsem na bazaru - analog (č. 33310) a vyzkoušel jak jezdí. Vše se tváří v pořádku až na to, že rychlost jízdy na vybraném jízdním stupni je o poznání nižší ve srovnání s jinými brejlovci. Laickým okem bych řekl že to vypadá, jako by bylo v DCC, někdo naprogramoval nižší rychlosti a zůstalo to po vyjmutí dekodéru uložené někde v paměti (je mi jasné, že je to blbost). Nějak si s tím nevím rady a považoval jsem to za záhadu tohoto konkrétního kusu. Pro upřesnění ještě řeknu, že jsem měřil odběr a ten se zdá v pořádku - naplno 250mA. Problém jsem odložil a znovu se objevil, když mi došli bastardi, které mám na přestavby. Z 5ti mašin (funglovky) jede minimálně jedna o poznání pomaleji ve srovnání se zbytkem - zkrátka stejný problém jako u brejlovce. Dokázal by mě někdo nasměrovat, kde je problém? Díky moc :)
Uživatelský avatar
987mis
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř 10 črc, 2013 9:47 pm
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod Zlámalík » pon 25 pro, 2023 1:02 pm

Možná mám tip. Když se na trhu objevila první série Brejlovců, jezdily jak splašené. Zjišťovala se příčina a ukázalo se, že v převodovkách jsou omylem vložené dvouchodé šneky. Rozjela se tehdy akce, pan Kühn zadal do výroby nové podvozky a ty se měnily u modelů na skladě i v rámci reklamace. Další série už měly správně šneky jednochodé.
Takže myslím, že ten nový kus máte buď novější nebo ten upravený, zatímto ty ostatní jsou původní a holt úpravou neprošly. Já jsem měnil podvozky pro TT modeláře, jak k tomu přistoupili jiní prodejci, nevím. Ověřit to můžete srovnáním s jiným, novějším kusem, pokud bude jezdit stejně pomalu, je to ono.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod Leoš Vobořil » pon 25 pro, 2023 4:51 pm

Zkusil bych mozna nejjednodussi vec - promazat. Na webu Kuehnu je o tom i clanek.
https://kuehn-digital.de/oelen-der-schneckenwelle.html
Leoš Vobořil
 
Příspěvky: 51
Registrován: pon 24 bře, 2008 10:39 am
Bydliště: Brno a Kutná Hora

Re: Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod Zlámalík » pon 25 pro, 2023 5:19 pm

987mis píše:Problém jsem odložil a znovu se objevil, když mi došli bastardi, které mám na přestavby. Z 5ti mašin (funglovky) jede minimálně jedna o poznání pomaleji ve srovnání se zbytkem - zkrátka stejný problém jako u brejlovce. Dokázal by mě někdo nasměrovat, kde je problém? Díky moc :)

Sorry za překombinované řešení - četl jsem to v mobilu a nedočetl - tedy jestli to dělá i jiná série, pak to podvozky nebude. Zkus to, co píše kolega. Mně se někdy stalo, že náhodný kus jel nepravidelně a po pár minutách kroužení v převodovce něco písklo (jako by se zadřelo a protočilo) a od té doby to jelo bezvadně.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod 987mis » pon 25 pro, 2023 7:23 pm

Děkuji za návrhy. Zkusím mrknout na to promazání, případně ho nechat jezdit nějaký čas dokola :)
Uživatelský avatar
987mis
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř 10 črc, 2013 9:47 pm
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod Ivan » čtv 28 pro, 2023 11:24 pm

První generace brejlovcu (deska s konektorem 6pin) s upravenými podvozkami jezdila v analogu hezky pomalu. Pak přišly bardotky s jinými střevy, která se dostala i do brejlovcu. No a tato nová generace s rozhraním next 18 jezdí v analogu jak splašená, prý to tak německý zákazník rád. Po digitalizaci a úpravě CV však jezdí hezky.

Snad jsem to nepopletl, ale přesně takhle se chovaly moje dvoje brejle před DCC.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Rychlost jízdy lokomotiv Kuehn

Příspěvekod 987mis » pát 29 pro, 2023 10:07 pm

Ivan píše:První generace brejlovcu (deska s konektorem 6pin) s upravenými podvozkami jezdila v analogu hezky pomalu. Pak přišly bardotky s jinými střevy, která se dostala i do brejlovcu. No a tato nová generace s rozhraním next 18 jezdí v analogu jak splašená, prý to tak německý zákazník rád. Po digitalizaci a úpravě CV však jezdí hezky.

Snad jsem to nepopletl, ale přesně takhle se chovaly moje dvoje brejle před DCC.

Díky za zkušenost. Dává to smysl a na 90% bych řekl, že je to i můj případ. Co mě však zaráží jsou ti bastardi, kteří jsou ze stejné várky a z těch 5ti, jeden vykazuje stejné chování - ve srovnání se zbytkem jezdí pomaleji. Ale to už může být problém s tím, že je málo zajetý atp. :)
Uživatelský avatar
987mis
 
Příspěvky: 56
Registrován: stř 10 črc, 2013 9:47 pm
Bydliště: Slavkov u Brna


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků