PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod jamik22 » sob 25 úno, 2023 6:29 pm

Ne o CV 21 není v manuálu PeLi zmínka. Nicméně zápisem do CV 19 se na POM mění adresa v CV1 / krátká adresa/, která je jinak std na POM zablokována. Tuto funkci mají i loko dekodéry, nazývá se to "Consist Address". a ještě pozor první bit CV 19 u loko mění směr jízdy.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Deathlosopher » pon 23 říj, 2023 7:55 pm

Zdravím,
také bych se rád zeptal ohledně programování PeLi osvětlení. Rád bych si změnil výchozí krátkou adresu 3 na dlouhou adresu 1515. Pochopil jsem, že jsou k tomu potřeba nastavit CV 17 a 18, ale nevím jak. Nerozumím tomu popisu — vrchní, resp. spodní bit. Co tedy musím, prosím, změnit a proč?
Díky moc za pomoc! :)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Ivan » pon 23 říj, 2023 8:17 pm

Ahoj,
s Pelim jsem se zpočátku taky trochu natrápil, ve výsledku je to ale fajn výrobek. Dlouhou adresu jsem ještě nezkoušel, ale mělo by to jít takto:
navod k dlouhe adrese (díky autorovi):
https://www.modulybrno.cz/cv17-cv18
navody k dekoderu:
http://videopeli.szm.com/subory/zelezni ... ica005.htm

Pro tvůj případ adresy 1515 by to mělo snad být CV17 = 197, CV18 = 235
... s ještě zapnout dlouho adresu bit5 na jedničku v CV29 (viz tabulka v návodu), kalkulačka CV pro bity v druhém odkazu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 7:27 am

Ivan píše:Pro tvůj případ adresy 1515 by to mělo snad být CV17 = 197, CV18 = 235
... s ještě zapnout dlouho adresu bit5 na jedničku v CV29 (viz tabulka v návodu), kalkulačka CV pro bity v druhém odkazu.

ponekud zvlastni pouzivat adresu loko na adresovani vagonu (prislusenstvi) ?
Pro Loconet naprosto nevhodne !! Nebude to fungovat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod vvitty » úte 24 říj, 2023 7:43 am

zdeno píše:ponekud zvlastni pouzivat adresu loko na adresovani vagonu (prislusenstvi) ?
Pro Loconet naprosto nevhodne !! Nebude to fungovat.


Standardni postup pro funkcni dekodery. Jakou jinou adresu nez tu z rozsahu pro vozidla by vagon mel pouzivat ?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 8:24 am

vvitty píše:Standardni postup pro funkcni dekodery. Jakou jinou adresu nez tu z rozsahu pro vozidla by vagon mel pouzivat ?

ponekud nestastna formulace.
---
Loconet pouziva na ovladani adres pro loko sloty, teda jak budete inicializovat sloty ?
Je tu moznost pouzivat IMM pakety nad 20, ale to zas neumi vsechny ovladace, ty pakety maji adresu v sebe.
Ale treba D4 pakety to neumi, ty se odvolavaji na sloty.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod sidlo » úte 24 říj, 2023 8:30 am

zdeno píše:Loconet pouziva na ovladani adres pro loko sloty, teda jak budete inicializovat sloty ?
Je tu moznost pouzivat IMM pakety nad 20, ale to zas neumi vsechny ovladace, ty pakety maji adresu v sebe.
Ale treba D4 pakety to neumi, ty se odvolavaji na sloty.

Nehledej problém tam kde není.
Funkční dekodéry osvětlení soupravy používají běžně adresu lokomotivy. Tím pádem má celá souprava jednu adresu. A osvětlení soupravy se potom ovládá funkčními klávesami ovladače.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 8:36 am

sidlo píše:Nehledej problém tam kde není.
Funkční dekodéry osvětlení soupravy používají běžně adresu lokomotivy. Tím pádem má celá souprava jednu adresu. A osvětlení soupravy se potom ovládá funkčními klávesami ovladače.

to se mi nelibi, protoze potom su spojene funkce zvukove loko s vagonami.
Takze pokud chces zahoukat, rozsviti se ti aj vagon nebo se ti ozve stanicni hlaseni pri rozsviceni vagonu. :D


EDIT:
jinak celkem berem pouzivani funkci nad F28 na osvetleni vagonu, ale tak daleko zatim nikdo neni.
Ono ani ovladace nad F20 (F16) pro Loconet nejsou celkem běžné.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Deathlosopher » úte 24 říj, 2023 9:08 am

Ivan píše:Ahoj,
s Pelim jsem se zpočátku taky trochu natrápil, ve výsledku je to ale fajn výrobek. Dlouhou adresu jsem ještě nezkoušel, ale mělo by to jít takto:
navod k dlouhe adrese (díky autorovi):
https://www.modulybrno.cz/cv17-cv18
navody k dekoderu:
http://videopeli.szm.com/subory/zelezni ... ica005.htm

Pro tvůj případ adresy 1515 by to mělo snad být CV17 = 197, CV18 = 235
... s ještě zapnout dlouho adresu bit5 na jedničku v CV29 (viz tabulka v návodu), kalkulačka CV pro bity v druhém odkazu.

Ahoj, díky moc, nastavil jsem to a funguje to. :-) To odvození bez použití kalkulačky je docela hezky šílená hra s čísly. :-) Ale pochopitelná.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 24 říj, 2023 9:12 am

Nechápu jak souvicí nastavení funkčního dekodéru, který funguje na DCC s Loconetem.
Může mi to někdo vysvětlit?
No a co chudáci co Loconet nemají?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Deathlosopher » úte 24 říj, 2023 9:16 am

Já teda úplně nevím, o čem je řeč. Jsem jen průměrný uživatel DCC. Šlo mi jen o to nechat adresy 1–99 pro lokomotivy a tak mě napadlo dát dlouhé adresy vagónům a odvodit je dle jejich čísel. Jestli to v budoucnu bude něčemu vadit, netuším. Naštěstí se to dá změnit. :-) A jak píše sidlo, prostě chci jen vozy dát na jednu adresu (anebo každý vůz na svoji, to je teď jedno) a lokomotivu/y na jinou. Tím pádem můžu vše ovládat zvlášť a funkce vozů mi nebudou ovlivňovat mašinu.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod vvitty » úte 24 říj, 2023 9:23 am

zdeno píše:to se mi nelibi, protoze potom su spojene funkce zvukove loko s vagonami.
Takze pokud chces zahoukat, rozsviti se ti aj vagon nebo se ti ozve stanicni hlaseni pri rozsviceni vagonu. :D


Takze neni problem v tom ze to s Loconetem nebude fungovat... zbytek je jen o nastaveni funkcnich klaves a adres dle preference uzivatele.

zdeno píše:jinak celkem berem pouzivani funkci nad F28 na osvetleni vagonu, ale tak daleko zatim nikdo neni.


Je.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 9:28 am

Zdenek Valter píše:Nechápu jak souvicí nastavení funkčního dekodéru, který funguje na DCC s Loconetem.Může mi to někdo vysvětlit?

ty toho nechapes vic. Ale zkusim, Loconet urcuje, co se na DCC vysila.
Zdenek Valter píše:No a co chudáci co Loconet nemají?

na Xpressnetu to asi funguje, nepoznam, nekomentujem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod zdeno » úte 24 říj, 2023 9:40 am

vvitty píše:Takze neni problem v tom ze to s Loconetem nebude fungovat... zbytek je jen o nastaveni funkcnich klaves a adres dle preference uzivatele.

asi tak, ale to neni pro bezne uzivatele.
Jinak v navodu pro ACME se pouzivaji v TAB6 F0 - F12, coz asi nebude pro loko dobre.
zdeno píše: jinak celkem berem pouzivani funkci nad F28 na osvetleni vagonu, ale tak daleko zatim nikdo neni.

vvitty píše:Je.

mozna mi neco uslo, ale tu se to na foru moc neprezentuje. Ani JMRI to moc nepodporuje.
Ktore centraly podporuji F29 - F68 ??
Naposledy upravil zdeno dne úte 24 říj, 2023 9:51 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: PeLi LED osvětlení osobních vozů Y/B 70

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 24 říj, 2023 9:41 am

zdeno píše:
Zdenek Valter píše:Nechápu jak souvicí nastavení funkčního dekodéru, který funguje na DCC s Loconetem.Může mi to někdo vysvětlit?

ty toho nechapes vic. Ale zkusim, Loconet urcuje, co se na DCC vysila.
Zdenek Valter píše:No a co chudáci co Loconet nemají?

na Xpressnetu to asi funguje, nepoznam, nekomentujem.

Promiň ale ty nastavuješ dekodéry ovladačem?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků