Dalsi navestidlovy dekoder

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 11:34 am

O tech WSxxx jsem uvazoval - ale mel jsem za to, ze kvuli velmi striktnimu a rychlemu casovani musim vypnout preruseni -- a pak bych opravdu mohl "minout" preruseni z hrany DCC signalu. pricemz retezec WS se musi nakrmit naraz - zdrzeni se bere jako ukonceni streamu.
Maloval jsem si certa na zed ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod prcek » pon 14 srp, 2023 12:06 pm

JenikPluto píše:
Uprimne receno nechapu proc do veci, ktere stavim pro svoje kolejiste, cpat veci jako programovani pres CV. Naprogramuju to jednou a hotovo, ne? Jak casto clovek prestavuje pevne kolejiste? Nejakou dobu jsem stravil spravnym nastavenim zavislosti a od te doby jsem na to nesahnul. Kdyz si hraju treba s pridavanim budov ke sviceni, tak pripojim laptop a poslu to tam kabelem v podstate stejne, jako pres CV treba z JMRI, akorat ze jsem si usetril praci s programovanim neceho, co v principu nepotrebuju, nemluve o usetrenych zdrojich Arduina.

U veci, ktere maji byt univerzalni a hlavne komercni to beru, ale tu snahu o univerzalnost v domacim prostredi (a treba i klubovem, kde deti stavi jedno kolejiste) uplne nepobiram.



Ja to chápu, možností je mnoho
a) je to tak správně (z programátorského hlediska), oddělení programu, který je společný pro všechny kusy od konfigurace, která je naopak vždy jedinečná
b) i pro prosté hledání správného nastavení se může hodit nastavitelnost jinak, než přeprogramováním
c) podle popisu bude mít JMRI už připojené, takže pro nastavení už nemusí nic přepojovat
d) použití metody, která je standardem
e) možnost sdílet/prodávat výsledek, bez nutnosti aby někdo musel zasahovat do programu
f) v autorově případě podezírám prostou touhu si pohrát a ukázat, že to jde (a tomu dobře rozumím)
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 12:28 pm

prcek píše:f) v autorově případě podezírám prostou touhu si pohrát a ukázat, že to jde (a tomu dobře rozumím)

Spravne je F (nejvic, samozrejme je jednodussi skladat dohromady co uz je).

Ve skutecnosti bych rad v JMRI zalozil 'databazi' vsech nastaveni vsech dekoderu -- ackoliv je JMRI v tomto tupe/nedodelane, a povazuje vsechny dekodery za vehikly :) Kdyz nic jineho, tak budou data na jednom miste, a v ramci moznosti i verzovana (to taky JMRI neumi, ale proc to nemit v gitu). Takze bych rad, aby se daly stahnout jednotliva CV 'standardnim' zpusobem. Ano, JMRI budu mit uz pripojene a prijde mi jednodussi "za beznych okolnosti" zachazet s timto dekoderem podobne jako se serverodekoderem. Diagnostiku samozrejme pres seriovy (USB) port. Prave me jeste ceka dotvoreni layoutu panelu pro dekoder pro JMRI.

Samozrejme ze by bylo fajn, kdyby ty stravene hodiny vyuzil nekdo dalsi, komu bude zrovna zvolene reseni vyhohovat -> opet je uzitecne nastavovani CV

Mimochodem - pokud mohu soudit podle sveho kodu, je slozitejsi terminalove rozhrani nez CV manipulace :)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 1:04 pm

Panove - dekuji vam (vsem !) za zajem a pomoc. Detektivka vsak vstupuje do dalsiho dejstvi. Pokud se Fulda vyskytuje obcas nekde v hospode - prosim SZ, donesu mu cokoladu (resp. neco jineho dle vyberu), prvni kolo vyhral. Ano, jako prvni jsem vykopal prakticky vsechno SW zpracovani, zejmena pak posouvani shift registry, protoze jsem se domnival, ze tam a/ bude nekde chyba nebo b/ to bude zrat cas a interrupty se tlouci s prijmem DCC. Furt nic. Kdyz jsem pak vzal do ruky desticku (zapojenou) a nahodne jsem sahl zespoda prstem na vyvody arduina ... seriovy port vypsal DCC komunikaci ! Dalsimi pokusy jsem dosel k tomu ze reaguje D7 -- no a protoze to je fakt hodne prastene, kdyz jej nijak v kodu nepouzivam a dokonce ani nekonfiguruji, vyhlasil jsem verejne HW chybu.

Kdyz se Fulda (znovu) optal, nedalo mi to, a znovu jsem vysekal jeste vic - a nechal ciste jen zpracovani DCC, dokonce jsem ani nenechal poradne inicializovat stav v RAM z EEPROM... a voila ! Bisectem v kodu jsem pak uz pomerne rychle dosel do mista (pak uz zjevne) chyby preteceni bufferu. Takze co je (asi) jasne je proc nefungoval prijem DCC -- zde fragment vypisu globalnich promennych
Kód: Vybrat vše
00800509 b _ZZ28initLocalVariablesSignalMastvE11usedOutputs
00800513 b DccProcState

No a protoze jsem predelaval hodnotu "zadny vystup" z 0xff (resp "vice nez pocet vstupu") na 0, povedlo se mi v jedinem miste blbe otestovat meze, a rizenim osudu jsem zapisoval na _ZZ28initLocalVariablesSignalMastvE11usedOutputs + 0x1f, coz CISTE NAHODOU zrusilo - ano, stavove promenne NmraDcc. Overeni nastalo vykomentovanim onoho chybneho bitWrite(), pricemz stalezapojena deska v kolejisti lezela metr od mne na dlouhem kabelu, abych se ji ani nedotkl.

Ale k uplnemu vysvetleni mi fakt schazi - PROC !!! se chovani zmenilo pripojenim dratu na zcela nepouzite D7. No ... zatim mam teorii ze (vzhledem k tomu jak vypada layout struktury DccProcState), ze jsem se zrovinka trefil do 7. bitu ExtIntMask coz by melo odpovidat vyberu D7 (PD7) ... a pak uz pripadne "dratem nachytane" nahodne zmeny davaji smysl :(

Samozrejme tu zamenu na 0x00 = nepouzito jsem delal v poslednim tydnu, pac jsem chtel aby do statickych tabulek prekladac nageneroval "0 = nepouzito", tedy pote co uz byla deska davno spajena a i Dcc ovladani ozkousene :(
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod fulda » pon 14 srp, 2023 1:17 pm

prcek píše:Ale není to důležité, spíš jsem zvědavý, co vše se dá z arduina vymáčknout a jak rychle se daří ty posuvné registry obsluhovat.

Pokud si uvědomíš, že se ty posuvné registry dají ovládat jako SPI periferie, tak jich i velmi základní arduino zvládne ovládat opravdu velké množství a opravdu rychle.
Jenom pro porovnání - podobně organizované jsou LED "wallscreen" obrazovky, nebo takové ty zobrazovací kostky, které něco promítají na kdejaké vietnamské prodejně. Například TADY jedna taková je, schválně se posouvej dál nebo blíž po silnici (šipkou dolů) a můžeš sledovat, jak probíhají hamburgery a řízky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod fulda » pon 14 srp, 2023 1:30 pm

belgarat píše:Pokud se Fulda vyskytuje obcas nekde v hospode
... jsem alkoholik, v hospodě se nevyskytuji "občas", ale "pravidelně", to je jasná věc.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod prcek » pon 14 srp, 2023 1:54 pm

belgarat píše:Samozrejme tu zamenu na 0x00 = nepouzito jsem delal v poslednim tydnu, pac jsem chtel aby do statickych tabulek prekladac nageneroval "0 = nepouzito", tedy pote co uz byla deska davno spajena a i Dcc ovladani ozkousene :(


Aha, pán se zapomněl pochlubit, že po otestování ještě dělal kosmetické změny :-)

Ale jinak dobře, že chyba nalezena.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod JenikPluto » pon 14 srp, 2023 2:06 pm

belgarat píše:O tech WSxxx jsem uvazoval - ale mel jsem za to, ze kvuli velmi striktnimu a rychlemu casovani musim vypnout preruseni -- a pak bych opravdu mohl "minout" preruseni z hrany DCC signalu. pricemz retezec WS se musi nakrmit naraz - zdrzeni se bere jako ukonceni streamu.
Maloval jsem si certa na zed ?


ATmega328P, ktery na tech mini arduinech je, ma 2x8 bitovy a 1x16 bitovy casovac. Cili resim jen to, aby rutina pro WS nepouzivala stejny casovac, jako rutina pro LN. Predpokladam (ale overene to nemam, DCC na Arduinu jsem nikdy neprovozoval), ze u DCC knihoven to bude podobne.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » pon 14 srp, 2023 2:19 pm

.. ale zdrojaky ted (po odhaleni) jsou otagovane, pekne mi to reaguje na (ted zrovna) 5 navestidel zapojeno v realnem prostredi ... a fulltext search ruznych meznich konstant odhalil jedno potencialni dalsi misto. Takze asi dobry - a dalsi zmeny by mely byt dobre nalezitelne z git(hub)u.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » sob 19 srp, 2023 10:38 am

Pro zurive samodomo vyrabece jeste maly doplnek k samodomo dekoderu. Mozna nekomu prijde k duhu mini-plosnacek do hlavy navestidla, nebo 3D model stozaru k tisku (akorat ten sokl je nejaky moc velky - prevzal jsem ten on JenikPluto, ale mozna blbe skaloval do TT (?))
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod jipol57 » sob 19 srp, 2023 11:55 am

Moje kolejiště je jedno vrabčí hnízdo, a když tady vidím jak se tady předvádějí ukázky s krásně uhlazeným vedením, tak se stydím.
A funguje mně to. Nepoužívám k řízení příslušenství DCC, ale svůj vlastní systém, založený na microchipech PIC. Mám různě po kolejišti různé destičky, vzájemně propojené. Ale hlavně si vedu dokumentaci s konektory na deskách, a samotné konektory mám řádně popsané (piny jednotlivě). Už se mně stalo několikrát, že něco přestalo fungovat, ale vždycky jsem si poradil, díky mému popisu konektorů.
Samotný vodič, ať je vedený jakkoliv, se nikdy nepřeruší. Chybu mívám ve špatně zalisovaném pinu, nebo zapájení v desce, které se občas projeví i po pár letech.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » sob 19 srp, 2023 12:10 pm

Mirne off topic: Taky by mne zajimalo jak proboha dokazete udrzet stabni kulturu a tak nadherne vedeni vodicu, navic nekdy i oddelene data + silove (DCC) ... na to musi byt ksakru nejaky planovaci grif, ktery neobjevim ani za 20 let (kdyz se mi to nepovedlo po 5 letech). Nechce nekdo do jineho tematu napsat "jak na to" ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » sob 19 srp, 2023 1:18 pm

prcek píše:* Belgarat se tu právě snaží pochlubit, že se něco naučil a dokonce mu to i funguje a ty místo "jsi šikovný, když trošku upravíš X a Y, bude to ještě lepší" napíšeš "máš to fundamentálně blbě, takové věci jsem dělal už v letech..."
* Belgarat tu někde výslovně napsal, že LocoNet mu nijak nevadí, ale jeho dostupná dokumentace je naprosto příšerná. (moje interpretace, jak si to pamatuju) Je ovšem truchlivý fakt, že jediné, co máme k dispozici, je https://www.digitrax.com/support/loconet/home/ a to je pro rozumnou implementaci čehokoli nedostatečné.


Mno, tak fundamentalne blbe to mam :) a vim to (vedi to samozrejme vsichni) protoze "upevneni" DPS znamena, ze jsou zapatlane ty mikrodratky a ty uz lepidla nikdo nevypatla. Ano, dan za jednoduchost -- jestli je to adekvatni (jednou za cas se neco zkazi, boze) nebo ne ... to se uvidi. Je to pro staticke kolejiste, na modulech se s navestidly manipuluje o dost casteji.

Ad LocoNet - ano, mas pravdu. V podstate bych ho pouzival radsi, protoze obousmerna komunikace znamena lepsi diagnostiku a vubec -- ale diky uplne nah*vno popisu pak hrozi nekompatibility ne na elektricke urovni, ale urovni protokolu.... nedej Boze kdybych pro Loconet za soucasneho stavu neco delal sam, protoze komunita (reprezentovana zde zejm. Zdenem) bude mit spoustu pripominek, ale pouceni jako safranu, aby neprisli o pracne nabyte know - how. S takovymi typky a projekty jsem se uz v IT setkal - a 30leta praxe veli se takovych projektu a komunit nedotykat ani chlorovanym klackem, a uz vubec je nebrat do kriticke infrastruktury. O to vic mne ten stav stve (ocividne lepsi vec zazdena lidskou blbosti) vcetne "komunity", ktera za 20 let nebyla s to vyprodukovat solidni popis, byt neoficialni. Nebo je mozna nutkava potreba "ochrany investic" do vlastnich experimentu znalcu proste vyssi ... pak plati to o chlorovanem klacku. Kdybych chtel 'know-how lock-in', tak to uz muzu rovnou kupovat Lenzovo vsechno.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » sob 19 srp, 2023 4:47 pm

Ne, ve skutecnosti je vysledek takovy, jaky jsem chtel. Ano, mohlo to byt lepsi. MNOHEM - koncepcne jinak. Vysledek je poplatny uvaze, ze kdyz oplacam spojeni dilu tavnym lepidlem, a zaleju i dratky, tak je sice z lepidla nikdo nedostane ... ale ani ty dratky se nemaji sanci nijak pohnout, natoz vytrhnout. Nuze uvidime jak dlouho mi teorie vydrzi v praxi. Treba nekdo mezitim dodela 3D model patice a objimky (subtilnejsi nez od Navestidel), a bude vymalovano .... Ano, sachta slepena z dilu je hnusna ... ale koho to zajima -- konektor do dutinkove listy navede spolehlive.

... ja se mezitim soustredim na model hlavy navestidla, abych se nemusel bat, ze LPH stavebnice dojdou (jako ze dochazeji) - tim udelam sluzbu sobe a mozna i dalsim. Od JenikaPluto model mam -- ale roztec der neni totozna se stavebnici LPH (ani po preskalovani na spravne meritko, samozrejme) a tvar stinitek je taky drobatko jiny; musim "dosochat".

Ad pochopeni LocoNetu - sorry, (jeste) nejsem v duchodu a nemam cas palit cas (kdyz mam alternativu) na technologii kterou 20+ let nikdo poradne nedospecifikoval -- ostatne to nemusi byt vubec technicky mozne: behem doby anarchie si kazdy "opkody" vylozil po svem, postavil zarizeni ... a kazda specifikace by vlastne znamenala nekompatibilitu: cast zarizeni nevyhovi; to je taky specifikace naprd. Takove veci se stavaji bezne ... a spravit se to neda (nebo aspon nevim o zpusobu jak by se dalo); je to pokakane navzdy.

My na nasem hloupouckem software zvici 5M radek drzime kompatibilitu pres 20 let, a neni to uplne zadarmo; nastesti kdyz jsem bral rozum, meli jsme architekta co mel na vic, nez jen zabyvat se opkody ale dokazal si drzet nadhled. Tolik rozumu jako on tehdy nemam zrejme ani dnes.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » sob 19 srp, 2023 6:47 pm

Uz jsem se chtel davno zeptat ... u clanku https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2023010001, https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2022070001, https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2021110001, 2020090001 ... kde si muzu stahnout zdrojove kody k software ? Vsude ctu jen "muzu poskytnout podklady".
Naposledy upravil belgarat dne sob 19 srp, 2023 6:48 pm, celkově upraveno 1
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků