Dalsi navestidlovy dekoder

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » sob 12 srp, 2023 6:21 pm

Zacatecnik ma vzdycky velkou radost z uplne pitomosti ktera funguje ... takze: funkcni prototyp navestidloveho dekoderu:

dekoder.jpg


Neni to tak sikovne jako Sidluv univerzalni UNIARD, zato ale obslouzi az 32 vystupu na LED ... a tim neosazenym konektorem napravo se da teoreticky retezit az do 128 vystupu (vyzkouseno 80). Ideove a kodem vychazi ze Sidlovy prace (timto dekuji za svoleni k preorani a prelicencovani) - ma predkonfigurovane typy navestidel (vjezdove 5 svetel, odjezdove 4 svetla, varianty pro jizdu jen do odbocky/rovne, autoblok), ale veskere prirazeni aspektu, vystupu atd se da nastavit v CV. A samozrejme svetla zhasi a rozsveci ne najednou ale pozvolna, podobne jako skutecne lampy (opet dik Sidlovi za zaklad).

Vzniklo to predevsim proto, ze mi bylo blby palit vice arduin na vyhybnu kde je 6x petisvetlo,ale uprimne: za ten vyvojovy cas to nestalo. Ale bavilo.

Nic moc :) ale potesi.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod Zlámalík » sob 12 srp, 2023 6:42 pm

Naprosto tu radost chápu! Já měl stejnou, když jsem si naprogramoval (po 30 letech, kdy jsem nic podobného nedělal) Arduino pro přesuvnu. Ano, baví to a těší to!
Jestli budu mít čas a sílu, ozval bych se pak a poprosil bych o tip, jak se dělá to nastavování parametrů skrz CV. Dík.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod zdeno » ned 13 srp, 2023 9:20 am

pokud je to na DCC, tak to nebude nic noveho a prevratneho !!
---
Dneska ma skoro kazda centrala Loconet, je opravdu hrich to nevyuzit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » ned 13 srp, 2023 10:14 am

Ano, je to na DCC, ne neni to prevratne -- ani se od toho zadny prevrat necekal (dokonce ani ja jsem necekal)... leda "zahusteni": vice moznych vystupu na jedno CPU. Pohrichu by mi zcela vyhovoal Sidluv dekoder, akorat bych spotreboval 2-3 arduina tam, kde takhle staci jedno. Nic vic.

Loconet podporovat neminim, ted ani v budoucnu: nema zadnou solidni specifikaci a ty vecne putky o to co znamena ktery opcode a kdy se vlastne ma pouzit jsou nedustojne neceho co si rika 'komunitni'. Nebo ma :) a jeste jsem na takovy dokument nenarazil. To, co je nadepsane "LocoNet® Personal Use Edition 1.0 SPECIFICATION" je v neelektricke (!!) casti sracka a ne specifikace, bohuzel.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod zdeno » ned 13 srp, 2023 10:27 am

To je iba pohled neznaleho a nepoucitelneho.
Proc asi davaji vyrobci central do jejich vybavy Loconet ??
Dokonce aj Roco.
Je to podobne, jako jsem se ja zaseknul u DIP pouzder, tak ty si se zaseknul u DCC.
---
Zrovna ted vymyslam rizeni vyhybek pres WiFi, tam vidim budoucnost.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod BohousP » ned 13 srp, 2023 12:17 pm

zdeno píše:pokud je to na DCC, tak to nebude nic noveho a prevratneho !!
---
Dneska ma skoro kazda centrala Loconet, je opravdu hrich to nevyuzit.

Zdeno, nesklamal jsi.
Já si tvou práci vážím a nerýpu do ní, protože vím, že ji děláš jak jen nejlépe umíš. Proč musíš dehonestovat jiné bez jakýchkoliv dalších informací?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod zdeno » ned 13 srp, 2023 12:37 pm

BohousP píše:Já si tvou práci vážím a nerýpu do ní, protože vím, že ji děláš jak jen nejlépe umíš. Proč musíš dehonestovat jiné bez jakýchkoliv dalších informací?

Asi preto, ze ovladani pres DCC je hooodne stare a nic nove neprinasa.
Teda nekritizujem jejich vyrobek, ale zastaraly princip.
Proste je to tisic-prvni varianta dalsiho DCC vyrobku.
Neco podobne jsem vymyslel pred 20 rokmi a bylo to na webu Zababov.
---
Iba ty to beres osobne, ja to tak neprezentoval.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod JendaTT » ned 13 srp, 2023 1:07 pm

Dobrá, nechám se poučit - existuje tedy zařízení (dekodér pro návěstidla), které je připojitelné k Loconet a splňuje stejné podmínky použití, jako u dekodéru od belgarat-a?
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod HonzaM » ned 13 srp, 2023 1:16 pm

JendaTT píše:Dobrá, nechám se poučit - existuje tedy zařízení (dekodér pro návěstidla), které je připojitelné k Loconet a splňuje stejné podmínky použití, jako u dekodéru od belgarat-a?

Jaké podmínky použití máš na mysli? Pokud jďe o dekodér připojitelný na LocoNet, podívej se na návěstní dekodér MGP. My ho na klubových modulech používáme.
Můžeš se také podívat na https://www.1ku160.cz/technika/digital/mgp/.
Naposledy upravil HonzaM dne ned 13 srp, 2023 1:30 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » ned 13 srp, 2023 1:30 pm

JendaTT píše:Dobrá, nechám se poučit - existuje tedy zařízení (dekodér pro návěstidla), které je připojitelné k Loconet a splňuje stejné podmínky použití, jako u dekodéru od belgarat-a?


Zdeno ma pravdu v tom, ze zadny "prevratny dekoder" to neni. Je fakt, ze pro ovladani tolika svititek bylo nutne preorat kompletne Sidluv program (neveslo by se to do RAM), ale to je jaksi "jen" vetsi rozsah; nikoliv lepsi funkce. Ale presne to byl zamer, tak co ... pod vyhybnu se mi tech desticek vic nevleze, uz takhle ma elektronika 2 patra :) Ostatne ani to rizeni LEDek neni ani prevratne, ani moje -- pouzil jsem knihovny ShiftPWM, protoze si s tim autor skuecne vyhral. To neni BASCOM :) ale C++.

Zdeno ma taky pravdu ze DCC je pekelne stare, a zabordelene postupnym pridavanim ... ale zdokumentovane, ne tak idiotsky jak LocoNet -- takze zatim DCC, a pockam si na rozsireni LCC (nebo neceho lepsiho), ktere prevalcuje oboji. V duchodu bude co delat :)

HonzaM: kolik navestidel obslouzi 1ks MGP dekoderu ? Obslouzi jeden kus 2x petisvetlo (vjezd), 8x ctyrsvetlo (odjezdove, na kazde koleji 2) a 3x seradovaci ? Ja vim ze je mnohem jednodussi koupit 4x MGP, a pohodlne je konfigurovat dotykacem ... ale take pekelne drazsi, mne posaci konfigurace pomoci CV, treba s asistenci JMRI. Stejne tak je mozna pohodlnejsi koupit 3-4ks UNIARD treba od DCCdoma. Zabere to vic mista (a vic penez), zalezi na rozlozeni navestidel - protoze to mozna bude ucelnejsi kvuli vedeni kabelu.
Kazdy soudruh podle vlastni uvahy.

Zdeno: vazne jsi pred 20 lety udelal dekoder pro 80-160 LEDek ;) ? Najdes mi na http://www.archive.org v zababovu kde to bylo ? Podival bych se rad.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod zdeno » ned 13 srp, 2023 4:24 pm

belgarat píše:Zdeno: vazne jsi pred 20 lety udelal dekoder pro 80-160 LEDek ;) ? Najdes mi na http://www.archive.org v zababovu kde to bylo ? Podival bych se rad.

napisal jsem, ze neco podobne. Zastavam totiz nazor, ze jedno zarizeni, jeden ovladac.
Bylo to na 2051 procesoru. Myslim, ze Sindy nebo Valter by si to mohli pamatovat.
A myslim, ze uz tehdy to bylo na Loconet. To si nejsem jisty.
Myslim si, ze jsen to vyrabel pro Pietrika z Kosic, ale ten uz neni mezi nami, aj jeho web je tam ...
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod HonzaM » ned 13 srp, 2023 5:40 pm

belgarat píše:
HonzaM: kolik navestidel obslouzi 1ks MGP dekoderu ? Obslouzi jeden kus 2x petisvetlo (vjezd), 8x ctyrsvetlo (odjezdove, na kazde koleji 2) a 3x seradovaci ? Ja vim ze je mnohem jednodussi koupit 4x MGP, a pohodlne je konfigurovat dotykacem ...

Na to by ti stačily dva návěstní dekodéry MGP (jeden je na 10 návěstidel), takže by ti zbyly volné pozice, které bys mohl využít třeba pro přejezdovou signalizaci. Ale hlavně není potřeba k nim mít počítač s RocRailem, TrainControllerem, iTrainem nebo JMRI, který bude ta Tvoje nebo Petrova návěstidla řídit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » ned 13 srp, 2023 7:32 pm

HonzaM píše:
Na to by ti stačily dva návěstní dekodéry MGP (jeden je na 10 návěstidel), takže by ti zbyly volné pozice, které bys mohl využít třeba pro přejezdovou signalizaci. Ale hlavně není potřeba k nim mít počítač s RocRailem, TrainControllerem, iTrainem nebo JMRI, který bude ta Tvoje nebo Petrova návěstidla řídit.


Dik za upresneni. Takze 2x MGP - a na tu vyhybnu by tedy stacil i jeden. Vyborne -- zejmena pro ostatni ctenare. Co se tyce ovladani, JMRI a/nebo RocRail stejne chci (z jinych duvodu), v pouziti MGP nevidim zadnou moc vyhodu (SCOM nepouzivam) ... da se ridit DCC (omlouvam se, nechce se mi moc hledat, na prvni dobrou jsem nenasel) ?
Naposledy upravil belgarat dne ned 13 srp, 2023 7:41 pm, celkově upraveno 2
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod belgarat » ned 13 srp, 2023 7:33 pm

zdeno píše:Myslim si, ze jsen to vyrabel pro Pietrika z Kosic, ale ten uz neni mezi nami, aj jeho web je tam ...


RIP :(
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: Dalsi navestidlovy dekoder

Příspěvekod fulda » ned 13 srp, 2023 7:47 pm

zdeno píše:Bylo to na 2051 procesoru. Myslim, ze Sindy nebo Valter by si to mohli pamatovat.

TO taky pamatuju :mrgreen:
Je to prostě pecka!
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: svatopluk a 28 návštevníků