Jištění proti zkratu (jistič)

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod Toch » úte 11 dub, 2023 2:30 pm

Zdravím ve spolek, u mě v tématu jsem byl upozorněn, že bych při velikosti svého kolejiště měl určitě vyřešit jištění trafa.
Myšlence se vůbec nebráním, ale úplně se mi nepodařilo najít relevantní informace o tom jak to spolehlivě udělat.

Maximální stav který očekávám je Centrála + 2 boostry (možná jeden bude stačit, ale budme opatrní)
Centrála LENZ LZV200, boostry LENZ, každé solo trafo TR150 + jedno TR150 na přestavníky + osvětlení => 4 trafa TR150
Centrála(se zabudovanym boostrem na 5A) bude řídit SN hlavní spodní, booster#1 vidtilený kordior a druhé SN + lokálku, pokud by nezvládal, tak booster#2 by šel na lokálku + nádraží.
Takže nejhorší varianta 3x 5A + 4x trafo TR150.

Jestli to dobře chápu tak v ideálním případě, kdy se vůbec nic nepotká, je vše v pořádku, ale kdybych zkratem propojit dvě trafa hrozilo by poškození, vyhoření, velké zlobení.
Rád bych tomu předešel a použil nějaký komerčně dostupný certifikovaný jistič.
Ale potřeboval bych pomoc stim kam všude?
stačí jenom na jedem vývod z každého trafa?
Nebo oba vývody z každého trafa?
Nebo snad i na J+K ?

A jaké má mít parametry?
předpokládám, že by měl vypínat při nějakých konkrétních hodnotách, je třeba pro 5A, v pořádku použít 6A?
Nebo je ta hodnota reálně jinde?

Našel jsem zběžným hledáním tohle.
https://www.ielektra.cz/jistic-jednofazovy-abb-s201-b6
Míchám jabka a hrušky?
Nebo je to zbytečné ?

pokud bych takovouhle věc měl 8x koupit a zapojit na všechny vývody z traf, cenově i prostorově to zvládnu, ale jak jste již asi pochopily netuším jestli je tohle ta cesta.

Nebo snad ty komponenty od Lenze mají jištění v sobě, kterému můžu v klidu věřit?

Předem děkuji.

TR150 Transformátor
Vstupní napětí: 220-230V~ / 50/60Hz
Výstupní napětí: 15V/5A
Výkon: max. 70VA


LZV200 výtažek z manuálu
Power supply
(input voltage)
with AC: min. 14 Volt, max. 19 Volt
with pure DC: min: 14 Volt, max. 27 Volt
When supplied with DC, it makes sense to select an input
voltage which is approx. 2 V higher than the set output
voltage (voltage on the track) or, if supplied with AC, equally
high or slightly lower. This avoids an unnecessary loss of heat
in the device which in turn could lead to an early thermal
switch off.

Output voltage
(voltage on the
track)
The voltage at the track is adjustable between 11 V and 22 V
in steps of 0,5 V. In case of a loads, this voltage can be lower
depending on the transformer used. The factory voltage
setting is 16V.

Output current The output current is limited to a maximum of 5A.
It is adjustable from 2.5 A to 5 A in steps of 0.5 A.
Depending on the transformer used, as well as its voltage and
the set track voltage, the constant current, which the amplifier
of the LZV 200 can supply, varies.

Overload protection Thermal overload protection. The switching off of the overload
occurs after approx. 200 ms in case of constant overcurrent
(e.g. short-circuit).
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod fulda » úte 11 dub, 2023 3:01 pm

Není to spíš o TOMHLE?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 11 dub, 2023 10:01 pm

Obávám se příspěvek v Tvém vláknu se týkal jištění vývodů transformátoru tedy jejich sekundární strany.
Pokud používáš tyhle: Lenz trafo TR150
Trafo Lenz.jpg
Trafo Lenz.jpg (14.35 KiB) Zobrazeno 3106 krát

Tak to je samo o sobě zkratu vzdorné (Tedy mělo by být podle jeho označení ;-)
Je určeno pro napájení hraček.
Ovšem pro jištění jednotlivých částí ruzných obvodů Ti poslouží i obyčejná trubičková pojistka ;-)
Měj na paměti, že toto trafo dává jen cca 3A takže součet odběrů z jednoho trafa by neměl být větší než ty 3A.
Bohužel můj Křižík (autotransformátor) není stále funkční takže nedokážu změřit jeho zkratový proud. :-(
Předpokládám ale, že tam budou i nějaké ochrany takže nelze tak snadno odhadnout jak se to trafo bude chovat při přetížení.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod fulda » stř 12 dub, 2023 7:25 am

Ahoj,

jistit primární stranu se moc nedělá. Pokud dobře koukám, tak to trafo má 70VA, to odpovídá na primární straně cca 300mA (nebo 0,3A pokud máš raději tento typ čísel). Na to se těžko pořídí jistič. Můžeš použít zmíněnou trubičkovou pojistku, ale bude se ti těžko hledat optimální varianta, která bude dobře zvládat zapínací proud a zároveň bezpečně odpojovat při překročení provozního proudu (nejbližší jmenovitá je 315mA T 315mA F).
Proto se raději věnuj jištění na sekundární straně, tam je o něco větší manévrovací prostor.

Také by vznikla otázka, jak a kam to jištění "naroubovat". Pojistková pouzdra na kabel jsou většinou konstruována na malá napětí (vhodné do auta na 12V), navíc to trafo nemá rozebiratelný přívodní kabel (pro hračku nutnost). Takže by jsi musel nějak znásilnit připojovací zásuvku (prodlužku?) a to znamená práci na elektrickém zařízení, což nemá provádět nepoučená osoba.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod Toch » stř 12 dub, 2023 7:54 am

Děkuji za reakce, určitě byl zámysl jistit sekundár do primáru bych se nepustil, a tak nějak předpokládám, že na straně primáru se o to za mě postaraly normy na spotřebiče a domácí jistič? :)

Asi z toho co jsem poslal za odkaz vznikl dojem, že chci jistit primár ale spíš sem tak nějak zkusil nadhodit prvek pro domovní elektřinu jestli by tím nešlo jistit i ten sekundár. Respektivě jsem snažil naznačit, že bych preferoval koupit hotové řešení, než doma bastlit nějakou ochranu.

Na článek který odkazoval fulda jsem narazil, ale možná zbytečně jsem ho odsoudil jako složité, ještě jednou to pořádně prostuduju jestli to není přesně to co potřebuju.

Ale pro jistotu ještě sumarizuji.
Hledám řešení jak, ideálně komerčním produktem, který vložím mezi trafo a kolejiště, případně trafo a centrálu, zajistim to, že když neodbornou manipulací nebo nehodou způsobim zkrat neshoří mi ani trafo ani centrála ani dům.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod look23 » stř 12 dub, 2023 8:16 am

Toch píše:Děkuji za reakce, určitě byl zámysl jistit sekundár do primáru bych se nepustil, a tak nějak předpokládám, že na straně primáru se o to za mě postaraly normy na spotřebiče a domácí jistič? :)


Jen malá vsuvka.
Zásuvky v domácnosti jsou jištěné většinou jističi 16A pro měď a 15A pro hliník. Proudem je to spíše na pračku nebo rychlovarnou konvici. Pokud chceš jistit vláčky primární stranu, tak si můžeš vyrobit/nechat vyrobit malý rozvadeč, kde bude přívod do zásuvky, jistič(e) 2A a pár zásuvek, možná proudový chránič (pokud je domácnost nemá a pokud si s kolejištěm hrají děti).
Inspirací může být elektrobedna od spolku Moduly Brno https://www.modulybrno.cz/elektrobedna
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod Zlámalík » stř 12 dub, 2023 8:51 am

Jističe v domovním rozvaděči neslouží k ochraně spotřebičů, ale k ochraně vedení. Dimenzují se tak, aby nebyl překročen maximální povolený proud vedením (dnes typicky 16 A na zásuvkový okruh, což dává součet odběrů 3680 W).
Proudový chránič neřeší překročení proudu, řeší rozdíl mezi proudem do spotřebiče a ze spotřebiče (pokud se nerovnají, asi nějaký proud teče skrz tělo nešťastníka a proto chránič vypne), ale vždy řeší stranu "silovou".
Pokud má nějaký spotřebič potřebu být jištěný a není zkratuvzdorný, dává se do něj pojistka (dnes se spínanými zdroji už moc ne, dřív pojistka bývala součástí přístroje).
Pro požadovaný účel vyhoví asi nejlíp žárovka, diskutovaná nedávno tady ve vlákně kolegy Havrana, případně Fuldou odkazované ochrany.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod fulda » stř 12 dub, 2023 8:53 am

Toch píše:... že bych preferoval koupit hotové řešení, než doma bastlit nějakou ochranu. ...

Tady máš trochu problém. Před několika málo lety hotový produkt prodával Hanza ve svém eNšopíku. Ale už šel do důchodu. Poslední, co jsem našel je TOHLE.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod JaroHo » stř 12 dub, 2023 9:14 am

já bych to řešil taky trubičkovou pojistkou, koupit futrál a pojistku.
V průmyslu jsou rozvaděče jištěný jističema nebo deonama 400,230v a za nimi, za transformátory, zdroji 24VDC jsou pak pojistky, klasický buď trubičky, podle toho jestli je to chladící kompresor a nebo pak porculánový malinkatý pojistky.
Ty pojistky se dávají prý proto, že jsou rychlejší než prdko jistič
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod BohousP » stř 12 dub, 2023 9:44 am

Tavná pojistka je rychlé a levné řešení. Ale po pár výměnách pojistek to člověku začne lézt na nervy. Lepší je nejaká automaticky resetovatelná, na kolejišti je zkrat každou chvíli.
Pár slov na toto téma i s řešením je v článku https://www.masinky.info/2012/01/chrani ... apominame/ (obdobný článek, na který zde odkazuje Fulda, ale rozšířený).
Edit: Koukám, že Fulda i na tento článek odkazoval na začátku vlákna, takže se omlouvám.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod Toch » pát 14 dub, 2023 10:32 am

Diky všem za podněty, závěr jsem si z toho udělal zatím takovej, že dokud pojedu jen jedno trafo a centrálu, nebudu to řešit.
Zatím si na to připravim místo, a až se el. obvody rozšíří blíže k finálnímu stavu a trochu se v tom otrkám půjdu cestou poly-switche viz. odkazovaný článek.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod zdeno » sob 15 dub, 2023 8:13 am

BohousP píše:Tavná pojistka je rychlé a levné řešení. Ale po pár výměnách pojistek to člověku začne lézt na nervy. Lepší je nejaká automaticky resetovatelná, na kolejišti je zkrat každou chvíli.


ono je to stale stejne, jako kdyby hazeli hrach o stenu. :oops:
---
Kazda pojistka by mela chranit veci za ni zapojene a mela by mit nizsi bod zapinani ako ta pred ni.
Tam kde dochazi casto ku zkratu, treba zabudovat elektronicku pojistku s obnovenim po zruseni zkratu.
Taky tady plati, ze musi drive vypnout ochrana v boostru, nez ve zdroji.
---
Zakladni trafo by melo mit nejen proudovou, ale i tepelnou ochranu, proti povolenemu trvalemu pretizeni v delsim case.
Sam osobne podporujem nekolik zdroju a nedoporucujem napajeni z jednoho extra silneho zdroje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Jištění proti zkratu (jistič)

Příspěvekod BohousP » ned 16 dub, 2023 2:00 pm

Ještě pár poznámek k řešení s polyswitchem (https://www.masinky.info/2012/01/chrani ... apominame/, https://www.honzikovyvlacky.cz/2012/04/ ... n-pro-dcc/). Vyrobil jsem jich více typů, pro různé proudy, resp. napětí. Dohromady pár desítek, byly i součástí zdrojů pro poslední verze centrál NanoX od DIGI-CZ. Problém nějaké masovější výroby je, že každý potřebuje ochranu pro jiný proud, resp. napětí. Podle toho se pak musí vybrat polyswitch, resp. transil. Také někdo chce LED na desce pojistky, jiný je chce vyvést na panel. Je možné použít jedno i dvoubarevné LED, a to jak se společnou anodou, tak i katodou. Čiže, nejlepší je, když si zájemce obvod poskládá sám. Není nutný speciální plošný spoj, úplně postačí kousek nějakého univerzálního (http://www.hezkyden.cz/soucastky/dilna/bastldesky/). Proto s výrobou na zakázku nelze z mé strany počítat. Co mohu udělat je, že bych doplnil původní článek o nějaký "kuchařský" návod. Pokud by byl zájem.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice


Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků