Dalsi navestidlovy dekoder

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » ned 13 srp, 2023 7:57 pm

fulda píše:TO taky pamatuju :mrgreen:
Je to prostě pecka!


Zajimave -- umi (umelo) to taky PWM jako ma ted Sidlo, aby byl trochu videt dosvit / nabeh svetel ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod Zlámalík » ned 13 srp, 2023 8:40 pm

Zdeno, odkazovaný článek: Umí to 9 funkcí 1/0 na každé z možných 511 adresách. Adresa se voli připájením pinu p3.0 a 1 a P3.4 a 5 na lištu GND ze strany spojů podle binární logiky.
To znamená, že je možno přímo navolit 16 adres v intervalu od 16, 32, ... atd. až do 512. Tento interval napálím natvrdo a je konstantní.


Hmmm, nevím nevím, jestli je to belgaratově výrobku podobné a hlavně - jestli to tehdy bylo něco nového a převratného? :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod HonzaM » ned 13 srp, 2023 9:01 pm

belgarat píše:
Dik za upresneni. Takze 2x MGP - a na tu vyhybnu by tedy stacil i jeden. Vyborne -- zejmena pro ostatni ctenare. Co se tyce ovladani, JMRI a/nebo RocRail stejne chci (z jinych duvodu), v pouziti MGP nevidim zadnou moc vyhodu (SCOM nepouzivam) ... da se ridit DCC (omlouvam se, nechce se mi moc hledat, na prvni dobrou jsem nenasel) ?

Pro upřesnění, MGP standardně Scom nepoužívá, doplnili tu možnost na přání majitelů návěstidel s těmito dekodéry. Dekodéry MGP se pochopitelně DCC ovládat nedají, byl by to nesmysl - velkou výhodou LocoNetu je, že je ovládání veškerého příslušenství nezávislé na ovládání lokomotiv.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » ned 13 srp, 2023 9:04 pm

Aha, tak to tedy znamena, ze jsou pro mne MGP zhola nepouzitelne. Budiz.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod HonzaM » ned 13 srp, 2023 9:29 pm

Správně jsi to pochopil, MGP je ucelený systém založený na LocoNetu - to je jeho přednost.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod prcek » pon 14 srp, 2023 5:54 am

belgarat píše:Zacatecnik ma vzdycky velkou radost z uplne pitomosti ktera funguje ... takze: funkcni prototyp navestidloveho dekoderu:

...



Gratuluji. Ze zvědavosti
* na DCC je použita NMRA knihovna, nebo neco jiného?
* časování pwm pro zhasínání/rozsvěcení je pro všechny LED společné?
* umí to blikající žlutou (očekávej 40)?
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod zdeno » pon 14 srp, 2023 7:22 am

Zlámalík píše:Hmmm, nevím nevím, jestli je to belgaratově výrobku podobné a hlavně - jestli to tehdy bylo něco nového a převratného? :D

nebylo, tim spis to vypada divno v dnesni dobe,
ale v te dobe to bylo potrebne a Pietrik to myslim vyrabel.
---
V te dobe nikdo nepozadoval postupne PWM rozsvecovani a zhaseni, teda je to mimo misu.
Ani Fuldove dekodery v te dobe to nepodporovaly.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 7:36 am

prcek píše:Gratuluji.

Neni k cemu -- samozrejme jsem se radoval predcasne, mam tam nejakou "low-level" HW chybu na cteni DCC (viz dalsi prispevek). Elektrojouda.

prcek píše:* na DCC je použita NMRA knihovna, nebo neco jiného?

NmraDcc, ano
prcek píše:* časování pwm pro zhasínání/rozsvěcení je pro všechny LED společné?

Asi nerozumim otazce. Frekvence pwm shodna pro vsechny (omezeni ShiftPWM, do toho vrtat nechci), "krivka" (ehm) rozsveceni/dosvitu shodna pro vsechny (omezeni sketche, slo by zmenit).

prcek píše:* umí to blikající žlutou (očekávej 40)?

ano, tabulky navestnich znaku / aspektu okopirovane od Sidla
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 7:43 am

Jak jsem psal v predchozim, radoval jsem se predcasne ... nejaka pitoma low-level chyba hodna elektrojoudy, ktera zejmena po zapojeni do kolejiste zajisti, ze se dcc cte nespolehlive. Spis necte. Ledaze by na jinak nepouzitem D7 (a jen na nem, jine nozicky mam nepouzite take a na nich to nefunguje) visel volny drat. Jsa elekrojouda, jsem okopiroval DCC vstup vc. optoclenu od Sidla (kteremu to funguje), zatim netusim kde mam problem - na nahodny studenak to nevypada, 2 desky vykazuji stejne blbe chovani.

Tak kdyby nekdo elektrozdatny byl ochotny propalit nejaky cas s elektrojoudou, prosim SZ at to tu dal neplevelim. Nevylucuje se pitomost ve schematu, at uz chybejici kondenzatory nebo zapomenute/nedodelane "neco", nebo blbost na tistaku ...
Sorry.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod zdeno » pon 14 srp, 2023 8:18 am

belgarat píše:Nevylucuje se pitomost ve schematu, at uz chybejici kondenzatory nebo zapomenute/nedodelane "neco", nebo blbost na tistaku ...Sorry.

posli schema a plosak SS,
jinak mam na 100% odzkouseny snimac DCC v ASM, to by se dalo naroubovat do Cecka. Je to extremne rychle.
---
Jinak mne pobavila tvoje kritika na Bascom, asi si neuvedomujes paralelu s tvoji nechuti se naucit Loconet :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod prcek » pon 14 srp, 2023 9:20 am

Děkuji za odpovědi
belgarat píše:
prcek píše:* časování pwm pro zhasínání/rozsvěcení je pro všechny LED společné?

Asi nerozumim otazce. Frekvence pwm shodna pro vsechny (omezeni ShiftPWM, do toho vrtat nechci), "krivka" (ehm) rozsveceni/dosvitu shodna pro vsechny (omezeni sketche, slo by zmenit).


Když budou blikat dvě "očekávej 40" budou blikat synchronně, nebo každá zvlášť podle toho "jak to vyjde"
To stejné při změně návěsti, pokud se sejdou dvě současně měněné.

Ale není to důležité, spíš jsem zvědavý, co vše se dá z arduina vymáčknout a jak rychle se daří ty posuvné registry obsluhovat.


Nefunkční čtení DCC... schema/plošňák budou asi prerekvizity pro další bádání. Pokud to fungovalo na stole, je ještě možnost, že některá z použitých součástek je s parametry "na hraně" a v reálu už to nedává. Také je možná problém v napájení.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 14 srp, 2023 9:28 am

belgarat píše:Jak jsem psal v predchozim, radoval jsem se predcasne ... nejaka pitoma low-level chyba hodna elektrojoudy, ktera zejmena po zapojeni do kolejiste zajisti, ze se dcc cte nespolehlive. Spis necte. Ledaze by na jinak nepouzitem D7 (a jen na nem, jine nozicky mam nepouzite take a na nich to nefunguje) visel volny drat. Jsa elekrojouda, jsem okopiroval DCC vstup vc. optoclenu od Sidla (kteremu to funguje), zatim netusim kde mam problem - na nahodny studenak to nevypada, 2 desky vykazuji stejne blbe chovani.

Tak kdyby nekdo elektrozdatny byl ochotny propalit nejaky cas s elektrojoudou, prosim SZ at to tu dal neplevelim. Nevylucuje se pitomost ve schematu, at uz chybejici kondenzatory nebo zapomenute/nedodelane "neco", nebo blbost na tistaku ...
Sorry.

Proč se omlouváš ;-)

Proto přeci fórum je ne ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 10:07 am

prcek píše:Když budou blikat dvě "očekávej 40" budou blikat synchronně, nebo každá zvlášť podle toho "jak to vyjde"

Prozatim humpolacky = kazde svetlo ma timer zvlast. Vzhledem k tomu jak se prevadi "aspekt" na stavy svetel tak na jednom navestidle jsou zmeny synchronni, ale navestidla navzajem koordinovana nejsou.
Na chvili mne napadlo :) jak to vlastne ma byt ve skutecnosti ale byl jsem liny se zeptat. Jak to teda ma byt SPRAVNE ?

prcek píše:To stejné při změně návěsti, pokud se sejdou dvě současně měněné.

Ted se casovace rozbihaji pri zmene navesti, tzn; zmenis-li "soucasne", budou navestidla blikat synchronne (resp. s +- stejnou casovou prodlevou jakou mely DCC povely)

Ale není to důležité, spíš jsem zvědavý, co vše se dá z arduina vymáčknout a jak rychle se daří ty posuvné registry obsluhovat.

Kdyz jsem to zkousel na nepajivem poli + prijem DCC, tak jsem se dostal na cca 160 blikajicich (alespon tedy menicich vystupy na posuvacich). Nepozoroval jsem ztraty / "preslechnuti" DCC, ale to je houby "poradny" zatezovy test. Puvodni autor uvadel moznost rizeni az 768 LEDek. Puvodne jsem se stejnym HW pocital pro efektovy dekoder pro domecky (domek z mistnosti, ruzne rezimy v zavislosti na case - loznice/obyvak/kuchyne/zachod/televize/...)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod BohousP » pon 14 srp, 2023 10:28 am

Na chvili mne napadlo :) jak to vlastne ma byt ve skutecnosti ale byl jsem liny se zeptat. Jak to teda ma byt SPRAVNE ?

Jak kde, záleželo na typu zabezpečovacího zařízení. Kdysi byl i blikač dost drahý a používal se jeden pro celé ZZ. Pak všechny žluté blikaly na celém nádraží synchronně. Dnes to (myslím) už není pravidlem, alespoň jsem to někde viděl. Možná že mne zabezpečováci opraví.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod JenikPluto » pon 14 srp, 2023 11:30 am

prcek píše:Ale není to důležité, spíš jsem zvědavý, co vše se dá z arduina vymáčknout a jak rychle se daří ty posuvné registry obsluhovat.


Z Ardu se toho da vymacknout hodne (a to jsem bastlic samouk amater). Ja jsem sveho casu (a mozna, ze jsem to tu uz nekde psal) resil samodomo navestni dekodery taky, dve Ardu mini pro obsluhuji kazde jedno zhlavi, dohromady 24 navestidel, signaly stavi podle postavene cesty na pokyn obsluhy stuj/volno, tzn. nejvic pameti zaberou prave ty zavislosti cest. Sviceni resi "stromecky" WS2811 (ja vim, uz jsem s nima otravnej 8) ), cili blikajici navesti jsou synchronizovane, kazda vetev jeden vystup z Ardu; navest umi jakoukoliv (teoreticky do 12 znaku), takze i v eNku navestim 100 ocekavej 40.

Ted resim malou stanici, kde je jenom 10 navestidel, takze to cele bude ridit jedno Mini a jako bonus si da i osvetleni budov a okoli.

Uprimne receno nechapu proc do veci, ktere stavim pro svoje kolejiste, cpat veci jako programovani pres CV. Naprogramuju to jednou a hotovo, ne? Jak casto clovek prestavuje pevne kolejiste? Nejakou dobu jsem stravil spravnym nastavenim zavislosti a od te doby jsem na to nesahnul. Kdyz si hraju treba s pridavanim budov ke sviceni, tak pripojim laptop a poslu to tam kabelem v podstate stejne, jako pres CV treba z JMRI, akorat ze jsem si usetril praci s programovanim neceho, co v principu nepotrebuju, nemluve o usetrenych zdrojich Arduina.

U veci, ktere maji byt univerzalni a hlavne komercni to beru, ale tu snahu o univerzalnost v domacim prostredi (a treba i klubovem, kde deti stavi jedno kolejiste) uplne nepobiram.

JP

P.S.: Ale je to Loconet...
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků